Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Logan diesel vs Renault Symbol Fidji 1.5 dci
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
sebastian55463
Salutare!

Sunt intr-o mica-mare dilema si sper ca voi o sa ma lamuritzi cat de cat. Sunt in fericita situatie de a cumpara un auto nou... posed in jur de 5000 de euro si pot sa ma intind pana la max 10500. In acelasi timp, avand in vedere ca masina o sa faca cam 20000 Km, ma gandesc ca e musai sa fie diesel... si singurele variante disponibile in pretul asta sunt Logan si Renault Symbol...Symbol in versiunea Fidji DCI 65 CP poseda ABS si 1500 euro in plus, Loganul computer de bord.
Ma intreb daca merita sa ma risc ptr 1500 de euro(care ptr mine reprezinta totusi ceva) luand loganul care este la inceput de drum in versiunea diesel.....voi ce parere aveti? beer.gif
ncristi
daca nu esti pretentios eu zic logan:
-intretinere mai ieftina
-spatiu mai mare
-mai ieftina

Sg chestie la care as avea dubii ar fi eventualele probleme pe care ar putea sa le aiba, fiind o versiune noua...putin probabil tinand sema ca motorul este ultra testat.

bafta!
google41800
Logan. Ai acelasi motor, spatiu mai mare, mai confortabil si la finisaj e cam la fel cu symbolul.
CCI
Fiti seriosi, Logan NU e la fel cu Symbol de nici o culoare. Si cine a condus Clio Symbol si Logan simte diferenta la setarea suspensiilor, la cutia de viteza, etc. Plus ca la Symbol nu apuca sa dea romanasii nostri de la Pitesti cu ciocanul la "finisaje".

Daca poti, eu as merge pe Clio.
Andrei55037
QUOTE(CCI)
Fiti seriosi, Logan NU e la fel cu Symbol de nici o culoare. Si cine a condus Clio Symbol si Logan simte diferenta la setarea suspensiilor, la cutia de viteza, etc. Plus ca la Symbol nu apuca sa dea romanasii nostri de la Pitesti cu ciocanul la "finisaje".

Daca poti, eu as merge pe Clio.

Cutia de viteze de pe logan este superioara celei de pe clio fiind identica la verianta 1.6 cu cea de pe Megane doi de aici si lipsa de vana a motorului cutia fiind constrita pt motorul cu 16v care are 25 de cai in plus.
G e o r g e
total fals smile.gif

cutia de pe solenza , logan ... NU ESTE DE MEGANE II sau laguna II ... este de la clio mai vechi smile.gif atentie la mine acum , solutia tehnica este la fel ca pe megane II . "simpteti" diferenta ?

cine nu ma crede sa dea un tel la VC sa intrebe . am un fax pe undeva sa-l gasesc doar biggrin.gif
Andrei55037
Cutia la modelul de 1.4 este cea de la DSN, Solenza, Clio. Cutia de la modelul de 1.6 este cea de pe Megane 2. Cutia de pe Laguna 2 este diferita de cea de pe Megane 2. Crede-ma ca sa nu ne mai contrazicem ca la motorul de 1.9 TDI de pe A6.
G e o r g e
pai mie imi place sa ne contrazicem ca mai invat si eu .
logan :
1.4 , 1.5 : manuala (JH1 053)
1.6 : manuala (JH3 052)
megane : JH3 xxx (nu scrie la ei pe site )

la inceput loganul venea cu JH3 050 ! identic cu dsn si slz.

ca sa lamurim treaba cu cutia de la megane 2, Solenza are o cutie a carei solutii tehnice au fost aplicate si la megane 2 (de micsorare a dimensiunilor).

aceeasi cutie ca la megane 2 a fost o "scapare" de marketing, un fel de inducere in eroare.

deci de fapt nu este aceeasi cutie de pe megane 2 pe solenza, ci acelasi tip de solutii tehnice aplicate la cutia de pe megane 2 s-au aplicat la cutia de pe solenza. ok ?

faxul asta l-am cerut cand lumea , extaziata de solenza , afirma ca are cutie de megane ....



concluzia : dsn si slz au aceeasi cutie. cutie ce e din acceasi familie cu cea a MII. asta ar insemna ca megane II sa aibe cutie de dsn , ca doar a aparut dupa blink.gif lucru fals .

astept cu interes tipul cutiei de la MII . JH3 xxx , pe mine xxx alea ma intereseaza smile.gif
HalbaSus
Cutia de pe Solenza e identica cu cea de pe DSN ? Eu am avut SuperNova si la firma avem Solenza dar treptele mi se par mai scurte la supernova...
G e o r g e
QUOTE(HalbaSus)
Cutia de pe Solenza e identica cu cea de pe DSN ? Eu am avut SuperNova si la firma avem Solenza dar treptele mi se par mai scurte la supernova...


ai citit faxul de mai sus ? nu l-am facut eu , este raspuns de la VC (vocea clientului dacia smile.gif )
HalbaSus
N-am zis ca nu-i asa... doar ca ma mira..
ncristi
QUOTE
total fals

cutia de pe solenza , logan ... NU ESTE DE MEGANE II sau laguna II ... este de la clio mai vechi atentie la mine acum , solutia tehnica este la fel ca pe megane II . "simpteti" diferenta ?

cine nu ma crede sa dea un tel la VC sa intrebe . am un fax pe undeva sa-l gasesc doar


Corect!
Asa stiu si eu smile.gif
Chestia cu "cutie identica cu a lagunei" este o chestie de marketing...incercati o laguna (sau megane) si dupa aceea un logan sau SDN....este o diferenta smile.gif
Edi45845
Ba voi tot mai credeti ca Logan e masina?Stiu ca speranta moare ultima si ca nimeni nu vrea sa recunoaca ca a luat teapa da nici chiar asa frate...
Andrei Suzuki
Offf,iar incepem.DE ce nu e masina?Poate ca nu o fi cea mai buna,da sa spui ca "nu e masina" deja exagerezi.
Andrei55037
Sa fiu f explicit Cutia de pe logan 1.6 este IDENTICA cu cutia de pe Megane 2 1.6 16v. Eu am si spus ca nu este identica cu cutia Lagunei 2 decat poate pe Laguna cu motor de 1.6.
G e o r g e
nu este identica pana nu-mi aduci un argument . prefer o hartie ceva smile.gif

vezi ca e JH3 , conform sitului renault.fr, dar de altfel si cutiile de pe supernova si solenza sunt de tip JH3. modelul este ala cu xxx in coada smile.gif

astept dovada .
ncristi
[quote]Sa fiu f explicit Cutia de pe logan 1.6 este IDENTICA cu cutia de pe Megane 2 1.6 16v[/quote]

Nu prea-i asa smile.gif
Sunt diferente. Au elemente comune insa nu sunt identice. [/quote]
Andrei55037
La service-urile Dacia-Renault au pe stoc pt Logan 1.6 si Megan 1.6 16v aceeasi cutie JH3 care mi se pare ca e facuta la turci.
G e o r g e
JH3 nu este modelul este tipul !

modelul este dat de xxx urile alea smile.gif

deci zi-mi xxx urile pt M2 !
Edi45845
Off topic: voi aveti voie sa faceti reclama la subaru si noi nu stim? blink.gif
Pt ca daca pui banner de juma de pagina cu subaru asta e reclama. :evil:
Andrei Suzuki
CE?De ce sa fie reclama?Asta e regulamentu tati. wink.gif
G e o r g e
QUOTE(Edi45845)
Off topic: voi aveti voie sa faceti reclama la subaru si noi nu stim? blink.gif
Pt ca daca pui banner de juma de pagina cu subaru asta e reclama. :evil:

1. esti offtopic
2. aia e masina mea
3. nu este reclama ! asa si semnatura ta ar putea fi considerata reclama pentru ca zici de renault clio .
4. si daca as face reclama la subaru si ea ar fi platita , cu ce te-ar deranja pe tine ? este forumul tau si noi nu stim ? blink.gif
Edi45845
QUOTE
este forumul tau si noi nu stim ?

Nu te-a anuntat nimeni inca? biggrin.gif
Oricum este deranjant sa vezi subaru, subaru....Si tu te comporti de parca forumul ar fi al tau.Toata lumea are semnaturi normale numai subaru e de juma de metru. :evil:
Andrei Suzuki
Ignora! Fati-o si tu de 2 metri daca te simti mai bine!
Aoleu,o groaza de GIca contra p-aici. :evil:
G e o r g e
1. tot offtopic esti
2. ma poti semnala adminilor
3. nu este forumul meu , nu am pretins niciodata, sunt un simplu moderator
4. da , sunt fan subaru ...
5. la tine vad acolo perioada de proba.
6. incearca si tu sa-ti faci una wink.gif i dare you
Edi45845
QUOTE
Fati-o si tu de 2 metri daca te simti mai bine!

O am deja... biggrin.gif
Andrei Suzuki
Vezi ca ti-o iei! :evil:
Auzi,te superi daca mi-o fac si eu de 2 metri? laugh.gif
ncristi
QUOTE
Vezi ca ti-o iei!
Auzi,te superi daca mi-o fac si eu de 2 metri?


interesting.... blink.gif
I want to..

PS
Nu vorbeati de masini...nu?
Andrei Suzuki
Pai...nu vorbeam de masini. biggrin.gif
Tu despre ce crezi ca vorbeam?biggrin.gif
Vorbeam de semnaturi. laugh.gif
ncristi
QUOTE
Pai...nu vorbeam de masini.


Aha...smile.gif
...2m zici... blush.gif
G e o r g e
sunteti offtopic , cristi vrei si tu semnatura ca a noastra ? biggrin.gif
Andrei Suzuki
QUOTE(G e o r g e)
sunteti offtopic
Si tu. tongue.gif
QUOTE(G e o r g e)
cristi vrei si tu semnatura ca a noastra ? biggrin.gif

De 2 m? laugh.gif
ncristi
yap...da cu renault smile.gif
eddie
Poate nu aveti voie sa scrieti decat la Subaru si la Suzuki cu asa semnaturi sau cum s-ar spune,,Cainele moare de drum lung...."
adi.mitrea
Bravo oameni buni! Certati-va pe semnaturi, mariti numarul de posturi si bagati-l in ceata pe bietul om care v-a cerut ajutorul....

ON TOPIC: Eu as alege Logan este mai spatioasa! Trenul de rulare este eficient (vezi Micra, Modus). Comportament rutier bun (au schimbat cauciucurile montana si au mai reglat suspensia). Finisajele, cum spunea cineva mai sus pe undeva, sunt aproape identice....

Mult succes in alegerea masinii !
Mihai34891
Mai lasati-o ... de cutie. Discutati de parca masinile au numai cutie de viteze si motor.
Clio e Renault (chiar daca-i facut in Turcia), Logan e Dacie :thumbdown: . Am mai zis-o de cateva ori pe-aci'.
G e o r g e
sunt de acord cu mihai smile.gif

o masina este mai mult decat un motor ... sau o cutie ...
G e o r g e
eroare
gabi4
QUOTE(adi.mitrea)
. Comportament rutier bun (au schimbat cauciucurile montana si au mai reglat suspensia).


Au schimbat cauciurile montana? smile.gif)) pai si cu ce le-au schimbat???


Apropo, stiti ceva de cauciucurile matador?? solenza are asemenea cauciucuri...si vreau sa stiu ce-i cu ele ca tare0s proaste!!! :evil:
adrian55722
QUOTE(G e o r g e)
total fals smile.gif

cutia de pe solenza , logan ... NU ESTE DE MEGANE II sau laguna II ... este de la clio mai vechi smile.gif atentie la mine acum , solutia tehnica este la fel ca pe megane II . "simpteti" diferenta ?

cine nu ma crede sa dea un tel la VC sa intrebe . am un fax pe undeva sa-l gasesc doar biggrin.gif


cutia de pe logan e de pe megane 2 nu de clio mai documenteaza-te si dupa aia mai vorbesti :minigun:
adrian55722
cand va au imi vine rau ca clio e facut in turcia si loganu in romania parca nu tot piese de reault se folosesc.Clio in afara de finisaje putin e inferior loganului si ca design,confort si ce mai vrei tu
G a B o S
Cred ca nu traim pe aceeasi lume oameni buni. Nu inteleg cum se poate spune ca loganu e mai bun decat un symbol.

Symbol e de fapt un Clio cu potbagaj, Clio care este o masina consacrata in toata lumea, pe cand loganul este la inceput de drum, in caz ca nu va amintiti acum 3-4 luni nici macar crickul nu mergea ca lumea nemaivorbind de faptul ca are un consum de faci plinu cu debitul a 3 carti de credit.
Diferenta de confort nu mi se pare ca exista tinand cont de ceea ce obtii la un symbol fidji.
Dieselu de pe fidji de 10.500 e de 80 de cai si in banii astia ai si aer conditionat (care pe loganul diesel nici macar nu exista - la fel ca la solenza diesel nu a mai avut loc smile.gif) ), vopsea metalizata, jante de aliaj usor,airbaguri, ABS, EBD, scaune reglabile pe inaltime (la fel care nu prea apar pe logan), si nu in ultimul rand un nume (pe symbol chiar scrie renault nu ca pe logan - by renault).
si de ce ar fi mai bun loganu cand a fost facut tot in tenta lui symbol (o masina de ieftina de familie, in care in spiritu balcanic sa itzi cari si sacii de ipsos cand itzi zugravesti casa, sau cartofii cand vii de la mamica de la tzara - si symbol are 510 l la portbagaj).
Si nu CUTIA DE PE LOGAN NU E DE PE MEGANE - e facuta sub acelasi concept.(tzeapa celor care au crezut asta). E din aceasi gama recte jh3 dar nu e acelasi model.
Acu ramane la latitudinea fiecaruia dar mai e o kestie care se numeste design (asta e doar parerea mea) - symbol are nu arata la fel ca o cutie de pantofi si nu are o garda la sol de suv sa se rastoarne la 90 la ora.
P.S. Symbolu vine echipat cu cauciucuri GOOD YEAR GT2 nu cu montana sau sava. Asa ca la capitolu asta - no comment.
Si un lucru mai e de zis - io nu am incredere in romanashi mei care au sunt in stare sa itzi ceara bani si pe suportu de numere.
Si calculatoru de pe logan e chiar foarte bun sa itzi faci nervi cand vezi consumu. smile.gif)
off topic: bravo lor daca forumu e sponsorizat, macar si au ales o marca de masini k lumea nu vrajeli.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.