Help - Search - Members - Calendar
Full Version: LOGAN 1.6 NOU vs. Opel ASTRA 1.6 (2003)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3
Florin Ristei
Am si eu o rugaminte. De multa vreme ma contrazic cu prieteni in comparatia acestor doua masini. Asa ca am hotarat sa deschid aici un topic, sa ascult pareri obiective (sper) in legatura cu aceste 2 masini. Fiind mai la obiect va spun asa:

ARGUMENTATI comparatia intre: LOGAN 1.6 (Ambition 2005, nou) si OPEL ASTRA 1.6 (mai 2003, cu 40.000 km). Multumesc anticipat
eddie
Opelul nu e Dacia in primul rand si la 2 ani are pretul mai mare decat Loganul nou-nout. Iar Opelul la 2 ani arata ca una noua,peste inca 2 ani s-ar putea sa arate mai bine ca Loganul nou de azi.De alte chestii nu mai spun,performante,consum....iar treaba ca e noua,ca are cheltuieli de intretinere mai mica,portbagaj mare pe mine ma lasa rece....tot Dacie ramane ,cu riscul sa supar pe unii,eu am trecut de perioada cu Daciile.
adi.mitrea
In primul rand 1,6 de la Opel este peste 1,6 Logan by Renault.
Opel la 40.000 km e ca nou.
Confort, siguranta, comportament rutier mai bun la astra.
Dupa cum spunea si Edie, opelul de care vorbesti este mai scump decat un Logan nou.

Opel castiga!
HalbaSus
Loganul de 1.6 poate costa aproape 9000 de euro... deci nu cred ca e mai scump decat astra.
Florin Ristei
Ba da...este mai scump. Eu l-am luat la 9400 E cu toate actele facute. Arata bine, merge bine. Alte pareri? Argumente? Contra-argumente?
adi.mitrea
din ce a spus Halba rezulta ca intr-adevar Loganul este mai ieftin ca astra... nu inteleg ce nu intelegi !

Ce argumente mai vrei? Pune-i pe prietenii tai sa faca test drive cu fiecare masina si se vor convinge singuri !
Florin Ristei
Da scuze. Am inteles ce a vrut sa zica. Acel "Ba este mai scump" , trebuia sa fie "Da, este mai scump" .. scuze pt neintelegere smile.gif
Victor53190
Doresc sa cumpar un auto Astra clasic II din 2002 pe motorina , capacitate de 2000 cm cubi, full electric, toate optiunile. La pretul de 10500 euro. Ce puteti spune de aceasta motorizare si de acest pret? Multumesc! blush.gif blush.gif
C Z R
victor la intrebarea ta:" Astra clasic II din 2002 pe motorina , capacitate de 2000 cm cubi, full electric, toate optiunile. La pretul de 10500 euro" raspunsul ar fi : merita dar intai du-te cu el la o verificare amanuntita ca sa nu ai surprize dupa, un test -drive si ce pot spune buna alegere, dar de ce nu-ti iei una noua la bani astia???
G a B r I e L
clar opelul e superior! calitatea materialelor folosite, aerodimanica, consumul, si nu in ultimul rand renumele marcii fata de dacia... :angel:
C Z R
si vezi tu daca un om iti spune din experienta lui asta ce pot sa mai spun: q.e.d. laugh.gif
Mojito
Edi33
nu fi asa sigur de convingerile tale.
un pic de indoiala nu strica nimanui.Da timode refklectie de la distanta.
Daca pe vremuri am avut Skoda 1000MB ar trebui acum sa spun scuze am trecut de vremea skodelor. ?
florin55503
evident opelul este peste. am mers cu un logan de 1.6. dezamagire crunta in sensul ca puterea maxima se obtine cand acul turomatrului intra pe rosu deci ture foarte inalte dar pana atunci motorul nu trage, efectiv pt a depasi o dacie 1310 am schimbat din a 5 ( 2000 de ture) in apatra tot nimic, nu tragea deloc, a trebuit sa schimb in a treia motorul sa se tureze aproape de maxim ca sa depasesc. e adevarat in masina era 4 persoane cu bagaj. materiale in interior net superioare la opel nu e mirosul ala specific care e la logan, pozitie la condus mult mai buna (loganul te oboseste dupa 300 de km) si parca e altfel intr-o masina straina
Mihai34891
Loganul este Dacie.
Opelul e Opel.

Nu compara varza cu merele.
Andrei55037
Daca Opelul are motorul cu 16V merita daca e cu 8V nu pt ca are doar 84 de cai fata de 90 la logan iar ABS de la Logan chiar daca unii nu cred este chiar de ultima generatie. Si eu am mers cu Logan de 1.6 si chiar daca este o dezamagire fata de Astra care are si vreo 100 de kile in plus este mai rapid.
florin55503
opelul de 1.6 are 90 de cai nu 84 si trage mai bine decat loganul si in plus in opel nu ti se imprima in haine mirsul ala de plastic ieftin
Andrei55037
Modelul din 2003 cu 8V are 62kW deci 84CP.
James Kilowatt
QUOTE(florin55503)
opelul de 1.6 are 90 de cai nu 84 si trage mai bine decat loganul si in plus in opel nu ti se imprima in haine mirsul ala de plastic ieftin


Asta e unul din argumentele cele mai originale smile.gif Nu m-as fi gandit la asa ceva 1000 ani smile.gif
Probabil altora le place asta... le da asa, o nuanta de exotism:) Probabil ca asta e motivul pentru care se inghesuie francezii la logan biggrin.gif
Mihai34891
QUOTE(MR28673)
se inghesuie francezii la logan biggrin.gif


Chiar crezi asta ?
C Z R
pai tot nu s-a edificat florin ca opelul este peste dacia oricat de la mana a doua ar fi???eu am crezut ca da sau voi faceti discutii cat el nici nu mai pare interesat de subiect? biggrin.gif
James Kilowatt
QUOTE(Mihai34891)
QUOTE(MR28673)


se inghesuie francezii la logan biggrin.gif


Chiar crezi asta ?


I-am vazut facand coada la consulat, inca inainte de lasarea logan pe piata occidentala. Seful prietenei mele voia sa se apuce sa faca trafic. Erau innebuniti dupa versiunea "cheala" anuntata initial la 5000€.... E oarecum de inteles, avand in vedere ca un twingo e aproape 9000€ si nu are mai multe optiuni.
Oricum, asta e off topic.

Dezbaterea e inca deschisa in toata europa. Logan vs SH, iar parerile sunt inca impartite. Eu nu imi dau cu parerea pentru ca nu am mers cu Logan. Insa avand in vedere preturile la service, as inclina pentru o masina noua si cu garantie.
Andrei55037
Multi romani intreprinzatori s-au apucat sa cumpere Logan de la noi sa il duca in vest unde il vand cu 500-700E peste pretul de la noi iar cu banii astia cumpara una SH de acolo si o vand la noi cu 1000 E in plus si uite cum fac oamenii aproape 2000E la un singur drum.
ncristi
Opelul este superior insa eu acum as alege logan. Poate ca daca ar fi fost prima masina ar fi fost opel insa acum...

De ce logan?

Pt ca nu mai am chef sa dau o caruta de bani pe revizii, consumabile piese de schimb etc...
Ce fac cu opelul as putea sa fac si cu logan iar costurile ar fi mult mai mici. Cunosc o multime de loganuri (majoritatea de firma) si nu am auzit sa fi avut probleme. Multe laude la fiabilitatea trenului de rulare. Sunt multe kkaturi spuse p'aici despre logan. Intr-adevar nu-i masina de curse insa nici ce se spune p'aici nu-i adevarat.
HalbaSus
Si opelul are piese si consumabile ieftine... nu la fel de ieftine ca la Dacia dar oricum nu te usuca de bani ca VW, Audi, bmw, etc...

Nimeni nu a zis ca trebuie sa fie masina de curse (la 1.6 ar fi culmea) dar stabilitatea mi se pare o chestiune de siguranta, nu un moft... desigur lumea ar putea zice "pai nu intra asa de tare in curba, condu mai prudent, ca doar nu-i masina de curse..." ok, e adevarat, dar daca TOTUSI intru in curba cu viteza... vreau o masina sa mai ierte din greselile mele... nu una care sa sanctioneze. Nu am condus logan am mers doar cu el dar senzatia mea e ca suspensia e aceasic cu cea de pe solenza (moale)... daca nu e aceasi imi retrag cuvintele... dar solenza mi se pare o masina extrem de periculoasa... avem una la firma (de fiabilitate nu zic nimic, desi merge cam odata la 2 luni la service)... In fine, am mers cu un coleg cu 2 masini (eu cu vectra el cu solenza), eu in fata el dupa mine... nu faceam curse dar mergeam amandoi destul de tare... la un moment dat intr-o curba destul de larga pe care eu am luat-o fara emotii cu ~70 lui i-a fugit spatele si aproape ca s-a intors (noroc ca era drum cu 2 benzi)... o alta faza (apropo de testul elanului), un alt coleg a facut involuntar acest test (i-a iesit un pieton in fata care traversa strada in fuga)... avea cam 50-60 la ora si masina s-a ridicat pe 2 roti (pe o parte)... nu s-a rasturnat... dar... acum are suspensia schimbata si cauciucurile schimbate, s-a mai imbunatatit un pic dar eu tot nu m-as increde in masina aceea... avand in vedere ca logan-ul e mai inalt decat solenza si suspensia e cam la fel de moale... nu stiu ce sa zic...
ncristi
QUOTE
Nimeni nu a zis ca trebuie sa fie masina de curse (la 1.6 ar fi culmea) dar stabilitatea mi se pare o chestiune de siguranta, nu un moft...


Chestia cu stabilitatea este o tampenie. Am mers cu loganuri si nici vorba sa se ratoarne...bine aia n-au facut ce au facut aia de la antena 1 (cu toate ca acolo nu s-a rasturnat) smile.gif...iar suspensia mi se pare chear bunicica. Chestia cu suspensia o poate testa oricine...luati un taxi si va faceti imediat o impresie.

Cei cu care am mers normal, cum merge orice om fara suferinte psihice grave...
Sg chestie grava la logan mi se pare faza cu jantele de aluminiu...
eddie
QUOTE(Mojito)
Edi33
nu fi asa sigur de convingerile tale.
un pic de indoiala nu strica nimanui.Da timode refklectie de la distanta.
Daca pe vremuri am avut Skoda 1000MB ar trebui acum sa spun scuze am trecut de vremea skodelor. ?

Probleme Gogule? Fii mai explicit,care ti-e problema?
HalbaSus
QUOTE(cristi36176)
QUOTE
Nimeni nu a zis ca trebuie sa fie masina de curse (la 1.6 ar fi culmea) dar stabilitatea mi se pare o chestiune de siguranta, nu un moft...


Chestia cu stabilitatea este o tampenie. Am mers cu loganuri si nici vorba sa se ratoarne...bine aia n-au facut ce au facut aia de la antena 1 (cu toate ca acolo nu s-a rasturnat) smile.gif...iar suspensia mi se pare chear bunicica. Chestia cu suspensia o poate testa oricine...luati un taxi si va faceti imediat o impresie.

Cei cu care am mers normal, cum merge orice om fara suferinte psihice grave...
Sg chestie grava la logan mi se pare faza cu jantele de aluminiu...


Permitemi sa am indoieli in privinta suspensiei daciilor post DSN... Am mers cu logan (ca pasager) si SE INCLINA IN CURBE... sentimentul de barcuta exista ! Eu n-am zis ca se rastoarna la 65 km/h dar nu e o masina sigura in curbe. Asta era destul de evident inca de la conceptia masinii... masina a fost facuta "sa mearga pe drumuri grele" (altfel nu imi explic garda la sol) iar cauciucurile au fost alese "with economy in mind"... nu zic ca nu e o masina care sa te transporte de la A la B, nu zic ca nu are un raport pret/calitate bun, nu zic ca nu e fiabila, zic doar ca ii lipseste o suspensie mai ferma (sau poate macar o garda la sol mai mica) si niste cauciucuri mai bune (am inteles ca in curand o sa renunte la montana). Si ca tot veni vorba de cauciucuri, nici opelul nu face risipa de bani cand isi echipeaza masinile... cele mai multe opeluri vin cu ceva gume "Raintype" care nu exceleaza in nimic... dar oricum sunt mult mai bune decat montana
Florin Ristei
Tin sa mentionez. Astra-ul meu are motor Z16XE, 16V, 75kW, 100CP. Asta ca sa nu existe nelamuriri.
florin55503
trebuia sa spui de la inceput si nu mai exista discutia asta. loganul ar fi o masina corecta la pretul i in conditiile in care ar iesi din fabrica fara nici un defect nu cu sevodirectia stricata si cand te duci in service sa iti spuna "asa face toate" sau cablul de acceleratie sa se blocheze si masina sa ramana in 6000 de ture :minigun: eu nu sunt un fan opel dar totusi sa fim seriosi diferenta intre opel si dacia e destul de mare. m-ai corect ar fi sa comparam megane 2 cu astra H si daca ne uitam cu atentie vedem o oarecare diferenta in favoarea astrei. va inteleg ca aveti logan si va simtiti lezati cand cineva va pune la indoiala masina. trebuie sa intelegeti cum opelul nu e bmw nici dacia nu e opel nici chiar SH
adrian55722
QUOTE(adi.mitrea)
In primul rand 1,6 de la Opel este peste 1,6 Logan by Renault.
Opel la 40.000 km e ca nou.
Confort, siguranta, comportament rutier mai bun la astra.
Dupa cum spunea si Edie, opelul de care vorbesti este mai scump decat un Logan nou.

Opel castiga!


ba nu castiga eu am logan care are 50000 si nu are nimic decat ce sa facut in revizii asa ca mai lasati vrajeala cu opel si loganu la peste 50000 e ca nou asa ca numi plac aluziile iar loganu e mai scump ca opel eu pe al meu am dat 9500 asa ca lasatio mai moale.C a confort sta bine p-ana la 120 nu se aude motorul apoi intervine paragul ala de rezonanta pana la 140 apoi e iarasi liniste ,stabilitate are si siguranta .Loganu are 3 stele iar opel 4 dar la diferenta de 2 puncte asa ca nui relevant.
Florin Ristei
Hopa...s-a atacat un LOGAN-ist... :boxing: omule. Ideea era nu sa te enervezi, ci sa imi demonstrezi mie la ce sta mai bine LOGAN-ul tau, decat OPEL-ul meu "invechit" deja (dupa spusele tale) :evil: . A mea nu face zgomot la 120, nici la 140, nici la 170 (atat am mers eu cu ea) biggrin.gif . Alte contra-argumente? blink.gif
adrian55722
QUOTE(Florin Ristei)
Hopa...s-a atacat un LOGAN-ist... :boxing: omule. Ideea era nu sa te enervezi, ci sa imi demonstrezi mie la ce sta mai bine LOGAN-ul tau, decat OPEL-ul meu "invechit" deja (dupa spusele tale) :evil: . A mea nu face zgomot la 120, nici la 140, nici la 170 (atat am mers eu cu ea) biggrin.gif . Alte contra-argumente? blink.gif
blink.gif
eddie
Adrian,Florin ti-a cerut o demonstratie,sa ne contrazici in ceea ce am spus noi mai sus,nu tebuia sa-i dai citatul si sa te.... blink.gif
Sa inteleg ca nu ai argumente?Poate un Opel secondhand gasesti sub 9500 dar ce Logan e ala de 9500,ce are pe el?Pretul e prea ridicat,numai de dragul comparatiei....daca are 50.000 de km,e printre primele,care nu au fost cele mai scumpe...iar la kilometrii astia intr-un an ,vorbesti de o masina de firma sau de un taxi ???
C Z R
adrian ca de obicei si aici faci pe "nebunul" cu loganul, am inteles ca esti mandru de ea dar cred ca exagerezi, iar raspunsul de mai-sus fara nici un argument cred ca trage spre avertisment, tu ce crezi ca aici nu exista legi?
florin55503
nu cred mai are vreo importanta sa mai facem comparatie. trebuie sa intelegem ca un om care a condus dacia berlina in momentul in care se urca in logan e zmeu. uitati-va cu atentie la soferii de logan parca conduc de la bmw in sus. o mica povestioara: eram la tineretului intr-un 525 cu 24 de valve din 90 stateam la stop> la un moment dat trage langa noi un logan putin aranjat cu niste jenti un eleron brizbizuri de astea si ce sa vezi omul vroia sa se dea. prietenul meu care conducea l-a lasat a plecat a asteptat cateva secunde si apoi a plecat si el. nu are rost sa mai spun ca pana in trecerea de pietoni dintre tineretului si budapesta eram in fata cu 2 lungimi de masini. veneam din moldova cu golful aveam cam 160 si un logan care era in fata mea nu se dadea din fata mea nici mort. pana la urma cred ca i-a crescut apa si s-a dat. dar ca idee posesorul de logan e cel mai mandru posesor de masina si il va convinge nimeni ca masina lui e mai slaba decat un golf sau un astra sau orice compacta SH
James Kilowatt
Lasa ca nu chiar toate SH-urile sunt si mai bune. Nu doar performanta conteaza. Decat un astra de prin 97 care mai mult sta in service decat pe strada si care cere bani saptamanal, mai bine un logan in garantie oricat ar fi de prost vazut si de lent.
adrian55722
QUOTE(Alex Aka)
adrian ca de obicei si aici faci pe "nebunul" cu loganul, am inteles ca esti mandru de ea dar cred ca exagerezi, iar raspunsul de mai-sus fara nici un argument cred ca trage spre avertisment, tu ce crezi ca aici nu exista legi?


nu e o masina de taxi e masina personala asa ca a avut parte de trasee de tot genul,bubele care se mai vad la loganuri e ceva nesimnificcativ la 100000 cate au probleme 20-50 modele,in service daca te duci nu gasesti loganuri la reparat,eu am facut diferenta intre un logan si opel la dotari si am vazut ca majoritatea le are si logan.Iar alexutule tu cred ca ai ceva cu mine,imi vine rau cand vad oameni care denigreaza masina nu am plecat de la berlina am avutun opel astra din 1994 care facea probleme si miam luat loganul deci nu cred ca majoritatea soferilor de logan se cred ca au bmw,si cred ca argumentele leam spus ,componentele sunt fiabile pentru ca au fost testate,dotari asemanatoare cu ale unui model opel,fabia,etc,consum in oras 7.4-7.5 la o viteza de 60-80 deci depinde si cum conduci bicycle.gif
C Z R
QUOTE(adrian55722)
Iar alexutule tu cred ca ai ceva cu mine,imi vine rau cand vad oameni care denigreaza masina nu am plecat de la berlina am avutun opel astra din 1994 care facea probleme si miam luat loganul deci nu cred ca majoritatea soferilor de logan se cred ca au bmw,si cred ca argumentele leam spus ,componentele sunt fiabile pentru ca au fost testate,dotari asemanatoare cu ale unui model opel,fabia,etc,consum in oras 7.4-7.5 la o viteza de 60-80 deci depinde si cum conduci bicycle.gif


adrian n-am nimic cu tine, pentru tine sunt alex si nu alexutule, ok? sa nu-ti vina rau ca doctoriile costa mult si nu fac bine la buzunar, atat de multe cheltuieli! pot sa aiba si dotari de mercedes, bmw si alte marci tu n-ai prins inca ideea: e dacie asta e problema ei, e facuta aici in romania, adica asamblata aici la noi unde-s oamenii cum sunt, intelegi??? de altfel stii ceva : n-am nimic cu masina asta intelegi, iar cu tine ce sa am??? vino la intalnirile masini.ro si ai sa vezi ca n-am nimic cu tine, ok???
florin55503
eu te cred cand spui ca ai facut 50000 de km intr-un an pt ca si eu merg cam tot atat de mult. poate ai fost tu mai norocos si ai prins un logan mai bun (probabil printre primele fabricate daca ma uit la nr de km) dar hai sa fim seriosi acum se lucreaza la norma si dupa sloganul merge si asa. cat despre consum eu am tot mers cu un logan (masina mea a fost distrusa total) si nu am reusit sa obtin consumul pe care il dai tu cu motorul de 1.6 nici mort, oricat de economic as fi condus. cel mai mic consum cu masina goala doar eu cu proprietarul masinii a fost de 7.9-8% dar pe autostrada si mers de baba. pe la 175 (mai mult nu a mers) computerul de bord imi arata un consum de 2% (doi) 2.2%% in loc de 20%. incearca o plecare de pe loc in forta si uita=te la computerul de bord la consumul instantaneu si vei vedea un consum destul de mare anormal zic eu. de fapt daca te gandesti bine e normal pt ca masina e submotorizata.O alta problema e servodirectia care tremura parca e bonlava de parkinson cand iei viraj si nu o duci la maxim ca sa ii dai motiv.spuneai ca ai avut un opel din 94 si te-ai saturat sa il tot repari. in afara de consumabile sunt curios ce ai mai schimbat pt ca si eu am avut in familie un ople 1.7 tds din 97 si chiar nu s-a schimbat nimic la el in afara de consumabile si masinuta aia a mers si cu 195 pe autobanda iar la actualul proprietar are 300000 de km si motorul se prezinta bine fara sa dea fum. a trebuit curata si vopsita tabla deasupra rotilor din spate foarte putin. dar comparatia cu un opel sau golf dupa 2002 nu cred care rost incepand de la performante, confort, tinuta de drum si terminand cu mirosul din masina. eu daca ma leaga cineva la ochi si ma urca intr-ul logan eu il recunosc imediat dupa miros de plastic ieftin. ai dreptate poate nu merita sa dai bani pe o masina din 96, 97, dar ce trece de 2000 nu se compara
florin55503
eu te cred cand spui ca ai facut 50000 de km intr-un an pt ca si eu merg cam tot atat de mult. poate ai fost tu mai norocos si ai prins un logan mai bun (probabil printre primele fabricate daca ma uit la nr de km) dar hai sa fim seriosi acum se lucreaza la norma si dupa sloganul merge si asa. cat despre consum eu am tot mers cu un logan (masina mea a fost distrusa total) si nu am reusit sa obtin consumul pe care il dai tu cu motorul de 1.6 nici mort, oricat de economic as fi condus. cel mai mic consum cu masina goala doar eu cu proprietarul masinii a fost de 7.9-8% dar pe autostrada si mers de baba. pe la 175 (mai mult nu a mers) computerul de bord imi arata un consum de 2% (doi) 2.2%% in loc de 20%. incearca o plecare de pe loc in forta si uita=te la computerul de bord la consumul instantaneu si vei vedea un consum destul de mare anormal zic eu. de fapt daca te gandesti bine e normal pt ca masina e submotorizata.O alta problema e servodirectia care tremura parca e bonlava de parkinson cand iei viraj si nu o duci la maxim ca sa ii dai motiv.spuneai ca ai avut un opel din 94 si te-ai saturat sa il tot repari. in afara de consumabile sunt curios ce ai mai schimbat pt ca si eu am avut in familie un ople 1.7 tds din 97 si chiar nu s-a schimbat nimic la el in afara de consumabile si masinuta aia a mers si cu 195 pe autobanda iar la actualul proprietar are 300000 de km si motorul se prezinta bine fara sa dea fum. a trebuit curata si vopsita tabla deasupra rotilor din spate foarte putin. dar comparatia cu un opel sau golf dupa 2002 nu cred care rost incepand de la performante, confort, tinuta de drum si terminand cu mirosul din masina. eu daca ma leaga cineva la ochi si ma urca intr-ul logan eu il recunosc imediat dupa miros de plastic ieftin. ai dreptate poate nu merita sa dai bani pe o masina din 96, 97, dar ce trece de 2000 nu se compara
adrian55722
florin adica de ce nu putem compara loganu cu masinile din clasa lui?eu am doua masini asta cu 50000 e a lui tata si e luata in ianuarie2005,si a mea un ambition din aprilie cu 8500 si nu am nici un fel de problema,iar despre miros deja cautam prea multe chichite hai sa fim seriosi,parca opel,fabia albea au piele peste tot.As masini apropiate la pret iar cu scumpirile la logan se apropie de concurenta lui directa.Normal ca nu o sa laudati loganul doar nu sunteti posesori dar macar fiti mai concisi nu numai din auzite
eddie
QUOTE(adrian55722)
QUOTE(adi.mitrea)
In primul rand 1,6 de la Opel este peste 1,6 Logan by Renault.
Opel la 40.000 km e ca nou.
Confort, siguranta, comportament rutier mai bun la astra.
Dupa cum spunea si Edie, opelul de care vorbesti este mai scump decat un Logan nou.

Opel castiga!


ba nu castiga eu am logan care are 50000 si nu are nimic decat ce sa facut in revizii asa ca mai lasati vrajeala cu opel si loganu la peste 50000 e ca nou asa ca numi plac aluziile iar loganu e mai scump ca opel eu pe al meu am dat 9500 asa ca lasatio mai moale.


Am avut dreptate ca nu ai at 9500 pe un Logan...
eddie
QUOTE(adrian55722)
florin adica de ce nu putem compara loganu cu masinile din clasa lui?eu am doua masini asta cu 50000 e a lui tata si e luata in ianuarie2005,si a mea un ambition din aprilie cu 8500 si nu am nici un fel de problema,iar despre miros deja cautam prea multe chichite hai sa fim seriosi,parca opel,fabia albea au piele peste tot.As masini apropiate la pret iar cu scumpirile la logan se apropie de concurenta lui directa.Normal ca nu o sa laudati loganul doar nu sunteti posesori dar macar fiti mai concisi nu numai din auzite


La ce sa fim mai concisi ?
florin55503
nu e vorba de laudat sau de denigrat asa cum am mai spus daca masina ar fi fabricata "ca la carte ar fi o masina corecta din punt de vedere al pretului. concurenta loganului nu e opelul astra sa gloful sau focusul. ci fabia, albea si asa mai departe. diferenta intre logan si astra sau golf (pret mult prea umflat tocmai am fost la dealer 17000 cam cheala) nu numai din dotarile optionale ci si din calitate, finisaje comfort. dupa cum am mai spus am condus logan (doua) iar pe cel de 1.6 aproximativ 1000 de kmdoua drumuri pana la mare si unul la bran.
iti voi enumera problemele ambelor:
cel de 1.6:
servodirectia trepida volanul cad virai stanga sau dreapta solutia: nu exista ca "asa face toate"
pedala de acceleratie ramanea bolcata si motorul se tura pana in linia rosie. solutia: s-a schimbat cablul de acceleratie dupa certuri indelungi cu cei de la meridian
aceste probleme au aparut la o saptamana dupa ce a luat masina. de fappt eu am adus-o acasa. el nu are permis
eu nu cred ca sunt probleme minore la o masina noua. daca mai pui si consumul care e mare cat la o masina puternica (pana la mare si inapoi cat un bmw 2.5 de care am mai vorbit mai bine zis o diferenta de 150.000 lei dar bmw nu a prea mers sub 170 in timp ce noi mergeam cu 120 la consum) faptul ca e submotorizata si iti trenura pantalonii in depasiri sau o turezi aproape de maxim sentimentul de barcuta in serpentine iti vei da seama cum si-a dat de altfelul si prietenul meu seama ca nu se poate compara cu opelul prezentat la inceput. eu iti spun sincer nu imi gasesc pozitia la condus in logan

la cel de 1.4:
greirasi care se aud din spate de undeva nu a fost localizat inca locul
casetofon care se inchide si se aprinde singur de fapt masina are probleme cu partea electrica. cand lua curbe becurile din plafon se aprindeau si se stingeau ca la disco. intr-adevar problemele au fost remediate si acum nu mai are deocamdata probleme
florin55503
sunt de acord intr-un singur punct. ca loganul are garantie si ti-l repara ei pe cand o masina SH daca ai cumparat-o si nu te pricepi sau a avut cine stie ce defecte ascunse grave om te-ai facut. dar altfel nu se compara
eddie
Am mai scris in topicul de la Dacia Logan ca am condus o masina de teste de 1,6 si am avut problema cu blocarea pedalei de acceleratie la fund de doua ori,cand o calcam pana la fund...deci e o chestie recunoscuta acum ?Atunci l-am intrebat pe varul meu care e director la Dacia intr-un judet al tarii,caci era masina de la el si mi-a spus ca lui nu i s-a intamplat,dar cred ca nici nu putea sa-mi recunoasca atunci...
adrian55722
QUOTE(eddie33)
Am mai scris in topicul de la Dacia Logan ca am condus o masina de teste de 1,6 si am avut problema cu blocarea pedalei de acceleratie la fund de doua ori,cand o calcam pana la fund...deci e o chestie recunoscuta acum ?Atunci l-am intrebat pe varul meu care e director la Dacia intr-un judet al tarii,caci era masina de la el si mi-a spus ca lui nu i s-a intamplat,dar cred ca nici nu putea sa-mi recunoasca atunci...


blocarea pedalei e din cauza covorasului atinge,iar in rest mam saturat sa tot aud lucruri din auzite sa lasam masina sa vorbeasca si gata ca cu voi nu se ajunge nicaieri ca doar nu aveti logan
eddie
Eu am spus realitatea,daca tu te-ai saturat sa auzi una-alta,nu ne lasi mai bine in pace,ca nu vreau sa ne certam,nici sa te suparam prea rau ..... :wave:
florin55503
tocmai ca am dat covorasul jos tocmai pt a vedea ce si cum. tu crezi ca daca era doar covorasul m-ai schimbau astia de la meridian cablul de la acceleratie. trebuie sa intelegi ca n u vorbesc din auzite ci din patite. dupa cum spuneam mai de mult asa cum opelul nu se compara cu bmw-ul nici loganul cu opelul. trebuie sa intelegi ca e o masina pt lumea a III-a si doar pt ca are geamuri electrice, aer cond. nu o face mare masina. tu esti un loganist comvins si orice ar spune oricene tu vei fi convins ca ai masina cea mai cea si ca un bmw din 1998 audi nu se compara cu masina ta. poti sa ne spui ce alte probleme ai avut la opelul din 94? pt ca eu am un gsi la scara care e alergat inclusiv la curse (daca ai fost la curse si nu ma crezi iti dau nr de inmatriculare al masinii) din 95 si motorul inca nu da fum. tu de ce crezi ca cine a avut masina straina nu isi mai ia dacie (inclusiv logan). daca te urcam in golful meu si te dadeam o tura iti schimbam total parerea garantat. trebuie doar sa ai mintea deschisa
C Z R
adrian ce pot spune? subscriu la cele spuse mai-sus de eddie si florin!!!
adrian daca aveai alta marca de masina tot asa de indarjit ai fi fost, ce sa mai logan rulez, the best of the best, e cea mai buna si noi restul suntem niste prosti ca ne-am luat alte marci de masini, habar n-avem de nimic, ma duc la colt langa george, rusinica mie! :evil:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.