Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tico SH - Dacia 1310 SH - DaciaSN SH - Golf 2(89' 90) SH
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Razvan55349
Salutare la toata lumea, sunt nou pe forumul acesta, sunt proaspat posesor de permis de conducere..si ca tot omu' vreau masina. Fondurile mele momentan sunt de 1 leu RON pt bilete RATB :bash: dar in cateva luni sper sa reuesc un credit la vreo banca ceva de maxim 3000 euro. Si ca un bun "internaut" incerc sa ma documentez din parerile altora pe internet wink.gif. Asi vrea sa aflu care ar fi alegerea voastra dintre aceste masini enumerate mai sus. Nu stiu mai nimic despre aceste masini si de aceea am apelat la ajutorul vostru. Dak ma puteti ajuta cu o parere ceva v-asi fi recunoscator.
Va multumesc anticipat.
HalbaSus
Din punct de vedere al costurilor as alege tico... pe de alta parte nu as lua asa ceva sub nici o forma... un golf2 e o masina mult mai buna decat un tico.. dar la 3000 de euro nu stiu daca gasesti unul in stare buna... o alta optiune ar fi Astra F. Eu zic ca ar trebui sa uiti de dacie... poate SN dar nu prea cred sa gasesti una in stare buna la pretul asta...
petre 1
Eu te sfatuiesc la un Golf Diesel ,are intretinere destul de ieftina cosum redus pe ansamblu merita cu siguranta decat Dacia 1310 sau Tico despre S.N. poate ai noroc sa gasesti una la banii mai putini vezi tu.
Numai Bine !
Razvan55349
Va multumesc pentru raspunsuri legat de golf mai peste tot sunt sub 3000 euro, doar cele cu tuning sau cu ceva in plus mai sar la 4000 (am vazut unul chiar la 4500 E. Oricum depinde cat de bine cauti... sper sa gasesc unul in stare buna pana in 3000, dar pana cand vin banii sunteti liberi sa mai faceti o sugestie ceva.

QUOTE(HalbaSus)
... o alta optiune ar fi Astra F. ...


Astra F? :bash: care model mai exact?
HalbaSus
Nu stiu exact anii de fabricatie a lui Astra F... oricum ma refer la astra-urile facute pana prin 95... sunt intre 3000 si 4000 de euro deobicei dar anul de fabricatie va fi mai recent... au probleme cu rugina la praguri (ca toate opelurile dinainte de 99) dar au avantajul pieselor ieftine...

Tot intre 3 si 4 mii de euro poti gasi Vectra A din 92-93... cu motor 1.8 benzina... asta daca te intereseaza spatiul... au dezavantajul greutatii si consumului mai ridicat...
Razvan55349
Ma interesa ceva "ieftin" sa nu consume mult si sa se intretina relativ usor, pt k o sa am rate de platit la credit..si sa nu ma taxeze prea mult la costurile de intretinere, iar despre golf-ul de 1.4 sau 1.6 diesel (nu stiu exact..am mentionat k nu ma pricep) am auzit lucruri bune despre pretul pieselor de schimb mai ales k avand motor relativ micut se platesc taxe mai putine. Din pacate 3000 4000 de euro e deja mult.. si nu cre k imi permit asa ceva..mentionez k am 20 de ani.. si nu cred k imi gasesc serviciu platit cu 300 euro pe luna... sa imi permit prea multe, deci recomandati-mi ceva pana in 3000. wink.gif
Gociu75
Ti-as recomanda Tico. F bun pt mersul in oras, e o masina deosebit de fiabila. Am cazut masini cu 500k km, 600 k km care merg fara nici o problema. Consumabile ieftine, consum in oras sub 5%. La drum intins e mai problematic, ca e f usor si se pare ca plutesti pe drum. Totusi sub 3000 euro gasesti un tico din 1999-2000, spre deosebire de un Golf din 92-94, deci cu 7-8 ani mai noua. Daca gasesti unul care nu a facut taximetrie sau distributie ia-l linistit ca nu o sa regreti
Mihai34891
TICO este (a fost...) o masina excelenta din punct de vedere fiabilitate si manevrabilitate.
In schimb, la 3000 EUR nu poti lua decat un stift de Golf, cu care o sa ai mari cheltuieli de intretinere.
Exclude Dacia (parerea mea).
Pavalasc38972
Intradevar ,TICO pare o optiune rezonabila . Sunt un posesor de tico si pot sa-ti spun ca este o masina fibila cu costuri de intretinere reduse . Atentie insa la elelmentele de caroserie . Am avut un accident la aprox. 50 Km/h. Reparatia a costat nu mai putin de 63.000.000 lei vechi . Noroc ca am avut CASCO .Masina am cumparat-o in ianuarie 2003 la 78.000 km si in acest moment are 140.000 km . Foarte multe nu am schimbat la ia ( cu exceptia accidentului ).concluzia : Masina OK (cu exceptia sigurantei care este apropiata de zero !!)dar cu asigurare CASCO . :wave:
florin55503
eu am peste drum de ine o vectra de vanzare din 90 si cere 3000 de euro pe ea. motor 2.0 aer, etc. din cate stiu masina e instare destul de buna, dar nu ses stie nicidata. ideea este ca trebuie sa cauti pt ca sigur vei gasi oferte. nu te grabi, daca gasesti ceva du-te cu cineva care se pricepe. ceea ce este clar e faptul ca nu vei gasi masina fara vreo defectiune la ea. ceva tot are. asa ca multa bafta
Ede56002
QUOTE(Pavalasc38972)
Intradevar ,TICO pare o optiune rezonabila . Masina OK (cu exceptia sigurantei care este apropiata de zero !!)dar cu asigurare CASCO . :wave:


..sper ca din start ai exclus Tico...doar no sa platesti Casco si ori cum..e o masina de... "gagici" .

Vad ca la 20 de ani vrei o masina ieftina, fiabila, costuri de intretinere mici.....si sub 3000E...ahhhhh...De ce nu parcurgi niste etape..ca de ex: incepand cu o Dacie---Reno----VW---etc... smile.gif

o masina fiabila ar fii un vw Passat 1.9 D (nu turbo!) din '89 ,pe care l-am condus 8 ani si 360 000 km,..acum este taxi , la mine in oras si la bord are 550 000 km..


Pt. tine ar merge un Renault Clio 1.9 D din 92' care costa vreo...2500 - 2800 euro.


Succes !
cata52820
Uita Dacia! (Nu te vad stand in parcare cu vecinii de la bloc si mesterind toata ziua la ea cu jumatea alaturi biggrin.gif )- am avut si mi-a tocat o gramada de bani si nervi....
Tico fiabila probabil, dar mi se pare nesigura. - n-am avut, dar am condus.
Vw Golf 2 1.6 diesel super masina la banii astia - azi l-am vandut cu 2800 euro in stare foarte buna- si-a scos banii cu varf si indesat- fiabil , consum mic, piese rezonabile, motorul nu pune probleme deosebite daca ai grija de el la timp( ulei bun schimbat la timp, injectoare si pompa bune)- n-ai sa ridici capota decat sa pui apa la stropitoare - asta daca ai rabdare sa cauti unul in buna stare, care a fost intretinut .
Daca abia ai luat permisul, poti sa incerci un jaf de Dacie de 200 euro vreo 6 luni pana vezi ce inseamna ....In felul asta nu pierzi prea mult si ai timp sa mai aduni niste bani pt vw golf(conditia sa faci lectii de mecanica si sa nu te arunci sa bagi nimic in jaf biggrin.gif ).Alegerea e a ta , iti doresc succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.