Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina noua din clasa Compact pe GPL
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Marius43590
Avand in vedere ca preturile la Combustibili au luat-o iar razna, ce stiti de GPL.

Ce masini se vand cu GPL?
Ce masini pot fi echipate GPL fara a-si pierde garantia ?

Singurele masini gasite pana acum sunt:
Daewoo Cielo
Nissan Almera
Opel Corsa, Astra
Toyota Camry si Avalon

Din pacate am gasit ca la noi se poate cumpara numai Cielo GPL.
Marius43590
In momentul de fata 9 vizualizari si nici un post. sa mai adaug ceva...

In momentul in care ne facem vise, cu totii vrem ferrari sau mai stiu io ce. cu toate astea cand cumparam masina, ne mai uitam si in buzunar, iar GPL nu este o rusine ci este o economie de aproape 50% la combustibil.

Alta solutie ar fi si motoare hibride, dar astea sunt mult mai scumpe decat o instalatie GPL.
G e o r g e
in principiu pe orice masina pe benzina poti pune GPL .

la noi din fabrica , se monteaza doar pe cielo.

la olandezi se pun si pe opeluri smile.gif

spre exemplu.
Marius43590
problema mare ar fi ca din cate am mai citit pe forum si alte locatii, majoritatea masinilor isi pierd garantia.

Iata pozitia cuiva de la Toyota:
Toyota este o marca de renume care depune eforturi foarte mari de a oferi
clientilor sai cele mai noi si mai avansate tehnologii pentru ca acestia sa
beneficieze de cele mai bune performante, nivele de siguranta, consumuri de
carburant si echipari pentru modelele Toyota/Lexus. Din aceasta cauza,
credem noi, clientii nu trebuie sa mai apeleze la tot felul de "accesorii"
care sa le imbunatateasca aceste calitati. Din pacate, noi nu montam
instalatii GPL pe nici un model Toyota/Lexus, iar in cazul in care aceste
sisteme sunt totusi montate de catre terti, masinile respective isi pierd
automat garantia.


Cu toate acestea Toyota are modele de utilitare pe GPL, precum si optiuni de GPL pe toyota camry si avalon in Australia (mai exact motoare 3.0 6V pregatite pt kituri GPL, montajul kiturilor aprobate toyota nu afecteaza garantia daca sunt montate de cine trebuie).
James Kilowatt
In mod normal, nu ar trebui sa pierzi garantia daca instalarea se face de un garaj agreeat de concesionarul de la care cumperi masina.

Pe masurate, consumul poate creste cu pana la 30% fata de benzina, in cazul instalatiilor cu injectie multipuct, fara sa se piarda putere (cel putin, nu sesizabil). Chiar si asa, costul pe km e cam 65% fata de cel pe benzina.
De exemplu, la o laguna cu motor de 2L, pe GPL viteza maxima e cu 2km/h mai mica decat pe benzina.

In plus, exista si instalatii mai performante pentru masinile euro3, in cu injectie secventiala de gaz, la care cresterea de consum e mai redusa.

Exista si instalatii cu injectie directa de lichid, insa nu stiu daca se pot monta dupa ce a fost cumparata masina, sau trebuie sa fie montate din start de catre constructor....
G e o r g e
sa-ti spun si de ce . VVT-i smile.gif

cu o yaris 1.3 in oras am scos , eu la volan , un consum de 6.3% !

la un asemenea consum de ce sa mai pui GPL ? blink.gif
Marius43590
bun cu yaris.

Si daca se face benzina 60 mii ??? iti dai seama cat de repede se amortizeaza kitul GPL ? (evident ca si GPL va fi peste 30, dar totusi)
Marius43590
haideti sa nu discutam despre tohnologii, ci sa discutam despre ce se poate aici in romania.

Despre Renault, e posibil un Megane nou pe fara sa-si piarda garantia?
Aceeasi intrebare despre celelalte marci.

Un raspuns l-am primit deja de la toyota pentru corolla: NU. Daca ma voi decide pe Corolla, si voi gasi kit agreat de Toyota, voi cere aprobarea unora mai sus de Toyota Romania (avand in vedere raspunsul deja primit).
Manuelos
De ce nu incerci cu Logan 1.4 mpi + GPL ?
Consum de 9 % oras garantat de cei de la gaz,
garantie 1,5 ani la instalatie!
Se pierde garantia numai pe motor. Deja la mine in oras am vazut cateva.
Marius43590
Din pacate cred ca o las balta, ca toti care mi-au raspuns au zis ori ca se pierde garantia, ori ca nu se comercializeaza astfel de motorizari prin dealer.
eddie
Tu nu intelegi ca Cielo Executive este si cu GPL din fabrica?Ti-a mai scris cineva mai sus......?! Pe aia nu tot dealerii o vand ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.