Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Computer central Audi 80
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi > Istoria companiei
Sofocle53518
Detin un Audi 80 ,motor PP , 1595 cmc,benzina, typ 89,fabricat in 1991,cu carburator Pierburg 2E-E.
Problema este ca motorul are simptome de variatie a turatiei ,la mersul in gol.
Acum am dat de o documentatie straina,de verificare a diferitelor cabluri si potentiometre, dar nu se precizeaza unde se afla computerul de comanda central,care comanda si carburatorul !
Va rog,daca stie cineva,unde se afla acest computer ,in masina,m-ar ajuta mult de tot !

P.S. S-a cautat in partea stanga,deasupra pedalelor si nu se afla acolo !
Precizez ca ,acest computer are o mufa cu 25 de contacte mici(asa apare in documentatie) .

Multumesc mult !
Damian53219
au motoarele pe carburatie computer de bord??!!??!!??!!??!!?? blink.gif
Sofocle53518
Carburatorul 2EE are comanda electronica a clapetei de avans .Acest tip de carburator nu se poate regla manual . El mai detine si o pompa actionata prin vacuum,iar aceasta este comandata in functie de valorile pe care le primeste de la calculatorul central .
Eu asta nu gasesc,calculatorul central !
rudolf1
Calculatorul masinii ( adica ECU ) se afla de regula pe partea dreapta a masinii, poate fi in habitaclul motor imediat sub parbriz sau in interiorul masinii pe stalpul din fata sau iti pui picioarele cand le intizi. Succes!!
adidan
Salut Sofocle ! computerul masinii ,de fapt al motorului este ECU ECOTRONIC 893 907 383 b (asta fiind codul ca piesa) este instalat in partea dreapta in dosul buzunarului de acte (lasi buzunarul jos si si bagi mina pe acolo si sub primul perete de plastic al bordului se vede o mica parte din el .Eu l-am desfacut si i-am schimbat cei 3 condensatori electrolitici cu alri noi si i-am refacut 100% lipiturile trebuie sa legi ansa pistolului la masa ca sa nu afectezi integratele.eu am mai umblat in parteas stanga sub bord de asigurat punctul de masa,firele de masa is cu plasticul maro.Mufele de contact spritate su spray de contact. Spor la treaba !

Click to view attachment

Ecu are doua placate unul este cu executia si celalt ,,creierul'' partea cu procesoarele

Click to view attachment

Daca ai documentatia trimite-mi-o si mie ! SCHEMA AR FI DE UN REAL AJUTOR.
AlexTM
Postul e de acum 6 ani. Probabil Sofocle are acum A4 smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.