Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rusinica,Opel Di-Bas !!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
eddie
Una vorbesti la o programare,una ti se spune cand mergi la ei....La revizia de 2 ani am spus ca nu am decat 13.000 de km,numai 4500 in ultimul an.Mi s-a spus ca nu voi decat numai uleiul si filtrul de ulei.La fata locului,nu mai recunosteau ora 8.30 dimineata.....programare facuta de ei.Cand am spus ca am si o bataie pe fata,s-a schimbat politica,trebuie sa fac revizia completa sa beneficiez de garantie.Le-am spus ca am vorbit la telefon cu cineva,nu a recunoscut nimeni.Culmea impertinentei si a tupeului mioritic a fost atinsa de un tip Cristi care mi-a fluturat actele pe sub nas si mi-a spus ca masina e iesita din garantie dupa 1.09.2005.Programarea fusese facuta de vreo 10-12 zile,deci vina nu era nicidecum a mea,mai ales ca le-am spus ca pe 1 sept. era termenul....
Bataia era din cauza unui cap de bara si a cremalierei de la volan,preturile lor erau pe la 2 milioane si ceva si 7 milioane mi-a spus tipul...i-am spus sa mergem la director sa vedem el ce parere are,a sunat pe cineva,numai directorul de la ei nu era,la cum a vorbit cu el si mi-a spus ca mi s-a aprobat garantia cu conditia sa fac toata revizia,cu toate schimbarile de rigoare....tipul mi-a adus aminte de service-urile Dacia,dar si acolo existau niste maistrii cu halate,cu ceva scoala,care te tratau cu mai mult respect decat acest tip Cristi care umbla prin service de parca ar fi oparit la subrat,nici daca ar fi service-ul lui nu i-ar fi cazut bine asa un comportament sincer scarbos si plin de greata.....Rusine !
Damian53219
hmmmmmmmm

uite ceva ca sa-i :boxing: !
numarul de le "OPC" : 8080999

just a thought! nothing else :angel:
petre 1
Acelasi lucru l-am patit si eu ,insa eram la Chevrolet sa ma interesez de un leasing ,aprope ca am fost dat afara de o domisoara care in final a catadicsit sa imi spuna ca pretul ajunge cam la 10 mii E.
Rusinica Di-Bas. :bandit:
madalina
Cristi este intr-adevar o problema a Di-BAs-ului! Eu m-am dus cu Corsa la prima revizie la 10.000 km, cum scria in carte, intre timp schimbasera politica si se faceau reviziile la 15.000 km! M-am certat vreo 10 minute cu el pana a acceptat sa imi faca revizia blink.gif Desi eu plateam toata revizia...
madalin47929
sunt chiar nesimtiti!!!!!!!!! :minigun:
eu credeam ca sunt eu mai ghinionist.
dar vad ca tipii se bucura de monopol

mai deunazi le-am trimis si eu un mail cu niste intrebari ...... inocente si de asemenea destul de la obiect.

nu mi-au raspuns
am mai trimiss unul...... la fel

si uite asa de vre-o 5 ori....... stau si ma intreb oare citeste cineva mailurile la ei? :ban:
:bandit: :ban:
madalina
Mai sunt 4 serviceuri Opel in bucuresti:

Erebus

GTT

Radacini - ce a devenit dealer si pentru Opel de curand

Union Motors
eddie
Asta mi-a raspuns si acel tip Cristi,ca de ce nu am mers la alt service Opel care nu era asa ocupat la programari ca ei....asta ca raspuns la intrebarea mea de ce a durat atat de mult programarea....Pe mine nu m-ar fi deranjat 2 saptamani,dar culmea impertinentei si nesimtirii a fost depasita cand mi-a spus ca nu mai am masina de o saptamana in garantie.....pai din vina cui? Chiar Opel Di-Bas isi risca clientii lasand painea si cutitul pe mana unor neaveniti?Eu i-am preferat pentru ca sunt langa mine si mai ales ca am luat masina de la ei si facusem si prima revizie la ei.Dar ma bucur ca am scapat de ei si le voi spune tuturor cat de neseriosi sunt unii oameni ai lor si mai ales ca nu stiu sa se poarte cu oamenii care totusi le platesc niste servicii....inca o data RUSINE !
G e o r g e
dibas eset un service foarte bun dar si foarte ocupat (plin) cum vreti voi . si este asa tocmai pentru ca este un service foarte bun .

eu nu am avut probleme cu ei niciodata , nu stiu cine este cristi , dar dupa cum mi-l descrieti voi mai bine ca nu stiu biggrin.gif

eu zic sa o luati mai usor , poate era omul intr-o pasa proasta smile.gif
DragosV
Cristi este seful de service si cu mine s-a purtat excelent. Eram ca la mine acasa acolo. Am facut, intrebat, setat tot ce am vrut cu testerul.
G e o r g e
dupa cum vezi lumea are obiectii la adresa lui smile.gif

poate sa fi fost totusi intr-o pasa proasta blush.gif
eddie
Atunci cand lucreaza cu oamenii,trebuie sa lase pasele proaste acasa.Pe oameni nu cred ca-i intereseaza pe banii lor problemele lui launtrice...Auzi,sef de service,de-aia i s-a urcat tipului la cap....AICI AM INCHEIAT,nu mai merita discutia,promit sa nu mai spun nimic....
DragosS
Di-Bas-ul mai are inca un service care nu este asa plin si lucreaza bine.Este in spatele spitalului Dr. Grozovici.
G e o r g e
ala face doar tinichigerie smile.gif
Bogdan65096
Zafirul: ma bucur pentru tine ca te-ai imprietenit cu baietii de la Di-Bas... Probabil asa merge la Di-Bas, pe prietenii... Eu sunt acrit maxim de ei... Am de la ei un Opel Astra 1.6 si am facut greseala sa-mi fac reviziile la ei - la ultima, cea de 30000, mi-au facut doua faze mizerabile. Prima a fost cu schimbul uleiului - imi luasem Mobil 1 si le-am zis sa nu-mi puna de la ei. Frumos a fost ca atunci cand au venit cu factura era si un schimb de ulei trecut - 1.500.000; la protestele mele au venit cu explicatia ca nu a fost atent mecanicul si mi-au facut o reducere de 300.000 pentru greseala. Va dati seama cat incarca daca au facut o reducere asa, din scurt?! Si a doua chestie, cea mai urata, a fost ca, ajungand la un amic in service, am descoperit ca nu mai am aparatoarea de sub baia de ulei; pur si simplu au uitat sa o monteze sau au avut nevoie de ea... Asa ca, rusine pentru Di-Bas!
Val35101
Si a doua chestie, cea mai urata, a fost ca, ajungand la un amic in service, am descoperit ca nu mai am aparatoarea de sub baia de ulei; pur si simplu au uitat sa o monteze sau au avut nevoie de ea... Asa ca, rusine pentru Di-Bas![/quote]

Si nu le-ai mai spus nimik, ai lasat-o asa?
EU am fost o singura data la ei si mi s-au parut cei mai pe meserie din citi mecanici am vazut, iar Cristi un tip la vreo 30 de ani i s-a parut de treaba ca
mi-a facut exact ceea ce i-am spus, acum ce sa zic?
Ma gindeam ca schimbul de curele sa il fac tot la ei ca lucreza f repede si bine.. .Intr-adevar m-am tinut dupa ei/el sa imi explice si mie ce a avut masina si ce s-a facut la ea, dar erau f ocupati si era si ora inchiderii si i-am iertat, oricum masina o rezolvasera bine.
madalina
QUOTE(Bogdan65096)
ajungand la un amic in service, am descoperit ca nu mai am aparatoarea de sub baia de ulei; pur si simplu au uitat sa o monteze sau au avut nevoie de ea...


Esti sigur ca ai avut din constructie? Eu, pe Corsa, nu am avut din fabrica nici-un fel de scut/a[aratoare...
Tudor30203
Daca vrei un service iti recomand GTT, am un amic care tot ce face la masina la ei face si e super multumit, si nu au lapsuri de memorie smile.gif
Daca ala e multumit credema ca sunt buni biggrin.gif
tommy59961
si eu aud ca GTT fac treaba buna

de radacini, ce sa zic: am facut comanda de o cheie pe 27 dec. imi spun ca pana pe 15 jan e gata. ii sun pe 17 si imi zic ca n-a venit, dar ma suna iei maine( adica pe 18 ) ca au un colet in vama si probabil e acolo.
azi e in 25 si nu m-a sunat nimeni.

rezulta ca-s MINCINOSI !!! macar imi spuneau sa vin peste 3 luni si era mai bine. voi nu credeti...?
madalina
Uite si GTT:

http://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=4707

Il cunosc pe ghinionist personal si ceea ce spune stiu ca este 100% real.
tipitip
Si eu am beneficiat de "pasele proaste" ale lui cristi secolof.
Si nesimtirea tine tot de pase proaste?

Iar legat de...foarte buni, de aia sunt ocupati, am dat buzna peste ei (in timp ce ma certam cu majestatea sa seful de service) si am stat in hala vreo 30-45 min (ca boul) si nu s-a atins nimeni de nici una din masinile de acolo. Ocupati, dom'ne, ocupati!

Oricum... :puke:
alin77934
de ce nu incercati erebus am facut revizii acolo am schimbat si distributia si oamenii s-au comportat f bine preturile oricum mai bune ca la di-bas asa e parerea mea oricum interesati-va
florin62565
Trimis: Mie 12 Apr, 2006 10:35 Titlul subiectului: magarie

--------------------------------------------------------------------------------

am fost la opel radacini la service sa skimb o dioda si surprise!!! acum constat ca mi-au skimbat cureau de la alternator, desi nu mi-au zis, si eorium asta pare veche. stiu sigur ca mi-au skimbat-o ptr ca pe cea veche scria made in spain. Ce hotii! Pe linga faptul ca m-au jupuit de 7 milioane si ceva doar ptr o dioda. Mana de lucru era evaluata la suma de 2,5 milioane de lei. Initial mi-a zis seful de acolo ca nu ma va costa mai mult de 4-5 milioane!
Ce parere aveti? Ma tem ca nu cumva sa-mi fi skimbat si altceva
tipitip
Încă o bilă neagră Di-Băs : programare revizie 10 zile!
La recepție...abia te bagă în seamă. Șeful de service e ocupat să-și bată joc de restul angajaților, cine să se mai ocupe de tine? (pe banii tăi)
booneK9
Cand au de DiBas fac urticarie, mi se zbarleste parul ca la matza...
Intrebare de 10 puncte: de ce DiBas?
tipitip
Garanție exclusivă (sh)
Vreau să o vând cu garanție și nu pot să îmi bat joc de noul proprietar (Di-Băs au impus service-uri doar la ei în certificatul de garanție - 2.0 dti, aberant să vrei garanție la 76.000, cu carte, la motor și cutie, oricum, dar asta e!)
Altfel nici nu mai călcam pe la ei!
booneK9
ok. mda. probabil ca n-ai ce face... bine ca mi-ai risipit gandurile negre... ma intrebam ce poate cauta un om normal sa se duca de buna-voie la aia...
eddie
Am pus cruise controlul chiar acum la Opel Di-Bas.Maneta a venit in 10 zile cum mi-au spus,insa a trebuit sa sun eu azi dimineata sa vad daca a venit.
Programarea,incredibil,dar am reusit sa o fac azi la ora 13.00,vorbind la telefon cu ei la 09.45 !!!
Pretul a fost peste asteptari ! Am beneficiat de 15%reducere la pretul manetei,fiind piesa originala Opel.In toatal 4,2 milioane,maneta,manopera de montaj si programarea calculatorului.
Prestatia mi s-a parut destul de buna,singura chestie deranjanta,ca la toate service-urile Opel,ca nu te lasa sa stai langa masina.Am reusit totusi sa vad ce face electricianul pe acolo,am stat pe langa masina pana a venit seful de service din nou sa-si ceara scuze si sa-mi spuna ca nu am voie sa stau langa masina.
Am fost in proba cu el pana la urma pe Sos,Fundeni si am probat cruise controlul.Este super si functioneaza OK !
eddie
Am vazut un afis la Opel Di-Bas,chiar unde imi beam cafeaua,langa receptie, cum ca ar face chiptuning senzational,cu crestere a puterii motorului diesel de pana la 30 %.Pret 400 de euro.
Cand am intrebat pe seful de service despre cum se face,prin remapare sau cum,ca am zis ca-l prind...(stiind ca la Zafira dupa 2003 nu se face numai prin remapare)acesta mi-a spus ca nu au facut si nu fac asa ceva,ca afisul ala e pus degeaba acolo,desi avea antetul de la Opel Di-Bas
Seri
Daca vrei remapare, vorbeste cu DragosV de pe pagina anterioara.
La service Opel in Oradea este foarte bine, te lasa sa stai langa masina, iar programarea nu este o problema. Vi-l recomand cu caldura! biggrin.gif
eddie
M-am intalnit cu persoana pe care o stie si el,dar la Zafirele dupa 2003 nu se poate face tuning prin remapare.Exista o alta metoda,mult mai dificila si mai riscanta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.