Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina noua :)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
BOGY
Salut,

Urmaresc de ceva vreme mesajele de pe site si stiu ca nu ii un subiect nou, dar nu mi-ar strica cateva sfaturi. Cred ca ii clar, nu? Ma tenteaza o masina noua, dar nu sunt foarte hotarat biggrin.gif.
Ma gandesc la ceva intre 13000-16000 CIP.

Acuma am un Mondeo, si sunt incantat de el (asi zice chiar fan Mondeo), dar are ceva anisori, ii din 93, si nu are clima. Desi l-am luat SH n-am avut pb. mari cu el (am schimbat amortizoarele ca ma suparau cele vechi, dar in rest doar consumabile). Ii modelul 5 usi 1.6 16v, GLX. Poate imi dati un sfat, cam cat sa cer pe el?

Asa ca m-am orientat tot spre Mondeo. Aici ar fi vorba despre cel mai ieftin: Ambiente 1.8 110cp- 13790 CIP (am inteles ca modelele acestea sunt pe stoc) sau Trend 5 usi 1.8 125cp - 15615 CIP. Imi place mai mult cum arata varianta cu 5 usi, si la Trend oricum ai de asteptat dupa masina. Asta nu prea imi place, am inteles ca in contract ii trecut 90 zile lucratoare :evil: .

Merita diferenta?
Dintre optionalele in plus, pt. mine cele mai semnificative ar fi climatizarea electronica eventual si farurile de ceata, pacat ca nu au clima bi-zona (la o masina din clasa asta ar cam trebui sa poti avea optiunea asta).
Din cate am inteles de la dealer, difera si scaunele. Ce stiti despre asta? Sunt mult mai bune pe Trend?
Sunt si alte diferente? (care nu sunt trecute in oferte).
La Ford service-ul am inteles ca ii la 15000km si undeva intre 100-200 euro. Iar de service-ul din Cluj nu am motive sa ma plang.

Toyota Avensis am condus, nu m-a impresionat f. tare (nu vreau sa supar nici un fan :angel: ). Si ii spre 17000 CIP.

Ar mai fi Honda Accord, cu reducerile care sunt acuma cred ca pot sa ma incadrez pana in 16000CIP. Aici ar fi cateva semne de intrebare, taxele chiar daca se aplica doar la valoarea reziduala tot is peste 1000 euro si service-ul. In Cluj nu stiu sa aiba un service prea grozav. Stiti cumva la cati km trebuie facute reviziile si cam cat costa?
Zilele urmatoare o sa fac un test-drive si cu ea.

Ce alte variante ar mai fi?

Merci,
Bogdan
VECTOR
ar mai fi renault megane care se incadreaza bine in pretul tau cu toate optionalele de care ai nevoie,si este si o masina buna dupa parerea mea.
madalina
Reviziile se fac la 15.000 sau 20.000 km sau 2 ani, iar o revizie costa pana in 5.000.000 la benzina (parca).
S O R I N
QUOTE(Bogdan53814)
.

Toyota Avensis am condus, nu m-a impresionat f. tare (nu vreau sa supar nici un fan :angel: ). Si ii spre 17000 CIP.




Bogdan


Toyota nu impresioneaza neaparat prin demaraj (cred ca la asta te ai referit)...motorul isi arata puterea de la 4000 rpm in sus....(de acolo sa te tii :@ ) Eu cred ca materialele folosite ,tinuta la drum intins,cum se aseaza masina in curbe la viteze mai ridicate,astea cred ,conteaza la o masina...si avensis este un etalon la aceste capitole...Referitor la ford,din ce am auzit ,intretinerea,reviziile sunt foarte costisitoare.....Cand iei o masina noua te gandesti si la aspectul asta....( apropo la Avensis revizia la 15 000 km, a costat 4 400 000 lei,nu i bine? )
Oricum bafta...
madalina
Zefir a platit 2.200.000 la Avensis!
S O R I N
QUOTE(madalina)
Zefir a platit 2.200.000 la Avensis!


Eu nu fac reviziile la 7 500 km....Toyo -ul meu a intrat in primul lot cu reviziile la 15 000 km.....
DragosS
QUOTE(sorin42005)
Toyota nu impresioneaza neaparat prin demaraj (cred ca la asta te ai referit)...motorul isi arata puterea de la 4000 rpm in sus....(de acolo sa te tii :@ ) Eu cred ca materialele folosite ,tinuta la drum intins,cum se aseaza masina in curbe la viteze mai ridicate,astea cred ,conteaza la o masina...si avensis este un etalon la aceste capitole...


Sa nu exageram!
S O R I N
QUOTE(DragosS)
QUOTE(sorin42005)

Toyota nu impresioneaza neaparat prin demaraj (cred ca la asta te ai referit)...motorul isi arata puterea de la 4000 rpm in sus....(de acolo sa te tii :@ ) Eu cred ca materialele folosite ,tinuta la drum intins,cum se aseaza masina in curbe la viteze mai ridicate,astea cred ,conteaza la o masina...si avensis este un etalon la aceste capitole...


Sa nu exageram!


Nu are rost sa i transform topicul omului intr o discutie ce nu o sa aiba nici un rezultat,asa ca prefer sa nu ti raspund.... tongue.gif
ncristi
Megane II 1.5 80 sau 100HP...cel putin ai rezolvat problema cu consumul smile.gif

La cum evolueaza treaba acum o masina cu motor diesel de cilindree cat mai mica ti-as recomnada si cred ca MII cu dieselul de 1.5 ar fi perfect...

In nici un caz nu mi-as lua acum un motor de 2-3l benzina...sinucidere curata...sau doar sa te dai mare ca ai masina si sa iesi cu ea la balci duminica seara smile.gif

O aiureala cu pretul carburantului...o sa renasca CFR-ul si METROREXUL...
BOGY
QUOTE(sorin42005)
Toyota nu impresioneaza neaparat prin demaraj (cred ca la asta te ai referit)...motorul isi arata puterea de la 4000 rpm in sus....(de acolo sa te tii :@ ) Eu cred ca materialele folosite ,tinuta la drum intins,cum se aseaza masina in curbe la viteze mai ridicate,astea cred ,conteaza la o masina...si avensis este un etalon la aceste capitole...Referitor la ford,din ce am auzit ,intretinerea,reviziile sunt foarte costisitoare.....Cand iei o masina noua te gandesti si la aspectul asta....( apropo la Avensis revizia la 15 000 km, a costat 4 400 000 lei,nu i bine? )
Oricum bafta...


Nu m-am referit la demaraj. De obicei conduc destul de cuminte blush.gif (mai ales daca am si copilul in masina). 4000rpm nu-i putin, chiar si pt. un motor pe benzina. Chiar sunt curios cu cat merge Avensis-ul intr-a 5-a la 4000rpm? Banuiesc ca trece lejer de 130km/h.
Deci chiar pe autostrada la un drum lung, daca motorul se 'simte bine' undeva la 3000-3500rpm, ii ok, iar pt. depasirile de la noi, nu strica sa-si arate puterea de la 2500-3000rpm. ( Sa nu spuneti sa-mi iau diesel wink.gif )
Nici de motoarele Ford n-am auzit lucruri rele. Dar cum spuneam, nu m-am legat de motor, pt. mine singura conditie ii sa fie suficient de puternic pt. greutatea masinii.

Era ceva mai mult legat de 'gust', decat tehnic:
Mi s-a 'parut' lunga si ingusta.
De stat in curbe, nu zic nu, sta bine. Am intrat in curbe cu 80-90km/h (curbe care cu alte masini le iei cumintel intr-a 2-a sau 3-a la 40-50km/h), si fara sa-mi semnaleze ceva la bord cum ca a corectat ceva ESP-ul (sau cum ii spune la Toyota). Dar se cam 'inclina', si dupa ce am mers ceva pe serpentine, am cam 'ametit'.
De altfel am auzit ca la Avensis la curbe intervin si rotile din spate. Asa este?
Pozitia in scaun mi s-a parut un pic inalta (cu scaunul lasat la maxim).
Design-ul nu ma atrage f. tare, ii parca 'prea serios' pt. mine, poate peste vreo 5-10 ani smile.gif.

Cat despre service, nu stiu daca dif. ii cu 100 euro/revizie mai mare la Mondeo fata de Avensis. Asta la ~100000km ii ~700 euro. Ori diferenta de pret initial ii mai mare de 1000 euro. Aici intervin si diferentele de asigurare si dobanzile, ca avansul de care dispun acuma ii fix biggrin.gif. Deci pe ansamblu nu cred ca ies mai ieftin cu Toyota.

Legat de calitatea finisajelor aici is mai multe aspecte, imitatiile sau insertiile de lemn din bord nu ma atrag in mod deosebit, si 'plasticurile' nu ma deranjeaza cat timp sunt rezistente, si 5-6 ani sa nu am probleme cu ele. N-as vrea sa se deterioreze prea tare de la soare, sau sa 'scartie'. Masina va sta afara (dupa mine nu merita 4000-6000 euro un garaj), si mai am si un copil. Nu pot sa stau tot timpul cu 'biciul' pe el sa nu strice una sau alta, mai ales ca ii inebunit dupa volan, butoane si manete, asa ca le manevreaza 'la greu'.
Deci interiorul trebuie sa fie 'rezistent' biggrin.gif.


Oricum, asta nu inseamna ca nu ma mai gandesc si la Avensis.

Merci,
Bogdan
G e o r g e
eu zic sa-ti revizuiesti stilul de mers smile.gif
BOGY
QUOTE(cristi36176)
Megane II 1.5 80 sau 100HP...cel putin ai rezolvat problema cu consumul smile.gif

La cum evolueaza treaba acum o masina cu motor diesel de cilindree cat mai mica ti-as recomnada si cred ca MII cu dieselul de 1.5 ar fi perfect...

In nici un caz nu mi-as lua acum un motor de 2-3l benzina...sinucidere curata...sau doar sa te dai mare ca ai masina si sa iesi cu ea la balci duminica seara smile.gif

O aiureala cu pretul carburantului...o sa renasca CFR-ul si METROREXUL...


Cand am fost la dealer, am testat Laguna (imi place design-ul). Sincer bordul m-a surprins neplacut. Masina din show-room nu putea sa aiba prea multi km si avea o gramada de probleme cu tot felu de 'plasticuri' de la bord, iar cea de test-drive scartaia de numa. Nu vreau sa generalizez, poate au 'facut' ei ceva prosti cu ele, sau a fost inaintea mea clienti care au vrut sa testeze serios rezistenta interiorului biggrin.gif
Megane nu am condus, dar cred ca este alta clasa fata de Mondeo, Avensis sau Accord, nu?
Am urcat in masina unui prieten, interiorul nu mi s-a parut la fel de confortabil.

Daca iau in calcul pretul, 13700CIP la Mondeo (si are cam tot ce trebuie intr-o versiune basic) fata de un Megane cu dotari similare, nu stiu daca diferenta este net in favoarea Renault. Nu zic ca ii mai scump, dar cred ca se apropie de 12500 (motorul de 1.6 16v), nu? O sa mai trec pe la dealer, mai ales ca vrem sa luam pt. firma oricum si un Clio.

Merci,
Bogdan
ncristi
QUOTE
Daca iau in calcul pretul, 13700CIP la Mondeo


Mondeo diesel la banii astia?
Nu prea cred...smile.gif

Eu ti-am spus de megane din cauza consumului...
Nu prea gasesti masina din clasa lui MII care sa consum 3.5% exterior si 6% in bucuresti--in cluj probabil 5% (un mers normal adica)...

Normal ca accordul este din alta clasa insa este si mai scumpa...si cred ca are consumul putin mai ridicat (in special benzina) smile.gif

Daca te tine buzunarul atunci...

PS
Esti primul om pe care-l cunosc spunanad ca laguna zdrangane...eu am mers cu laguna (una cu multi kM--adusa tuma din belgia si mai rulata si p'aici ceva) si nu se auzea nimic...
La reno, MII se ocupa cu acest aspect smile.gif
Andrei55037
ultima achizitie a mea este Avensis-ul. Inainte sa o cumpar am cautat mai bine de 3 luni am fost la mai toti importatorii si pot sa-ti spun ca Mondeo inafara de varianta Ghia si de motorul 2.2 TDCI a fost masina care m-a impresionat cel mai putin. In mers in special in curbe are f multe zgomote ale caroseriei.
BOGY
QUOTE(cristi36176)
QUOTE
Daca iau in calcul pretul, 13700CIP la Mondeo


Mondeo diesel la banii astia?
Nu prea cred...smile.gif


Benzina, si la Megane am luat in calcul varianta 1.6 16v.
Nu ma incata prea tare diesel-urile, pana acuma am facut ~30000km/an deci dif. de pret la carburant cred ca ii acceptabila.
Plus ca nu trebuie sa dau la inceput mai multi bani wink.gif
De motorina de pe la noi am auzit si lucruri rele, etc

QUOTE
Eu ti-am spus de megane din cauza consumului...
Nu prea gasesti masina din clasa lui MII care sa consum 3.5% exterior si 6% in bucuresti--in cluj probabil 5% (un mers normal adica)...


Hm, parca am vazut ceva statistici, nu stiu daca nu era cumva Cluj-ul pe primul loc la nr. de masini / nr. locuitori, acuma parca ii pe 2. Cred ca tot acolo iesi la consum, dar oricum consumul nu ii chiar cel mai important aspect acuma pt. mine.

QUOTE
Normal ca accordul este din alta clasa insa este si mai scumpa...si cred ca are consumul putin mai ridicat (in special benzina) smile.gif

Daca te tine buzunarul atunci...

Da si nu, la limita, etc wink.gif. De ce crezi ca sunt 'nehotarat' smile.gif. Altfel cred ca puneam deja in semnatura ceva de genul A4 wink.gif. Cu oferte, parca este o versiune de Accord cu motor de 2l LS, pe la 15700 CIP.
ncristi
QUOTE
Hm, parca am vazut ceva statistici, nu stiu daca nu era cumva Cluj-ul pe primul loc la nr. de masini / nr. locuitori, acuma parca ii pe 2. Cred ca tot acolo iesi la consum, dar oricum consumul nu ii chiar cel mai important aspect acuma pt. mine


Or fi in cluj multe masini insa te invit intr-o vineri pe stefan cel mare la intre orele 16.00PM si 18.00PM....vezi aici masini (ma refer la cantitate) smile.gif

In momentul de fata exista o diferenta intre benzina si motorina ex:
Eu fac naveta Buc-Ploiesti adica aprox 120kM/zi:

masina: megan II 1.6 16v--consum 6.2 % si benzina 37000 lei-->276000lei/zi

daca as fi avut motorul 1.5 probabil ca as fi avut un consum de 4.5% (daca meg asa cum merg acum din cauza economiei si a politiei de pe dn1) motorina 32000lei--->172800lei/zi

Adica as castiga cam 100000lei/zi ceeace inseamna ceva...smile.gif

Acum parac-mi pare rau ca nu am luat diesel sad.gif
BOGY
QUOTE(Andrei55037)
ultima achizitie a mea este Avensis-ul. Inainte sa o cumpar am cautat mai bine de 3 luni am fost la mai toti importatorii si pot sa-ti spun ca Mondeo inafara de varianta Ghia si de motorul 2.2 TDCI a fost masina care m-a impresionat cel mai putin. In mers in special in curbe are f multe zgomote ale caroseriei.

Inca nu am fost la test-drive. Am lasat mai la final, asta pt. ca am un Mondeo, de care sunt destul de multumit d.p.d.v tinuta la drum. Ma astept ca modelul nou sa fie mai bun ca modelul 93 (si-mi imaginez ca masina mea mergea in 93 mult mai bine decat merge acuma wink.gif ).
Dar o sa vad ...

Primul si ultimul loc il stiu, care ar fi restu pozitiilor din 'top 5'? Nu mai multe, ca atunci chiar ma 'zapacesc' de tot, pana acuma am incercat sa elimin si sa ajung la 3 wink.gif.
Mikidutzaa
4Car UK le pune in ordinea asta:
1. Honda Accord
2. VW Passat
3. Mazda 6
Codrin54983
Tot ce stiu e ca ford se tine mai bine pe drum ca avensis pt ca am condus. Dar calitatea materialelor, bordul, iluminarea verde(care mie nu prea imi place la masina) au cam lasat de dorit. Nu imi dau seama ce motorizare iti poti lua in banii astia. Mai bine incearca o clasa mai jos, adik cea din care fac parte megane-ul, golful.... Un mondeo cat de cat echipat e 16.500. Dar nu se merita sa-ti iei o astfel de masina fara pic de optionale pe ea(parerea mea - nu-mi sariti in cap). In banii astia iti iei un focus in 4 usi(seamana f mult cu mondeo) si se tine bine pe drum, un motor frumusel si ceva optionale. O dotare Ghia pe focus 1.6 TDCi 110 CP e 15.800.
Referitor la avensis calitatea materialelor e buna, te impresioneaza. Versiunea sol e destul de bine echipata, nu stiu cat de nervos este motorul de 116CP dar te ajunge 18.000 si cea terra parca nu prea se merita.
Si in locul tau as alege diesel pt ca pretul la carburant va creste de vom iesi numai de sarbatori cu masinile la plimbare.
S O R I N
[quote="Bogdan53814"]
Primul si ultimul loc il stiu, care ar fi restu pozitiilor din 'top 5'? Nu mai multe, ca atunci chiar ma 'zapacesc' de tot, pana acuma am incercat sa elimin si sa ajung la 3 wink.gif.[/quote


Nu prea am inteles, cine e primu si cine ultimu?
BOGY
QUOTE(sorin42005)
[quote="Bogdan53814"]
Primul si ultimul loc il stiu, care ar fi restu pozitiilor din 'top 5'? Nu mai multe, ca atunci chiar ma 'zapacesc' de tot, pana acuma am incercat sa elimin si sa ajung la 3 wink.gif.[/quote


Nu prea am inteles, cine e primu si cine ultimu?


Andrei a spus ca a vizitat cam toti importatorii si cel mai putin l-a impresionat Mondeo. Am inteles ca a achizitionat un Avensis, deci am dedus ca si-a facut o clasificare care ar putea arata asa:
1. Avensis
2-4. ???
5. Mondeo

Daca intre 1-5 ii numai Accord, nu-i chiar rau nici Mondeo. wink.gif
Daca sunt si altele ...
BOGY
QUOTE(cristi36176)
Or fi in cluj multe masini insa te invit intr-o vineri pe stefan cel mare la intre orele 16.00PM si 18.00PM....vezi aici masini (ma refer la cantitate) smile.gif

Da, stiu cum este circulatia in B. wink.gif Nu se poate compara numarul de masini (sunt peste 2 mil. de oameni + firmele), comparatia poate fi facuta doar ca densitate. (/locuitori, sau /mp wink.gif )
QUOTE
In momentul de fata exista o diferenta intre benzina si motorina ex:
Eu fac naveta Buc-Ploiesti adica aprox 120kM/zi:

masina: megan II 1.6 16v--consum 6.2 % si benzina 37000 lei-->276000lei/zi

daca as fi avut motorul 1.5 probabil ca as fi avut un consum de 4.5% (daca meg asa cum merg acum din cauza economiei si a politiei de pe dn1) motorina 32000lei--->172800lei/zi

Adica as castiga cam 100000lei/zi ceeace inseamna ceva...smile.gif

Acum parac-mi pare rau ca nu am luat diesel sad.gif


Ok. Daca 'simplific' un pic calculul tau (rotunjesc un pic in jos wink.gif ):
Daca faci atatia km/zi probabil in 3 ani o sa faci in jur de 120000 - 130000km (mai sunt si we-uri cand nu faci naveta, nu?).
La economia de 100000lei/120km, in 3 ani probabil va fi o diferenta de ~2800 euro. Daca dif. intre o motorizare diesel si echiv. pe benzina ii ~2000 euro, nu cred ca merita sa-ti para rau ca ai ales benzina wink.gif. (Nu ai dat asa multi bani la inceput, sau nu ai platit dobanzi la o val. mai mare).

La capitolul asta nu sunt 'nehotarat' biggrin.gif, parerea mea ii ca daca nu faci peste 50000km/an nu prea merita efortul financiar initial pt. un diesel, decat daca esti fan diesel, si iei motorul diesel ca 'asa vrei', nu 'pt. economie'.
BOGY
QUOTE(Codrin54983)
Tot ce stiu e ca ford se tine mai bine pe drum ca avensis pt ca am condus. Dar calitatea materialelor, bordul, iluminarea verde(care mie nu prea imi place la masina) au cam lasat de dorit. Nu imi dau seama ce motorizare iti poti lua in banii astia.

1.8 benzina
QUOTE
Mai bine incearca o clasa mai jos, adik cea din care fac parte megane-ul, golful.... Un mondeo cat de cat echipat e 16.500. Dar nu se merita sa-ti iei o astfel de masina fara pic de optionale pe ea(parerea mea - nu-mi sariti in cap). In banii astia iti iei un focus in 4 usi(seamana f mult cu mondeo) si se tine bine pe drum, un motor frumusel si ceva optionale. O dotare Ghia pe focus 1.6 TDCi 110 CP e 15.800.

Da, cred ca asta ii de fapt problema, o masina mai 'mare' dar cu optionalele standard, sau o clasa mai jos cu mai multe 'dotari'.
S O R I N
QUOTE(Bogdan53814)
QUOTE(sorin42005)
[quote="Bogdan53814"]
Primul si ultimul loc il stiu, care ar fi restu pozitiilor din 'top 5'? Nu mai multe, ca atunci chiar ma 'zapacesc' de tot, pana acuma am incercat sa elimin si sa ajung la 3 wink.gif.[/quote


Nu prea am inteles, cine e primu si cine ultimu?


Andrei a spus ca a vizitat cam toti importatorii si cel mai putin l-a impresionat Mondeo. Am inteles ca a achizitionat un Avensis, deci am dedus ca si-a facut o clasificare care ar putea arata asa:
1. Avensis
2-4. ???
5. Mondeo



Daca intre 1-5 ii numai Accord, nu-i chiar rau nici Mondeo. wink.gif


Daca sunt si altele ...


Nu,clar nu ,honda nu este sub avensis,poate doar pretu este mai mare la accord sa fie un impediment....
In alta ordine de idei ,eu nu am copil si nici o varsta mai inaintata (nu ca tu oi avea) si totusi am luat avensis,pur si simplu mi s a parut ca la banii care i am dat pe ea ( 19 700 euro ,cu discount de 400 euro,sol 1.8 129cp,benzina,consum 9 urban) si la ce are pe ea ,inclusiv VSC (TRC)+ alte chestii (nu stau sa le insir ) ,zic eu am iesit super bine....Nu mai zic ca am luat toate marcile la rand (Ford pt Mondeo,Skoda,Honda pt Accord,Mazda 6,inafar de ww passat pt ca nu vroiam o masina atat de comuna si nici peugeot 407 pt ca nu am o parere buna despre acesta marca ,cu toate ca are cel mai frumos look-dar ce faceam luam o masina decat pt felul cum arata....aaa era sa uit ,am fost si la renault, am facut un drive test ,si am auzit niste sunete in spate ,ca la super nova biggrin.gif ,care m au facut sa mi revizuiesc comportamentul pt renault :nope: )

Decizia e a ta....eu ti am spus doar prin ce am trecut ,si nu a fost vb decat de o masina ci de doua......Pai eram tampit sa i au doua avensis daca nu ma convingeau la maxim...... :smokin:
madalina
Acordul este peste Avensis, oricat s-ar supara pe mine posesorii de Avensis. Insa comparatia trebuie facuta la acelasi nivel de echipare, la aceleasi motorizari...

La Accord pretul este mai mare, desi acum are 2000 euro discount la pretul CIP, dar are dezavantajul financiar de a fi fabricata in afara UE.
S O R I N
QUOTE(madalina)
Acordul este peste Avensis, oricat s-ar supara pe mine posesorii de Avensis. Insa comparatia trebuie facuta la acelasi nivel de echipare, la aceleasi motorizari...

La Accord pretul este mai mare, desi acum are 2000 euro discount la pretul CIP, dar are dezavantajul financiar de a fi fabricata in afara UE.



Da... blink.gif ? E ca si cum ti as zice eu ca ww polo este mai bun decat yaris (dar sa nu se supere posesorii de yaris pe mine biggrin.gif )...Dar stii eu nu am cea mai mica idee despre aceste doua masini,decat ce am vazut pe la tv sau prin reviste.....Pai cine poate sa spuna asta? Decat unul care are ori avensis ori accord (si a mers si cu cealalta),nu?

Eu unul am recunoscut suprematia accordului fata de avensis, dar numai la un singur punct,si acela ar fi motorul,restul e poveste....
James Kilowatt
Si autojournal in franta au scos accordul peste avensis.
Interesant ca au scos si O2 peste avensis, la diesele....
Orice clasament din asta convinge pe unii, pe altii nu. E mult subiectivism.
ncristi
QUOTE
Interesant ca au scos si O2 peste avensis, la diesele....


D-4D nu-i un exponent al dieselurilor...din contra. Multe publicatii au clasat D-4D la coada.

PS
Tampita-i reclama la avensisul D-4D de 2.2 si 150Hp cand mor nemtii de ciuda... laugh.gif
Aia care au facut reclama au uitat de CDi, TDi...smile.gif
S O R I N
QUOTE(MR28673)
Interesant ca au scos si O2 peste avensis, la diesele....
Orice clasament din asta convinge pe unii, pe altii nu. E mult subiectivism.


Mai aveau sa spuna ca logan e mai decat toyota.....Hai sa fim seriosi...Cand vreodata se va compara skoda cu toyota.......a da! cand toyota o sa fie mai buna decat maybach whistling.gif
madalina
Eu recunosc fara sa am cel mai mic dubiu: Jazz-ul este peste Yaris, la aceeasi motorizare si aceleasi dotari!
BOGY
Uf, nu a fost usor. Dupa o lunga perioada ... , pana la urma a castigat Renault. Laguna II 1.9 dci. Mai sunt inca unele formalitati de facut, dar sunt pe ultima 100m. Dupa ce o primesc, deschid si eu o rubrica la totul despre masina mea.
CPI
Laguna e o masina onesta daca nu vrei sportivitate, cu dotari multe in
standard si un pret final competitiv.

Sa iti vina la timp si sa te bucuri de ea!!

PS Cum de ai ajuns la diesel, ca erai hotarit la benzina?
BOGY
QUOTE(CPI)
Laguna e o masina onesta daca nu vrei sportivitate, cu dotari multe in
standard si un pret final competitiv.

Nu o sa merg la rally cu ea, sa fie comoda si sigura. Sper sa o nimeresc si buna, sa nu stea prea mult in service.

QUOTE
Sa iti vina la timp si sa te bucuri de ea!!

PS Cum de ai ajuns la diesel, ca erai hotarit la benzina?


Asta era pe stoc, corespundea si ca dotari si ca si culoare. Chiar nu vroiam sa stau 2-3 luni dupa o masina. Sper sa o am azi la 16:00. O sa revin cu detalii.

beer.gif biggrin.gif
CPI
QUOTE(BOGY)
Nu o sa merg la rally cu ea, sa fie comoda si sigura. Sper sa o nimeresc si buna, sa nu stea prea mult in service.

Atita timp cit nu iei curbele cu scirtiit de cauciucuri e si comoda si sigura.

Ce nivel de dotare e?

Bye,
Cristi
BOGY
QUOTE(CPI)
Ce nivel de dotare e?

Confort Dynamique +
Asistenta la parcare +
"clima bizonica" biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.