Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce parere aveti de volvo s60 r(0-100km in 5,7 secunde)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
sing
Parerea mea este ca volvo este o supermasina....s60 si s80 sunt niste masini exceptinale si extrem de elegante(aviz amatorilor care spuneau ca volvo este doar pt cei de pste 40 ani).Arata super si sincer in loc de audi sau bmw as incerca un volvo....mi se par mai aparte...plus ca bmw si audi au cam totzi mitocanii.Noile modele sunt aspiratoare de femei plus ca sunt superaccesorizate si extrem de robuste..Si sincer comparatia cu alfa romeo este inutila.....

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-01 02:19 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-01 02:20 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-01 02:21 ]
Iulian8
dar care e parerea ta despre noul BMW 645 ? in caz ca nu l-ai vazut dute pe www.bmw.com
motorul e V8, valvetronic, 4,4 litri, 333 CP, 0-100 km/h 5,6 sec.cutie de viteze in 6 trepte in 3 variante: manual, automatic si secvential.Pe langa aspectul super al masinii , mai contine si o multime de solutii inovative, nu le enumar acum, se pot vedea pe site. Si oricum este imbucurator ca a reanviat seria 6 care din 89 a incetat productia. orice comparatie cu volvo este de prisos.
Iulian8
as vrea sa fiu asa de ''mitocan'' sa am un bmw 645....
Paul2
zice omu ceva cu "cei care au BMW is mitocani ". Este un adevar in aceasta afrimatie, dar sa nu uitam: BMW=Brings Me Women.
Nici pe departe un volvo nu se poate compara cu un bmw. Volvo este net superior.. nu din toate punctele de vedere dar din cele mai importante DA.
OMEGA
Iulian nu inteleg ce faci!
Sing spunea, si bine spune , despre volvo S60 si S80 care sunt sedan-uri!
Si tu vii si intrebi de 645ci????
Vezi ca e si la siab expus
Si daca tot te intereseaza parerile noastre despre aces model te rog deschide o discutie numai despre 645ci!
Anubis
Volvo este o marca care intotdeauna s-a respectat si eu personal am respectat-o.

Nu am condus inca un S60 dar am condus un S40 1,9D si un XC 70 AWD pe benzina. La banii respectivi Volvo nu este batut de nici o marca (exceptand marcile japoneze)

Referitor la BMW seria 6 am fost la SIAB si am vazut 645 Ci-ul expus. Este o masina de vis dar care are pretul ei. Oricum probabil majoritatea dintre noi nu vor conduce niciodata o asemenea masina. Pana la un eventual drive-test e greu de spus ceva....in afara de ceea ce declara BMW-ul....

Inca ceva...daca iti plac masinile suedeze si ai bani da dat incearca un Saab 9-3 sau 9-5 Aero (eu am mers cu un 9-5 Aero in Anglia 5 zile si este o masina de vis....)

Numai bine
Mishi
vai, vai ! va certati pt. niste masini ce nu le aveti ! Tu, cel cu S60R, cumpara-ti masina daca poti si atunci mai discutam.

Salut tuturor

un mitocan
Catalin2
Pt tipul obsedat de 645 Ci - omule, nu poti sa compari masinile astea doua pt ca fac parte din clase diferite si pentru ca motorul de pe BMW este mult mai mare decat asta de pe S60R. In ca nu am condus un S60, sper sa am ocazia, insa am citit niste teste si am vazut masina; nu mi-a placut ca nu e prea individualizata de restul gamei -spre deosebire de S4, de exemplu - apoi ca motorul e el foarte suparat, insa nu e cu mult mai puternic decat alte turbo de la Volvo; in rest - ce pot sa zic - am o parere f buna despre S60.
Laurentiu_007
Fratilor am fost si eu la SIAB si am vazut BMW-ul ala coupe.Doamne cat de ingrozitor arata!!!!!!Ca sa nu mai zic si de Seria 5 Nici beat nu mi-as lua asa ceva.Volvo si jag sunt marcile mele "de suflet", asa ca eu zic ca nu mai are rost sa mai zic ceva la rubrica asta din forum.
kozma
da...mai ales ca s-a lansat jaguar x-type 2.0 diesel sport!(sint un dieselist convins-e o parere personala)cu motorizare la origine peugeot!si...are tractiune integrala de serie!si.....spre surprinderea mea,costa cam cit un passat tdi 4 motion!undeva la 28 000 de euro!e adevarat ca cip!nu cred ca e chiar avion pretul...totusi vorbim de un jaguar!recunosc ca inca nu ma tine bugetul,dar in 2-3 ani.....s-ar putea!si.....e altceva fata de un passat sau mondeo sau mai stiu eu ce alta marca care o vezi non stop pe drumuri!dar....e o parere personala!nu oblig pe nimeni sa subscrie.....!pur si simplu imi place forma masinii!
kozma
da...mai ales ca s-a lansat jaguar x-type 2.0 diesel sport!(sint un dieselist convins-e o parere personala)cu motorizare la origine peugeot!si...are tractiune integrala de serie!si.....spre surprinderea mea,costa cam cit un passat tdi 4 motion!undeva la 28 000 de euro!e adevarat ca cip!nu cred ca e chiar avion pretul...totusi vorbim de un jaguar!recunosc ca inca nu ma tine bugetul,dar in 2-3 ani.....s-ar putea!si.....e altceva fata de un passat sau mondeo sau mai stiu eu ce alta marca care o vezi non stop pe drumuri!dar....e o parere personala!nu oblig pe nimeni sa subscrie.....!pur si simplu imi place forma masinii!
OMEGA
Mai fani jaguar hai sa va fac putin off-topic
Motorul diesel de pe x-type este TDCI in colaborare cu ceva ingineri din grupul PSA.
Vedeti link pt x-type break: http://www.imakenews.com/autospies/e_artic...0.cfm?x=a2cN43R,a17VBB19
G e o r g e
adica ford in combinatie cu peugeot/citroen?
Iulian8
Laurentiu , esti ''tare''. Ai reusit sa ma faci sa rad. E bine pt tine ca ai reusit si tu in sfarsit sa ajungi la un salon auto, e totusi un prim pas. E bine si ca ai 2 marci de suflet sau cel putin ca ai auzit de ele. Poate ca in curand cand vederea ti se va clarifica vei auzi si de alte marci si modele si vei reusi sa spui cate ceva la unele rubrici din forum, bafta.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-07 13:35 ]
OMEGA
Cam asa ceva George
Iulian lasa si tu oamenii sa viseze!
Dragos4
uite asa te iei de oameni ma.. carcotas... omul poate tocmai venise de la salon si era entuziasmat, impresionat de ce a putut sa vada acolo, ca probabil este de vazut, si a vrut sa impartaseaca entuziasmul cu cineva.... de ce trebuie sa il jignesti pentru asta? la c te-a deranjat ca a spus ca a fost la slonul auto si el, si ca i-a placut sau nu i-a placut ce a vazut acolo...?
Laurentiu_007
Iuliane ai o problema de comportament!!!

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-07 13:36 ]
OMEGA
Dragos pt cine este mesajul????
Iulian8
Laurentiu, scuze, am reactionat si eu cand ai zis ca BMW seria 6 arata ingrozitor, stiind ca realitatea este chiar invers mai ales ca datorita unor conjuncturi favorabile am fost la salonul de la Frankfurt si am asistat la lansarea seriei 6 in direct si pot spune ca a avut un foarte mare succes si rasunet in germania, la lansare fiind prezente mai toate televiziunile importante din germania si nu numai iar sondajele arata ca nemtii sunt super interesati de masina asta care e asteptata de f mult sa reintre pe piata, cunoscatorii stiu despre ce vorbesc. Iar despre seria 5 pot spune ca este un succes , vanzarile ridicandu-se la nivelul asteptat ceea ce se vede si pe autostrazi unde noua serie 5 este mai mult decat prezenta. Inca o data cei interesati pot vedea masinile , inclusiv tehnica folosita pe site-ul : www.bmw.com
greseala a fost a mea ca am postat o parere despre BMW, la un subiect unde se discuta despre volvo, de altfel am tot respectul pt aceasta marca.
Dragos4
e Okay, lui Iulian ii zisesem, dar vad ca s-a linistit totul acum, s-au inteles toti cu toti.

Numa Bine.
Laurentiu_007
Iuliane eu nu am avut intentia sa ma supar cu cineva sau mai stiu eu ce.Am vrut doar sa spun ca nu imi place BMW (mai ales decand a venit Chris Bengle).Insa tre' sa recunosc ca sunt f. sus la toate capitolele.
guerilla
ma bucur ca ati incheiat cu certurile. sper sa nu mai fie nevoie de modificari in topicurile voastre, ok?
acum sa revenim la volvo s60r.
pretul vi se pare just pentru o masina care ofera 300cp si comportament sport? vorbim totusi de peste 50.000 euro, nu?
Iulian8
este o masina sport f bine echipata, care la cei 300CP, te indeamna sa o 'calci', pretul e putin cam piperat--41500$ CIP, dar cine are banii astia , eu zic ca merita, avand in vedere ca volvo nu si-a dezamagit niciodata clientii, facand numai masini de calitate si f sigure. E o masina de la care audi S4 ar trebui sa ia lectii.Pt iubitorii modelului, dati click pe linkul urmator pt mai multe detalii si poze:
http://www.caranddriver.com/article.asp?se...article_id=6848
Iulian8
e cineva de pe forumul asta care ar vrea sa isi ia sau are un volvo s60r AWD ?
OMEGA
Nu cred ca vei gasi un propietar de S60R usor dar iti pot spune ca "masinutza" merita fiecare banisor!
Am participat la lansarea modelului in ro si am ramas uimit rau
Laurentiu_007
Din cate am auzit(nu stiu sigur) S60R-ul ar fi mai ieftin decat S4, cel mai mare rival al sau.
OMEGA
Aaah Laurentiu nu prea ai dreptate!
S4/A4 se bate cu viitorul S40 care nu stiu daca va fi si R

G e o r g e
omega nu prea este asa :
A4 este in clasa cu s 60
A6 cu S80

da o tura cu ele si sa vezi ...

cat despre s40 : este cea mai inghesuita masina posibila , ma mir ca poarta sigla volvo.

dar dc tot vb de performante :
subaru STI 2.0 265 cp - 5.5 suta ... hmmmmmm asta nu este masina sau ce ?
sau
favorita mea :
subaru WRX 2.0 224cp - 5.9 suta ....
Laurentiu_007
E tare si Subaru.Si e si mai ieftina.
Iulian8
cine are bani de o astfel de masina nu se uita la cateva mii de euro ci efectiv urmareste sa aibe cele mai bune performante, cel putin eu asta as face si in functie de cat de convins este de o masina sau alta, scoate cascavalu si o ia.
subaru si-a construit un nume f bun si datorita performantelor din wrc dar si pt ca a scos modelul STI, care e o masina de 'strada' cu suflet de raliu.
totusi noul Audi S4 pe langa faptul ca e elegant , e efectiv o bomba pe roti la cei 344CP , cu0-100 in 5,6 sec...pacat ca nu arata a masina sportiva ...
Peugeot_Fan
Cine a zis asa ceva nu stia ce zice.Volvo S60R este o masina pentru tineri.
Adrian28198
Am sa-mi permit sa intru in discutia voastra despre aceste masini.
Cred ca fiecare masina are clienti si fanii ei, este inutil sa discutam care este cea mai tare din auzite si care ni se pare noua ca arate mai bine.
Fiecare din ele are partile ei forte...de exemplu:
BMW - incontestabil cea mai puternica marca in motoare, au avut de unde sa ia, ( inainte faceau motoare de avioane), insa mi se pare urat sa numesti toti posesorii de BMW mitocani, nu toti sunt baietii care s-au trezit peste noapte cu banutu' in buzunar si si-au "luat" cel mai tare BMW din targ sau din curtea cuiva...
Si sa nu uitam tractiunea spate care de cele mai multe ori iti provoaca sensatii placute dar sunt acoperite de cele neplacute (iarna)
ALFA - imaginea ei de "cuore sportivo"e inca valabila in UE unde drumurile sunt cum trebuie, insa in Ro, mai toti au avut mari probleme cu articulatii si altele de genul asta.
Nu vreau sa vorbesc de rau nici o marca, nu-mi sta in caracter, vreau sa spun ca fiecare marca isi are cumparatorul ei.

Am priteni cu M3 si Subaru STI, i-am luat sa conduca R si pot spune ca au fost deosebit de impresionati.
BMW - putere bruta, tractiune spate si aproape un singur stil de suspensii, diferenta foarte mica intre sport si confort.
STI - super puternica, dar imi duc prietena cu rinichi pe afara, suspensiile nu sunt pentru drumurile noastre.
Si revenim la R - 3 TREI moduri de reglaj al suspensiei, Confort / Sport / Advanced - reglajul se face intr-o fractiune de secunda astfel
Confort = ideala pentru Ro, masina puternica cu tinuta de limuzina;
Sport = ideala pentru drumurile ceva mai bune, suspensi ferme.
Advanced = taie sistemele de reglaj, mareste puterea de alimentare si se aproprie de suspensia STI-ului.
Deci cred ca m-as gandi de doua ori cand imi aleg viitoarea masina sport.
Inca un lucru si plec, lucrez de 3 ani la Volvo si n-am avut nici un caz de furt ...
Salutari.
shorttweezer123
Am condus si eu masina asta.. are o stabilitate fantastica in curbe..e de vis.. cutia de viteze m a impresionat..era din 2003 dec.. ia suta in 6.5 .
Laurentiu_007
Pentru mine este masina perfecta. Poti merge cu ea la fel de usor si la diascoteca si sa-i duci pe cei mici la gradinita sau o poti transforma intr-o "bestie" pe autostrada. Mi se pare geniala ideea cu cele trei tipuri de suspensie care se poate regla si automat. Ok, poate ca M3, Clasa C AMG sau S4 pot mai mult. Dar nu tot timpul performanta se masoara in viteza maxima si sprint de la 0 la 100km/h. thumbsup.gif
R POWER
SALUT LA TOATA LUMEA IN SPECIAL CELOR CE LE PLAC MASINILE VOLVO...SUNT MANDRU SI ODATA CU ASTA MI-AM IMPLINIT VISUL DE A ACHIZITONA UN VOLVO S 60 R ...SI CREDETI-MA MERITA TOTIIIII BANI..E O MASINA DE VIS CE IMBINA PUTERE ,ELEGANTA SI STIL SI SIGURANTA.TOT RESPCTUL PT MASINILE GERMANE (BMW,AUDI) DAR CREDETI-MA S60R E O MAISINA DE LUAT F IN SERIOS.SUNT UN FAN INRAIT AL CONCERNUUI VOLVO SI ODATA CU ASTA VA SPUN SICER PT MINE NU EXISTA ALTA MASINA..
T u d o r
Felicitari, e o masina tare. thumbsup.gif


Ceva poze poti sa ne pui? Si te rog, scrie cu litere mici, arata urat doar cu capitals si pare ca tzipi la noi. biggrin.gif
R POWER
QUOTE(Iulian8 @ Oct 12 2003, 12:58 AM) *
e cineva de pe forumul asta care ar vrea sa isi ia sau are un volvo s60r AWD ?

SALUT IULIAN ITZI STAU LA DISPOZITIE CU ORICE IMFORMATIE VREI DESPRE VOLVO ..POSED UN S60 R DE APROAPE 2 ANI SI IS F MLTUMIT PANA ACUM
taz002dev
catre R POWER :

felicitari pentru fantastica masina, e visul meu si probabil o sa se concretizeze in urmatorii 2 ani, cat o sa mai exista benzina la un pret decent :-).

Acum vrem detalii de la a-z :

Pret de achizitie, de unde ai cumparat-o, comparatie cu ce ai facut, vrem sa fii cat mai obiectiv( clar ca nu o sa se poata), cat consuma in oras, si ce oras (sunt din bucuresti deci...va dati seama consum), cat consuma in afara si la ce viteze, costuri de intretinere, revizii si la cati KM, ce probleme tehnice ai avut , daca ai avut, asigurarea casco cat a costat (se incadreaza in marja de 5% din val actuala a masinii.)

Nu te grabi, poti sa raspunzi pe rand, in fiecare zi cate un raspuns :-). Kill us Softly.
Abia astept sa termin cu alte cheltuieli si sa imi iau si eu un suedez(indiferent de marca) cu turbo, sperand sa fie R

Asteptam nerabdatori raspunsul la intrebari
R POWER
QUOTE (taz002dev @ Apr 20 2008, 09:40 AM) *
catre R POWER :

felicitari pentru fantastica masina, e visul meu si probabil o sa se concretizeze in urmatorii 2 ani, cat o sa mai exista benzina la un pret decent :-).

Acum vrem detalii de la a-z :

Pret de achizitie, de unde ai cumparat-o, comparatie cu ce ai facut, vrem sa fii cat mai obiectiv( clar ca nu o sa se poata), cat consuma in oras, si ce oras (sunt din bucuresti deci...va dati seama consum), cat consuma in afara si la ce viteze, costuri de intretinere, revizii si la cati KM, ce probleme tehnice ai avut , daca ai avut, asigurarea casco cat a costat (se incadreaza in marja de 5% din val actuala a masinii.)

Nu te grabi, poti sa raspunzi pe rand, in fiecare zi cate un raspuns :-). Kill us Softly.
Abia astept sa termin cu alte cheltuieli si sa imi iau si eu un suedez(indiferent de marca) cu turbo, sperand sa fie R

Asteptam nerabdatori raspunsul la intrebari

SALUT.scuze ca itzi raspund asha de tarziu..masina am cumparat-o din usa ,am dat cam 25.000$ ,tocmai am facut o revizie la 60.000 de mile(in jur de 100.000 de km),am dat cam 500 pe acest tune up..pt usa masina consuma f bine ,as zice @14-15 l /100 in oras si cam 8 in afara .probleme nu am avut pana acum cu ea ..TOTUSI as vrea sa te intreb si eu ceva ..poate ma poti informa ..as vrea sa trimit masina in ro..stiu ca masina se incadreaza la euro 4 insa nu stiu cum e cu restul de taxe ....vamale si de inscriere ..poti te rog sa i-mi spui si mie daca stii ceva in legatura cu asta.daca mai ai intrebari itzi voi raspunde ....paul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.