Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Care sunt nemultumirile si multumirile voastre in viata?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2
C Z R
pai sa vedem
nemultumiri: invidia, ura, anarhia, preturile, jegul, rautatea voluntara si involuntara, transportul in comun, parcarile, judecata, nedreptatea, marginalizarea societatii, statul, neimplinirile, intarzierile de tot felul, coruptia, obraznicia pe fata, functionarii, birocratia, mass-media, patronii, lenea mea, TRADAREA PRIETENILOR...........
multumiri: ca ai mei sunt sanatosi si traiesc, familia personala cu care traiesc, masina, libertatea interioara si exterioara, muzica, ca pot sa ma misc inca, respir, ma informez, citesc, am cu cine dialoga, ca am televizor cu multe programe, ca sunt de partea mea persoane care ma iubesc si cel mai important este Dumnezeu nihil sine Deo, natura cu flori si peisaje, stiinta.......mai sunt multe de spus si va rog chiar sa incepem sa si comentam...
f1anatic
QUOTE(Alex Aka)
pai sa vedem
nemultumiri: invidia, ura, anarhia, preturile, jegul, rautatea voluntara si involuntara, transportul in comun, parcarile, judecata, nedreptatea, marginalizarea societatii, statul, neimplinirile, intarzierile de tot felul, coruptia, obraznicia pe fata, functionarii, birocratia, mass-media, patronii, lenea mea, TRADAREA PRIETENILOR...........
multumiri: ca ai mei sunt sanatosi si traiesc, familia personala cu care traiesc, masina, libertatea interioara si exterioara, muzica, ca pot sa ma misc inca, respir, ma informez, citesc, am cu cine dialoga, ca am televizor cu multe programe, ca sunt de partea mea persoane care ma iubesc si cel mai important este Dumnezeu nihil sine Deo, natura cu flori si peisaje, stiinta.......mai sunt multe de spus si va rog chiar sa incepem sa si comentam...


Alex...parca totusi...zic eu...parerea mea...hai sa pastram totusi viatza personala...PERSONALA ! Citesc ce ai scris tu...si dintr-o data...flash-back ORA PROFETICA din ziarul comunitatzii romane locale de la Chicago.
C Z R
QUOTE(f1anatic)
QUOTE(Alex Aka)
pai sa vedem
nemultumiri: invidia, ura, anarhia, preturile, jegul, rautatea voluntara si involuntara, transportul in comun, parcarile, judecata, nedreptatea, marginalizarea societatii, statul, neimplinirile, intarzierile de tot felul, coruptia, obraznicia pe fata, functionarii, birocratia, mass-media, patronii, lenea mea, TRADAREA PRIETENILOR...........
multumiri: ca ai mei sunt sanatosi si traiesc, familia personala cu care traiesc, masina, libertatea interioara si exterioara, muzica, ca pot sa ma misc inca, respir, ma informez, citesc, am cu cine dialoga, ca am televizor cu multe programe, ca sunt de partea mea persoane care ma iubesc si cel mai important este Dumnezeu nihil sine Deo, natura cu flori si peisaje, stiinta.......mai sunt multe de spus si va rog chiar sa incepem sa si comentam...


Alex...parca totusi...zic eu...parerea mea...hai sa pastram totusi viatza personala...PERSONALA ! Citesc ce ai scris tu...si dintr-o data...flash-back ORA PROFETICA din ziarul comunitatzii romane locale de la Chicago.


pai ce ti se pare asa ciudat? este la off-topic, sunt chestii generale, iar Dumnezeu este unul personal pentru fiecare in parte, nu ma refer la crezul tau, asa cum arata El in opinia ta! ci era o insiruire, o enumerare, sorry, daca te-am ofensat, iar analogia cu ora profetica mi se pare o ironie putin deplasata, caci ma gandesc in felul urmator, daca doar atat de superficial trateaza cei de acolo acest subiect eu zic sa se lase de asta si sa se apuce de altceva! biggrin.gif
James Kilowatt
fanatismul, indiferent de domeniu
prejudecatile
ipocrizia
spiritul de turma, inghitirea valorilor altora pe nemestecate

monogamia biggrin.gif:D

Multumirile sunt mai personale, mai greu de explicat, de insiruit si de generalizat. smile.gif

PS Cand o iei cu Dumnezeu, ii inteleg urticaria lui f1. Nu se poate face filozofie si fara sa amestecam credinta?
HalbaSus
Wow... filosofie pe masini.ro... ok, suntem in off-topic doar ca nu ma asteptam la un asa topic... (nu ca ar fi o idee proasta)...

Nemultumiri:
- situatiile in care nu reusesc sa fac ceea ce mi-am propus, planuri abandonate, etc... faptul ca trebuie sa ma multumesc de multe ori cu compromisuri.
- caii putere ai masinii mele
- ca nu mai ies la bere cu prietenii asa cum ieseam pe vremuri, asta fiindca toti avem joburi, greutati si nu mai suntem adolescenti care mergeam in berarie la 10 dimineata si plecam cand ne dadeau aia afara...
- Facultatea
- calculatoarele de care ma ocup (vre-o 20 in total)

Multumiri:
- faptul ca am masina
- iesirile la bere / cateva beri reci ca gheata in frigider dupa 12 ore de munca.
- vacantele, excursiile
Restul lucrurilor de care sunt multumit sunt chestii care nu le constientizez ca multumiri dar ar deveni nemultumiri daca ar disparea (sotia, familia, cainii, etc...)
C Z R
nu inteleg de ce vi se pare asa o mare filosofie in a discuta ce te nemultumneste sau ce te multumeste? MR28673 nu esti obligat sa -l bagi pe Dumnezeu in discutie, eu doar l-am amintit ca pe o multumire si nu ca cerinta(ipoteza) de discutat, era vorba despre mine, oricum filosofia fara Dumnezeu e ca trupul fara viata!
guerilla
QUOTE(Alex Aka)
..... oricum filosofia fara Dumnezeu e ca trupul fara viata!


sau ca masina fara carburant - chemi un prieten laugh.gif
C Z R
dap cam asa e biggrin.gif oricum ce ma nemultumeste sunt astazi descoperite smile.gif de fapt mai demult doctorii(nu toti!) si inmatricularea masinilor, plus toate genuirile de servicii oferite din partea statului!
iar ca multumiri este faptul ca-si mai aduc aminte oameni despre mine ca si cum as fi ceva special, e ceva, nu?? :angel:
ncristi
Nemultumire:

-m-am nascut in romania--pisham-as pe ea de tara...
C Z R
cristi dar de ce esti asa suparat? cred ca te inteleg sau incerc dar cred ca gresesti cand spui pe tara mai dgraba pe unii oamenii si pe faptul ca ei nu sunt uniti, sunt delasatori si nu-i intereseaza decat burdihanul propriu!

p.s. cristi cred ca-ti vei lua avertisment pe aceasta marturisire plina de adevar, fara ocolisuri si fara menajamente!
ncristi
QUOTE
cristi dar de ce esti asa suparat? cred ca te inteleg sau incerc dar cred ca gresesti cand spui pe tara mai dgraba pe unii oamenii si pe faptul ca ei nu sunt uniti, sunt delasatori si nu-i intereseaza decat burdihanul propriu!


Bineinteles ca ma refeream la oameni...nu am nimic cu muntii si campiile spre exemplu...
C Z R
pai da cristi, offfff ce sqa facem cu oamenii astia? putem sa-i educam noi intr-un fel? cum daca ei nu vor? nu cred ca e vorba decat bunavointa, ceea ce noua ne lipseste cu desavarsire, ba da o avem cand e e ceva legat de rau! blush.gif
Adrian52125
QUOTE
prejudecatile
ipocrizia
spiritul de turma, inghitirea valorilor altora pe nemestecat

La fel plus TAXIMETRISTII.(Aia indisciplinati bineinteles) si neamul prost.
C Z R
da si ipocrizia, ignoranta, patetismul, harfele citeste fitele, zgarietorii de masini, marirea pretului benzinei, perfectii s.a.
HalbaSus
Cioran zicea ca Romania e o tara minunata, pacat ca e locuita... eh nici chiar asa... eu consider ca vre-o 70% din populatia globului e enervanta (nu, nu ma consider superios, si nu zic ca fac parte din "the luck 30%") dar e imposibil sa nu observ ca in medie din 10 persoane intalnite 7 sunt ori

1. manelisti (imi pare rau dar nu voi putea sa am vre-odata respect pt cineva cu atata lipsa de exigenta pt ceea ce asculta)
2. prosti de bubuie (nu sunt eu "intelijent" dar unii oameni chiar sunt extrem de prosti)
3. incredibil de inculti si needucati (poate nu e vina lor... poate e vina mediului, anturajului, vietii, tarii, statului, etc... dar in practica sunt la fel de enervanti ca si categoria precedenta)
4. aroganti
5. rai (prin rautate inteleg invidie, ura, ranchiuna, etc... toate aceste chestii exista in fiecare dintre noi dar la ei e in doze cel putin duble)

sau mai multe "calitati" reunite la un loc (as putea sa dau foarte multe exemple de manelisti prosti, needucati, aroganti si rai pe deasupra... )

Acest procent cred ca e universal valabil cu mici variatuni... nu sunt oamenii din romania cu mult sub medie... sa nu uitam ca avem totusi multi cetateni inteligenti (unii probabil nu vor fi de acord cu mine si vor zice ca cei care erau inteligenti au plecat de mult biggrin.gif), cu un extraordinar simt al umorului, toleranti... ah.. si sa nu uitam de fete :romania: ... Sunt departe de a fi un patriot... dar sincer nu as pleca din aceasta tara decat daca as putea lua toate lucrurile bune cu mine...
Adrian52125
Aia pe care tu ii enumeri din pacate ajung in frunte.De ce?Pentru ca sunt multi.Vorba lui Lapusneanu."Prosti da' multi".Nu zic ca eu sunt inteligentul lui peste dar stiu ca a fi prost inseamna altceva decit ce cred ceilalti.Nu inseamna ca daca ai scoala sau bani esti destept.Daca asculti Mozart sau Liszt pentru ca "asa asculta bastanii"tot prost esti.Ii asculti pentru ca asa simti.Dar asta e viata.S-a rasturnat scara valorilor.Profesorii cersec in piata iar la catedre sunt numai prosti facuti gramada.Fara sa ma laud mama mea e cercetator stiintific.A lucrat in cele mai mari institute de chimie din BUC.Azi institutele sunt spatii comerciale ale arabilor.Toate ICECHIM,ITPIC,ICPE si alte mari insitute azi sunt vai de ele.Si asta mai ma enerveza.Pe timpul lui Ceausescu ICECHIM era vestit si la americani iar cercetatorii de acolo aveau lucrari pubilcate in toate revistele de specialitate din lume.Toate facute aici la noi de ROMANI.Acum s-a ales praful de tot.AH,ies de pe topicul asta ca m-am indispus.
C Z R
da era sa uit nu-mi plac oamenii care se cred asa de importanti incat ..., snobismul, cel mai mult pei cei care au retineri, nu sunt deschisi, sunt ascunsi, imi plac oamenii care spun verde in fata, nu pot sa-i sufar pe elitisti, iluminati, imi plac oamenii simpli, curati dar nu comunisti biggrin.gif , nu pot suporta manipularea, modul facil de aprivi lucrurile al oamenilor, nu suport taranismele, tiganismele si bolsevismele!
James Kilowatt
QUOTE(HalbaSus)
2. prosti de bubuie (nu sunt eu "intelijent" dar unii oameni chiar sunt extrem de prosti)
3. incredibil de inculti si needucati (poate nu e vina lor... poate e vina mediului, anturajului, vietii, tarii, statului, etc... dar in practica sunt la fel de enervanti ca si categoria precedenta)
---
5. rai (prin rautate inteleg invidie, ura, ranchiuna, etc... toate aceste chestii exista in fiecare dintre noi dar la ei e in doze cel putin duble) .



Ma intreb daca nu cumva ar trebui sa fie invers.... prostia e de la natura, insa rautatea e alegerea fiecaruia....
HalbaSus
nu era neaparat un clasaement, ci in ordinea in care mi-am adus aminte, cu atat mai mult cu cat nu prea imi aduc aminte de nici un om care sa nu combine macar 2 dintre aceste "calitati"... mai ales ca unele sunt in stransa legatura unele cu altele (prostia si incultura cu manelele, rautatea cu aroganta, si cate-odata toate la un loc). Am pus manelele pe primul loc pt ca dintre toate defectele acest defect il observi (alaturi de prostie) foarte repede... poate nu m-ar deranja daca tipul care sta langa mine la semafor e invidios pe vecinul lui... dar ma deranjeaza ca asculta hadrian copilu minune la maxim cu geamurile deschise....
C Z R
exista o explicatie: chiar daca esti prost de bubuie, daca esti bun la suflet reusesti fara eforturi mari sa fi placut si celorlalti, rautatea nu este apreciata nici chiar de cei rai, iar tradarea este urata chiar si de tradatori, pe de alta parte era sa uit dar cred ca intra la toate cele spuse mai-sus:
gradul de civilizatie, educatia, bunul-simt exista dar lipsesc cu desavarsire in romanica, mai sunt parintii care fac copii de dragul de-a face, copiii care nu-si asculta parintii niciodata(cred ca intru cateodata chiar eu! biggrin.gif ), oamenii care lovesc cu multa rautate sau /si prostie animalele si altele.
guerilla
voi n-ati baut destul de multa bere laugh.gif
daca intram pe filosofeala nu terminam nici cand vom avea fiecare 1000CP sub capota :angel:
C Z R
sal guerilla! pai da, dar nici viata nu se termina, caci stam si ne gandim(iar??? blink.gif ), daca dupa viata este viata si sufletul urca sau coboara atunci tindem catre infinit si deci ne odihnim decat intr-o ipostaza cand urcam, dar cand coboram muncim si ne tanguim la infinit, deci exista explicatia: asa cum putem sa fim la infinit, deci rezida ca putem discuta la infinit biggrin.gif
HalbaSus
guerilla are dreptate... haideti mai bine bem o bere si lasam infinitul in pace beer.gif Da, stiu, ma cufund in mediocritate... and it's a damn good feeling biggrin.gif
C Z R
pai halba sa inteleg ca astazi ne onorezi in bucuresti cu prezenta ta demna si cu cateva halbe baute in cinstea acestui eveniment sau nu? beer.gif
adi.mitrea
Urasc stilul de viata "manelist".
Imi place ca inca mai am puterea de a fi ironic si autoironic. Astfel toate nemultumirile din viata asta intra intr-un con de umbra!

Cred ca Halba ne invita in Bihor la o bere intre mii de forumisti biggrin.gif . Din pacate, dupa cum tot Halba spunea pe alt topic, berea ramane virtuala! Atunci cand bem una in fotoliu in fata televizorului uitam sa o inchinam in cinstea prietenilor de pe forum...

Faptul ca scriem pe acst topic, chiar pe acest forum este un semn ca mai mult nu ne place viata noastra...
James Kilowatt
QUOTE(adi.mitrea)
Faptul ca scriem pe acst topic, chiar pe acest forum este un semn ca mai mult nu ne place viata noastra...



Da' de ce... nu putem sa apreciem lucrurile bune, fara a le constientiza pe cele rele. Ambele fac viata sa merite traita, si nu poti defini aproape nimic fara sa exista si opusul. Se pare ca avem un mod de gandire pur dual... Nu poti defini binele fara a defini raul, sau iadul fara rai biggrin.gif

O viata numai cu bine este greu de acceptat de cineva dotat cu gandire. Priviti de exemplu politicienii nostri care au parte numai de bine si verificati daca gandirea nu li s-a atrofiat deja biggrin.gif
Daca Adam ar fi ramas in rai dupa ce a halit marul ala, probabil s-ar fi plictisit de moarte. Dumnezeu i-a facut probabil un serviciu trimitandu-l pe Pamant si dandu-i de treaba si probleme pe cap biggrin.gif
HalbaSus
Cred ca e imposibil sa ai o viata in care sa ti se intample "numai lucruri bune"... chiar si politicienii sau oamenii de afaceri foarte bogati au probleme, poate altfel de probleme, probleme de care mie mi se rupe dar ei nu cred ca le trateaza ca pe mizilicuri...

EX: desigur ca situatia unui soldat care a calcat pe o mina antipersonala in afghanistan si i-a zburat piciorul stang este mult mai grava decat unei fetite la care i-a venit prima data menstruatia (si nu stie ce este, fiindca nici parintii nici profesorii nu i-au spus ca urmeaza asa ceva) si nu stie ce sa faca.... Dar va asigur ca fata respectiva va trata situatia respectiva cu aceasi seriozitate si disperare ca si soldatul amintit...

Apropo, mi-am adus aminte de un banc scurt:
In decembrie 89 iese un tip pe strada si incepe sa strige:
- Menstruatieee ! Menstruatiieee !
la care un trecator ii zice: "mah prostule, vrei sa zici revolutie, nu menstruatie"
- Nu conteaza ! Sange sa curga...
biggrin.gif sper ca nu am ofensat pe nimeni si sorry de off-topic

P.S: referitor la beri... pai fie va multumiti cu una virtuala fie veniti in oradea si vedem cum facem beer.gif
James Kilowatt
Cu alte cuvinte, "Problemele mele sunt cele mai grave, pentru ca sunt ale mele" biggrin.gif
Totusi, gandindu-ne la pilda lui Halbasus cu mina antipersonal, putem redescoperi o lege a lui Murphy. "Zambeste, maine va fi si mai rau" biggrin.gif
Cu alte cuvinte, indiferent de probleme si de cat de stresante par ele, intotdeauna sunt minore fata de ale altuia. Si, intotdeauna merge o bere.
Ca-n bancul cu borcanul cu bolovani
Un prof de filozofie, la un seminar, invata studentii.
Intr-un borcan baga niste bolovani si le explica.
Astea sunt problemele mari. Dupa cum vedeti, nu incap mai multe, insa... mai pune si niste pietris, si zice:
Desi probleme mari nu mai incap, este loc pentru altele mai mici. Apoi pune si un pumn de nisip si spune. Si, intotdeauna exista loc si de mai multe probleme minuscule.
Un student se apropie, scoate o cutie de bere pe care o toarna in borcan si conchide:
Si indiferent de cate probleme, mari sau mici avem, intotdeauna este loc si de o bere biggrin.gif
C Z R
nu stiu de ce dar cred ca binele fara rau si raul fara bine nu pot fi decat impreuna, separat niciodata pe acest pamant, caci omul vine de sus in jos si nu invers, insa exista si este in puterea lui sa se ridice prin vointa lui proprie, cu alte cuvinte oricat de fericiti am fi, si asta se conchide si de mai-sus, un con de umbra rezultand din problemele si durerile noastre se interpun si chiar creaza un intreg agregat catre o nefericire consolata prin puterea noastra de discernamant la un nivel de mediocritate continua caci mereu ne afundam catre necunoscut parca odata cu trecerea anilor, intelepciunea vine oadata cu experienta, dar si trairea trebuie sa fie intensificata si supusa complexitatii vietii, un om sarac are parca mai multa intelepciune, iar cel bogat parca mai multa viclenie ...hai ca perorez pana la infinit si inapoi... biggrin.gif
guerilla
e clar... voi duceti lipsa de bere.
prea multe ganduri in cap.
biggrin.gif
C Z R
guerilla pai azi vii la intalnire n-ai voie sa lipsesti si colo vedem noi ce ganduri nebune o sa avem? sau o sa taceti eu cred ca o sa vorbiti toti odata biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Alex-F1
Cineva (persoana importanta) mi-a spus mie acum vreo 4-5 ani o vorba grea, pe care nu cred c-o voi putea uita vreodata: "suntem o tara de lasi, condusa de hoti"! :evil: ......100% adevarat! :puke: Pai singurii vinovati pt. situatia proasta in care se afla tara noastra in prezent sunten chiar noi, poporul, locuitorii ei, cine altii, nu? Ce e mai trist e ca sunt slabe sanse ca situatia asta sa se schimbe prea curand..... :evil: Vorba unui ungur care nu pre stia bine romaneste: "lasa ca-i bine si-asa rau cum e" biggrin.gif ....faina vorba, io o folosesc aproape zilnic :angel: Vorbeamos....

Hai pa
ALEX
C Z R
alexandru care popor?nu mai suntem de mult un popor, iar de locuitorii ei, pacat ca pamantul asta este locuit de asemenea oameni, adevarul ca vorbim de-o parte si nu de intregul ei! iar consolarea aceasta lasa ca-i bine si asa rau este una care vine din neputinta, iar neputinta vine din slabiciune, iar slabiciunea din frica , iar frica vine din caraterul slab format fara vointa noastra parca, dar nu este adevarat eu cred ca traind sub aceste vremuri trebuie sa ne-o asumam, nu mai merge sa zici : eu n-am stiut!
Maff
Mai, mai inveseliti-va si voi.Mai cititi o carte, mai uitati-va la desene animate, ca prea sunteti pesimisti.Mai iesiti la o bere.
HalbaSus
QUOTE(Maff)
Mai, mai inveseliti-va si voi.Mai cititi o carte, mai uitati-va la desene animate, ca prea sunteti pesimisti.Mai iesiti la o bere.


Good point ! Nici eu nu vad lucrurile atat negre cum le prezentati voi... but maybe it's the beer... beer.gif
C Z R
ce e culmea este ca lucrurirle sunt chair mai "naspa" decat le prezentam noi , dar oricum sa fim noi fericiti restul nu ne intere biggrin.gif
HalbaSus
In romania poporul e dezbinat, economia nu duduie, e coruptie... jale mare...
In america a venit katrina, a crescut pretul benzinei, oamenii trag in elicoptere... jale mare
In restul lumii cad avioane, atentate teroriste, inundatii, etc... THE WORLD IS GOING TO END... asa ca sfatul meu e sa dati repede pe gat vre-o 3 beri (pt cei care au vazut filmul: "the hitchhikers guide to the galaxy".

beer.gif beer.gif beer.gif
zefir34016
QUOTE(HalbaSus)
THE WORLD IS GOING TO END...

Yep!

Nici mai devreme, nici mai tarziu decat in martie 2006!

http://www.book-of-thoth.com/article1317.html
C Z R
ei nu!!! sfarsitul nu e in 2006 ca eu n-am chef sa fie, uite asa biggrin.gif ei nu-i chiar jale mare halba, dar cu 3-4 beri chiar daca ar fi durere mare, ai fi in al noulea cer stiind ca ai 3-4 beri la ghiozdan caci beatitudinea euforica atinsa va fi spre apogeul hedonismului mistic (doamne ce aberatie, puneti-l in lanturi! :harhar: laugh.gif )
Adrian52125
Nu poti sa te inveselesti.Cit despre treaba cu poporul,ce vina are el ca unii muncesc de le sar capacele dar cistiga altii.Unii iau masini de lux in 2 minute altii in 2 ani n-au bani nici de Trabant.Asa ca nu sunt de acord cu "poporul e de vina".Conducatorii "ie" de vina.Furtul e cea mai mare problema.Cit despre civilizatie,trei'sa ai si bani sa fii civilizat.Mai bine nu o sa ne fie foarte curind.Cine zice ca nu fura nimeni din mai mari e ori e copil mic ori credul.Toti marii fura si dau vina pe cei 50 de ani de comunism.Dar cei 50 de ani de comunism au trecut de 15 ani timp in care ar fi putut face destul.Dar nu poti face 2 lucruri in acelasi timp.Si sa furi si treaba.Pacat de aia care au murit la Revolutie.La 15 ani copiii lor tot n-au ce pune pe masa.Au murit sa-i ingrase pe altii.Nu vedeti ca astia nu stiu ce sa faca sa chinuie poporul.Exemplu,aveau si amaratii o posibilitate sa-si ia ceva in casa,ratele.Le interzic sa nu cumva sa aiba cineva,ceva care sa-i aduca o bucurie.
Cit despre sfirsitul lumii hai sa fim seriosi.Nimeni decit Dumnezeu nu poate stii.El le hotaraste si le invarte pe toate.Chiar acum cind vorbim un sifilitic de nu stiu unde poate apasa un buton si sa arunce tot arsenalul nuclear in aer.Impreuna cu noi.Asta-i un exemplu bineinteles.
In rest toate cele bune si pentru Halbasus ce altceva decit o bere. beer.gif drunk.gif
HalbaSus
Treaba cu "conducatorii ie de vina"... e relativa... eu nu zic ca sunt buni (departe de mine asa) dar nu de aia nu au unii ce manca (si nu o zic la modul ironic, chiar asa e in unele cazuri) desi muncesc ca "fura aia mari"... adica sa o luam logic... sa zicem ca toti conducatorii fura pe rupte... de unde pot fura ? evident ca din buget ca de altundeva n-au de unde... daca banii nu ar fi fost furati ce s-ar fi intamplat cu banii respectivi ? s-ar fi dat la sanatate, la drumuri, la cultura, la cercetare... cu alte cuvinte: am fi avut drumuri mai bune, spitale mai dotate, muzee mai frumoase si cercetarea "duduia"... cei care lucreaza 8 ore pt 3-4 milioane cu ce i-ar fi ajutat asta (bineinteles ca daca si-ar fi permis o masina ar fi avut drumuri mai bune, iar daca se inbolnaveau aveau tratament mai bun) dar ma refer in viata de zi cu zi...

Nu putem da vina exclusiv pe stat... nici pe popor in totalitate... Eu am o "teorie" in privinta dezvoltarii unei societati (dar fiind destul de controversata nu ma astept sa fiti de acord cu ea):
1. Un grup de oameni (in cazul nostru o tara, un popor) lasat in pace se dezvolta (tot apar unii cu idei si bani, care dau de munca la altii, care cumpara multe produse si fac ca altii sa inceapa afaceri, care genereaza noi locuri de munca, cererea fiind mare salariile cresc, etc... stiti si voi cum se dezvolta o piata (sau cel putin asa am fost invatati la orele de economie))
2. Statu' e un rau necesar care nu face nimic bun doar "franeaza" dezvoltarea in schimb asigura diferite servicii utile si inutile (sanatate publica, siguranta publica, cultura, etc...). El oricum e rau pt ca cere bani (impozite) si nu da niciodata servicii la fel de bune pe cati bani cere... plus ca mai si fura unii dar asta e alta poveste.
3. In conditiile sus amintite Romania se deplaseaza "normal" nici prea repede nici prea incet... nici nemtii dupa razboi nu si-au revenit instant si au avut ajutor extern suficient... si totusi germania e o tara mai mare care avea o industrie mult mai dezvoltata inainte de razboi decat a avut romania vre-odata... si peste ei trecuse "doar" un razboi mondial si niste bombe... Nu 50 de ani de comunism crancen (cel mai crancen in masura in care adjectivul "crancen" are grade de comparatie)... cu alte cuvinte... mergem in directia buna... (daca stam sa comparam romania anilor 90 cu romania anului 2005 vedem schimbari URIASE).... singura problema e ca mergem incet.
4. Cine e devina pt situatia asta ?
a) Churchill ca a trecut romania pe partea proasta servetelului
cool.gif Poporul roman pt ca nu a facut revolutie atunci cand a trebuit (Iugoslavii, Ungurii au facut prin anii 50 revolutii.. care au fost inabusite in sange dar dupa acele evenimente regimul comunist nu si-a mai permis sa fie atat de "rau"... in ungaria anilor 80 aveai voie sa ai firma privata cu pana la 100 de angajati... in romania nici nu te puteai gandi la asa ceva ca te lua securitatea)
c) guvernantii de dupa 90 pt ca "incearca sa faca ceva"... orice face un stat inseamna o frana pusa economiei... cu cat mai putine face un stat cu atat mai bine merge economia... Tot ce au facut guvernantii nostri a avut ca rezultat: mai multa birocratie, mai multe impozite, mai multe posturi create aiurea, etc..
d) mentalitatea unor oameni (cei 20 de ani prezisi de brucan, stupid people 'n stuff like that)... nu intru in amanunte ca ar fi postul prea lung (si asa este...)


Hai ca nu mai fac politica pe forum ca ma molipsesc si eu cu pesimismul vostru, ma duc sa deschid o bere.
madalina
QUOTE(Adrian52125)
.Cit despre civilizatie,trei'sa ai si bani sa fii civilizat.


Acest argument e penibil! M-am saturat de oameni ce nu se spala, ce arunca gunoiul oriunde, de cartiere marginase in care aruncatul gunoiului pe geam e o regula, de muzica - de cele mai multe ori prosta - data la maxim, sa asculte tot cartierul, de scari de bloc in care isi fac nevoile diversi cetateni, de seminte mancate peste tot si aruncate in autobuz, metrou, strada, magazin, de scuipat pe strada, etc etc sub pretextul saraciei! A nu scuipa pe strada sau a arunca gunoiul la cos nu costa nimic! A lasa o femeie insarcinata sa stea jos in autobuz iar nu costa nimic! A semnaliza in trafic, a parca pe un singur loc, a nu-i bloca pe altii, iar nu costa nimic!
adi.mitrea
Si a fi invidios, rautacios si toate cele nu costa nimic, Madalina! E mai simplu si mai la moda sa fii rau ca asa ai fost invatat la gradinita, ca fiul taticului care o duce pe invatatoare acasa cu masina are intotdeauna coronita, ca nu primesti o adeverinta in liceu decat cu un pachet de tigari (sau cu zeci de ore si rugaminti pe la diverse usi), ca "prietenii" din facultate te mananca de cur ca sa se puna ei in lumina mai buna, ca seful te angajeaza doar daca pleci un weekend cu el la mare... Astea sunt situatii prezentate pe scurt... dar adevarate! De nu... aruncati-mi voi cu o piatra virtuala in cap si gata!

Politetea nu costa nimic; cumpara totul ! Asta ar trebui sa fie deviza elementara (daca nu e cumva pleonastic) a oricarui cetatea din Romania si de pretutindeni.

Sunt de acord cu Halba! Banul te civilizeaza... asta e
CRG
Haideti, fratilor, ca macar or sa se privatizeze spitalele...

nu se baga nimeni?? biggrin.gif
zefir34016
Un text superb al lui Mircea Cartarescu Sentimentul romanesc al isteriei care ofera cateva raspunsuri la contributiile scrise in aceasta pagina. Redau doar partea finala, articolul merita a fi citit integral.
QUOTE
Cred ca asta ne distinge, ca romani, in lume, la ora actuala: tensiunea continua la nivelul vietii cotidiene. Starea continua de explozie, care ne provoaca ulcere si atacuri cerebrale. Conflictul generalizat al fiecaruia cu fiecare. Nu vreau sa spun prin asta ca suntem fundamental rai. Fireste, ne-au impins spre asta saracia si lipsa de orizont, carentele de educatie, perplexitatea maselor taranesti dezradacinate si aduse in ghetourile marilor orase. Pot fi si alte explicatii obiective. Dar e inca ceva, mai subtil, mai intunecat in tot acest chimism social. Inraiti de lumea in mijlocul careia traim, cu timpul incepe sa ne placa sa fim rai. Sadismul nostru rabufneste atunci in insulta si obscenitate. Incepem sa ne mandrim cu grobianismul nostru si, exhibitionisti ai moralei, ne dezbracam voluptuos de caracter in aplauzele excitate ale publicului. Curand, devenim la fel de cinici, la fel de incapabili de a distinge binele de rau ca tarfele, securistii si noii imbogatiti. Ascensiunea (sau doar supravietuirea) noastra sociala e marele premiu castigat cu pretul mitocaniei noastre.

Iar cercul acestei nevroze nationale nu ar putea fi spart decat printr-o lunga terapie care, ca orice demers psihanalitic, ar fi lunga, scumpa si cu un rezultat incert. Nu cred ca ne-o putem permite deocamdata.

(7 iunie 2005)
James Kilowatt
Citind textele a doi mari filozofi, Halba si Cartarescu, descoper un oarecare complex si la unul si la celalalt... ambii simt nevoia unei justificari, suntem in kk, de ce? De undeva, am senzatia ca ambii incearca sa justifice faptul ca SUNTEM INFERIORI, nu doar in kk, momentan. Cartarescu poate chiar exagereaza putin, sunt mai tare de acord cu opinia lui Halba.

Eu cred ca aici trebuie facuta o distinctie intre cele doua fenomene. Suntem inferiori ca popor, sau suntem in kk ACUM? Sunt cele doua ipoteze corecte? Exista o legatura cauza-efect intre cele doua? Si daca da, care e cauza, si care e efectul?

Sincer sa fiu, nu cred in "suntem inferiori si prin urmare in kk". Sa nu uitam ca nu suntem singurii in kk din lume. UE e in kk si ea (nu foarte adanc, insa inoata in jos in loc sa inoate in sus...). Nu ma refer doar la economie, ci si la alte aspecte. Cu toate astea, europa nu e considerata de nimeni inferioara doar pentru ca e in kk acum. Noi adoram, ii luam de model, etc... Generalizand, daca "inferioritate -> kk" peste tot pe glob, ar insemna ca 4 miliarde (minim) de maimute cu fitze mananca degeaba resursele planetei. Cam fascist punct de vedere

Nici "suntem in kk, deci am ajuns inferiori" nu stiu daca sta in picioare. Nu suntem singura natie care la un moment dat sau altul a fost in kk si care totusi si-a revenit. Multe dintre ele "balcanice" chiar.

Eu cred ca trebuie sa renuntam la complexul de inferioritate, daca vrem sa facem ceva. Si trebuie sa fim foarte atenti ce modele alegem, si unde vrem sa ajungem. Opinia generalizata ca UE e speranta pe mine unul nu ma convinge. UE nu e un model de urmat, cel putin nu acum

Trecand la detalii, trebuie sa-l contrazic pe Halba in unele aspecte minore. Infrastructura si cercetarea sunt necesare cresterii salariului ala de 4 milioane ale celor care dau cu sapa. Dintotdeauna cele mai puternice si mai bogate natiuni au fost cele mai avansate tehnologic sau stiintific, inca de pe vremea romanilor sau a turcilor, si nu neaparat de pe vremea americanilor. In plus, erau cele mai civilizate. Pe vremea infloririi imperiului otoman, de exemplu, in Europa se credea ca apa e daunatoare sanatatii si evitau sa se spele, iar turcii aveau bai publice.
Intotdeauan avansul stiintei a adus inflorirea si apoi suprematia unei natiuni, si nu invers.
Handicapatii de europeni sunt obsedati de istorie, insa n-au invatat ca elitele trag restul natiunii dupa ele, nu proletariatul. Tocmai de asta nu sunt convins ca UE e un model bun pentru o tara ex-comunista. Daca din ex-comunism devenim neo-comunisti ne ducem naibii....
Alex-F1
[/quote]Acest argument e penibil! M-am saturat de oameni ce nu se spala, ce arunca gunoiul oriunde, de cartiere marginase in care aruncatul gunoiului pe geam e o regula, de muzica - de cele mai multe ori prosta - data la maxim, sa asculte tot cartierul, de scari de bloc in care isi fac nevoile diversi cetateni, de seminte mancate peste tot si aruncate in autobuz, metrou, strada, magazin, de scuipat pe strada, etc etc sub pretextul saraciei! A nu scuipa pe strada sau a arunca gunoiul la cos nu costa nimic! A lasa o femeie insarcinata sa stea jos in autobuz iar nu costa nimic! A semnaliza in trafic, a parca pe un singur loc, a nu-i bloca pe altii, iar nu costa nimic![/quote]


CORRRECT!!!.....deci? Este sau nu este adevarat ce ziceam eu? (ca numai noi - locuitorii tarii - suntem de vina pt. tot raul din jurul nostru)! Era un banc:
- stiti de ce sunt ungurii vecini cu noi?
- fiindca asa le trebuie! :bash: biggrin.gif

Vorbeamos....
ALEX
HalbaSus
MR: Comparatia cu Cartarescu mi se pare magulitoare dar totusi ma distantez de el in anumite privinte. E adevarat ca cercetarea, cultura, avansul tehnologic duc pe termen lung la cresterea salarului mediu pe economie... dar pe termen lung. Eu incercam sa argumentez ca nu furtul la nivel inalt din bani publici a adus romania acolo unde este.

Daca din mesajul meu s-a inteles ca "romanii sunt inferior ca popor" atunci inseamna ca m-am exprimat gresit. Faptul ca alte popoare au avut "inspiratia" sa faca o revolutie timpurie nu le face superioare... mai degraba demonstreaza lipsa de eficienta a "securitatii" care nu a oprit la timp "elementele destabilizatoare".

Suntem in kko din cauzele amintite deja (iar servetelul lui stalin a jucat poate cel mai important rol). Nu suntem un popor "mai inferior" (stiu ca nu are grade de comparatie, de cand sunt in categoria lu' cartarescu am si eu licenta poetica smile.gif) doar ca suntem am avut ghinion in anumite momente si lipsa de inspiratie in altele... asta nu ne face inferiori...
James Kilowatt
Atunci suntem de acord.. in principiu:) Si eu am spus ca Mr. Cartarescu exagereaza putin, si in plus mai spun ca unele generalizari ale domniei sale ar trebui evitate.

Revenind la detalii... educatie, cultura, cercetare etc... am pierdut 15 ani. Mie greu sa apreciez daca am stagnat sau chiar am regresat, insa sigur nu am progresat. Nu mai putem vorbi de termen scurt, deci. Chiar si daca 15 ar fi fost insuficienti pentru "emanciparea maselor", ei sunt necesari oricum, chiar daca poate nu si suficienti.
15 ani pierduti, inseamna 15 ani pierduti indiferent daca ii raportezi la 20 sau la 200.
Din pacate, nu suntem singurii care neglijeaza elitele in dauna "nevoilor stringente" ale muncitorilor sau taranilor. Ca nevoile astea sunt reducerea cantitatii de munca si sporirea veniturilor, si e stringent ca au iesit in strada si blocheaza un drum, asta e alta discutie. Nu sunt neaparat un adept al liberalismului salbatic, sunt de acord ca bogatia trebuie impartita, insa echitabil si pe baza de merit, nu de drepturi inascute sau mostenite, si nu sunt de acord ca trebuie impartita si saracia smile.gif

Unul din punctele slabe ale comunismului tocmai asta a fost, neglijarea sau descurajarea elitelor. Cel putin, dupa parerea mea. Din pacate, UE e din ce in ce mai comunista, si din nou se pare ca nu au invatat nimic din greselile altora.
Brain Drainingul american continua, si nu doar cu romani, indieni sau pakistanezi, ci si cu francezi sau nemti. Iar rezultaltul este ca diferentele de putere economica si de tehnologie intre SUA si UE continua sa se mareasca. Ca si in comunismul romanesc, UE depune eforturi si face investitii ca sa formeze oameni, care apoi fie ruginesc stand degeaba pe bani putini intr-un laborator care nu stie de la an la an ce directie sa o ia, fie pleaca la bani mai multi si proiecte adevarate.


A, daca tot suntem la topicul " Ci ma inerveaza in seara asta biggrin.gif" si la licente poetice, mai adaug si:
Ecologistii, antiglobalistii, conservatoristii, si alte secte care protesteaza impotriva unor lucruri la care nu se pricep si pe care nu le inteleg. Oamenii care au opinii si principii rigide si in general destructive, fara a avea si argumente sau alternative la ceea ce critica, dar refuza dialogul, preferand presiunea.
Intentiile lor ar putea fi si bune uneori, insa metodele fasciste, iar rezultatele discutabile. Vorba aia, "drumul spre iad e pavat cu bune intentii"
Adrian52125
[quote]Acest argument e penibil! M-am saturat de oameni ce nu se spala, ce arunca gunoiul oriunde, de cartiere marginase in care aruncatul gunoiului pe geam e o regula, de muzica - de cele mai multe ori prosta - data la maxim, sa asculte tot cartierul, de scari de bloc in care isi fac nevoile diversi cetateni, de seminte mancate peste tot si aruncate in autobuz, metrou, strada, magazin, de scuipat pe strada, etc etc sub pretextul saraciei! A nu scuipa pe strada sau a arunca gunoiul la cos nu costa nimic! A lasa o femeie insarcinata sa stea jos in autobuz iar nu costa nimic! A semnaliza in trafic, a parca pe un singur loc, a nu-i bloca pe altii, iar nu costa nimic![/quote][/quote]
Ai inteles total gresit.Nu ma refeream la astfel de civilizatie.Asta e bunacrestere.Civilizatie dupa mine inseamna un trai decent,o mancare buna dupa o luna de munca,un cadou de craciun dat copiilor,plata fara greutati a intretinerii.Ceea ce mi-ai enumerat tu tine de EDUCATiE.Probabil ca ai sa ma intrebi de unde stiu eu ce e aia educatie dar...Cit despre muzica in toata lumea se fac petreceri cu muzica tare.Atat timp cit e intre orele permise n-am nimic impotriva.
MR.In domeniul cercetarii am regresat din pacate foarte mult.Restul nu stiu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.