Help - Search - Members - Calendar
Full Version: VW Polo 9N3 impresii, probleme, intretinere, sfaturi
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Pages: 1, 2
cata52820
Doresc sa-mi cumpar un vw polo attractive 1.9tdi/100CP. Astept opiniile celor care au sau conduc acest model cu aceasta motorizare. Va multumesc!
adrian-382
Mai bine faci un mic efort si iei Golf (platforma noua).Diferentele de pret sunt mici.Noul Polo e un facelift la platforma clasica de prin 2000 (Fabia,Ibiza).In rest e ok,ca e vw.
silviu52597
mai bine GOLF. POLO are puntea fata cu probleme si uzeaza anvelopele pe partea interioara .
DAN CONSTANTIN27583
QUOTE(silviu52597)
mai bine GOLF. POLO are puntea fata cu probleme si uzeaza anvelopele pe partea interioara .



Aveți grjă, uzura interioară a pneurilor de pe roțile din față să nu fie consecința unei defecțiuni în ce privește reglarea unghiurilor de direcție de la mașina dumneavoastră. Dacă vreți, puteți alege multe tipuri de mașini și modele care uzează anvelopele pe interior; nu poate fi atribuit un asemenea defect întregului model.
DAN CONSTANTIN27583
QUOTE(cata52820)
Doresc sa-mi cumpar un vw polo attractive 1.9tdi/100CP. Astept opiniile celor care au sau conduc acest model cu aceasta motorizare. Va multumesc!


Posed Polo din anul 2003. 75 CP 1,4 TDI. Se comportă ireproșabil.
cata52820
Cauciucuri tocite pe interior - clar rezultatul unor probleme particulare la acea masina . Asta nu cred ca poate fi atribuita ca - pentru vw polo; poate aparea la orice masina de la trabi la porsche daca nu se face directia( conduc si mesteresc la masini de ceva vreme...)
Codrin54983
Si eu vreau sa-mi cumpar un polo atractive 1.9 TDI 100CP si pana acum nu am mai gasit nimic din clasa mica care sa-mi mai atraga atentia. Pt un golf pe aceiasi motorizare(de fapt 1.9TDI 105CP) mai trebuie sa scoti 3000 din buzunar. Nu-mi prea convine.
Plus ca am avut un polo clasic(varianta in 4 usi) din 2000 care s-a comportat ireprosabil.
cata52820
Chestia cu "mai pui putin si..." nu tine la mine si banuiesc nici la multi altii! Daca as avea "putinul" care ziceti voi mi-as lua Tuareg, Porsche, Ferrari nu masina populara vw. Asa ca multumesc de sugestii si nu va suparati pe mine daca nu am un chior in plus fata de 3000 euro avans si restul in leasing pe 5 ani si ala cu greu si sunt prea sarac sa-mi iau Logan!...
cata52820
Se pare ca nu si-a mai cumparat nimeni in ultima vreme Polo (oare scad vanzarile la Vw??? biggrin.gif ) sau nu mai are nimeni pareri despre noul polo...Deja am banii de avans si inca mai astept pareri si SIAB 2005 poate, poate mai pica ceva daca fac contractul la targ :ewpu:
stefan_ieu
cauta si tu aici si vei gasi destul de multe impresii de la posesori de polo.
Codrin54983
eu deja am dat comanda de un Polo 1.9TDI100CP. De abia astept sa vina!!! Pacat ca dureaza cam 3!!!!!!!! luni. :evil: :evil: :evil: :evil:
cata52820
Azi am fost la dealer si se pare ca dureaza aprox. 2 luni comanda pentru 1.9/100CP, asta daca nu cumva vreau si o culoare pe care nu o are toata lumea, caz in care dureaza 3 luni :evil: . O sa vad saptamana viitoare dupa ce duc actele si le virez banii.
Ce ai aflat de pachetul de drumuri grele? Se merita sau nu? Mie mi-au spus ca nu este scut de tabla ci numai suspensiile putin modificate. Se pare ca nu stiu prea multe despre optiuni cei de la cardinal motors, desi sunt foarte amabili.
De asemenea ce stii despre alarma din pachetul confort electric 2?
Multumesc pentru eventuale precizari inainte de a lansa comanda!(adica saptamana viitoare)
Codrin54983
Mi s-a zis sa nu aleg "drumuri grele" daca vreau ca stabilitatea in curbe sa fie mai buna. Tot ce face iti mareste garda la sol. Asa mi-au zis. Deci n-am ales. Nu am ales confort electric 2 ci am ales doar alarma auto simplu, pt ca din cate tin minte toate optiunile din confort electric 2 sunt standard la attractive(mai putin alarma). Alarma o consider mai nou ff necesara mai ales ca acum o saptamana am avut surpriza sa-mi fie sparta masina!!!!
cata52820
Pare rau ca ti-au spart masina. Mie mi-au furat parbrizul la vechiul golf, apoi am pus alarma si a doua zi mi-au ciobit noul parbriz...Romania, ce sa faci.
Super oferta la SIAB la vw: -discount de 6% la cip
-reducerea dobanzii de la 9.75% la 7.9%(DAE de la 11.1% la9.06%)
-asigurare de la 4.95 la 4.2
-avans minim de la 15% la 12%
-rata reziduala de la 20% la 30% cu posibilitate de finantare la sfarsitul leasing pe 6-12 luni
B55968
la ce dealer e oferta asta?
Am fost sambata la porsche buc nord si nu dau nici un discount pe perioada SIAB
B55968
la ce dealer e oferta asta?
Am fost sambata la porsche buc nord si nu dau nici un discount pe perioada SIAB
cata52820
b55 ti-am raspuns pe pm!
cristyyy
am condus chiar zilele trecute noul polo.
dar nu m-a impresionat deloc, chiar m-a dezamagit
era in 4 usi, full, dar cu un motor de 1.4 benzina
ce nu mi-a placut:
- se auzeau niste zgomote ciudate de la cutia de viteze
- accelera groi tare
- scaune foarte tari
- calitatea materialelor de pe bord

Cei care vor sa isi cumpere polo, chiar le-as recomanda sa se mai gandeasa

Mentionez ca masina a fost facuta armonica intr-un accident in lant, undeva prin buc, la o sapt de cand a luat-o blush.gif
florin55503
e prea scumpa pt ce orera,adica un spatiu mic,siguranta indoielnica, confort lipsa pt pasagerii din spate. plusul poate fi puterea motorului. exteriorul s-a schimbat, interiorul f putin sau deloc

mai bine te-ai gandi la golf, care desi este o masina despre care tot mai multe voci se plang regretand golful 4 e inca cea mai bine vanduta masina din europa la ora asta. inseamna totusi ceva.
Codrin54983
Sincer eu cred ca golf-ul este prea scump pt ce ofera. Este mult prea scump. Voi veniti cu niste idei de genul 'e nasoala, e mica, mai bine ia-ti S class'. Voi credeti ca daca aveam bani de golf(chiar de as avea bani de golf mi-as lua astra) voiam polo???
Veniti si voi cu alte exemple din aceiasi clasa sau la acelasi pret.
Cred ca ma repet: de unde sa mai pun 3mii euro pt un golf 1.9tdi 100cp daca nu am?
'E dezamagitor' - cred ca cereti prea multe de la masina!
cata52820
Total de acord cu Codrin; sunt in aceeasi situatie - daca as avea bani chiar credeti ca mi-as lua polo? Am facut n configurari pe alte masini care mi-au placut; am fost la dealeri; am cerut oferte; am fost la drive-teste; pana acum e singura varianta care sta in picioare din punctul meu de vedere( normal cei care au bani de Logan vad intr-un fel, cei care au bani de Porsche vad altfel alegerea mea si a lui Codrin).
Pareri de genul "am vazut un polo armonica" nu arunca masina in varful sau coada unui top. Doamne fereste, ca un accident i se poate intampla oricui, cu orice masina ar fi , vinovat sau fara nici o vina.
In alta ordine de idei, am depus actele de leasing pentru new vw polo1.9 tdi 100CP. :wave:
jurca58198
Sfatul meu este sa mergi sigur pe un Polo 1.9 tdi 100cp ca este super.Are un cuplu si niste reprize beton.La banii astia nu gasesti ceva mai bun iar pt un golf trebuie sa mai scoti vreo 3000euro.Eu am un polo 1.4 tdi de 75 cp si merge super ,cuplu motor bun.Adevarul e ca si eu am vrut unul de 100 cp dar nu am mai avut 1200 euro si m-am multumit cu 75cp.Castig la consum...putin.
Poate sa imi spuna si mie cineva cat este revizia de 15 000 km la un polo?
G e o r g e
din cate am citit intr-o revista la un review cam 300 E :-/ daca imi aduc bine aminte
Valentin50014
Mda... datul cu parerea este sportul national... mai ales pentru unii moderatori.

De la proprietari adunate:
revizia de 15.000 Km ~ 3.000.000 lei
revizia de 30.000 Km ~ 7.000.000 lei

George, daca nu-ti mai aduci aminte, de ce postezi?
G e o r g e
pentru ca atat am citit . era comparativ intre yaris si polo ambele 1.4 diezal .

o sa caut revista ca unii e necredinciosi .

si vorbim de pretul din service , nu ala declarat , care stii si tu la fel de bine ca si mine ca difera !

si matale cu ce argumente iti sustii opinia ?

eu postez ca sa iti dau tie de lucru si sa nu te simti neglijat . e bine ?
Andrei55037
QUOTE(G e o r g e)
din cate am citit intr-o revista la un review cam 300 E :-/ daca imi aduc bine aminte

Mi se mare mai mult decat exagerat. Mai mult de 100 E nu poate sa coste.
G e o r g e
hmmm poate m-am sclerozat, dar o sa caut revista cu pricina.
cata52820
Codrin, ti-a venit masina???
Codrin54983
De Mos Neculai a zis ca vine. Nu mai am rabdare!!!! blink.gif blink.gif blink.gif
Tie cand iti vine?
cata52820
Dupa 9 saptamani... adica in jur de 17 decembrie. Nici eu nu mai am rabdare. Apropo ai participat la tombola la care se castiga un polo sau oare asta era valabil doar la dealerul de la care am luat eu?
Tinem legatura sa schimbam impresii... si pana atunci beer.gif :smoke:
Codrin54983
biggrin.gif La dealer-ul de la care iau masina nu este tombola.
beer.gif Tinem legatura :cheers:
cata52820
Azi am fost la dealer sa particip la tobola blink.gif ... care tombola ? a zis agentul de vanzari care nu stia nimic blink.gif
I-am zis ca firma la care lucreaza are pe site tombola pentru toti clientii din perioada iulie-nov 2005 la care se poate castiga un Polo(a aflat si el niste noutati acu la sfarsit de noiembrie) si sa-si informeze sefii ca a venit iar nebunu ala care citeste pe net si stie mai multe ca ei...si am plecat, fara sa castig nimic decat ca am informat un angajat care trebuia sa ma informeze el pe mine. Nu zic inca dealerul, dar urmeaza intr-un episod urmator biggrin.gif
Codrin54983
smile.gif smile.gif smile.gif
Asta chiar ca-i tare.
De obicei ma astept ca cei ce vor sa-ti vanda masina sa nu stie prea multe despre ce vand. Toti o dau 'ca e cea mai buna masina', 'Nu luati de 100cp ca e prea mult pt masina asta', 'E insesizabila diferenta intre 100cp si 130cp'. Nici macar nu se uita la date!!! Nu o luati ca o discriminare, dar mai ales tipele care arata bine nu prea stiu cu ce se mananca. Dau ele senzatia ca sunt informate, dar daca le intrebi ceva mai in detaliu legat de motor de obicei o dau intoarsa.
Nu pot sa spun ca toti sunt asa pt ca am intalnit si persoane care chiar stiau despre ce vorbeau.
cata52820
Culmea e ca pe mine nu a trebuit sa ma convinga nimeni sa iau o anumita masina. Am stiut din start ce vreau si ce sa cer. Si tot culmea e ca nu am vorbit cu tipe despre masina sau despre oferte ci numai cu barbati...Oare sa fi fost "fetite" :naughty: si sa nu-mi fi dat eu seama?
Codrin54983
In sfarsit mi-a venit. Cam neseriosi cei de la reprezentanta, ii cam durea in pix de cand vine masina, ma tot amanau, ca ma suna azi si ma suna peste 3 zile, pe langa faptul ca m-au enervat cand am preluat masina. 'E prea puternic motorul asta pt Polo, e nervoasa, trebuia sa fi luat motor mai mic.'
STRESSSS
Primul contact a fost putin ca un soc. Pana acum am avut doar benzinare, la care daca apesi putin pedala de acc. s-a si dus, la diesel trebuind s-o apas pana la capat ca sa ia demaraj. Pedale de acc. si ambreiaj usoare, placute, cam aproape pedala de ambreiaj de cea de frana, am calcat o data ambele pedale. Volan placut la atingere, usor. Materiale placute, totul parca e pus unde trebuie. Portierele, parca e traditie la Polo, se inchid mai greu, sper sa nu inghete si sa nu se mai deschida.
Suspensie destul de tare, se tine bine pe soseanu prea se simte viteza la 120-130km/h. La rece face ca tractorul, apoi se mai da cu lumea.
In general mi-a lasat o impresie placuta, sunt satisfacut.
cata52820
Mi-a venit si mie masina luni, dupa telefoane zilnice ... Se pare ca dealerii sunt facuti toti de aceeasi mama: "mama Porsche Romania" chiar daca se numesc diferit, ce naste din pisica...
Asadar, masina era deja in parc si ei imi ziceau ca e pe lungul drum de la Curtici la Ploiesti, pana n-am mai rezistat si m-am dus la ei in curte fara ca agentul de vanzari sa vada ca sunt acolo, am intrat cu tupeu printre masinile care zaceau asteptand sa fie livrate(erau vreo 10 cel putin), am identificat-o usor dupa culoare si accesorii, le-am dat telefon si mi-au zis ca... e pe drum :bash:
Mi-au livrat-o fix la 9 saptamani cum am scris in contractul de livrare(sa ma invat minte sa nu ma mai iau in gura cu ei altadata ca doar sunt copiii lu' "mama Porsche" si nimeni nu mai e ca ei :puke:
Referitor la masina sunt super multumit ! Plusuri fata de asteptari: discuri de frana pe spate :help: si MP3. Minusuri: cauciucuri all seasons cu nume necunoscut (de mine), tapiteria antracit de pe scaune nu cred sa reziste prea mult fara huse( in noiembrie in dotari standard s-a introdus piele la tapiterie, dar era deja prea tarziu wallbash.gif - aviz celor care comanda acum sau pe viitor)
Poze cat de curand ca acum deja nu se mai vede ce culoare are biggrin.gif .
Sa o stapanesti sanatos si sa ne tina punga sa le intretinem ! :cheers:
Gheorghe65544
Masina are 70.000 km am luat-o de noua,sunt foarte multumit,chiar dak am alergat-o de i-au venit dracii motorul e super,chiar dak e cam micut,nici nu vreu sa ma gandesc ce poate sa faca ala de 100 cp,eu ma gandesc la un chip tuning la amea.In ceea ce priveste noul polo cred ca e super.chiar dak nu au prea modificat interiorul e destul de dragut fata de alte masini.ce pot sa-ti zic,eu as merge tot pe polo dak ar fi sa o schimb,binenteles motor mai mare,noul polo are si 6 trepte la 100cp.Arata si ok ,la exterior si nu mi se pare mare smecherie cu spatiul interior,singua problema ar fi doar la locurile din spate,dar nu cred ca vrei sa faci taxi cu ea.Singura problema ar fi ca are baia cam joasa,eu am schimbat scutul o data pana acum,dar dak ai grija nu ai probleme,poti sa optezi pt unul din otel.Mai ales pt oras este super,la 100 cp o sa fie puternica si consum super mic,mie imi mananca 4 afara si 5.5 in oras la un condus cat de cat sportiv.alte alternative mai bune la acelasi pret nu prea sunt,cel putin motorul nu se compara cu cele de opel sau peugeot si la cat de mica e se strecoara f usor in oras ,locuri de parcare ,si foarte agila in trafic.Pt cei care au ceva de comentat,stiu ca nu este masina perfecta dar merita.
octavian59572
Si eu am un Polo 1.4 tdi din nov 2004....Merge super bine tractorasul,consumuri mici si pt 75 cp trage f f bine.
Pana acum am cam 29 mii km fara absolut nici o problema.
Acum vreau sa imi fac remarape de la TCM (Dragos Voinea) si voi ajunge la 100 cp si cam 235 nm.Eu zic ca la demaraj va fi un pic mai buna decat cel de 1.9 100 cp pt ca rapoartele cutiei de viteza sunt mai scurte..... :boxing:
Va doresc tuturor celor care aveti polo si nu numai...km multi fara incidente! beer.gif
cata52820
Impresii dupa 1200 km:
- consum mediu pe 1040 km - 7,1 l (70%oras , 30% in afara)
- exploatare cu "manusi" -max. 3000 rpm
- schimbat viteze pana in 2500 cu motor rece si max 3000 cu motor cald
- viteza max. 165 km/h la 3000 rpm in treapta a 5-a( mi-am propus sa nu depasesc 3000 pana la vreo 3000 km)
- comportament foarte bun in viraje - cauciucurile de care nu stiam nimic mai sus sunt khumo si se comporta foarte bine (inca nu m-am dat pe gheata sau zapada) pe uscat si mazga sau ploaie
- ma felicit in fiecare dimineata pentru optiunea de "fund cald"- scaune incalzite
- am testat faptul ca nu e bine sa mergi cu masina subturata- creste consumul: la 60km/h in vit.a3-a 2900rpm consum instantaneu3,9l/100km si in vit. a4-a 60km/h, 1900rpm consum 4,9%
- consumul la relanti a scazut dupa 1250 km de la 0.9l/h la 0,7l/h semn ca motorul incepe sa-si dea drumul
O sa mai revin cu impresii pe masura ce mai fac constatari !
cata52820
Am testat esp pe zapada batatorita(aproape gheata)- se simte cum corecteaza traiectoria. Nu am reusit sa urc o panta cu zapada framantata cu esp cuplat, dar nici cu el decuplat(nici cauciucurile nu sunt pentru asa ceva). Aceeasi panta in aceleasi conditii am urcat-o de mai multe ori cu saracu' golf 2d pe care l-am avut blush.gif - da' imi iau eu cauciucuri bicycle.gif
google41800
QUOTE(octavian59572)
Si eu am un Polo 1.4 tdi din nov 2004....Merge super bine tractorasul,consumuri mici si pt 75 cp trage f f bine.
Pana acum am cam 29 mii km fara absolut nici o problema.
Acum vreau sa imi fac remarape de la TCM (Dragos Voinea) si voi ajunge la 100 cp si cam 235 nm.Eu zic ca la demaraj va fi un pic mai buna decat cel de 1.9 100 cp pt ca rapoartele cutiei de viteza sunt mai scurte..... :boxing:
Va doresc tuturor celor care aveti polo si nu numai...km multi fara incidente! beer.gif

Mergi la Dragos si fa-i o remapare. Se simte diferenta, nu o sa "rupi" soseaua dar o sa ai alta masina. Iti spun din experienta, eu am plecat de la 1.4/80CP/195Nm si am acum 105CP/245Nm si e cu totul altceva.
cata52820
Intrebare pentru toti cei care au Polo Attractive:
- in pachetul iarna(cod ww1) in oferta scrie: scaune fata incalzite, indicator bord de semnalizarea nivelului minim al lichid de spalare parbriz, instalatie spalare faruri, duze incalzite. Eu am pus pe masina aceasta optiune si pana acum am constatat ca totul functioneaza pana azi cand mi s-a terminat lichidul de spalare parbriz si am constatat ca nu m-a avertizat inainte cu nici un martor la bord! Am crezut ca nu am fost atent si am pus putin lichid in vas sa vad daca ma avertizeaza, dar nu s-a intamplat asta. Mai mult, am observat ca la punerea contactului se aprind pentru scurt timp toti martorii mai putin cel de nivel minim lichid parbriz.
Intrebarea este daca la voi care aveti acest pachet se comporta la fel sau au uitat sa puna senzorul la mine sau s-a intamplat ceva, ca de fapt pana acum nu mi s-a terminat niciodata lichidul si nu am avut cum sa vad daca functioneaza?
Astept parerile voastre inainte de a merge la sevice(masina in garantie).
Va multumesc! :wave:
cata52820
Mi-am raspus singur la intrebare dupa ce am fost la service!
Martorul de bord exista, dar nu era setat sa se aprinda. Oare de ce? Pur si simplu pentru ca nu exista sonda montata pe vasul de lichid si nici fire trase pana la calculator :bash: . Trageti si voi concluzia...
Oricum dealerul urmeaza sa delibereze cum va proceda sa-mi echipeze masina cu pachetul complet, asa cum l-am platit si era dat in optiuni urmand sa ma sune pentru ca "nu s-a mai intamplat asa ceva"(eu ar trebui sa cred asta :evil: ), dar astept sa vad ce decizie iau, daca nu :bandit: .
Asadar va sfatuiesc sa fiti foarte atenti(cat se poate, ca nici eu nu mi-am dat seama cat vasul a fost plin) la optiunile pe care le platiti pentru ca, iata, nu intotdeauna ce scrie pe oferta si ce platim se regaseste pe masina( oare eu sunt exceptia? blink.gif - n-as crede...)
Va tin la curent!
cata52820
Asa cum am promis va tin la curent:
- dealerul a decis montarea componentelor lipsa pe cheltuiala lor;
- urmeaza sa vina piesele si sa le monteze;
- au afirmat ca urmeaza sa demonteze bordul sa inlocuiasca instalatia electrica, lucru care ma cam nedumereste avand in vedere ca martorul in bord este aprins, deci intre calculator si bord e facuta conexiunea, lipsa fiind doar conexiunea intre sonda de nivel si calculator. De fapt nu ma deranjeaza ca inlocuiesc toate cablurile ci ca vor demonta si remonta "romaneste" totul si sigur vor rupe ceva plastice si vor aparea greieri. In sensul acesta chiar astept sfaturi de la cei care cunosc partea electrica si amplasamentul componentelor sa-mi spuna unde e amplasat computerul de bord? oare nu langa motorasul de stergatoare? Oare se merita interventia sau ii pun sa reseteze martorul din bord si sa-mi dea piesele la pachet ca doar le-am platit pachetul respectiv :bash:
BRAC
Cea mai buna varianta ar fi sa-ti dea banii de pe pachet inapoi.
cata52820
In ce film crezi ca s-ar intampla asa ceva? Uiti ca suntem in Romania?
Si in alta ordine de idei o parte din dotarile continute de pachet exista pe masina; ce-ar fi sa imi ceara inapoi rezistentele din scaune, duzele incalzite, spalatoarele de faruri :rant:
Eu inca astept (nu pentru mult timp) si vor urma niste adrese oficiale catre VW, ANPC, PORSCHE s.a.m.d. si o sa plateasca sa-i usture!
BRAC
Din moment ce ai semnat procesul de predare-primire nu prea ii ai la mana ca sa incepi un " razboi".
cata52820
Problema pe care o am se incadreaza la capitolul vicii ascunse si faptul ca semnam un proces verbal cand cumparam masina nu inseamna ca avem in geanta cu noi un super-tester CTC care ne zice: semneaza ca masina e impecabila! Probleme pot aparea mai devreme sau mai tarziu si nu ai de unde sa stii! Tu cand ti-ai cumpara masina te-ai gandi sa golesti rezervorul de lichid de parbriz ca sa vezi daca indica la bord? Nu stiu cati din cei de pe aici s-ar gandi macar sa faca asta la livrarea unei masini. Nici dealerul nu verifica asta (de aceea si-au si insusit vina si au zis ca platesc ei inlocuirea pieselor) desi se pare ca aveau obligatia sa receptioneze masina inainte de livrare.
cata52820
Noutati: se pare ca au venit in sfarsit piesele! M-au sunat azi sa facem programare, a ramas pentru miercuri...Sa fiu suparat??? Da' ce a trecut asa mult timp...o luna de cand au constatat nu, nu e mult de loc, deja m-am obisnuit cu martorul aprins in bord, cred ca dupa o sa mi se para ceva ciudat cand nu o sa-l mai am tot timpul in ochi. Se misca rapid baietii sa faca ceva in garantie... biggrin.gif
Va doresc sa nu vi se intample ! Va tin la curent dupa interventie.
cata52820
Gata, se pare ca s-a rezolvat. Lucrarea a durat o zi si un pic, seara mi-au dat masina la schimb ( un Audi A3 Sportback) sa nu-mi para rau ca am lasat masina mea acolo si deja sa ma gandesc la urmatoarea mea masina biggrin.gif .
In alta ordine de idei, rog un moderator sa modifice titlul topicului de maniera "Vw Polo 9N3 - impresii, probleme, sfaturi" pentru ca nu mai e chiar asa nou sau daca se constata ca sunt singurul care mai citesc si scriu pe aici (desi numarul de vizualizari nu zice asta), sa-i spunem "Jurnal de bord VW Polo 9N3" si eu promit sa continui cu impresiile personale pe masura ce mai fac ceva kilometri sau interventii la masina. Va multumesc pentru rabdarea de a citi si va tin la curent!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.