Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A3 Sportsback vs ...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
HalbaSus
Se pare ca pana la urma vom cumpara o masina pentru sotia mea, iar alegerea ei de pana acum e A3 Sportsback... este, fara indoiala o masina scumpa si exista alternative mai ieftine (chiar si in clasa medie), dar in principiu ne-o putem permite deci sa zicem ca nu ar fi o problema foarte mare pretul. Varianta B ar fi Alfa Romeo 147... si cam atat... nu exista alte variante momentan.

Pe site-ul audi varianta A3 sportsback are un pret piperat dar totodata are cam tot ce ne dorim standard in varianta de baza (jenti de aluminiu 16", climatizare bizonala, radio, etc...). Inca nu ne-am decis asupra motorizarii, optiunile ar fi: 1.6 - 102 cp si 1.6 FSI 115 cp. Preturile CIP sunt intre 16.500 si 18.500 in functie de motorizare.

Intrebarea e:
1. Merita 2000 de euro motorul 1.6 FSI (115 cp) ? Sotia mea nu conduce deloc agresiv si masina va fi folosita mai mult in oras, in plus motoarele FSI sunt la inceput de cariera si ma tem sa nu aiba niste boli ale copilariei... cu toate acestea daca 1.6 vechi (pt ca este un motor vechi) are bube mari sau e cu mult inferior FSI-ului... s-ar putea sa alegem FSI-ul. Consumul e si el de luat in considerare avand in vedere ca tendinta de scumpire a benzinei se pare ca va continua.
2. De banii mentionati sunt constient ca s-ar putea lua o alfa 147 mult mai bine echipata (mai ales la motor)... DAR... dupa cum am zis alegerea unei masini trebuie sa fie subiectiva si in acest caz ESTE subiectiva. Totusi am cateva intrebari:
a. nu prea am incredere in alfa romeo (poate e o preconceptie, astept pareri de la utilizatori): cum sta cu fiabilitatea ?
b. mi-e rusine sa intreb dar pe de alta parte mi-e lene sa ma interesez... ce tractiune are alfa 147 ? fata/spate ? e obligatoriu sa fie tractiune fata daca e tractiune spate atunci pica din start...
G e o r g e
alfa are doar fata ! pe toate modelele mai putin alea cu Q smile.gif

nu merita 2000 in plus motorul FSI . FSI ul va consuma mai mult si va cere doar benzina de 98 smile.gif

de ce audi ? mie mi se pare totusi scump . blush.gif
HalbaSus
Si eu asa m-am gandit cu FSI-ul... prea scump, prea pretentios si probabil are boli ale copilariei... in plus un A3 la 102 cp nu e submotorizat... poate pt mine, dar in nici un caz pt sotia mea.

De ce audi ? DA, e scump... foarte scump... dar:
1. Grila single frame e hipnotizanta in materie de design... consider ca e cel mai mare hit in materie de design pe care o putea face un producator auto... si cred ca am precizat ca va fi masina sotiei... deci aspectul exterior/interior e mai important decat 200 cp... aspectul probabil e cel mai puternic argument (care nici macar nu poate fi combatut avand in vedere ca e o chestie subiectiva)... probabil va fi rosie blush.gif , chestie pe care eu nu o agreez foarte tare dar avand in vedere ca celelalte culori oferite gratuit sunt negru si alb... e o optiune destul de buna (albul e urat iar negru e prea pretentios)
2. De aceiasi bani s-ar fi putut lua un sedan mediu ieftin (C5, nissan primera, 407... si cam atat)... dar nu avem nevoie de spatiu de depozitare, si in 99% din timp vor fi maxim 2 persoane in masina...
3. Celelalte compacte concurente nu ne plac (cu exceptia Astra-ului nou care mie imi place, ei nu... ) dar daca ar fi sa aleg astra nou as alege doar CDTI-ul de 150 cp cu suspensie sport... ceea ce ar duce aproape la acelasi pret... iar imaginea conteaza biggrin.gif.
4. Personal sunt fan audi (am facut lobby puternic impotriva alfei care mie mi se pare prea feminina pana si pt o femeie biggrin.gif )...

Ah... am uitat sa zic ca un contracandidat puternic ar fi fost 307 CC dar din cauza pretului a fost eliminat de pe "shortlist"... de asemenea Hyundai Coupe a fost eliminat din cauza ca:
1. Nu am incredere in Hyundai desi raportul pret calitate e excelent
2. E o masina prea pretentioasa pt drumurile din romania
3. Totusi din cand in cand vom transporta persoane pe bancheta din spate... cu A3-ul are macar 4 usi...
4. 6% taxe vamale
G e o r g e
sefa mea si-a comandat A3 smile.gif 1.6 tiptronic smile.gif cam cu 10k in optionale blink.gif

masina este buna , desi 1.6 -le mi se pare un pic cam mic. sa zicem la limita .

fsi ul este pretentios. as fi mers pe un 2.0FSI:blush:

dotarile sunt ok , desi una alta ar mai merge pe masina . chestia cu dual zone la climatizare nu o sa o folosesti NICIOADATA !!! cel putin nu constient biggrin.gif
HalbaSus
1. Da? cand ii ajunge ? daca ii ajunge sa-mi spui de "factorul de satisfactie" mai ales ca e vorba tot de o femeie... desi daca a bagat 10k in optionale atunci cred ca e suparata masina rau de tot.

2. Da, 102 cp sunt la limita... ideea e ca masina va fi folosita 90% in oras... in plus sotia mea nu e deloc vitezomana (as spune dimpotriva)... pt ea ar fi fost ideal un diesel deoarece ca multe femei are ceva impotriva turatiilor mari... dar dieselul e prea scump si prea pretentios.

3. Stiu ca nu voi folosi niciodata climatizarea bizonala (defapt o folosesc din cand in cand pe Sharan dar acolo e fata/spate nu stanga/dreapta... si e util cand merg 4 persoane care vor temperaturi diferite)... eu ma bucur ca ofera climatizare automatata... indiferent pe cate zone.

4. Mda, si eu as fi mers pe 2.0 FSI... sau 2.0 TFSI... sau V6 3.2... blush.gif La dotari optionale singura chestie care as fi dorit-o in plus ar fi fost un mp3-player... dar sotia mea asculta mai mult (90%) radio-ul... deci pt ea dotarile sunt suficiente.... ah... si scaune incalzite ar mai fi mers... dar totusi nu sunt atat de importante incat sa dai 500 de euro pe ele... in plus daca chiar iti ingheata fundul iarna poti lua cu 1 milion huse incalzite... nu sunt la fel de estetice dar rezultatul e acelasi.
G e o r g e
masina ii vine cam in 3 luni blush.gif
Mojito
BMW Serie 1 e urit ?
G e o r g e
1 din punctul meu de vedere este urat
2 tractiune spate smile.gif vezi ce a zis halba mai sus
Mojito
Corect.
Mai incerc o data.
A fost saptamina trecuta o prezentare Tiriac Auto in portul Tomis.
Mercedes B Klasse.
Mai iesi putin din tipare.
Pro. Forma exterioara in raport cu moda actuala.
Contra .Finisare interiora neglijenta.
Vizibilitate redusa fata din cauza montantilor laterali.
Ar fi trebuit sa fie ceva mai de top, e doar Mercedes.
Ca idee.
Paul46623
Varianta Audi A2 este viabila ?
HalbaSus
1. Sunt de acord cu george, serie 1 e urat... sau cel putin ciudat... in plus e tractiune spate...
2. Mercedes B... no freakin way... nici batut... eu sunt fan mercedes (mai precis fan CL, S, SEL, SL si G) si mi-e rusine ca mercedesul a facut asa ceva... ma consolez cu faptul ca mercedes face si camioane si autobuze... si alte chestii urate...
Mojito
HalbaSus,

Daca acum 10 ani imi aratai un Hatback iti spuneam ca e urit eu fiind adeptul sedanelor cu linii continuee fusiforme,coeficienti cx ridicati.

Acum sunt si eu surprins ca-mi plac Corolla.Civic ,Astra,147,A3 s.a.
Nu A2 .Alaturi de Fiat Multipla se urca pe podiumul celor mai urite masini dupa parerea mea.Pe primul loc ramine in continuare Renault 14.
Este topul meu subiectiv.
Intre A3 si 147 fara nici o clipa de ezitare A3.
HalbaSus
Si eu sunt adeptul sedanurilor... intre A4 si A3 as alege A4... dar din pacate pretul e prea mare si refuz sa dau vre-o 10.000 in plus pt niste locuri din spate ceva mai mari si un porbagaj...

Este test comparativ Serie 1 vs A3 vs Alfa147 in TopGear-ul din luna asta... pe primul loc iese serie1 datorita performantelor pe 2 iese A3 (cica ar avea cel mai mare spatiu interior si portbagaj) si pe ultimul loc alfa147 (desi e considerata cea mai frumoasa).
C Z R
halbasus fara nici un dubiu A3 daca te scot bani afara din casa biggrin.gif daca nu alfa 147 care cred ca este o masina buna(asta actuala!), insa am auzit si multe nevrute despre alfa 147 mai vechi!
James Kilowatt
Un Focus, sau mazda 3 nu se ia in calcul?
Corolla?
Civic nu sugerez, ca mie mie se pare urat si unei doamne sensibile la design probabil ca i-ar inspira aceeasi reactie:D
Vad ca te-ai limitat doar la Europene.
Eu la clasa asta, la benzinare as merge pe japoneze. Inca vtecul sau vvt-ul sunt mai rasarite dupa mine decat fsi-ul desi sunt deja invechite, insa si-au facut renumele si prin fiabilitate.
HalbaSus
focus e banal ca design si interiorul e "ieftin" ca la toate fordurile de altfel
mazda3 si corolla sunt masini foarte bune dar nu sunt frumoase...
Civic-ul care o sa apara arata bine dar nu a aparut inca si nici 6% taxe nu vreau sa dau la stat.
Nu contest faptul ca vvt-urile si vtecurile nu ar fi motoare excelente. Dupa cum am zis am renuntat si la FSI...
P.S: nu ma scot afara banii din casa dar nu vreau sa am senzatia "daca as mai fi dat x euro in plus as fi avut o masina mai... ". Momentan pe locul 1 se situeaza A3... dar inca nu e batut in cuie nimic..
guerilla
iar corolla noua nici in poze n-a aparut inca sad.gif
HalbaSus
QUOTE(Paul46623)
Varianta Audi A2 este viabila ?

A2 nu se mai fabrica... slava Domnului...
Edi45845
Ce zici de un mini/beetle, masini mai stilate si care transmit un mesaj despre cine le conduce?
HalbaSus
Beetle sub nici o forma... o fi masina pt o femeie dar new beetle-ul eu il consider un kitch... ala original avea personalitate intradevar.

Mini... mhm... mie mi-ar placea un Cooper S.... dar sotiei mele nu ii place mini-ul... in plus nici pretul nu e foarte incurajator (nu ca la A3 ar fi)
DragosS
Eu am mers cu un beetle.E masina pentru femeie,deci mie nu mi-ar place,dar arata foarte bine in interior si te simti cu adevarat bine la volan.

Asta daca poti sa sari peste detalii(are vaza pentru flori!) biggrin.gif
Codrin54983
A3 Sportback este o masina f buna daca ai banii pt ea. Nu cred ca te va dezamagi in nici un fel. Alfa 147 mi se pare inghesuita si din pacate zvonurile ca nu sunt prea fiabile nu te incurajeaza sa iei una de fatait. Eu zic sa iti iei un motor diesel ca banii dati in plus la masina se vor amortiza la pompa (mai ales daca pretul la carburant va creste conform prognozelor). Daca ai banii pt el ia-l. Nu iti va parea rau!
HalbaSus
Azi am fost la un drive-test cu un A3 1.9 TDI 105 cp... era singurul care era pe stoc (mai puteam aranja si un test cu un 2.0 TDI dar... "era al fiicei sefului") ... Concluzii:

1. Modelul Attraction (al doilea nivel de echipare) isi merita banii: scaunele sport sunt cele mai comode scaune in care am stat vre-odata (i mean it - desi am stat in scaune de mercedes, Audi, etc... ) nu sunt deloc incomode si se muleaza pe corp foarte bine. in plus jentile de 17 inch arata extrem de bine + ca la primul nivel de echipare nu ai casetofon/ CDplayer

2. spatiul interior este mai mult decat generos... locurile din spate sunt peste multe masini DE CLASA MEDIE (sunt mai mari decat la A4 generatia anterioara)... iar portbagajul e chiar OK

3. Motorul de 1.6 iese din discutie... dieselul de 105 mi s-a parut la limita (eu as mai fi avut nevoie de cativa caluti ca sa ma simt bine... dar pt sotia mea e suficient). Ar mai fi 1.6 FSI-ul dar pana si cel de la reprezentanta mi-a zis ca nu prea merita... consuma cat un motor de 2 litri si performantele nu sunt cu mult peste dieselul de 1.9 (pretul fiind insa sensibil apropiat)... cu preconizatele scumpiri ale carburantului... cea mai OK motorizare ramane 1.9 TDI (daca ar fi fost masina pt mine as fi insistat pe un 2.0 FSI dar e mai scump cu vre-o 1000 si ceva de euro si nici consumul nu e tocmai micut).

4. Problema ramane pretul care urca la cote exorbitante (peste 20.000) bani de care ti-ai putea lua o masina de clasa medie... dar dupa cum ziceam A3-ul prezinta toate avantajele (si chiar si dezavantajele) unei masini de clasa medie... finisajele sunt exceptionale (cel putin la aceasta varianta de echipare) iar masina e frumoasa foc blush.gif ... singura chestie care mi-as fi dorit-o ar fi un motor mai sprinten (desi avea reprizele destul de bune iar cutia de 5 trepte era corect etajata..).

5. Cu alte cuvinte se pare ca am hotarat (mai mult sotia mea decat eu, ceea ce e si normal biggrin.gif ). Intr-o luna ar trebui sa soseasca masina band.gif (in mod normal dureaza vre-o 3, dar ei deja au comandat una rosie blush.gif care va ajunge mai repede.
cosmin45741
felicitari,
cred ca ai ales bine..si mie-mi place tare sportback-ul (e una dintre cele mai faine din clasa)..poate m-as mai fi gandit doar la vreo serie 1, dar am inteles ca tie nu-ti place...degustibus
James Kilowatt
Felicitari smile.gif Asteptam pozele smile.gif
HalbaSus
Merci, nu e inca sigura comanda, in sensul ca poate are altceva pe stoc (tot A3, poate alta culoare desi nu prea cred)... Cand o sa ajunga pun poze si dau o halba virtuala :cheers: - dupa cum zicea Suzuki: daca s-ar da toate berile promise pe forum... )
Iulian HondaFan
e o alegere buna. si eu cochetez cu ideea A3 ( dar eu vreau 200CP minim) dar mi-e greu sa accept 30-32K USD cand TSX e 26K iar Legacy e 29K... anyhow masina e "frumoasa" si desi nu e chiar mai spatioasa in inetrior ca A4 precedent ( am vazut-o si eu la Chicago Autoshow si am vazut cateva pe strada in NYC in iulie) e pe acolo.

Beetle e import de asemnea. VW nu le face decat in Mexic si sunt teribil de putin practice... eu as fi luat unul dupa designul exterior ( care mie mi se pare reusit) dar interiorul si portbagajul sunt inghesuite.

tot la gusturi... mie imi place cum arata si B klasse, iar dieselul ala de 2.0l si 140CP al lor e super.

Alfa cu multijetul de 150CP eu insa o vad mai buna decat A3 TDI in orice varanta.

105CP sunt putintei mai ales la benzina, dar OK pt. o doamna nu foarte grabita... hi-hi si nevasta-mea are o problema cu turatiile inalte la Civic. nu cred ca a sarit de 4500rpm vreodata. asa ca saptamanal imi revine mie sarcina sa o dezmortesc un pic pana la 7000rpm... nu de alta dar VTEC-ul nu intra decat peste 4500rpm si e pacat sa-l las sa rugineasca nefolosit... io zic sa stati cu TDI-ul de 1.9 ( era parca unul si de 130CP)...
HalbaSus
QUOTE(Iulian HondaFan)
e o alegere buna. si eu cochetez cu ideea A3 ( dar eu vreau 200CP minim) dar mi-e greu sa accept 30-32K USD cand TSX e 26K iar Legacy e 29K... anyhow masina e "frumoasa" si desi nu e chiar mai spatioasa in inetrior ca A4 precedent ( am vazut-o si eu la Chicago Autoshow si am vazut cateva pe strada in NYC in iulie) e pe acolo.

Chestia ca e mai mare decat A4 precedent si aproape egal cu A4 model actual a zis-o dealerul audi... nu am verificat informatia dar avand in vedere ca am avut A4... chiar mi s-a parut mai spatioasa in spate (more legroom)... poate ca era oarecum mai "joasa" deci nu stiu daca o persoana foarte inalta s-ar fi descurcat in spate... oricum e clar printre cele mai mari din clasa sa.

QUOTE(Iulian HondaFan)
Beetle e import de asemnea. VW nu le face decat in Mexic si sunt teribil de putin practice... eu as fi luat unul dupa designul exterior ( care mie mi se pare reusit) dar interiorul si portbagajul sunt inghesuite.

tot la gusturi... mie imi place cum arata si B klasse, iar dieselul ala de 2.0l si 140CP al lor e super.

Alfa cu multijetul de 150CP eu insa o vad mai buna decat A3 TDI in orice varanta.


Multijetul de 150 cp e superior TDI-urilor, dar Alfa 147 este sub A3 per ansamblu. Mai ales ca nu ne interesau motorizarile de top. Conform testelor suspensia si directia sunt destul de moi iar spatiul interior nu se poate compara...
QUOTE(Iulian HondaFan)
105CP sunt putintei mai ales la benzina, dar OK pt. o doamna nu foarte grabita... hi-hi si nevasta-mea are o problema cu turatiile inalte la Civic. nu cred ca a sarit de 4500rpm vreodata. asa ca saptamanal imi revine mie sarcina sa o dezmortesc un pic pana la 7000rpm... nu de alta dar VTEC-ul nu intra decat peste 4500rpm si e pacat sa-l las sa rugineasca nefolosit... io zic sa stati cu TDI-ul de 1.9 ( era parca unul si de 130CP)...


Din pacate motorizarile pe motorina sunt doar 2: 1.9 TDI - 105 cp si 2.0 TDI 140 cp... au disparut 110, 115, 130 si orice alte variante de motorizare... la vw mi se pare ca mai e valabila 1.9 TDI - 90 cp. Intradevar am observat ca majoritatea femeilor sunt mai "blande" cu pedala de acceleratie si cu turometrul... nu le place zgomotul motorului turat... deci un diesel e mult mai bun din acest punct de vedere. Desigur l-as fi preferat macar pe cel de 140 cp... dar pretul este deja si asa maricel.

Ca tot era vorba de pret: intradevar e mare, finsajele, designul, sigla, imaginea il justifica oarecum... Daca as fi ales o masina exclusiv pt mine atunci ar fi avut finisaje mai ieftine, motor pe benzina si mult mai multi cp. Eu nu stiu daca as lua un A3 de 200 cp avand in vedere ca e tractiune fata respectiv quattro (well, 4-motion actually)... la atatia cp mai degraba m-as orienta catre ceva tractiune spate care sa aiba o manevrabilitate pe masura.
Iulian HondaFan
reply la A3 vs. Alfa 147

pt. o doamna o suspensie mai moale e de preferat... americanii stiu de ce... oricum ceea ce e "moale" pentru testerii "performance oriented" e chiar rigid pentru spatele unei doamne ( mai ales la gropile din Ro)...

mie buba la Alfa mi se pare fiabilitatea, dar in rest as prefera-o A3.
HalbaSus
Intradevar o suspensie moale merge mai bine pe drumurile din .ro, defapt din cauza asta am renuntat la suspensia sport (care era inclusa in standard la echiparea dorita ). Problema cu alfa e ca tot ce am citit spune acelasi lucru (suspensie moale, directie moale, frane moi)... fiabilitatea e un alt factor dar pana acolo nici nu am ajuns. Alfa a fost eliminata mai mult din cauza spatiului interior mai mic si a designului "mai frumos" al A3-ului (spun "mai frumos" in ghilimele pt ca toata lumea cu care am vorbit spune ca alfa 147 e mai frumoasa decat A3... desgustibus...).

Oricum directia si stabilitatea A3-ului condus de mine au fost peste medie... (tot modelul attraction, nu avea suspensie sport dar avea jante pe 17" cu pneuri Michellin Pilot) directia era foarte sprintena si statea bine in curbe (nu am putut sa o testez la capacitate maxima din cauza traficului, dar oricum am putut aborda cateva viraje in viteza)
James Kilowatt
Intr-adevar, alfa 147 e inghesuita in spate, chiar si fata de masini mai modeste, nu neaparat A3. In schimb, la motoare ca e vorba de benzine sau diesel sunt peste ce scoate VAG deocamdata. TS vs MPI, JTS vs FSI sau MJET vs TDI, as alege intotdeauna alfa.
Suspensiile depinde de model... au si versiuni mai moi, si versiuni mai rigide.

Cu fiabilitatea, nu am vazut studii. Am un amic cu o alfa 166 din 99 cu motorul V6 de 225 CP si pana acum nu a schimbat decat consumabile, si catalizatorul in garantie. (sau sonda lambda, tipul e tufa si a spus doar ca au schimbat ceva pe dedesubt, la esapament biggrin.gif). Si mai si conduce smuncit, nu e genul care sa o protejeze... In plus, cel putin in Franta, cu cei de la Fiat/Alfa poti negocia o extensie de garantie care nu costa foarte mult, iar daca ai noroc si prinzi o promotie o poti avea gratis.
...poate merge si cu Audi, cu ei n-am discutat ca nu m-au invitat la drive test biggrin.gif.

Chiar, ai incercat sa discuti de extensie de garantie cu ei? Sunt curios...

Avand in vedere ca important e spatiul si nu motorul, eu te felicit pentru alegere. In plus, desi s-ar putea sa ma insel, am senzatia ca A3 are o stea in plus si la NCAP, desi nu bag mana in foc.
Cand ziceai ca vine? smile.gif
HalbaSus
Pai timpul de comanda pt o masina e intre 2.5 si 3 luni... Masina a fost comandata acum aproximativ o luna jumate (ca masina pt showroom), deci trebuie sa vina in aproximatv o luna, o luna jumate...

Tipul de la reprezentanta o tot dadea inainte cu siguranta masinii, zicea ca cei de la audi au facut si un test neconventional in care un sportsback a fost lovit de un camion si rezultatele au fost foarte bune (i can't see how... dar sper sa nu fiu lovit de camion totusi...).

Nu cred ca exista extensie la garantie (nu cred ca ofera nici contracost)... M-am gandit ca poate ofera ciptuning fara pierderea garantiei, ar fi o chestie buna deoarece dupa cum am mai zis cei 105 caluti sunt la limita... nu ar strica ceva mai multi.

Ah, ca reducere se pare ca vom avea ceva reducere la o optiune (pe care nu am ales-o noi, asa au comandat ei masina - deci era normal sa nu platim foarte mult in plus - ) la o trapa panoramica (foarte misto de altfel)... deci masina va fi "semi-decapotabila" biggrin.gif

latter edit: m-am uitat acum si intradevar A3 are 4 stele comparativ cu Alfa 147 care are doar 3 (cat loganul biggrin.gif )... Conform testului alfa s-a comportat foarte rau la impactul frontal.
James Kilowatt
Inseamna ca-mi aminteam bine, cu stelele...

Mie fiat imi oferise moaca extensia de garantie la 5 ani (sau 6, nu mai tin minte.. era 2+3, sau 3+3...) si 250.000km, iar pretul de catalog la optiunea asta era 460€ (la punto)
Si imi oferisera moaca aceeasi extensie si alfa, daca imi cumparam in primavara asta o alfa GT cu motorul V6 de 240 cai biggrin.gif Probabil ca-si inchipuiau ca fiind student pe coasta de azur, babacii mei sunt niste baroni din Romanistan biggrin.gif, desi spanul de ibiza cu care venisem ar fi trebui sa le dea un indiciu biggrin.gif Oricum, m-au lasat sa ma dau cu GT-ul ala, ceea ce tot e ceva, chiar daca nu am mers decat cu primele doua trepte biggrin.gif... Audi nu m-au lasat nici sa ma apropii de ele, iar la salonul auto din Nice un prapadit de TT era inchis, in timp ce in maseratti te puteai urca si apasa pe pedale... Erau acolo porsche, ferrari, maseratti, lotus, etc, si singurele inchise erau TT-ul si Mini Cooper... Neamuri de traista. Erau si ferrari inchise o parte, cele care faceau parte din colectia particulara a cuiva, nu cele "din uzina"

Interesanta chestia cu chiptuningul. sunt curios daca o vor accepta.

Misto tare trapa panoramica! Vreau si eu...

Deci, poze peste o luna jumate?
HalbaSus
QUOTE
Misto tare trapa panoramica! Vreau si eu...

Deci, poze peste o luna jumate?


Yep, poze cu masina peste o luna jumate... cam asa va arata trapa panoramica... doar ca masina va fi rosie:[/code]
James Kilowatt
Beton smile.gif S-o stapaniti sanatosi, chiar si rosie biggrin.gif
Iulian HondaFan
si eu tot rosie as vrea... dar cred ca va fi japoneza nu Audi...
HalbaSus
Apropo de japoneze rosii smile.gif... am auzit ca va honda pregateste lansarea unui bolid V10 cu vre-o 500 cp la un pret rezonabil (70-80k $)...
Lord-4
mergi pe audi A3, super masina

p.s. mie imi placea super mult A2
decat A class de la Mercedes ... smile.gif
HalbaSus
Acum urmeaza un post din categoria "masina mea e mai buna si mai frumoasa si mai puternica decat restul masinilor de pe strada" blush.gif , asta e sunt subiectiv si eu... dar sa lasam datele "sa vorbeste":

legroom front:
A4 - 41.3 A3 - 41.2 S40 - 41.6 Serie3 - 41.5 Legacy - 44.1 MB C-klass - 41.7
legroom rear :
A4 - 34.3 A3 - 34.8 S40 - 34.4 Serie3 - 34.6 Legacy - 33.9 MB C-klass - 33.0

Datele sunt in inci... si dupa cum se vede spatiul interior pt pasagerii din spate la A3 e mai mare decat la A4 (nou), Volvo S40, BMW seria 3 (nou), Mercedes Benz C si Subaru Legacy (2005)... vroiam sa pun si spatiul portbagajului dar ar fi cam incorect avand in vedere ca A3 e hatchback deci poate ajunge la peste 1000 de litri daca dai jos scaunele... Cred ca e inutil sa pun comparatii cu masini de clasa compacta. Trebuie totusi mentionat ca din clasa medie au spatiu pt pasagerii din spate mai mare: passat-ul, vectra (cred, nu am gasit specificatii)... si Honda Accord (dar era accordul american care mi se pare ca e mai mare decat cel european). :cheers:
HalbaSus
It's a deal... Audi A3 ramane... masina va fi livrata pe la inceputul lui noiembrie (cel tarziu).

Nemultumirea mea legata de putere a fost rezolvata in sensul ca dealerul monteaza ciptuning care nu afecteaza garantia :cheers: Deci cei 105 cp se vor inmulti pana pe la 130... :help: desigur pt aceasta modificare va trebui sa astept pana masina iese din rodaj.

Pretul DDP al masinii este de 25.000 euro (a lot of money) dar eu zic ca merita (o groaza de optionale + niste cadouri facute de dealer). Cu alte cuvinte daca treceti prin noiembrie in Oradea sunt dator cu niste beer.gif
Andrei Suzuki
Sa-ti traiasca! beer.gif
Eu vreau neaparat sa vad poze cu trapa aia dubla.Cred ca e mortala. biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE(Andrei Suzuki)
Sa-ti traiasca! beer.gif
Eu vreau neaparat sa vad poze cu trapa aia dubla.Cred ca e mortala. biggrin.gif


Yep, it's pretty cool !
O sa pun poze cand ajunge... ideea e ca toti cei 5 pasageri ai masinii se pot ridica in picioare (nu stiu ce utilitate are chestia asta dar ma rog... you can do it) ah, si am primit cadou de la dealer si o alarma care atunci cand inchizi masina inchide geamurile SI TRAPA... so it's pretty cool... si ce ma bucura si mai mult e ca au fost OK cu ciptuning-ul. Ca 105 cp sunt prea putini pt masina asta...
James Kilowatt
La cat se duce puterea, cu chipul?
Andrei Suzuki
QUOTE(HalbaSus)
monteaza ciptuning care nu afecteaza garantia :cheers: Deci cei 105 cp se vor inmulti pana pe la 130... :help:
carmen53210
Felicitari, superba masina, sa o conduceti sanatosi! :clapping:

Probabil norocoasa ta sotie este in culmea fericirii, are si motive!

Asteptam cu interes pozele si la mai mare!
guerilla
si uite cum ajunge nevasta sa conduca opel laugh.gif
nu de alta dar mai stiu eu pe cineva care a patit la fel.
James Kilowatt
25 CP la un benzinar aspirat din chiptuning, nu-i rau deloc. Vreau si io biggrin.gif
guerilla
si eu as vrea, dar nu se poate.
ala e un TDI.
G e o r g e
pai MR, de la 133 cp cu chip o faci de 150cp . nu ti-ar ajunge ?
James Kilowatt
Scuze, am crezut ca e vorba de 1.6 benzina. Cu tdi-ul e altceva.
Pe leon e dus la 150 CP, iar pe Ibiza cupra la 160CP smile.gif Are oarece potential smile.gif

La mine, cu chipul altceva ma sacaie, da' e cam off topic . Puterea maxima e la 5400 rpm, iar cutia de viteze foarte scurta. Viteza maxima din carte se atinge la o turatie mai mare decat turatia de putere maxima. M-ar tenta un chip care chiar daca nu mareste cuplul, macar sa continue curba de putere in crestere (sau chiar constanta) si dincolo de cei 5400 rpm, macar pana la 6000 rpm. Daca creste si cuplu, cu atat mai bine biggrin.gif Insa m-as multumi si cu o curba de putere standard, nemodificata, intre 800 si 5400 rpm, si macar constanta intre 5400 si 6000 sa zicem.

Cei 133 CP standard mi-ar ajunge, daca ar fi disponibili exact cand am cea mai mare nevoie de ei - adica la 200 la ora biggrin.gif Din pacate, la peste vreo 180-185, combinatia motor - cutie nu mai vrea sa mi-i dea blush.gif

Nici nu stiu cat de reali sunt cei 133 CP pe gaz. La viteze mici (pana pe la 160 biggrin.gif), nu pare sa fie diferenta fata de benzina. Cu prima ocazia ii dau blana si pe gaz si pe benzina sa vad daca apar diferente de viteza maxima. Poate in drum spre salonul auto de la frankfurt biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.