Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor !!!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Sorin7
Salutare fratzilor!
Am nevoie de ajutor ca alminteri turbez ...
Am o dacie din '95 care a stat mai bine de un an intr-un garaj. Dupa ce in vara asta am bagat o caciula de bani in reparatii si piese de tot felul ... tot nu functioneaza cum ar trebui.
Am constatat ca nivelul uleiului din baie creste pe masura ce fac kilometri. Cresterea nivelului este insotita de scaderea presiunii de ulei (uleiul este subtiat foarte tare si miroase violent a benzina) -> de aici trag concluzia ca in baia de ulei ajunge cumva benzina. Am fost la un mecanic care a schimbat uleiul si mi-a mai reglat un pic carburatorul. Toate astea au fost in van: creste nivelul uleiului si scade alarmant presiunea (sub 2 la ralanti). Precizez ca motorul (si in mers dar mai ales la ralanti) trepideaza cam tare.
La recomandarea unui prieten (care a spus ca s-ar putea sa nu-mi mearga o bujie) am scos pe rand, in mers, cate o fisa. La un cilindru (2 ... cred) nu prea se cunostea o modificare a mersului motorului. Am scos bujia (care era afumata) si am pus alta (tot BOSCH).
Este posibil ca nefunctionarea corecta a bujiilor sa duca la problema mea de benzina in baie? Sau problema este cu totul si cu totul alta?
Anubis
Nu sunt de profesie mecanic dar cu siguranta bujiile ajuta DOAR la aprindere, nu cred ca mai au un alt rol. Mai multe sa iti spun nu stiu si mai bine nu vorbesc decat sa spun vreo prostie....
OMEGA
Sorine lasa bujiile!
Fa-i un set motor, te va costa in jur de 4 mil!
Si curata-i si radiatorului si preobleme, teoretic cel putin, se vor sfarsi
OMEGA
Sorine lasa bujiile!
Fa-i un set motor, te va costa in jur de 4 mil!
Si curata-i si radiatorului si preobleme, teoretic cel putin, se vor sfarsi
guerilla
pai bine mike, da ce legatura exista intre radiator si benzina din baia de ulei?
man, du-te la un service serios pentru ca problema ta e destul de grava. s-ar putea sa fie necesara segmentarea motorului.
Sorin7
Cristian, masina deja are o segmentare facuta prin 2000, numarul de kilometri facuti dupa segmentare este de vreo 5000. Crezi ca setul motor ar mai suporta inca o segmentare?
eugeniu
am avut aceeasi problema cu o mazda 626.de fapt era blocul si chiulasa fisuruta.
guerilla
tocmai la fisuri in blocul motor ma refeream si eu cand ziceam de probleme mari.
segmentare dupa 5000 km mi se pare absurd.
baga repede un service competent.
strike113087
parerea mea este ca garnitura de chiloasa e fisurata
dar pun pariu ca supapale nu se inchid si nu se deschid cum trebuie de ai bujia umeda sau afumata.
A K U
strike, din 2003 de cand a deschis topicul pana acum cred ca si-a rezolvat omu' problema...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.