Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Audi A4 2.0 TDI vs. Honda Accord 2.2 i-Ctdi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Mihaila42308
Ce ma sfatuiti? M-ar tenta un audi pentru lista mare de optionale.
Paul46623
Din cate stiu eu, cam jumatate din echipamentele care sunt la Audi la optionale, la Honda sunt la standard.
G e o r g e
asa este , honda 2.2 in varianta de top vine foarte bine dotata :
http://www.honda.com.ro/accordsedan/standard/diesel.html
HalbaSus
Nici A4 nu sta rau la capitolul dotare de serie... ai toate sistemele de asistenta electronica + o groaza de airbaguri + jante din aliaj de 16" + o groaza de "goodies" (inchiderea geamurilor din telecomanda, deschiderea portbagajului din telecomanda, etc...). A4 arata mai bine si are o imagine mai buna decat honda... honda are in pretul final 6% taxe vamale (in caz ca o iei pe leasing)... eu sunt oarecum fan audi deci sunt subiectiv... nu asculta doar de mine...
ncristi
iCTDi-ul de la honda este cel mai bun diesel de pe piata--da clase TDi-ului fara probleme.

Honda clar.

PS
Spune niste preturi cu taxe cu tot smile.gif...oricum daca preturile sunt apropiate atunci accord
G e o r g e
accord beneficiaza de vreo 1500 - 2000 discount smile.gif
cosmin45741
accord-ul e clar mult mai mediatizat decat a4...e si normal intrucat a4 are o imagine si o traditie atat de bune incat o publicitate agresiva ar fi de prisos..
personal nu stiu ce sa cred...imi plac tare amandoua, iar cu accordul nu am mers...
pe de-o parte, motorul cdti se spune a fi cel mai tare diesel din lume, la capacitatea lui, in timp ce tdi-ul lui a4, desi nou, e cam invechit tehnologic, deci asta ar fi un plus mare...alaturi, bineinteles de spatiul interior mai generos (la a4, locurile din spate pt persoane mai inalte sunt chiar incomode)...
pe de alta parte, caroseria din aluminiu de pe a4, alaturi de gradul f. mare de finisare si o imagine de piata mai buna, pledeaza in favoarea lui..
inca un lucru oarecum anormal e pretul marisor, dupa parerea mea, al acordului, pret care se incadreaza in clasa premium si care e intr-un fel nejustificat pt o japoneza...
accordul iti ofera intr-adevar mai multe optionale la aceiasi bani, dar a4, iti ofera, in special pt cei care, din punctul meu de vedere, au multi bani de aruncat, niste optionale la care japonezii nici nu viseaza blush.gif

oricum, grea decizie...eu inclin putin spre a4...
Edi45845
Accord vs. A4?Huh. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif You' ve got to be kidding.Daca macar spuneai Passat poate radeam mai putin,dar asa ma tavalesc pe jos(noroc ca am tastatura fara fir) biggrin.gif .
Realy you give the japoneze too much credit.
Acuma serios n-am nimic cu Accordu,chiar mi-ar placea daca i-ar restiliza un pic fata (farurile) si i-ar scurta fundu care parca sta suspendat :evil:, insa sa-l lasam la locul lui.
G e o r g e
edi poate dai si niste argumente.

eu ma prapadesc de ras ca tu ai clio ... hahahaha ce bine rad ! nu ti se pare stupida ( si este putin spus ) argumentarea mea ?
Mihaila42308
Audi a4 cum l-am configurat eu este: Dotarile standard + airbag lateral spate, covorase spate, radio Cd cu 10 difuzoare, tapiterie piele Alcantara in combinatie cu Perlnappa, scaune sport cu reglaj lombar,volan sport multifunctional, ornamente aluminiu, pachet lumini interioare ----- Total cip: 27462.
Honda Accord 2.2 ES este 23.150 cip.
Inca nu am ajuns la un dealer sa negociez.

Am urcat si in Accord si in A4 si pot spune ca A4 are calitatea materialelor mult mai buna decat Accord.

As astepta si motorizarea de 2l de 170 cp.
Edi45845
QUOTE
edi poate dai si niste argumente.

Really, it's so obvious.Cuvintele sunt de prisos.
G e o r g e
ooo nu , ia incearca ! eu stiu ca poti !

mihaila , la accord ai o reducere cam de 10% , ia vezi cat poti obtine la audi , si pe urma esti singurul in masura sa apreciezi daca audi merita sau nu banii in plus ! eu as zice ca nu smile.gif

sunt banii tai , tu decizi wink.gif
Iulian HondaFan
in majoritatea testelor comparative Accord ( TSX aici in America) a fost plasata peste generatia precedenta a Audi... noul Audi vine insa cu chestii in plus. iCTDI-ul este superior 2.0TDI de 140CP dar noua varianta de 170CP ar avea ceva avantaje ( desigur puterea).

diferenta de pret intre cele 2 face insa comparatia sa incline in favoarea lui A4.

Accord 2006 vine insa si el cu cateva sisteme electronice: sistem de nightvision in infrarosu, adaptative cruise control, sistem de mentinere pe banda automat - daca sunt marcaje pe drum si pt. inceput numai pt. masinile cu volan pe dreapta, disponibil deci numai in UK, Japonia, Australia, India, Africa de Sud, etc...
HalbaSus
QUOTE
tapiterie piele Alcantara in combinatie cu Perlnappa, scaune sport cu reglaj lombar,volan sport multifunctional


E clar ca tu vrei mai mult de la o masina decat un motor care sa te duca de la A la B... In cazul asta A4 e o alegere mai buna (are imagine, are stil, are traditie, are finisaje aproape perfecte, etc...), in plus Honda e oarecum incompatibila cu tapiteria de piele... ii lipseste imaginea de premium... E masina buna si ca motor e superioara dar dupa cum stim o masina nu e doar motor... crede-ma ca cei 140 cp de la A4 o sa fie suficienti... daca iei varianta de 170 si mai bine... chiar daca motorul de la honda e mai avansat tehnologic... in 90% din timp nu o sa ai nevoie de el... in plus din cate tin minte pt accord mai dai un mizilic de 6% taxe vamale in cazul leasingului...

Dar dupa cum am zis, eu sunt subiectiv, imi place foarte mult Audi si chiar planuiesc achizitionarea unuia.
cosmin45741
daca ai bani ia-ti a4, ce mai tura-vura....
daca te uiti la cateva mii de euro, ia-ti accord...
amandoua sunt super faine, cu avantajele si dezavantajele lor (desi mai putine in cazul lui a4 blush.gif )
Mihaila42308
Vineri am fost in vizita pe la Audi si Honda si in final am ales honda Accord( la A4 se sta foarte prost in spate, spatarul banchetei este drept).

Acum ramane sa aleg intre 2.2 i-Cdti si 2.0 I-vtec.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Andrei55037
Eu zic sa te mai uiti odata si la un Audi quatro. Iar dupa cum vad nu te uiti numai la diesel deci Audi 1.8Tquatro(163CP) sau 2.0TFSI(200CP) au si cutie cu sase trepte care nu se gaseste pe Accord
florin55503
clar motorul de la honda e cel mai bu de pe piata la ora actuala si laudat chiar de nemti (am vazut o emisiune la ei). am mers si mi-a placut mai ales ca nu iti dai seama ca e pe motorina e f silentios si trage ca unul pe benzina adica in ture inalte.
pe de alta parte sudiul a4 mi se pare mai finisat si chiar daca sunt subiectiv imi place mai mult. in ceea ce priveste motorul chiar daca e mai zgomotos imi place f tare(e diferenta intre vw si audi chiar daca au acelasi motor)
eu unul m-am simtit mai bine in audi, imi place mai mult
LizardKing
QUOTE(Andrei55037)
Eu zic sa te mai uiti odata si la un Audi quatro. Iar dupa cum vad nu te uiti numai la diesel deci Audi 1.8Tquatro(163CP) sau 2.0TFSI(200CP) au si cutie cu sase trepte care nu se gaseste pe Accord


Pe Accord 2.4 este standard cutia manuala cu 6 viteze. Cel putin la pret este mai apropiat de varianta pe moto.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.