Help - Search - Members - Calendar
Full Version: diferenta intre benzina 1.6 si motorina 1.7dti
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
RARES54587
salutare!
as dori sa aflu si eu de la posesorii acestor motorizari avantajele si dezavantajele acestora ...puse pe un astra caravan din 2002...si eventual consumul de carburant
multumesc!
Florin21
1.7 DTI e destul de lenesh... daca te intereseaza sa si fuga tre' sa stii ca tre' sa stai deoparte cand vine vorba de Solentza sau Cielo .... dar consuma putzin foarte putzin .... 1,6i are "ceva" mai multe performantze... ca orice 1,6 nu cine stie ce.

Parerea mea e sa-tzi iei dieselu (mai ales ca e caravan ) . Consuma putzin ... dar cred ca e mai scump
HalbaSus
1.7 DTI ar trebui sa aiba 83 de cp... atat am eu pe vectra... daca motorul e bun atunci nu trebuie sa te temi de dacii... but kinda that's it... e lenes motorul... si daca ii bagi vre-odata motorina "proasta" (adica nu de cea mai buna calitate) atunci probabil te va face si o supernova bine intretinuta... e foarte pretentios cu ce papa...

Pe de alta parte 1.6-le de la opel... mhm... nici ala nu trage... intre cele doua probabil as alege 1.7DTI... dar la pretul unui 1.7DTI probabil poti lua un 1.8 benzina... eu sigur asta as lua.

Avantaje la toate motoarele mentionate sunt piesele de schimb ieftine... fiabilitate relativ buna (depinde de noroc)...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.