Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Passat - leduri de avertizare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
adrian54819
Salut

Am un Passat din 2002/3 adus din Germania acum vreo luna. Manualul e in nemteste, si nici nu am stat prea mult sa-mi bat capul cu toate cele de la bord. Nu sint lamurit cu o treaba:
Dupa ce activez inchiderea centralizata, se aprinde intermitent un led rosu pe usa de la sofer. Acum am observat ca mai este inca unul pe casetofonul original care face la fel - de asta nu sint sigur ca se aprindea si la inceput. Oricum, cel de pe usa parca clipeste mai des in ultima vreme - stiu ca e haios, dar ma intreb ce semnalizeaza exact cele doua leduri?
Daca acum clipeste mai des, nu cumva a incercat cineva o lucrare, si imobilizerul masinii imi semnalizeaza ceva?
Intrucit nu am reusit sa gasesc nici un manual in engleza pe net, v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati putea raspunde la ce sint bune ledurile astea.

Multumesc
Ediz33425
Salut,Adrian!

Sa stapanesti sanatos masina,fara incidente/accidente.

LED-ul de pe casetofon indica faptul ca acesta are codarea antifurt activata.

LED-ul de pe usa de pe partea soferului este prezent la toate masinile dotate cu inchidere centralizata, indiferent daca ai sau nu telecomanda sau alarma.

"Functionarea mecanismului de siguranta este indicata prin clipirea unei lumini de control din apropierea butonului de siguranta din usa conducatorului.
Dupa 28 de zile lumina de control se stinge. Astfel se evita descarcarea bateriei autovehiculului la perioade mai lungi in care nu se circula.
...
Sistemul de inchidere centralizata este echipat cu un mecanism de siguranta: indata ce autovehiculul este incuiat din afara butoanele de incuiere din interior sunt blocate imediat.
...
Daca rasuciti cheia in acelasi butuc intr-un interval de o secunda, de doua ori succesiv, toate usile si capacul portbagajului se incuie. Mecanismul de siguranta si instalatie de avertizare antifurt nu se activeaza. Cand mecanismul de siguranta nu este activat autovehicului poate fi deblocat din interior."

sursa:vwforum.ro

Numai bine!
adrian54819
Multumesc de raspuns, daca ai manualul in format electronic poate negociem sa mi-l trimiti si mie beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.