Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NOUL VOLVO S40 MODEL 2004
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
cristi54166
Sunt posesorul unui S40 model 2005 cu motor 2l diesel ,masina costa 30000E.Dupa parerea mea nu merita acesti bani.Este o masina zgomotoasa,prost finisata ,in ciuda materialelor de calitate buna(are si piele).Motorul este acelasi de la peugeot 407,unde est mult mai bine insonorizat.Una peste alta este o dezamagire la un pret fff mare.Cu 7-8 mii de euro mai putin imi puteam lua ceva mult mai performant,(ex ford mondeo 2.2 tdci,peugeot 407 etc ) sau puteam adauga 2-3mii,si imi luam un Audi A4 , BMW seria3,sau Merceds C200 cdi.Asa ca mai usor cu laudele,indiscutabil masina are si performante,dar de asta platesti atitia bani sa ai performante si confort nu .Astept opiniile celor care se pricep poate mai bine,sau sunt mai bine informati.
G e o r g e
pai asta e model scos de ford. ce vroiai ?

si eu cand spuneam ce spuneam zicea lumea ca's tampit !

pe udne isi baga coada ford , strica !
dany_ford
Cristi, scuze ca te intreb, dar tu ai cumparat masina fara sa o vezi, sau sa te plimbi cu ea? M'as mira. Ce zici tu acolo, sunt chesti, pe care clar le vezi de la inceput, cand te duci sa-ti iei o masina! Sau o spui doar asa, ca ai poate boala pe Volvo!

Iar George, stiu ca nu ai la inima Fordul, dar la ce ai zis te contrazic:
Volvo, a mai scos modele sub Ford (din 1999 sunt a lor), iar vanzarile te contrazic. Un exemplu e si acest S40 si XC90.
La fel restul marcilor (Aston Martin, Land Rover, Jaguar), detinute total sau partial (Mazda, ca naiba aratau pana a venit Fordu'), de cand sunt sub Ford au scos ceva modele reusite si vanzari bune. Daca nu era asa se duceau draq vanzarile rau de tot si atunci iti dadeam dreptate. Si nu mi se pare ca un Aston Vanquish, DB9, Vantage, Discovery 3, Range Rover Sport, Jag S-Type, Jag-XJ, Mazda 3, 6, RX8, etc, scoase sub Ford, sunt modele care sunt nasoale, cu vanzari proaste, pt. a-ti da dreptate.

Da cine stie, poate intr-o zi asa rau o sa le mearga celor de la Ford sau altuia mare, si cumpara si Subaru sa le faca ceva modele mai rasarite (ca abia 1-2 modele au mai de doamne-ajuta!).
G e o r g e
ca de obicei , nu poti combate cu argumente arunci cu noroi .

dupa cele spuse de tine e ok ca o masina sa arate bine , pentru ca fiabilitatea nu mai conteaza , nu ?

felicitari domnul vnzator de ford, tocmai ti-ai facut cea mai tare anti reclama !

va rugam sa cumparati ford deoarece arata bine , ec conteaza ca sunt nefiabile ! bicycle.gif
dany_ford
Dar tu, ma rog prin ce ai combatut?!? A e facut de Ford?..... atunci e naspa! Asta e explicatia ta!
Eu daca am spus ca au scos modele reusite, nu m-am referit doar la design, ci in general (inclusiv fiabilitatea), dar stai linistit data viitoare cand mai scriu ceva am sa trec toate variabilele, sa nu se inteleaga doar o anumita chestie. Ex. Design. Si daca ar fi asa nefiabil orice produs Ford sau de sub umbrela sa, stai linistit domnule George ca nu s-ar mai vinde. Acele masini care s-au vandut, se vand si se vor vinde, nu doar datorita designului (cum ai vrut tu sa intelegi), ci si altor calitati (tehnice, dinamice, fiabilitate, etc).

Si nu imi doresc, nici nu vreau sa-mi fac reclama aici!!! Nu de asta scriu!Poate din placerea de a vorbi despre masini! Asa ca mai lasa-ma! Era mai bine sa nu spun unde lucrez! Sunt 1000% convins, ca aici mai sunt o multime care posteaza si lucreaza la vreo' marca, dealer, dar nu recunosc, ca apoi sa zica: mama ce grozava/naspa e masina aia, modelul ala! Asa ca posibilitatea asta e la oricare, inclusiv tu, ala sau aia! Eu am avut bunul simt sa recunosc!
G e o r g e
ti-am spus de la inceput ca am apreciat acest lucru. doar ca ma astept de la tine , tocmai pentru ca lucrezi udne lucrezi sa vi foarte bine documentat !

eu sunt de formatie informatician , si masinile sunt un hobby pentru mine, si cum eu vin cu informatii , linkuri , detalii ma asteptam de la tine la mult mai multe decat aduc eu. si nu doar despre ford, ci despre toate masinile in general .

dar aria ta de activitate pe forum se reduce la ford si atat ! pacat sad.gif
elena47125
Eu stiam despre Volvo ca sunt masini foarte sigure si cu multe "accesorii" foarte utile in caz de impact:bare de otel in portiere,un sistem prin care motorul se "ascunde" sub masina in cazul unui impact frontal...si chiar am vrut sa cumpar unul,dar in privinta banilor m-as fi putut apropia doar de S40 si am fost foarte dezamagita cind am vazut ca dotarile de serie erau foarte sarace.Chiar am ramas dezamagita cind m-am urcat in masina!
G e o r g e
join the club , hehe ... sad.gif

si eu sunt dezamagit sad.gif

sistemul de "Aruncare" a motorului sub masina o mai au si altele smile.gif nu spui cine ca zice lumea ca's subyholic biggrin.gif
Gabriel.T.
nu stiu ce vreti voi de la o masina.mai multe beculete,butonase si brizbrizuri la bord?ce dotari va intereseaza mai mult la o masina?geamuri electrice?eu nu deschid niciodata geamul la masina,de aia am aer conditionat.oglinzi electrice?pai am reglat oglinzile o data si asa raman pana vand masina.
-"am fost foarte dezamagita cind am vazut ca dotarile de serie erau foarte sarace", pai si la ce alte masini,de talia Volvo S40,dotarile de serie sunt mai multe?
-"Este o masina zgomotoasa,prost finisata ,in ciuda materialelor de calitate buna(are si piele)" nu inteleg cum o masina cu materiale de calitate poate fii finisata prost? te-ai urcat intr-o Skoda Fabia ca sa nu mai zic de Logan.
nu sunt fan Volvo,chiar daca conduc unul cum nu sunt nici fan Ford,chiar daca am avut unul.era din 1981,si in '99 am schimbat eu o bucsa pe spate(dupa 18 ani)era bucsa originala.oare pentru ca sunt de calitate materialele folosite?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.