Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Audi A4 - probleme ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
carmen53210
vreau sa cumpar un audi a4 tdi din 2001 cu 11.500 euro. a fost adus din germania in mai si are 85.000 km. prima data cand am vazut-o mi s-a parur super dar asta seara am observat urmatoarele lucruri :
1- becul de la airbag nu se stinge in bord; daca masina a fost lovita si airbagurile au sarit sau nu mai sunt functionale?
2-volanul are o bataie stanga-dreapta; daca mergi drept volanul trebuie tinut un pic stanga ca sa mearga drept; sa fie caseta de directie cu probleme?
3-demaraj scazut. cutia este tiptronic; motorul are putere ( 2.000 cm cu 115 cp ) dar nu are acea "zvacnire";
4-cauciucurile sunt de 255 si cam tocite pe exterior;
vanzatorii spun ca nu au avut nici o problema cu ea si ca ar fi o masina superbuna. mi-au sugerat sa mergem cu ea la verificari tehnice sa ma conving.

imi este frica ca masina sa nu fi fost lovita si sa imi iau vre-o teapa. cei de la service imi pot spune asta?

Voi ce ma sfatuiti?

multumesc mult.
[/list]
Dan27
hmm,daca ce ai vazut ai vazut bine atunci mai bine las-o balata masina.1.Din 2001 e mai greu pt o masina din germania sa aiba asa km putini doar daca..a fost lovita si a stat o perioda buna printr-un garaj pana a fost reparata.vezi ca la audi si passat sunt probleme serioase cu directia(suspensia mai bine zis) si e f scump sa o repari!cel mai bine intradevar du-o intr-un service,dar intrunul pe care il stii tu!
Bogdan49836
... pe langa ca e posibil sa aiba ceva probleme ... mie mi se pare si putin scumpa ...
anamaria52857
La ce semnalmente prezinta, mai ales faptul ca volanul trage putin intr-o parte, e evident ca masina a patit un accident candva, si nu unul minor. Daca s-a intamplat asa ceva, o sa tot trebuiasca sa bagi bani in ea, iar piesele Audi numai ieftine nu sunt. Eu zic sa o lasi balta, ca dupa putin timp o sa umbli disperata sa scapi de ea...
carmen53210
gata! am renuntat si la audi a4.
mi-am luat un audi a6 cu 180.000 intr-o stare exceptionala. am facut un drum pana la cluj pt ea dar a meritat.

asa ca miercuri cel tarziu masina mea va fi in bucuresti si eu ma voi linisti.

multumesc tuturor pt sfaturi arigato.gif si va urez succes celor care sunt in cautare de masini.
robert
Bravo, masina e traznet.Chiar si la km aia merge struna.Am un prieten care a adus una la 210.000 km, si a fost la test.Uimitor, dar motorul nu prezinta nici o uzura, compresie super, injectoare, tot ce vrei.Sunt chiar masini tari.
Mircea64257
De curind am cumparat un A4 1.9TDI 101cp (2002) si consuma in oras 10%!!! Credeti ca am vre-o problema? In rest masina merge beton.
De unde pot cumpara un manual de service?
robert
Depinde de trafic, de cum mergi.Daca prinzi cateva semafoare de stai cate 10 min, sigur ca o sa ai un consum mai mare.La mine a Passat consuma circa 8,5-9.5l/100km la 130cp.La tine ar trebui sa fie ceva mai putin.10 nu inseamna un consum de speriat.
Dan27
e iarna,chiar nu te speria,eventual gandeste-te un pic ca e mit consumul de 7% in oras!poate e posibil si ala daca nu treci prin centru:))
Mircea64257
Cred ca am un stil de condus destul de blind... de traficul din Bucuresti nu cred ca mai trebuie sa vorbim. Problema este ca fac de multe ori drumuri scurte (5-6 km) si motorul nu se incalzeste la 90oC, dar, am auzit ca motoarele diesel nu consuma semnificativ mai mult pina cind ajung la temperatura normala de functionare. Este adevarat?
Tot din folclor, am azit ca suspensia si mai ales articulatiile pe fata sunt sensibile!!?
In rest mai vreu sa-mi dati niste sfaturi: ce ulei de motor sa folosesc(moturul este de 1.9TDI, 101cp, cod AVB), la citi km se schimba cureaua de distributie, filtre etc .... chestii de intretinere.
Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.