Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bio Diesel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
Myky54178
Eu sunt un ecologist convins. Vreau sa stiu daca a incercat cineva sa produca bioDiesel. In germania cica deja 60% din motorina de la pompe e bioDiesel.
Myky54178
Aici e un site care te invatza cum sa faci singur motorina din ulei alimentar folosit.
http://journeytoforever.org/biodiesel_make.html
cip40884
QUOTE(Myky54178)
Eu sunt un ecologist convins. Vreau sa stiu daca a incercat cineva sa produca bioDiesel. In germania cica deja 60% din motorina de la pompe e bioDiesel.


Mai bine intreaba intai la service. Sa nu ramai un ecologist ........pieton .

Din cate am vazut si eu........bioDiesel s-a testat cam pe vechituri. La masinile noi , cu cate filtre si electronica s-a pus, poate ai surprize .

Dar daca tot esti asa ecologist, de ce ti-ai mai luat diesel? la benzina poluarea este mult mai mica, muuuuuuuuult.
Myky54178
la motoru meu pe motorina emisile de co2 sunt de 122g/km iar la cel pe benzina e de 164 .
Pe siteurile oficiale renault accepta biodiesel 5% dar dupa cite am citit pe mai multe forumuri se pare ca procentu de biodiesel acceptat e pe considerente economice. Biodieselul nu e accizat ca si dieselul normal. Dupa cite am intzeles cea mai mare problema la biodiesel e glicerina din ulei. Ea e responsabila de infundarea injectoarelor.
Paul46623
In cazul producerii industriale a biodieselului, glicerolul este extras din biodiesel la sfarsitul procesului de conversie. In cazul producerii artizanale, banuiesc ca exista pe piata dispozitive de filtrare pentru 'rafinaria de acasa'.

O problema a biodieselului sunt emisiile ridicate de oxizi de azot, insa ea se poate rezolva usor cu un convertor catalitic (deoarece biodieselul nu contine sulf, convertorul nu se degradeaza).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.