Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce model de senzori de parcare sunt buni ?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
simpson
Din experienta voastra, ce model si-a dovedit utilitatea ?
CRG
ai postat in doua locuri.


si: "este bun", nu "sunt buni"... :wave:
G e o r g e
limba romana e o comoara in adancuri ingropata !

aia care vin cu astra sunt buni si ieftini . de preferat sa ai bifata aceasta optiune inca din fabrica ! daca nu te costa cam dublu daca nu triplu un set nou cu aceleasi caracteristici !
Dumitru53158
Ce iti recomand eu si ieftin,depinde cit costa in tara modelurile.
1 Model Car Reversing ,senzori se montaza in spoilerul de spate ,poti sa faci o gaura mica cu masina de gaurit sint 3 sau 5 senzori si ai un compuiter mic ce se instaliaza la bordul masini ,el iti indica unde se afla un obiect dreapta,stinga ,spate ,fata,masoara pina la odistanta de 2 metri.Pret 135 euro.
2 Este un model ce iti afiseaza in oglinda citi centimetri sau metru aveti la parcare.Pret 99,99 euro
3Video system ,monitor video cu camera de luat vederi,puteti vedea si in intuneric.Pret 199 euro.
QUOTE(simpson53896)
Din experienta voastra, ce model si-a dovedit utilitatea ?
[list]
guerilla
ai mai multe date privind varianta cu camera video? blink.gif
pana la ce distanta bate camera?
simpson
QUOTE(CRG)
si: "este bun", nu "sunt buni"... :wave:


se poate spune si asa daca vrei sa accentuezi "senzori". Sunt profesor de româna, corecteaza in continuare,respect !
G e o r g e
nu se vede !
simpson
QUOTE(G e o r g e)
limba romana e o comoara in adancuri ingropata !

aia care vin cu astra sunt buni si ieftini . de preferat sa ai bifata aceasta optiune inca din fabrica ! daca nu te costa cam dublu daca nu triplu un set nou cu aceleasi caracteristici !

Aia de pe Astra sunt buni numai daca accepti ca distanta minima dintre obstacol si masina ta sa fie de 30cm. (unde senzorii piuie in draci).Daca vrei sa parchezi mai exact decat atat si nici nu vrei sa dai 250 euro pt optiunea asta, poti sa achizitionezi ulterior senzori cu preturi intre 1,2 mil - 2,6 mil.

PS. Georgica, mai ...... ..... ?
V l a d
simpsonica, cati 18 ani ai de te ascunzi dupa ..... ......, nu vezi ca esti singurul de pe forum care injura codat? Sper ca nu ii inveti si asta pe elevii tai.
simpson
Si daca am discuta din nou despre masini ?
V l a d
bine sebastian, hai sa vorbim de masini atunci, dar civilizat, ce zici?
simpson
Gata, Deliniule smile.gif ci-li-vi-zat ,dar lasati-ma si pa mine sa ma iecsprim ca doar glumeam, nu ardeam femei pe rug !
Dumitru53158
QUOTE(guerilla)
ai mai multe date privind varianta cu camera video? blink.gif
pana la ce distanta bate camera?
[list]
voinea
o alta varianta de senzori sunt FIAMM . Importati in romania de Gemeni Alarm
Mariustom
Salutare :wave:
O ofertă de senzori de parcare găsești și aici: *****

Fara publicitate pe forum :bash:
Damian53219
dar chiar asa de indispensabili sunt pentru un "sofer adevarat" senzorii de parcare??!!??

nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar mi se pare un moft! un "ajutor de lene" ca sa nu intorci capul biggrin.gif

oricum sunt probleme mai grave pe capul nostru...... scumpirea benzinei band.gif
simpson
Dar daca,pt protejarea caroseriei, senzorii sunt introdusi in stopurile de pe spate ? Le afecteaza comportamentul ? Este o practica obisnuita?
Florin50070
QUOTE(Damian53219)
nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar mi se pare un moft! un "ajutor de lene" ca sa nu intorci capul biggrin.gif
band.gif


Sunt masini la care spatele nu-ti permite sa te asiguri cum trebuie (gen Logan).
Vlad75531
NU se pot pune in stopuri. Trebuie sa fie in bara (pentru ca bara e partea cea mai iesita din masina). Exista o droaie de senzori. Eu mi-am luat unii de 90 de euro care merg foarte bine. Distanta minima e de 20 cm. Eu zic ca e super de ajuns tinand cont ca trebuie sa ii lasi si celui din spate ceva loc sa iasa. Ca degeaba am senzori si o parchez la 2 mm de cel din spate, daca ala nu are loc sa iasa. Cat despre povesti de genul:eu sunt sofer nu am nevoie. Aici e vb. de comoditate si in stilul asta putem incepe: de ce sa imi iau o masina straina super perfomanta si mai stiu eu ce, cand pot sa merg si cu un harb ca doar esti sofer. Este pur si simplu comoditate. Dragut e cand cel din spate e in masina si tu te apropii de el si nici macar nu te uiti in spate. Intra in fibrilatii si incepe sa claxoneze. biggrin.gif Deci pe scurt: trebuie montati la o anumita inaltime(minim 50 de cm de sol) si in extremitatile masinii(punctele cele mai iesite ale masinii).
si putin off-topic: incep sa ma gandesc de ce am masina cu servodirectie...sunt sofer, as putea sa ma descurs si fara. Alt moft... biggrin.gif
HalbaSus
Azi a trebuit sa fac o parcare laterala cu spatele si in spatele meu era un A8 (nu ca ar avea relevanta marca masinii... dar daca era o dacie 1300 parca ma apropiam mai cu curaj...) si a trebuit sa fac mai multe manevre pt ca nu eram sigur de distanta fata de masina din spate. Asa ca s-ar putea sa vreau si eu (senzorii sunt putini cam inestetici, asta ma deranjeaza un pic) as avea si eu cateva intrebari:

1. Cat costa ? La 90 de euro gasesc ceva ok (ca se mentionase aceasta suma mai devreme).
2. Cum se monteaza ? cate gauri trebuie sa dau in masina, ce trebuie sa desfac/demontez. Pot sa-i montez si singur sau numai intr-un service ?
Vlad75531
Pana acum merg ok. Au cam 2 luni si nu am avut probleme cu ei. Da trebuie date 4 gauri in bara spate (in cutie vine si burghiul special) si inca o gaura mica in portbagaj sub plasticul ala ca sa poti sa tragi firele la unitate. (vb. de VW bora) Poti sa ii montezi si singur dar sincer sa fiu eu am cautat, din motive de lene, un service sa ii monteze. Cu totul m-a costat 420 de RON. Era o firma de montaj alarme si audio. Cauta pe la niste firme care monteaza alarme si s-ar putea sa ai norok. Mai aveau modele mai scumpe, dar eu le-am luat la recomandarea lor.
Florin50070
La masina mea am o bara neagra de plastic cam la 40 cm de sol. Senzorii pe care i-am cumparat fiind negri as prefera sa-i montez in aceasta bara si nu mai sus (50 cm) pt ca ar trebui gaurita tabla de culoare gri si arata aiurea. Oare o sa mearga daca ii inclin foarte usor in sus ca sa bata la inaltimea potrivita ? n-as vrea sa gauresc bara degeaba...
Vlad75531
Problema cu acea inaltime este legata de borduri in principal. Vor fi influentati de borduri. Si mare atentie. Unele masini au o bara de metal lipita de bara normala. La Vw Bora nu am avut probleme dar totusi s-a verificat in prealabil. La fel si la Toyota avensis. E pacat sa va apucati sa dati gauri si sa va treziti ca stricati bara aiurea.
Florin50070
Bine zici biggrin.gif
I-am montat si intr-adevar simte bordurile mai inalte dar in rest sunt super ok
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.