Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pareri despre Punto...din 98-2000
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
mihai54256
Am de gand sa-mi cumpar un Punto din Italia la 70-80 mii km si am gasit pe situri cate ceva, numai ca eu ma duc acolo la cineva cunoscut...adika de incredere si care are o relatie la Fiat...
Adica ce pareri am nevoie...ce model e de preferat, cu ce motorizare, la ce sa ma uit acolo la masina...ce anume sa-i verific, cum sa-i verific...etc.; cei care vor sa ma ajute va multumesc tare...

----------------
pieton...
Rares51291
In primul rand trebuie sa te uiti in buzunare sa vezi cati bani ani. In functie de banii care ii ai te orientezi. Daca iti iei Fiat ia-ti Punto, el fiind cel mai fiabil. Se vede si pe strazi in afara de punto celalalte modele sunt greu de gasit. Mai adauga la pretul lui drumul pana acolo, taxele vamale , tva-ul care ti-l deduci sau nu si vezi la cat ajungi. Poate gasesti ceva de banii astia in Romania. Cand cumperi o masina second ar fi bine sa-i faci o diagnosticare la un dealer autorizat. Daca nu se poate vezi cati km are din ce an e. In mod normal in Italia se umbla vreo 40000 km pe an poate mai mult. Cere cartea de service si vezi la cati km e facuta ultima revizie. Vezi cum se aseaza linile caroseriei. Cauta urme de kit. Daca stai sa te uiti mult la ea, masina incepe sa vb si sa-si arate urmele de lovituri. Uitate cum arata bordul , cat e de tocit volanul, schimbatorul chiar si cheia de contact. Interiorul iti poate spune km reali ai masini. Mergi cu masina in toate vitezele chiar si in mars arier. Cand ii faci test drive-ul lasa-i geamurile jos si asculta cu atentie zgomotele de rulare. Vezi sa nu-i bata planetarele la curbe , verifica-i telescoapele etc. Oricum cumparatul unei masini second hand este o loterie. Si inca ceva vezi sa aiba euro 3 smile.gif Daca imi zici o suma de care dispui pot sa-ti mai dau sfaturi ca si eu mi-am luat masina second de curand. 4 luni am prospectat piata.
Succes!
C Z R
QUOTE(Rares51291)
Daca iti iei Fiat ia-ti Punto, el fiind cel mai fiabil. Se vede si pe strazi in afara de punto celalalte modele sunt greu de gasit.


sal rares din pacate nu ai dreptate cea mai bine vanduta si mai fiabila este albea culmea !!! informeaza-te inainte de a face afirmatii!
Rares51291
Draga Alex,

Omul vrea ceva din 98-2000. In perioada asta se facea Albea? Eu stiu ca se face din 2003 sau din 2004. De fapt sunt sigur. Exista inainte un model de Fiat facut in america care seamana cu Albea se numeste Siena. Oricum Punto e cea mai vanduta masina la Fiat poate sa-ti confirme oricine. Cand i-am zis sa aleaga Punto nu am luat in calcul Albea.
Ma refeream la brava si bravo sau palio si ce alte modele mai sunt, deoarece stiam ca Albea nu gaseste din 2000. Eu nu prea obisnuiesc sa vb aiurea Alex si cand o fac nu o fac intentionat.
mihai54256
Mulțumesc mult de tot Rareș.
Despre sumă, cel de acolo mi-a transmis ca o să găsesc ceva bun și care să nu-mi pricinuiască necazuri curând, cam în 3000-3500 euro...iar cu tva și accize o să mă ducă pe la 4500-5000 euro...
Nu știu ce să zic, mă voi duce acolo și voi vedea...
Alte sfaturi dacă mai aveți, vă mulțumesc mult anticipat și să fiți siguri că-mi dați o mână de ajutor...

----------------
încă...pieton... beer.gif
Ionut45405
Vezi ca prin anii care ii vrei tu nu erau euro3 si s-ar putea sa-ti iei o piesa de muzeu! E si normal ca o masina de clasa lui Punto sa se vanda in mai multe exemplare dar e adevarat si ca e destul de fiabil. 1.9DS si 1.2 cu 8 supape nu as cumpara...
Rares51291
Ionut are dreptate. Vezi ca motoarele 1.2 8V si 1.9 fara turbo sunt lenese rau. In schimb motorul 1.2 16V e mai rapid decat multe alte masini cu motor de 1.2 (Corsa, 206). La vreo 5500 euro poate si mai putin gasesti in Romania fiat punto de prin 2000 , 2001 adus de dincolo. Eu la inceput aveam 5000 euro si nu stiam ce sa fac. Ma gandeam la punto si gasisem cateva modele pe la 5500 cu 1.2 16V. Daca nu vrei sa o ti mult, trebuie sa stii ca Fiatul nu are pret la revanzare. Multii nici nu vor sa auda de Fiat (Fix It Again Tony) smile.gif Eu am avut un Punto pe mana de la firma timp de vreo 2 saptamani si nu mi-a lasat o impresie rea.
James Kilowatt
In 2000 exista sor-sa lui Albea, si anume Palio, insa nu am idee cat e de fiabila, oricum nu este foarte raspandita.
Deja in 2000-2001 existau JTD-urile de 80 si 85 CP. In plus, sunt identice cu ele de 105 si 115 CP de pe bravo/brava si au ceva potential de chiptuning. Alea merita, daca pot fi gasite unele care sa se incadreze in pret!
Nici motorul de 1350cm3 si 16V nu e rau, si se spune ca e destul de fiabil.
Iar cel de 1800 de pe versiunea sportiva, este dupa parerea mea, un motor foarte bun. Iar Punto sport e cel mai accesibil model cu pretentii de GT, insa nu stiu daca incape in 5000 euroi.
C Z R
auzi rares nu am lua pe mine cu "draga" ia-o pe iubita ta, 2. eu nu am vrut sa intru in polemica cu tine;3. inainte de a vorbi m-am interesat ;4.am crezut ca si tine ca punto este mai bine vandut, apoi panda si apoiu am intrebat la autoitalia si mi-au spus ca albea este cea mai bine vanduta masina si cu asta punct nu mai continua subiectul asta, ok?
Rares51291
Mihai! 1. nu te mai iau cu draga daca te-a reranjat asa tare. 2. nici eu nu am vrut sa intru in polemica cu tine 3. eu nu am insinuat ca nu te-ai interesat inainte sa vb (ca tine) 4. Cred ca cei de la Auto Italia se refereau la vanzarile din Romania din ultimele luni. Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni mai ales cu colegii din presa smile.gif Am vazut ca ti-ai luat masina recent. Sa o stapanesti sanatos. Mai vb.
C Z R
offf rares, merci eu nu-s coleg de presa cu tine cu toate ca studiile ma indreptatesc biggrin.gif (glumeam in cazul in care nu ai inteles, stiu ca te refereai la altceva!) apoi normal ca ma refeream in prezent si nu acum 1-2 ani biggrin.gif , sa stii ca nu sunt subiectiv in ceea ce ma priveste: nu sunt fan fiat se stie, albea e pe de parte perfecta ca masina smile.gif nu mai insinua TU ca EU luandu-mi albea fac lobby in momentul asta!? deci rares multumesc mult de urare si tu ai o masina cool asa ca s-o stapanesti sanatos si fara probleme!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.