Help - Search - Members - Calendar
Full Version: curea distributie
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
lucian39229
Salutare am patit ceva urat si prostesc
mi-sa rupt cureau (dintii ) ce sa fac acum ? ma duc la un
servici (dar care s-ar putea sa o faca lata ) s-au ma ocup eu de ea (am manualul complet )
in consecinta se fixeaza la distributie semnul si la fulie semnul
se da cureaua jos si se pune cea noua se invarte 2 ture si se
stringe rola de tensiune ...asa am inteles din manual
Daca stiti si altceva va rog sa-mi spuneti
multumesc
adrian47392
As verifica intii daca nu am supape strimbe
Cred ca ai motor cu doua axe cu came, dai capacele axelor jos, le invirti usor si verifici jocul tachet cama, 0,35 la Fiat benzinar. Unde e mai mare e posibil ca o coada strimba sa impiedice supapa sa urce complet.
Si de regula se strimba. Daca ai o axa ai sanse sa scapi mai usor.
De intins cureaua, din rola cu excentric pina cind cureaua, pe partea dreapta, intre arbore si axa came, poate fi rotita 90 de grade. O apuci de la jumatate si o rasucesti stg dr 90 de grade.
Semnele sunt lesne de gasit, la axa ai o fereastra rombica parca in care tre sa vezi semnul de pe roata de curea .
Spor la treaba. Dca nu te descurci da-mi privat cu tip motor detalii ma rog
Radu52653
Cati km are masina?
lucian39229
masina are 150.000km
dar i-am schimbat ceasurile si arata 75.000
masina a avut 2 supape strambe s-au schimbat toate supapele +planat chiuloasa ,schimbat cilindrii jhidarulici service
dar de ce te intereseaza km ?
James Kilowatt
cand fixezi semnele de la distributie, trebuie sa fie si cel de pe volanta motorului la reper. Trebuie sa scrie asta in carte, nu se poate....
Cel de pe volanta e tot cel cu care se verifica avansul la aprindere cu stroboscopul. Trebuie sa pui pe pozitie si motorul si axele cu came, nu doar axele cu came!
Gabriel.T.
nu e mai simplu sa mergi la service?
asa ai si garantie.o sa coste ceva dar daca nu montezi cureaua bine nu o sa coste mai mult?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.