Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bora vs AstraH vs C4
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Daniel54096
Sunt intr-un mare impas. Nu stiu ce model sa-mi aleg. Cei de la Bora au o oferta super misto. VW Bora 1,9TDI 12600 CIP, cu echipari standard foarte bune. Nu stiu ce sa-mi aleg. Toate versiunile le vreau Diesel, adica Opel Diesel, C4 Diesel, Bora Diesel.
AlexTM
Octavia 1.
Bora si Octavia sint masini similare, produse de acelasi concern.
Eu nu vad decit dezavantaje la Bora: e mai mica, e in 3 volume, e mai scumpa. Cei care-si iau Bora o fac doar de dragul marcii VW.
Bani aruncati.
Parerea mea drunk.gif
DragosS
Si Octavia este tot in 3 volume.Doar ca hayonul se deschide cu totul.

Revenind la subiect,Astra si C4 sunt masini de generatie noua, deci au un avantaj clar in fata Borei. La fel si la capitolul motoare diesel: Opel are acum 1,3cdti care este un motor nou si modern, iar 1,6HDI de la Citroen este de asemenea un motor reusit.
ncristi
C4, 1.6HDi 110HP.
In primul rand motorul, masina de geeratie noua...
dragos52901
Oricum ti-as fi spus C4.
Insa pana azi nu ma urcasem intr-un Astra si nu ar fi fost o parere obiectiva. Dar pot spune acum ca Astra este o masina super trista care nu m-a impresionat cu nimic.
Bora este o masina buna, bine legata, dar care nu-ti transmite nici o emotie. Plus ca modelul este vechi...
DragosS
Astra nu este o masina trista.Este o masina sobra si are un interior clasic.Eu tocmai de aceea as alege Astra,pentru ca ma enerveaza interiorul de nava spatiala a lui C4.Tine de gusturi.Si BMW,Mercedes sau Audi sunt "triste".
M A R I U S
Treci la o marca serioasa si fiabila si ia-ti o Corolla 1.4 d4d de 90cai.Este un motor nou, in totalitate din aluminiu, super silentios si cu performante relativ bune.Daca ai 15000euro CIP baga-te pe 2.0d4d, e super tare motorul!
ncristi
Dieselul nu-i punctul forte al toyota....chear daca fac motoarele din aluminiu smile.gif
S O R I N
QUOTE(cristi36176)
Dieselul nu-i punctul forte al toyota....chear daca fac motoarele din aluminiu smile.gif


Off.. Pai si noul motor de pe Avensis 2.2 de 150 cp ,ala cum mai e? blink.gif
M A R I U S
Ala de 2.2 chiar e punctul forte de la Toyota...
DragosS
Motorul 2,2D-4D este un motor bun dar nu un punct forte.Este sub concurent la raportul CP/litru.

VW are 140 si 170cp din 2.0TDI
Opel si Alfa au 150 si in curand 180 din 1.9cdti
BMW are 163cp din 2.0d
Chiar si ford are 155cp din 2,2tdci dar un cuplu net superior 340(cu varfuri de 400)
Sebastian-58
Dezavantajul la Bora este design-ul putin invechit, dar masina este chiar ok. Astra nu mi se pare deloc trista, chiar din contra, in timp ce C4 arata ca francezii de la Citroen nu si-au pierdut inventivitatea.
O parere subiectiva ar fi urmatoarea: daca esti mai tanar, cred ca personalitatii tale i se potriveste mai mult un C4, iar daca ai undeva peste 35 de ani, ti s-ar potrivi o masina mai "serioasa" ca si Bora de exemplu.
Mie personal Toyotele mi se par urate (gusturile nu se discuta), si nu mi-as lua o masina la care nu-mi place cum arata....
BandiT
parerea mea: C4.
este masina de ultima generatie, arata si foarte bine, design futurist..
pe locul 2 bora tdi.
astra e totusi un opel...adica sub vw la fiabilitate...
alegerea finala e a ta, dar intr-un C4 sigur atragi atentia pe strada..
M A R I U S
DragosS, eu zic ca 2.2d4d este peste concurenta din aproape toate punctele de vedere( mai putin cilindreea de 2.2 in loc de 2).Nu uita si de varianta de 180cp cu un cuplu de 400nm.Este un motor diesel CR3 cu un raport de compresie uimitor pt un diesel 15.8:1( clar peste concurenta)
S O R I N
QUOTE(DragosS)
Motorul 2,2D-4D este un motor bun dar nu un punct forte.Este sub concurent la raportul CP/litru.

VW are 140 si 170cp din 2.0TDI
Opel si Alfa au 150 si in curand 180 din 1.9cdti
BMW are 163cp din 2.0d
Chiar si ford are 155cp din 2,2tdci dar un cuplu net superior 340(cu varfuri de 400)


Discutia era ca toyota nu are un diesel puternic.....Sa nu uitam ce ofera toyota avensis in 20 000 cip,la varianta de motorizare 2.2 D4D 150 Cp.Nu are rost sa le insir aici.....dar este clar peste concurenta (ma gandesc la ww , opel si ford ,alfa neintrand in discutie si nici bmw) blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.