Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Inchidere centrala si alarma auto
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
Zsolt28851
am cumparat o alarma si un sistem de inchidere centralizata. In pachetul alarmei este un releu. Am inteles ca trebuie folosit pt conectarea la sistemul de inchidere centralizata. Stie cineva exact pt ce trebuie folosit acest reteu?
Dumitru53158
[quote="Zsolt28851"]am cumparat o alarma si un sistem de inchidere centralizata. In pachetul alarmei este un releu. Am inteles ca trebuie folosit pt conectarea la sistemul de inchidere centralizata. Stie cineva exact pt ce trebuie folosit acest reteu?[/quote
Daca systemul de alarma este Typ M20,sint auto cind inchideti auto cu chiea se inchid automat toate usile de la masina ,releul pe care il aveti in pachet trebuie sa-l instalati la celalalt PLUG-IN RELAIS care se afla in masina ,dupa care el ea functia de a inchide usile automat de la masina .
Daca systemul este Typ MT150 atunci releul ajuta , cind inchideti-deschideti auto cu comanda farurile de la auto se aprind si se sting de citeva ori (semnalizeaza) releul dirijeaja semnalizarea,de la releu puteti regla de cite ori sa semnalizeze farurile,reglarea se face manuala cu o surubelnita mica.
Daca aveti un system KEYLESS-ENTRY va sfatuesc sa va ducetu intrun servis ,numai de catre personal calificat montarea se face ,nu ca dupa aceea sa aveti o supriza ,ca o alta persoana cu un FUNK aparat poate sa va deschida auto ,la o montare necorespunzatoare.
Zsolt28851
Alarma este un THOR C418. Inchiderea centralizata tot Thor este. Masina e un Audi 80 B3
Zsolt28851
eventual nu ai o schema cum trebuie conectate cele doua relee?
Dumitru53158
[quote="Zsolt28851"]eventual nu ai o schema cum trebuie conectate cele doua relee?[/quote[img][/img]Plene imi pare rau nu am gasit ce am gasit sint Thor modele noiCM 334 etc, daca alarma arata ca in pose este usor sa o montezi pentru ca Audi este o masina Europeana si are toate legaturile standart,cutiea mai micuta care este in poza este releul ,normal jos la volan unde este cutiea cu sigurante ,este un cablu cu o fisa de conectare dreptungiulara sa patrata mica ,depinde de conectare,are culoarea alba sau albastra ,tu poti sa ei releul si sa-l compari cu fisa,daca este un releu la o fisa corespunzatoare trebuie sa-l dai afara ,dar nu releul de lumina,daca scrie in germana pe releu...lumina=licht ,nu este cel dorit,iar celalalt cablu care este in pachetul tau intra in releu si la sirena ,sirena se monteaza la la capota inauntru,dupa care ai legatura la curent ,trebuie sa fie la fel o fisa de conectat,sint 4 cabluri ros ros albastru albastru sau 2 albastru ros.Este posibil ca schema sa nu fie 100%,dat tu poti sa o urmaresti la masina si poate ajungi mai departe .Daca mai ai putin rabdare am sa incerc sa-ti fac rost de schema.E-mail adresa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.