Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce tip de masina preferati?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Edi45845
In ziua de azi sunt atatea modele de masini incat fiecare are de unde sa-si aleaga masina care i se potriveste.
Ce tip de masina preferati voi si de ce?(berlina,break,coupe,de teren,pick-up,decapotabila,cc,mini,etc)
Eu personal prefer berlinele din cauza spatiului rezonabil(stiu ca e mai mult apatiu in break dar ramane cam des ala nefolosit)si din cauza ca sunt practice.
f1anatic
In functie de utilitate, nevoi si alte necesitatzi pe la casa omului...familia mea ar avea nevoie de...

(1) Sedan, AWD, sport, frumoasa, iute, bling-bling, comfortabila, de mers pe autostrada (spre. ex. avem rude la Detroit...1000 km dus-intors, de multe ori lasam ciinii acasa - au grija vecinii), de mers la biserica, la party, de plimbat "femeia" (mama, prietena mea), de satisfacut hormonii (eu, tata), mid-life crisis (tata), buna iarna s.a.m.d

(2) Minivan AWD, mare, spatzios, relativ econom, pt. excursii, carat frigider, TV, buna iarna, cind plecam cu ciinii, de mers la vinatoare, pe autostrada, etc

(3) Masina mica, hybrid, economicoasa, de mers la servici, la cumparaturi si oriunde altundeva cind mergi incet prin trafic. - nevoie mai mare ar avea tata de ea.

Si acum...

(1) - O avem. Next.

(2) O avem*** Nu este AWD insa. Urmeaza sa fie inlocuita intr-o buna zi... Next.

(3) NU o avem dar discutam despre ea ceea ce inseamna ca intr-o buna zi ...

De notat ca punctele (2) si (3) pot fi combinate in functzie de evolutzia pretzurilor la benzina si de ce mai apare pe piatza. Ford are un mini-SUV AWD hybrid: Escape. Honda are Civic si Accord Hybrid si poate in 1-2 ani va pune aceasta technologie si pe Honda Odissey (minivan) - care in momentul de fatza este in top-ul preferintzelor. Prefer un minivan hybrid mai mult decit un SUV hybrid pt. ca sincer pe cimp nu am sa o iau niciodata dar teren mai accidentat sau drumuri de tzara le intilnesc cind merg la vinatoare. Musai AWD. .
HalbaSus
Sedan... clasa medie... sau medie-mare (A6 biggrin.gif ), nu mai sunt atat de disperat dupa AWD dupa ce am mers cu masini awd si tractiune fata/spate... nu e chiar asa mare diferenta in 95% din situatii.
Sharan-ul care e monovolum 7 locuri... e OK pt excursii... dar parca tot un sedan as prefera... unul mare... dar in nici un caz break pt ca arata dezgustator.
James Kilowatt
Eu am familie foarte mica... 50% din timp merg singur si 49% doar cu prietena:) Facem multi km de autostrada asa ca un coupe cu tenta sportiva ar fi perfect. M-ar tenta in ordinea accesibilitatii un Hyundai coupe, toyota celica, honda civic coupe sau alfa GT.... Daca familia se va extinde, o berlina gen Accord. Cand ajung director, o Lancia biggrin.gif
AWD e destul de inutil pe aici ca oricum daca da o bruma de ninsoare strazile sunt blocate cu FWD-urile impotmolite.... asa ca si cu si fara Hummer tot nu se poate merge. AWD cand o sa am o cabana in munti smile.gif
f1anatic
QUOTE(MR28673)
Eu am familie foarte mica... 50% din timp merg singur si 49% doar cu prietena:)


Io nam trecut clasa la mate" da io stiu ca cinzeci" si cu pas"noua nu face suta...asa ca bre...carei treaba cu un" la suta difierentza ?
Iulian HondaFan
io prefer hatchback ca masina de folosinta personala ( ceea ce mi-am si luat). as fi OK si cu un sedan mediu ("european-size" ex. Legacy sau Acura TSX=Accord european 2.4l) mai ales ca deja in spate la Golf fi-mea nu prea mai incape bine si cu booster-seat-ul... Daca as fi burlac as lua A3... Ca familist o sa ma sacrific cu Legacy sau TSX sau ce-o mai aparea ( dat fiind ca ne-am dat comanda de casa schimbatul unei masini programat pt. toamna asta se amana pt. toamna urmatoare)...

ca masina de familie as prefera un MPV-minivan... ma deconcerteaza minivanurile "american-size" din cauza marimii, dar cum de-astea "european-size" nu prea sunt avem ochii pe break ( Outback sau Passat)... asta incazul in care nevasta-mea vrea sa mearga in asa ceva zi de zi, io nu ma bag decat la excursii in familii...
James Kilowatt
QUOTE(f1anatic)
Io nam trecut clasa la mate" da io stiu ca cinzeci" si cu pas"noua nu face suta...asa ca bre...carei treaba cu un" la suta difierentza ?


1% cand sunt doua gemene care lucreaza in tandem si alte cazuri neprevazute, dar interesante biggrin.gif

Revenind la lucruri serioase, daca s-ar pune si problema unei a doua masini la casa omului la mine ar fi una mica. Prietena vrea Lancia Ypsilon, i s-a pus pata dupa ce a vazut-o si pe dinafara si pe dinauntru la autoshow. Prin unele orase e complicat cu parcatul asa ca una mini e numai buna.

In plus, in Belgia e tare rentabil GPL-ul (38 centi/L, fata de 1.3E benzina), insa nu prea sunt multe firme serioase care sa-l ofere direct (doar Opel si Chevrolet/Daewoo din cate am vazut pana acum).
HalbaSus
QUOTE(Iulian HondaFan)
ca masina de familie as prefera un MPV-minivan... ma deconcerteaza minivanurile "american-size" din cauza marimii, dar cum de-astea "european-size" nu prea sunt avem ochii pe break ( Outback sau Passat)... asta incazul in care nevasta-mea vrea sa mearga in asa ceva zi de zi, io nu ma bag decat la excursii in familii...


Bine gandit... problema cu minivan-monovolume-masini de familie este ca in 80% din timp "zac" in garaj pt ca nimeni nu vrea sa se duca pana in centru cu ditamai autobuzul biggrin.gif... Sunt intradevar foarte utile in concedii,excursii dar... de cate ori faci asta pe an ? Defapt cred ca pe asta se bazeaza vanzarea acestor masini... iti inspira ideea de concediu, freedom, "ce bun e cand ma duc la vanatoare/pescuit"... defapt tu te duci la pescuit de 3-ori pe an... mai cari odata cu el frigiderul... si cam atat. Break-urile sunt de dimensiuni mai umane dar totodata sunt si mai inutile (singura lor utilitate este caratul butoaielor de tuica/vin... un Sedan mediu-maricel (passat, Vectra, mondeo) au portbagaje suficient de incapatoare pt cea mai mare shopaholica sau pt bagajele suficiente pt 4 concedii... Incap comfortabil 4-5 persoane iar drumul e mai placut.

P.S: si hatchback-urile sunt destul de OK (adica pt mine ar fi ideal unul) singura problema e ca nu imi place forma... nu vreau haion... vreau sedan cu 4 usi...

Latter edit Off-topic:
QUOTE(Iulian HondaFan)
dat fiind ca ne-am dat comanda de casa schimbatul unei masini programat pt. toamna asta se amana pt. toamna urmatoare)...

Ouch, dude you sure about that ?, nu stiu cum e acolo in USA dar la noi construitul unei case e "the fastest way from richness to poverty"... tot timpul costul casei e mult mai mare decat cel estimat iar cheltuielile nu se opresc niciodata... recent am construit (defapt inca mai construim) si noi o casa si consider ca a fost cea mai rapida cale de a ne scapa de bani... un alt coleg s-a apucat si el (a ignorat sfaturile mele) si acum isi da seama ca a bagat atatia bani in ridicarea casei pana la acoperis cat credea ca o sa bage in toata casa... Poate in USA e mai ieftin, voi aveti case din lemn, din prefabricate, cred ca la acele case costurile sunt mai usor de "tinut in frau"...
Damian53219
eu sunt o persoana de talie mare, si prefer masinile mari (tancurile) si puternice!
de ce?
condusul trebuie sa fie o placere, o arta wink.gif

plus ca daca pozitia de condus nu este buna, nervii sunt pe masura :angel:

acum sunt fericitul posesor al unui tanc de 180 caluti .

dar aceasta masina este NUMAI de drum lung si de eventuale plimbari seara prin Bucuresti. de ce? va las pe voi sa decideti blush.gif
f1anatic
QUOTE(Damian53219)
eu sunt o persoana de talie mare, si prefer masinile mari (tancurile) si puternice!
de ce?


I see Hummer written on your forehead !
Damian53219
da f1anatic!
eu mai degraba as opta pt un Lincoln Continental Towncar tongue.gif
mai comod decat Hummer! asta nu inseamna ca nu respect marca wink.gif

oricum la topic trebuia sa precizeze, ce masina va place si in ce conditii blush.gif asta ca sa fie topicul mai palpitant arigato.gif
Iulian HondaFan
offtopic

QUOTE(HalbaSus)
Ouch, dude you sure about that ?, nu stiu cum e acolo in USA dar la noi construitul unei case e "the fastest way from richness to poverty"... tot timpul costul casei e mult mai mare decat cel estimat iar cheltuielile nu se opresc niciodata... recent am construit (defapt inca mai construim) si noi o casa si consider ca a fost cea mai rapida cale de a ne scapa de bani... un alt coleg s-a apucat si el (a ignorat sfaturile mele) si acum isi da seama ca a bagat atatia bani in ridicarea casei pana la acoperis cat credea ca o sa bage in toata casa... Poate in USA e mai ieftin, voi aveti case din lemn, din prefabricate, cred ca la acele case costurile sunt mai usor de "tinut in frau"...


aici o casa se face in 4-6luni... cu 200K cred ca iese una rapid si in Ro...
James Kilowatt
QUOTE(HalbaSus)
Poate in USA e mai ieftin, voi aveti case din lemn, din prefabricate, cred ca la acele case costurile sunt mai usor de "tinut in frau"...



Si la noi au aparut. Sunt curios daca a construit cineva asa ceva si daca preturile finale sunt cele cu care se lauda constructorul....
Maff
QUOTE(Iulian HondaFan)
offtopic
aici o casa se face in 4-6luni... cu 200K cred ca iese una rapid si in Ro...

cu 200k faci super casa..........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.