Help - Search - Members - Calendar
Full Version: informatii despre Mazda 626 2.0 LX diesel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
dragne54129
Buna ziua,

De curand am achizitionat o mazda 626 2.0 LX diesel dar se pare ca nu am avut prea mare noroc... fiind novice in masini diesel nu stiu de la ce anume a aparut defectiunea... dar se pare ca s-au stricat pompa de apa si cea de servo. Am fost la un service si s-au chinuit mult sa o desfaca iar la remontare au avut probleme. Mi-au spus ca este stricata pompa de servo si ca motorul merge in 3 pistoane. Va rog daca puteti sa ma ajutati cu mai multe informatii despre aceasta masina (ce hibe mari are) si mai ales daca imi puteti recomanda un service unde sa merg cu ea, eventual pt o evaluare generala.

multumesc anticipat pt ajutor

P.S. Se poate gasi undeva un manual pt Mazda 626 2.0 LX diesel
madalina
Ai verificat serios masina inainte de a o cumpara?

Service Mazda - Inscut.

Sau la orice dealer Ford.

Cati km are masina si din ce an este?

Eu la a mea masinuta, Mazda 626, din 2002, la 70.000 km, am schimbat placute, filtre si ulei! Am motorul de 2.0 ditd 110CP.
Ah, si sonda litrometrica!
dragne54129
Masina este din 1988. Problema este ca a fost luata de la un prieten si s-a mers mai mult pe cuvant si prietenie. Mi-a spus ca a refacut motorul si ca a schimbat tot ce nu era in regula... dar se pare ca am luat teapa... acum este plecat in Germania. Trebuie sa merg cu ea la cineva care sa se uite bine si sa-mi spuna ce mai pot face acum... faptul este consumat.

multumesc
CRG
de curiozitate, cati km avea la bord? si cati fusesera facuti in Ro? sau mai bine zis de cand e adusa in tara?
carte de service banuiesc ca iese din discutie...
eugeniu54545
Eu am avut o 626si problema la mazda in general este ca nu se repara ci piesele se schimba in intregime .Pt.o pompa de combustibil a trebuit sa dau chiar si luna in care a fost fabricata pt. ca schimba subansamblele de la o luna la alta chiar si pt acelasi tip de masina.Oricum daca merge in 3, nu are legatura cu servo sau cu pompa de apa .Eu am avut aceeasi problema si a fost de la pompa de combustibil care este electrica si nu debiteaza suficient iar ulterior s-a dovedit ca mi-a ciupit o supapa datorita faptului ca am mers asa cu ea.
dragne54129
La ce service mergeai tu cu ea... sau mai bine zis unde reuseai sa o repari?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.