Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pareri Regata TD 1,9 Week-end din '87 ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Mariustom
Salutare :wave:
Doresc păreri despre mașina din titlu: fiabilitate, raport putere/masă, etc ?
Mulțumesc anticipat. :wave:
BandiT
eu am un regata 1.9 d , si e bunicica...are 64cp.
varianta 1.9 td are 80 cp...deci e mai buna...daca masina are tabla buna, atunci e in regula.
eu la fiatul meu am probleme cu tabla...
cu fiatul meu am reusit 140 km/h...cu cel turbo ( am un prieten care are)
am reusit 160 km/h...deci se poate
dar fiatul regata te ajuta mai ales la consum...daca o intretii cum trebuie si nu esti nevoit sa o repari des, atuni o sa-l apreciezi ptr. consumul mic.
si e spatios si incapator...
Ionut45405
Fiabilitate slaba + masina veche... Motoarele slabe, probleme multiple, chiar vilbrochene si axe cu came rupte.
adrian47392
Ionut, motor slab asta? Nu cred ,ti-o zice unul care a facut citeva bucati si sunt de toata isprava, rabda multe. A, ca-i veche tinicheaua, asta-i alta problema.
Masina a slabuta mecanica fata, bucsi firave. Cutiile sunt cu ceva probleme, treapta 5 gripeaza usor daca nu ai ulei suficient in cutie, la un litru deja nu mai ajunge ulei la ea. Burduful planetara stge vicios, acoloe pierderea, A, sa nu uit,levierul schimbatoruli cu probleme, basca timonieria de doi lei.
In rest un Fiat, vorba unui batrin mecanic, daca-i bine reglat fuge ca un turbat.
Ionut45405
DA, motor putin fiabil! Daca nu mi s-ar fi rupt la una vilbrochenul pe pod la Giurgeni asa, din senin (presiune de ulei in ralenti nu scadea sub 3 si la 2000 rpm sub 4, 6 in ture mari, masina proaspat luata din Italia, ne"tziganita"), si nu e singurul! Plus ca "toaca" ca o moara. De fugit turbo fuge, consum mic, dar ce faci cand incep sa se impietreasca furtunele de apa s.a. de la chiulasa fisurata + alte multe? Plus ca o masina rulata n ani in Ro si reparata la gura sobei cu piese marca Yusuf nu prezinta nici o garantie (si sigur nu a reparat-o nimeni altfel ca atunci inseamna ca a mai cumparat-o de 2-3 ori si nu-i convine s-o dea).
adrian47392
Ionut, ai patit-o tu si gata ,arunci anatema pe toate motoarele. Arbori se rup si la mertzane. Iar ca imbatrinesc furtune, dupa 18 ani de exploatare, ai asteptari prea mari!
BandiT
si eu am avut probleme cu timoneria de la cutia de viteze ...
si pierd si ulei pe la burduful de planetara stg...
dar , in rest e adevarat ca rabda multe , nu e pretentios la motorina(a mers si cu motorina din tractor), si iti faci treaba cu el...
eu mai am inca un break , si sunt destul de multumit de el.
imi pare rau ca nu am avut mintea de acum , atunci cand l-am cumparat...ca daca il intretineam bine eram mult mai multumit de el
Ionut45405
QUOTE(adrian47392)
Ionut, ai patit-o tu si gata ,arunci anatema pe toate motoarele. Arbori se rup si la mertzane. Iar ca imbatrinesc furtune, dupa 18 ani de exploatare, ai asteptari prea mari!

Nu de batranete era vb, ci de compresie in circuitul de racire! Face o presiune de se umfla matzele precum caltabosii... Si nu vb doar dupa arborele ala rupt, o data nu se pune, dar au mai patit si altii!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.