Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ulei Opel
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Catalin26345
am vazut prin magazinele de specialitate si la reprezentante ulei original Opel (Ecotec)

ce stiti ce acest ulei? de cine e produs si cat e de bun fata de Aral, Castrol, etc...


a pus cineva?
Damian53219
nu-i asa ca fiind produs de opel este mai scump?

uleiul este cam la fel. diferenta cea mai mare este in temperaturile minime si maxime la care ramane lichefiat !
daca tii foarte mult la masina ta, pune-i un ulei semi, sau full sintetic (5w40 , 0w40) si daca masina are peste 15.000km , pune-i un duralube! :angel: acesto costa 1.500.000 , plus minus 100.000 , depinde de unde il cumperi! blink.gif

curaj! biggrin.gif
Catalin26345
din contra...mi s-a parut ff ieftin fata de Castrol, Aral, etc: aprox 600mii/4L
Senator
Producatorul uleiului Opel se pare ca e grupul TOTAL-FINA-Elf .

QUOTE(Damian53219)
daca tii foarte mult la masina ta, pune-i un ulei semi, sau full sintetic (5w40 , 0w40)...

Asta depinde de tipul de motor pe care il are masina. Daca e un model mai nou , unul din generatia Ecotec de exemplu recomandarea e corecta. Pentru motoarele mai vechi gen CIH , OHV sau primele OHC-uri folosirea unui ulei sintetic mai putin vascos gen 0W40 e periculoasa intrucat aceste motoare nu sunt constructiv pregatite pentru asa ceva.
Ceea ce e mai important in alegerea unui ulei e clasa de calitate care se poate vedea in specificatii.
Damian53219
"CIH , OHV, OHC" imi poti da mai multe detalii?
cu ocazia asta imi imbogatesc si eu cunostintele legate de motor :brilsmurf:
Senator
@Damian53219
OHC = Overhead Camshaft
OHV = Overhead Valve
CIH = Camshaft in Head
cristi44563
QUOTE(Catalin26345)
am vazut prin magazinele de specialitate si la reprezentante ulei original Opel (Ecotec)

ce stiti ce acest ulei? de cine e produs si cat e de bun fata de Aral, Castrol, etc...


a pus cineva?


haideti sa va zic ce mi-a explicat un mecanic de la o reprezentanta mercedes din anglia. tipul mi-a zisca toate uleiurile sunt la la fel nici unu nu e mai bun ca celalalt singura diferenta intre ele fiind pentru motoare pe benzina sau diesel si bineinteles temperaturile. in rest fie ca e aral sau shell sau castrol nu conteaza pentru ca nu e nici o diferenta, toate sunt identice.
Sebastian39516
Eu am cumparat ulei Opel de la Augsburg, asa mi-au recomandat si ei, si sunt multumit. E ieftin si bun. Am 7000 de km cu el si cred ca ma mai duce vreo 3000...dar nu o sa-l schimb asa tarziu...
viorel35416
cit costa un litru de ulei pentru opel astra caravan 1.7 ,dar un filtru de ulei,motorina,polen
sorin58056
eu folosesc ulei OPEL 5W40sau30.fostul proprietar al masini mele a folosit
numai asa ceva iar eu merg pe aceeasi linie
cumpar de la OPEL GTT 5l=149ron
florin55503
in germania recomanda pt motoarele diesel un ulei looqi mole grafitat ( nu stiu cum se scrie scuze) atat pt opel cat si pt vw.

cineva a spus ca nu exista nici o diferenta intre uleiuri. cum sa nu existe. uleiutile care nu sunt bune se gelatinizeza iar altle devin aproape apa. cum va dati seama in ambele cazuri exista in ambele cazuri efecte devastatoare asupra motorului. stiu din experienta, iar experienta doare
Romeo50332
Poate sunt subiectiv, dar, din punctul meu de vedere, cel mai bun raport calitate/pret la uleiurile din Romania sunt cele de la Mobile.
In ceea ce priveste diferentele intre uleiuri, ele trebuie sa se incadreze in anumite clase standardizate (vezi ACEA si API); practic nu recomand sa se amestece uleiuri din aceeasi clasa de la firme diferite (desi teoriaspune ca n-ar trebui sa fie nici o problema).
Teoretic uleiul Opel ar trebui sa fie cel mai bun pentru masina Opel, dar cine iti poate garanta?Nu de alta, dar eu, daca as fi dealer Opel, n-as da garantie la cei care nu folosesculeiul meu....
Pentru Sorin, nu stiu daca un 10W40 n-ar fi mai bun decat 5W40.
tommy59961
un dealer opel mi-a spus ca uleiul opel de de fapt mobil. sa fie adevarat...?
Romeo50332
E posibil, si n-ar fi rau. Daca e cam acelasi pret cu mobil probabilitatea creste.
Mai sunt cazuri de firme care au contracte cu producatorii de ulei,care fac uleiuri "speciale" pentru ei (de exemplu AtlasCopco si Shell).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.