Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Am restrans lista.. dar tot nu ma pot hotari. HELP ME!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Bogdan18
Am restrans un pic lista aia, am analizat si problema banilor, m-am plimbat pe la dealeri, parcuri s/h.. si m-am oprit la doua modele, dar tot nu ma pot hotari :
<BR>1. Opel astra (benzina/ 1,4 - 16V 90 CP , 4 usi, varianta echipare N'Joy)
<BR>2. Ford Focus (benzina/ 1,4i - 16V 75CP, 4 usi, varianta echipare Ambiente + optionale(A/C si ABS +EBD)
<BR>Care sa fie ?
<BR>
Catalin2
Uita-te pe masini_s-h.idilis.ro poate te hoarasti.
Dragos3
As merge pe ford. Motive: Astra iese curand din productie, e oricum un model batran ca shi conceptie. Focus este relativ nou aparut pe piata, nemaivorbind de faptul ca prin Germania este cunoscut ca un model foarte fiabil, ceea ce in Romania s-ar putea sa prinda mai mult decat foarte bine... La asta adauga LISTA DE OPTIONALE pe care ti-o ofera cei de la Ford shi... mai departe hotaraste tu ce faci...
Tudor B
FOCUS nu se compara cu Opel Astra II. poate modelul III sa ajunga din urma concurenta!
Focus e fiabil, stabil pe drum (suspensie independenta spate) finisat mai bine decit Astra.
Mai trebuie vazut costurile de service si calitatea acestuia!
G e o r g e
ce de fani ford pe aici ... eu merg cu astra II
Dorothea
Astra II
raul1
alege astra-ul...parerea mea (un prieten de-al meu se foloseste de un astra si crede-ma ca nu-l costa mult intretinerea)
sincer si eu vreau sa-mi iau un astra (daca pretul merita,ia-l)
raul1
alege astra-ul...parerea mea (un prieten de-al meu se foloseste de un astra si crede-ma ca nu-l costa mult intretinerea)
sincer si eu vreau sa-mi iau un astra (daca pretul merita,ia-l)
Cristian2
Eu as merge pe Focus am si eu unul din 2000 ghia, merge excelent si nu am schimbat nimic la el si am cu el 90000 km,nici nu ai cum sa-l compari cu un jeg de astra chiar daca astra-ul este nou.Oricum ford e cu mult deasupra lui opel chiar daca unii nu vreau sa creada.
Razvan5
Eu am Astra Caravan 2001 si sunt extrem de multumit. Si am multi prieteni cu Ford care sunt si ei multumiti de masina, dar nu si de pretul la piese si revizii. Si inca ceva, cica FORD vine de la "Fix Or Repair Daily"...
OMEGA
Atentie la limbag
Ford of course
G e o r g e
totul depinde de conceptia fiecaruia despre o marca anume. pt unii opelul nu este masina pt altii fordul nu este . acum dc tot veniti cu chestii de genul "jegul de opel" va rog sa argumentati aceste afirmatii , de ce ... este asa ... sau nu este asa ... ?????!?!?!?

nu vi se pare normal ca sa va sustineti opiniile?

acum uitati cum sta traba cu opelul: masinile de prin 99-2001 au fost cele mai prost dpv calitativ. de ce ? simplu , conducerea opel a incercat sa scada costurile de productie deci a taiat din calitatea materialelor folosite .

in 2001 opelul era in faliment , a fost preluat de GM , a urmat o schimbare in conducere ( au cumparat un director de la BMW) si a urmat lansarea in 2002 a modelului vectra , cu care nu aveau voie sa nu reuseasca pt ca erau falimentari ... au fost ajutati de guvernul germaniei in schimbul noilor vectra din dotarea politiei germane . concluzia ??? masinile actuale opel sunt cu 100% peste vechea generatie , dpv al materialelor folosite . de ce ? pt ca nu isi permit sa greseasca !!!

acum de ce masinile ford sunt mai slab fabricate pt europa decat pt state ??? astept si eu raspunsuri de la fanii ford .
Iulian8
ford focus este o masina f fiabila ( si eu posed unul)...a se vedea ce 'ravagii' face focusul in WRC, pt cunoscatori, as vrea sa vad si eu un opel in WRC. Si pe alea asta provoc la 1-1 pe orice posesor de astra fie benzinar sau diesel. Focusul meu este 1,8 TD, 90 CP...se incumeta cineva?
si inca o chestie...cine a zis ca fordurile fabricate pt europa sunt mai prost calitativ decat cele pt state? ai o informatie gresita!
G e o r g e
s-a facut eu am o vectra dti , cand ne dam , si pt WRC ... mai am si un subaru , te tine ??? vb la modul cel mai serios ne vedem la o liniuta ?
Iulian8
daca nu ai fost atent era vorba de astra versus focus dar ma incumet si cu vectra. nu m-i s-a raspuns la intrebare, cine a vazut o astra la WRC, deci nu exista, oare de ce ? de bune ce sunt? iar pt subaru tot respectul dar nu cred ca ma poti provoca cu un subaru la o liniuta , sau ti-e frica de masinile care au cai cat al tau? si te dai la dieseluri? ))))
Anubis
Toyota Corolla 1,4l VVT-i sau daca mai ai bani 1,6l VVt-i..

INCEARC-O si mai VORBIM
Iulian8
dezavantajul masinilor japoneze: se devalorizeaza f repede iar dupa o perioada cand te hotarasti sa o vinzi nu ti-o cumpara nimeni.in rest e ok.
bogdan8
e aproape adevarat . se devalorizau repede.unul din motive era ca nici una din ele nu era fabricata prin uniunea europeana.dupa cum stimdeja,acest lucru incepe sa se indrepte la unele modele.d.p.d.v al calitatii,multe dintre masinile japoneze sunt chiar si peste nemti...si sa nu mai vorbim despre pret
marco
este o vorba prin germania: pleci cu ford-ul, vii cu trenul (in germana rimeaza)
iuliana34566
dac ne referim la taxele de la masinile japonezepot spune ca,de exemplu, la honda sunt si modele care sunt scutite de texe.aici este vorba de civicul cu 4 usi si CRV-ul.
David33488
Si eu sunt pt Opel Astra.E o masina super buna si mult mai usor de intretinut fata de Ford.Cineva zicea ca Astra are un arata nasol!Daca Astra are un design nasol atunci Focusul ar trebui scos de pe piata la cat de nasol e facut atat in exterior cat si in interior.
Ti-as sugera sa iti iei o Astra neagra,ii pui niste jenti de 16-17'',niste pleoape (dar discrete),stopuri fumurii si arata bestial!!(am vazut una parcata si nu mai imi venea sa plec de langa ea!)Nu uita sa o tii curata mereu laugh.gif
Bafta!
Viorel5
E o problema legata strans de subiectivismul fiecaruia.
Eu unul sunt pt Ford Focus. Mi se pare mai .....altfel , iese cumva din tipare si atrage astfel mai multi admiratorii (exact ca in cazul lui Megane II de la Renault). Sunt masini care iti plac sau nu :!:
Watcher
Nu cred ca rezultatele din WRC sunt relevante pentru calitatea masinii. Masinile care alearga acolo au foarte putine lucruri in comun cu masinile de strada (in principal numele smile.gif )
G e o r g e
QUOTE(Watcher)
Nu cred ca rezultatele din WRC sunt relevante pentru calitatea masinii. Masinile care alearga acolo au foarte putine lucruri in comun cu masinile de strada (in principal numele smile.gif )


adica numele il au cel mai putin in comun ?

:roll:


PS : dar subaru ce are ???
Watcher
Numele e aproape tot ce au in comun am vrut sa zic.Oboseala smile.gif
G e o r g e
dar de subaru ce zici ?
ionut32111
as merge pe astra 1.4 90cp,totusi 75cp pt caroseria lui focus
Gica-6
Hai ca noi vorbim aici, dar omul poate si-a si luat masina pana acum... In orice caz, la achizitionarea lor de noi, cred ca trebuie avute in vedere garantia ce o da fiecare (aici Ford-ul este clar superior - 3ani; la Opel am intrebat si au zis ca doar cutia si motorul ??!! ciudat nu-i asa?), precum si costurile de intretinere (si daca nu ma insel Opelul are costuri ceva mai scazute, cel putin la unii dealeri).
Cam asta ar mai fi...
G e o r g e
si al ford o revizie costa de 3 -4 ori mai mult ca una la opel. :evil:
James Kilowatt
Eu cred ca ideea cu Toyota Corolla nu e de aruncat din prima.... La urma urmei nici opel nu sta grozav la capitotul revanzare si am dubii ca se apropie fie opel fie ford de fiabilitatea corollei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.