Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Anvelope mai late sau mai inguste iarna?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
George40162
Intentionez sa-mi cumpar un set nou de jante si anvelope de iarna pentru sezonul rece. In certificatul masinii mele am 3 dimensiuni de anvelope permise (latimi de 175, 195 si 205).

Care sunt mai recomandabile, de 175 sau de 205 ?

In zapada, imi imaginez ca cele mai inguste sunt mai bune, dar pe gheata sau zapada batatorita, cred ca cele mai late au aderenta mai buna. Pareri?
Watcher
Si pe ghiata si zapada batatorita tot cam aia e. Adica nu se poate compara cu asfaltul uscat. Anvelopele mai inguste prezinta avantajul unei pete de contact cu suprafata de rulare mai reduse, iar cum greutatea masinii este aceeasi, rezulta ca presiunea este mai mare (P=g/suprafata). De aceea se folosesc anvelope inguste iarna.

Pentru mersul numai pe ghiata (patinoar) ti-ar trebui anvelope speciale, cu tinte. De asemenea postase Iulian (parca) odata un articol referitor la niste anveloep de iarna care 'topeau' oarecum ghiata pe care calcau ...
CRG
pai ce spui tu de 175 sau 205 tine de circumferinta, iar aici e clara treaba: iarna tre' sa ai o circumferinta ceva mai mica decat vara, odata pentru zapada ce s-ar putea acumula intre roata si contraaripa, si totodata pentru loc de facut lanturilor anti-derapante. legat de latime, vezi tot asa ce recomanda producatorul. altfel te risti.
George40162
Din cate stiu 175 sau 205 e latimea balonului:
De ex: 175/65 R14 rezulta ca latimea anvelopei este de 175 mm.

Toate dimesiunile recomadate de producator au cam acelasi diametru, deci aceesi circumferinta, difera doar latimea anvelopei.

Ma intereseaza daca creste aderenta odata cu marirea latimii anvelopei.
G e o r g e
175 - 205 e latimea . adica este suprafata de contact cu pamantul smile.gif

iarna este indicat sa ai cauciucuri mai inguste pentru zapada afanata .
eddie
Se recomanda iarna cauciucuri mai inguste(-10),cu balon mai mare(+10) si cu R-ul mai mic(- 1 inch)si sa aiba neaparat profil de iarna,cu alte cuvinte un cauciuc mai ingust,mai inalt si cu janta mai mica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.