Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Taunus 2.0 1980
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
RedDog
Uitemma bate gandul sa-mi iau asa ceva, la un pret decent (12-13mil rol) si ma intrebam daca ar fi lucruri speciale de stiut, cum ar fi piese, unde le gasesc, cat costa, mecanici exista, etc.

Ideea e ca nu am bani de alte masini, de aceea sunt interesat de cele mai vechi si mai ieftine, bineinteles excluzand Dacia:)

Fordul pe care l-am gasit are motor V6 de 2 litri, cu carburator de dacie (unde gasesc unul original?), are 4 usi, are rugina in cantitate rezonabila, nu foart multa, dar nici putina, are interiorul bun, trebuie schimbata toba de esapament si aripile fata, care sunt incluse in pret.

As astepta niste opinii de la posesorii de Ford Taunus, cati mai sunt, ca sa stiu daca sa ma bag in asa ceva sau nu.

Multumesc.
RedDog
Alta poza.
RedDog
Si motorul...
Cosmin43292
Salut! Am si eu un Ford Taunus, mult mai vechi decit al tau, e din 66! La o asa masina mereu mai bagi in ea cite ceva, daca nu ii faci o reconditionare generala! Dar merita!!! Rabdare sa ai ca piese se mai gasesc, se adapteaza etc! Mi-am pus si eu caburator de dacie chiar recent si cred ca mai trebuie sa ii fa niscai reglaje ca nu da motorul tot ce poate! La mine nu exista retur la carburator si vad ca uneori da in nas! Motorul 6V este super! Din pacate eu am 4V si ma batea gindul sa pun unul 6V, dar mai vad, ca pina acum numai de motor,cutie si tabla nu m-am atins! In rest problemele batrinetii, amortizoare, bucse, mai am toba! I-am schimbat tapiteria si vopseaua si arata decent!
Daca pot sa te ajut cu ceva poti sa ma intrebi!
Cosmin43292
Inca ceva.....ai grija daca se poate sa aiba ultima verificare facuta la RAR... ca sa o bagi in circulatie fara sa mai treci pe la ei ca sigur nu treci cu ea si mai bagi la bani pt imatriculare (spaga) de iti vine cu spume!
RedDog
Multumesc pentru vorbe. din cate am inteles, are verificarea facuta si itpul inca e valabil. Oricum, stiu pe cineva care stie pe altcineva la un service unde se face itpul si cu 1mil (600 oficial+400 neoficial) se obtine usor.

Carburatorul de dacie va fi schimbat zilele astea, pentru ca am cumparat unul original de pe un Granada si astept ca operatia sa fie o reusita. Daca va merge bine, o sa fac niste ture cu ea, o sa mai vad ce bate, ce nu bate si dc e ok, o iau.

Toba trebuie schimbata si aici, probabil ca atunci cand o sa am bani o sa-i pun borla complet, dar pana atunci o sa mearga una de dacie....

M-am uitat pe sub masina si arata foarte bine, nu e ruginita, nu e murdara, inca se mai vede vopseaua, zic ca-si merita cei 350E ceruti...
G e o r g e
greeeeat ... itp pe naspa .

ba nenen vezi ca e si viata noastra in joc . daca tie iti pica ceva la masina in timp ce mergi ... ALO

fa ITP ul pe bune :argue:
RedDog
da, intr-adevar, o mare problema smile.gif

daca cineva isi poate inchipui ca o masina de acum 25 de ani poate obtine itpul pe bune, este cu adevarat naiv! bicycle.gif

si skoda lui tataia, care arata si merge mult mai bine ca destule masini mai noi tot asa l-a luat, si masina familiei, care n-are decat 13 ani si 125k km tot asa, pt ca dc vor sa-ti gaseasca, iti gasesc!

nu asta este problema, masina poate merge bine, n-ai tu de unde stii (nici eu, inca, pt ca nu imi apartine), dar poate ii lipseste un bec...cine stie...

am zis doar ca e o posibilitate, nu ca asa se va intampla...plus ca eu nu am banii vostrii sa-mi iau un euro4...cand o sa am, asa o sa fac!
alex74337
Poate m-am trezit prea tarziu sa scriu pe forum dar eu ti-as recomanda sa-ti cauti un taunus COUPE ca il iei la aceeasi bani!Eu mi-am cumparat unul cu 11,5milioane pentru motor ca mai am un ford capri fara si am ajuns sa-l repar si sa merg cu el!Sant sigur ca daca nu era un Coupe era de mult la remat!Eu am pe el tot un V6 de 2000cm3 si tin sa-ti zic ca nu e cine stie ce in privinta puteri si la consum in oras iti ia 12-13% si afar maxim 9%.Am avut aceleasi probleme ca si tine aripile fata si tobele de esapament.Cand o iei daca o iei sa ai grija sa-ti ungi partile mobile din delcou sa nu se blocheze si sa-ti rupa dantura de pe axa cu came(eu am patit-o)Motorul e de incredere daca stii ce sa-i faci si cand sa-i faci.Cat despre ITP e indicat sa ai frane bune si directie pentru tine nu pentru politie sau RAR! Atata timp cat ai chestiile astea bune poti sa iei ITP-ul pe naspa fara probleme ca la noxe nu cred ca mai treci pe bune!Am citit pe forum ca cineva vroia sa-si ia un V6 in loc de un V4.Eu sincer am vazut doar un V4 pana acum si vreo 15-20 V6 asa ca-i recomand sa-si tina V4 ca este foarte rar. sper ca cineva a citit ce am scris!multumesc! blink.gif
Csaba77467
Salutare smile.gif

Am gasit o pagina buna numa despre Taunus.

Sper ca Webmasteri nu se supar, eu am primit ajutor aici

Scuze!

Joe
Eduard102009
Si eu acum am cumparat un Ford Taunus din 82 .. putin mai nou biggrin.gif , si mar interesa sa stiu de unde as putea sa gasesc si eu niste piese la el. Parbris si multe altele minore ..

Poate sa ma ajute cineva ?? va rog ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.