Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Servodirectie Opel Vectra
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Vectra / Insignia
Andrei53842
Salut, am un Opel Vectra 1.8i din 1991 si cand invart volanu pe loc scartie ceva pe acolo. Eu m-am uitat pe acolo si se pare ca atunci cand invart volanu o curea din aia nu se invartee si freaca de o rotita. As vrea si eu sa-mi spuie cine se pricepe cam ce ar fi stricat sau ce trebui sa fac?
Multumesc anticipat! biggrin.gif
adrian47392
Posibil gripaj rulment pompa servodirectie, e un rulment din seria 6000. Mai greu la depresat fulia.
De regula cedeaza si bucsile de cauciuc ale prinderii pompei pe bloc motor, o timpenie Opel, si fuliile nu mai sunt aliniate
trami
Rulmentul este 6203DU, daca el este vinovat.
Alex46215
vezi ca s-ar putea sa fie doar cureaua de servo de vina. daca este veche patineaza din cauza ca s-a intarit cauciucul ,sau este doar slabita.incearca sa o intinzi mai bine.daca poti da jos cureaua si invarte cu mana fulia pompei de servo. daca nu se invarte e clar ca e rulmentul de vina.
Andrei53842
Multumesc pentru informatii baieti! Am sa incerc ce mi-ati spus.
adrian47392
Bun asa Trami!
Informatia tre sa circule, daca sta cocolosh, degeaba.
(e un a propos pentru admini)
Andrei53842
Deci am scos cureaua de la servo directie si pompa merge usor.
Si am mai observat ceva, cand masina e pe loc si invart volanul scartie numai in anumite momente si atunci merge mai greu volanul.
Stie cineva cam cat costa o curea din asta?
Alex46215
QUOTE(Andrei53842)
Deci am scos cureaua de la servo directie si pompa merge usor.
Si am mai observat ceva, cand masina e pe loc si invart volanul scartie numai in anumite momente si atunci merge mai greu volanul.
Stie cineva cam cat costa o curea din asta?

e destul de ieftina. gasisem eu acu un an la 150 mii pt Senatorul meu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.