Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rute internationale
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Teodor53113
Eram interesat sapta-lunile astea de ruta Bucuresti-Berlin via Budapesta, Viena, pentru vacanta de iarna, ceea ce presupune costuri de autostrada, costuri cat mai mici de cazare in Ungaria si Viena unde vreau sa fac popasuri pentru vizitat orasul si potolit animalu' (mancat) in afara de costurile de benzina pe care am apucat deja sa le estimez, odata cu pret Carte verde pe 2 saptamani si "Taxa de inlesnire trecere vama romaneasca".
Daca aveti idee de vreunul din aspectele mentionate mai sus, astept un raspuns (pana pe 10 decembrie).

Multumiri anticipat.
cosmin45741
costuri de autostrada:
5,6 euro ungaria pt 4 zile
5,6 euro austria pt 10 zile
in germania nu se plateste nimic...
hoteluri: ieftin vezi hotel formula 1 sau etap hotel si fa-ti rezervari dinainte pt ca sunt full..
f1: 28-30 euro/ noapte/ camera fara wc
etap: 46-50 cu wc
incearca sa-ti rezervi tot, inainte sa pleci pt ca altfel risti sa platesti 60-70-80
Rai
Vigneta Austria 7,60€ pe 10 zile.Benzina Ungaria 1,05€,Austria 1,15€,Germania 1.30€ acum pana la iarna poate se mai scumpeste depinde unde si cum vrei sa dormi si sa mananci dormit intre 20-50€,masa 5-10-20€ depinde ce si cum.
CRG
eu n-am dat nici o taxa de "inlesnire" si te sfatuiesc sa faci la fel (am trecut prin vama de la Oradea, imi scapa acum numele, Nadlac sau Bors).
Andrei Suzuki
Bors e aia. Nadlac e mai jos,sre Arad.
Asa,cum zice si CRG,si eu va ROG sa nu mai dati nimic la vama.Intelegeti voi ce.Nici macar o cutie de Fanta/Cola (se practica).
Teodor53113
Taxa de inlesnire am mentionat-o pentru ca am mai fost cu autocarul si la trecerea granitei s-au strans cate 5 Euro de persoana, dar daca spuneti ca pe la Oradea se trece fara astfel de mici ajutoare, o sa urc pana acolo. Mie mi-e teama ca n-am sa gasesc o pensiune rezonabila (20-30 de euro) in Ungaria, ca pe undeva pe lan Szeged vreau sa trec ...

Multumesc de sfaturi.
HalbaSus
1. Intradevar nu e nevoie de taxa de "inlesnire" ca sa treci vama (eu o trec cam odata pe luna) deci nu da nimic.

2. Szeged e la 180 de Budapesta, cel mai scurt drum pana acolo e pe la vama Salonta (40 km de oradea)

3. Cele mai convenabile cazari sunt la asa numitele "Zimmer Frei" (camera libera) un fel de agroturism dar deobicei e la standarde destulde inalte (unele gazde ofera chiar si palinka 4 free beer.gif ),
Andrei Suzuki
Nu mai dati nici daca sunteti cu autocarul,deci un grup mare pt ca de obicei acei banii ii pastreaza ghidul,iar turistii stiu ca a dat la vamesi sau la politistii de frontiera.Cateodata imparte banii si cu soferii,dar nu totdeauna.
HalbaSus
Mai ales in lumina evenimentelor recente (controale pe la vami) nu cred ca vamesii primesc sume mici pt inlesnire... Eu am avut un episod destul de penibil cand din greseala mi s-au strecurat 10.000 de lei in pasaport (pasaportul era in buzunar, banii erau in buzunar... shit happens) vamesul mi i-a returnat destul de speriat (nu stiu daca cunostea valoarea infima a bancnotei pt ca nu eram la vama romana)... Nu spun ca nu exista coruptie la vama dar e putin probabil sa se complice pt 20 de euro sau ceva asemanator...
James Kilowatt
.... si nu jucati nici alba-neagra la arad, in parcarea aia unde opresc toate autocarele! biggrin.gif
Sa starpesti coruptia poate e complicat, insa politia nu face vad nimic nici impotriva micilor gainari....
AlexTM
QUOTE(HalbaSus)
2. Szeged e la 180 de Budapesta, cel mai scurt drum pana acolo e pe la vama Salonta (40 km de oradea)


Cel mai scurt drum spre Szeged e de la Arad-Nadlac.
Din vama mai sint ~40 km pina la Szeged.
De acolo mai sint (acum) ~50 km pina la autostrada. Dar se lucreaza intens si se avanseaza spre Szeged, asa ca in iarna s-ar putea sa se intre de mai aproape.
Dupa ce ai intrat pe autostrada, mai cobori doar la iesire din Cehia, pina la Dresda (daca nu cumva se da in functiune si portiunea aceea lipsa)
In Ungaria-Slovacia-Cehia se plateste autostrada. Da' taxele nu sint foarte mari.
CRG
am gasit cazare (10 euro de persoana) intr-un sat, la vreo 50 km de vama noastra (Bors), in drum spre Budapesta. mi-a placut foarte mult la oamenii aia, foarte cu bun simt si curat. unii ofereau si un gulas gratis daca te cazai la ei. parca era cazare si cu 7 euro, daca nu ma insel.
HalbaSus
QUOTE(Ghita53976)
QUOTE(HalbaSus)

2. Szeged e la 180 de Budapesta, cel mai scurt drum pana acolo e pe la vama Salonta (40 km de oradea)


Cel mai scurt drum spre Szeged e de la Arad-Nadlac.
Din vama mai sint ~40 km pina la Szeged.
De acolo mai sint (acum) ~50 km pina la autostrada. Dar se lucreaza intens si se avanseaza spre Szeged, asa ca in iarna s-ar putea sa se intre de mai aproape.
Dupa ce ai intrat pe autostrada, mai cobori doar la iesire din Cehia, pina la Dresda (daca nu cumva se da in functiune si portiunea aceea lipsa)
In Ungaria-Slovacia-Cehia se plateste autostrada. Da' taxele nu sint foarte mari.


Ai dreptate, eu sunt din Oradea si din cauza asta nu m-am gandit la varianta Nadlac... my bad... Daca vreti sa ajungeti in Budapesta e preferabil prin Szeged deoarece drumul prin Debrecin (la vre-o 30 de km de Debrecin incepe autostrada M3 care merge pana in Budapesta) e groaznic... portiunea dintre Debrecin si autostrada fiind infioratoare... drumul e in constructie si exista portiuni de drum unde inca... nu exista drum... + se circula cu semafoare...
AlexTM
QUOTE(HalbaSus)
Daca vreti sa ajungeti in Budapesta e preferabil prin Szeged deoarece drumul prin Debrecin (la vre-o 30 de km de Debrecin incepe autostrada M3 care merge pana in Budapesta) e groaznic... portiunea dintre Debrecin si autostrada fiind infioratoare... drumul e in constructie si exista portiuni de drum unde inca... nu exista drum... + se circula cu semafoare...

Mie-mi spui. Am fost saptamina trecuta pe-acolo... E jale, dar cred ca se va termina in curind ca deh, e Uniunea Europeana.
De la Debrecen la Budapest, cred ca-i mai bine pe national (pe la Szolnok). Nu mai platesti autostrada si nu cred ca ajungi cu mult mai tirziu

Dar din Bucuresti, drumul cel mai scurt e sa vii la Arad. Atentie la M0, centura Budapestei! E limitare de 80 km/h, desi arata ca o autostrada. Si ungurii abia asteapta sa depasesti 80 :naughty:
HalbaSus
Problema cu drumul national e ca eu rar am vazut sosea atat de aglomerata... camioane in prostie si masini gramada... probabil si din cauza lucrarilor de pe cealalta parte... e foarte obositor si enervant (se pare ca cei din ungaria s-au obisnuit cu aceasta situatie pentru ca singurele masini care depaseau erau 2-3 masini cu numere de romania...)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.