Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Atentie! Sfaturi pentru cumpararea unei masini.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Teodor53113
Ca tot omul care s-a saturat de Dacie iti vine la un moment dat sa vezi ce ofera piata auto spre vanzare, si ca un roman adevarat ce esti, te duci sa consulti toate ofertele la fata locului, ca internetul nu-ti ajunge. Si asa plecat de acasa cu mapa goala pregatit s-o umpli si sa te intorci dupa cateva ore cu o idee formata, ajungi pe seara acasa insetat si infometat, cu mapa doldora de oferte si pe ea inca o punga sa preia surplusul de celuloza impregnata cu cerneluri tipatoare la miros cu pozele masinilor celor mai imbietoare.
Ajuns acasa nerabdator sa-ti recapitulezi pentru tine, ca nici tu n-ai inteles, ce se ofera, la ce bani si in ce conditii, iei creionul, ascutitoarea (constient ca nu vei termina asa repede wallbash.gif ) si te apuci si faci cateva coloane cu ofertele interesante cu plusuri si minusuri si la urma echivalentul de pret pentru tine.
La urma te gasesti incalcit in cateva calcule doar de tine intelese scrise in coloane si pe marginea foii si apoi treci la atac. In cazul in care e vorba de o masina in pretul careia intervin si taxe vamale, te orientezi bine inteles catre un leasing (care iti ofera ocazia ocolirii acestei taxe de 30%), daca ai banii necesari te orientezi simplu catre o varianta de masina cu plata pe loc, caz pe care n-am sa-l iau in discutie.
In cazul unui leasing dupa ce in prealabil ai colectat maculatura la punga si mapa te duci iar dealerii care aveau cea mai interesanta oferta si-i mai intrebi odata ce vroiau sa spuna cu toate acele cifre insirate si calcule progresive care insumate ajungeau totusi la sume rezonabile, te duci iar acasa si mai cantaresti odata ... Mda ... e clar, ai facut alegerea ... te costa 10000 de euro fara taxe, asigurarea casco te costa 4,8%, ai un avans de 35% (3500) ai rate pe 48 de luni (4 ani), cu o rata intre 140 si 150 de euro pe luna pana la sfarsitul contractului, pretul cu tva este de 11900 ... si ... asta e ... asta va fi masina ta.
Ai avut grija sa intrebi in cat timp vine masina, te-ai bucurat ca vine in 2 saptamani de cand semnezi contractul si fugi la leasing sa faci dosar ... primesti aprobare si cand te uiti la sume parca nu se potriveste ceva ... 150 si 174 de euro comisioane ... in sfarsit esti bucuros ca ti-au aprobat leasingul cu plata valorii reziduale la sfarsitul contractului si nu inclusa in rate, asa ca te duci la dealer sa iei masina.
Ajungi la dealer si-ti spune ca in Romania nu e pe stoc si ca poate fi printr-o tara vecina si ti-o poate rezerva, dar astepti 2 saptamani sa apara ca pana atunci nu apare, si ceea ce apare are o poveste incurcata in cel putin 3 nume de orase, si ti-e rezervata o astepti, apoi se confirma ca e in vama, te bucuri, te duci repede la leasing sa iei hartiile, te duci sa platesti casco ... stupoare ... e 4.8% dar asta nu inseamna 480 de euro ci pe undeva pe la 700 de euro, pe care din fericire il poti plati in rate de cate 3 luni, inghiti in sec si te duci totusi bucuros ca a venit masina si ca in 2-3 zile o ai. Vise ... pe foaia de instiintare de la dealer catre leasing sunt specificate 7-14 zile de la data primirii confirmarii de plata impreuna cu valoarea totala a masinii la sfastitul contractului de leasing aproape 15000 ... alte dezamagiri .


In concluzie ce trebuie sa stii:
1. De pe internet iti iei adresele dealerilor la care merita sa mergi ca nu gasesti toate promotiile aici, asa cum se spune;
2. Exista 2 comisioane, unul de consultanta si unul de inmatriculare, le platiti pe amandoua in valoare de 150 , respectiv 174 de Euro (asta in cazul meu) care se platesc impreuna cu avansul;
3. De cand ajunge asteptarea de 2 saptamani incepe abia in momentul in care ai platit cele 2 asigurari, una RCA iar a 2-a Casco in valoare de 4.8% din valoarea totala a leasingului;
4. De preferat leasingul sa aiba valoarea reziduala prevazuta la sfarsit pentru ca aceia sunt banii care reman firmei de leasing in principiu si nu merita sa se foloseasca de banii tai inainte de vreme adica inainte sa fie cu adevarat a ta;
5. Alege masina pe care ti-o doresti cu adevarat, nu face compromisuri pentru cateva sute de euro, vei vedea ca pretul final e atat de apropiat incat esti in stare sa regreti dupa aceea.

Din fericire pentru mine alegerea a fost exact ceea ce mi-am dorit cu adevarat si nu un compromis, dar VOI SA AVETI GRIJA.
Mikidutzaa
Pai nu ne zici si noua ce ti-ai ales? biggrin.gif
Teodor53113
Chevrolet Kalos 1.4 16V ... cam atat
Crivat34193
Imi pare rau..daca erai interesat eu predam contractul meu pentru un Kalos 2005 cu puitini km si nici nu mai asteptai atata.Dar daca l-ai luat deja...sa il stapanesti sanatos!
Kotov48756
intradevar...preturile iti scop peri suri...fara taxe fara tva..iti calculeaza una si tu iesi la cu totul alta suma...de ce DOamne iartama nu pun pretul final cu care te duci si nu ai decat sati astepti masina fara ca sa intrevina cateva alte sute sau mii de E?!
Roman51651
Niste sfaturi pentru masini second-hand aduse de afara,de ex.eu imi cau o Skoda Fabia pe benzina,am auzit ca in Austria sunt cele mai bune preturi cam pe la 4500 max 5000?
Roman51651
Niste sfaturi pentru masini second-hand aduse de afara,de ex.eu imi cau o Skoda Fabia pe benzina,am auzit ca in Austria sunt cele mai bune preturi cam pe la 4500 max 5000?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.