Help - Search - Members - Calendar
Full Version: tunning vw golf 1,6 D din1987. Se poate?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
costel48606
un coleg s-a pricopsit cu asa ceva si m-a rugat sa ma interesez daca il poate tuna cu ceva.Baiatul e si un pic vitezoman[mai ales in oras...].Daca ma [il] puteti ajuta cu ceva...multumesc anticipat
G e o r g e
doar daca schimba motorul , altfel nu are ce sad.gif
Otto73
nu cred ca merita sa bage bani in asa ceva
HalbaSus
Am vazut acum vre-o 2 saptamani un Golf II GTD (presupun ca tot motor de 1.6) care mergea cu 150 km/h in fata mea... si dupa un timp nu m-am putut tine dupa el (depasirile care le facea erau un pic cam riscante)... Tot respectul... cred ca "tuning" la masina respectiva ar fi o reconditionare a motorului
G e o r g e
motor schimbat smile.gif

1.6D are vreo 50cp blink.gif
HalbaSus
Cred ca exista si varianta de 60 si ceva... dar motorul respectiv m-a surprins de mai multe ori... Am vazut live cum mergea in fata mea cu 150 (defapt acul de la masina mea era un pic peste 150 dar si kilometrajul are o oarecare eroare)... un prieten mi-a zis ca a mers cu 170 (aratati pe bord) cu un golf 2 diesel... e clar ca nu e un "super-car" si tuningul ar trebui sa conste in curatarea injectoarelor, schimb ulei si filtre, etc... eventual aerisirea motorului cu un filtru de aer (nu stiu cat ar ajuta motorasul ala dar sigur nu strica)... Dar daca vrei performante (sa zicem peste 70 cp) atunci nu exista alta varianta decat schimbarea motorului (cum zicea si George) sau mai bine... schimbarea masinii biggrin.gif.
Dumitru53158
daca poti sa intelegi germana sau ai pe cineva care poate sa-ti traduca it dau doua adrese unde poti sa gasesti totul ce vrei pentru vw golf ..www.rieger.de sau www.daum motorsport gmbh.de ,la prima aresa gasesti de la interior pina la caroserie si roti ,aceasta firma are extra pentru vw.la adoua adresa ,electronic,motor tuning,chip tunig si renn piese.Daca se poate modifica vw... foarte mult aicea in germania au ajuns la modificare normala la circa 250 Cp.
QUOTE(costel48606)
un coleg s-a pricopsit cu asa ceva si m-a rugat sa ma interesez daca il poate tuna cu ceva.Baiatul e si un pic vitezoman[mai ales in oras...].Daca ma [il] puteti ajuta cu ceva...multumesc anticipat
[list]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.