Help - Search - Members - Calendar
Full Version: legacy vs accord
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3, 4
G e o r g e
legacy 2.5i vs accord 2.0i

legacy mult mai bine dotata
mai exista varianta accord 2.4i , dar e mai scumpa cu 4500 E !

voi ce ziceti ?
ncristi
Greu...smile.gif
Cred ca-s putini care se pot lauda ca s-au dat cu ambele masini pt o parere oportuna...

Eu personal am o slabiciune pt accord si cred ca p'asta l-as alege insa despre subaru nu stiu mare lucru asa ca asta nu-i o opinie foarte pertinenta smile.gif....

Oricum ambele sunt super...
HalbaSus
Sunt la acelasi pret ?

Daca da atunci evident subaru... si honda ar trebui sa faca ceva cu preturile...
G e o r g e
pai dupa discounturi am obtinut pret intr-o marja de 500 E

subaru e mai scump totusi . pana in 10% ! totusi .
Iulian HondaFan
tough choice... eu as lua Accord, dar tu Legacy. Accordul 2.0 e cred mai sprinten ( 8.7sec suta) si mai economic... diferenta de putere e cred mica Accord 2.0 are 153ponei, Legacy 2.5 are 165 parac, mai nou au scos unul la 175CP ( asta e cel "ochit" de tine?).

asa zice si Top Gear dar au comparat Accord 2.0 cu Legacy 2.0 si cu Peugeot 407 2.2l... iti pot face pachet comparatia lor in Adobe...
Mikidutzaa
Subaru (pentru AWD - sigur e mai placut decat un FWD, restul diferentelor sunt minore)!

Dar ai facut drive test cu ele, ne spui si noua impresii?
dragos52901
Eu as lua Legacy Break. E frumoasa, motor puternic, usi fara cadru la geamuri si mai ales AWD...
guerilla
daca tu te duci la peste cu accordu eu ma duc pe luna cu a mea. biggrin.gif
iar legacy arata mai bine inauntru. si are si tractiune integrala. macar ajungi cu ea pana aproape de balta laugh.gif
Iulian HondaFan
daca e vorba de dus la peste frecvent si pe drumuri "neamenajate" io zic ca ar fi mai indicat Foresteru' ala turbo de 2.0 care-i mai inaltutz...

Accord e masina de sosea blush.gif ... si e bine ca sunt asa de scumpe in Ro ca ar fi pacat de ele pe drumurile de acolo. blush.gif biggrin.gif
G e o r g e
nu e vorba de drumuri frecvente pe suprafete neamenajate, dar daca ma gandesc de asemenea drumuri mai am parte si in bucuresti .

este vorba de accord 2.0 155cp , 9.4 demaraj (atat e declarat la noi) , si legacy 2.5i 165cp , 9.3 demaraj .

mi-a poalkcut accordul azi . dar nu au la drive test decat 2.2 diesel , sau 2.4i automat .

cum cu 2.5i legacy automat m-am dat , cu legacy 2.0 manual m-am dat , o sa fac o comparatie legacy 2.5i automat vs accord 2.4i automat . sa vedem ce o iesi smile.gif

momentan sunt 90% chiitit pe legacy , 2.5i manual, negru , fara piele smile.gif

si ca sa vada lumea ca nu sunt cu capu' dupa subaru si ma mai uit si la alte marci wink.gif

ps chiar am fost prin 3 showroom uri azi . mici RAU de tot le au astia de la honda blush.gif
Iulian HondaFan
8.7sec este cat au obtinut cei de la TopGear in testul lor...
madalina
Acum au super reduceri la Honda! Un accord 15.000 CIP, bine 2.0, echiparea de baza, dar doar 15.000?!?
f1anatic
Uite o comparatzie intre SUbaru Legacy GT si Acura TSX (care este Accord-ul european)

http://www.roadandtrack.com/article.asp?se...article_id=1589
Iulian HondaFan
fiecare cu a lui...

iata un alt comparo intre Accord 2.4 si Legacy 2.5T:

http://www.caranddriver.com/article.asp?se...p;page_number=1
G e o r g e
din citirea articolelor am inteles ca orice ai alege nu prea ai cum sa dai gres :

plusuri pentru cutia hondei si directie si pentru tractiunea si modul in care se aseaza pe sosea a lui subaru . tough choice.
HalbaSus
La peste se pare ca nu o sa poti merge cu nici una din cele 2 masini pt ca daca mergi cu Accordul atunci guerilla merge pe luna iar daca mergi cu legacy-ul te bate f1anatic de ti se invart ochii ca motorul boxer biggrin.gif
Adevarul e ca ambele masini sunt pt asfalt (cu toate avantajele si dezavantajele de rigoare).
E adevarat ca ai tractiune integrala la legacy dar asta se traduce intr-un consum mai ridicat. Chiar ca e o alegere grea... dar avand in vedere ca esti fan subaru cred ca alegerea "cu care vei putea dormi linistit noaptea" e legacy-ul.
f1anatic
QUOTE(HalbaSus)
La peste se pare ca nu o sa poti merge cu nici una din cele 2 masini pt ca daca mergi [...] legacy-ul te bate f1anatic de ti se invart ochii ca motorul boxer biggrin.gif

Chiar ca e o alegere grea... dar avand in vedere ca esti fan subaru cred ca alegerea "cu care vei putea dormi linistit noaptea" e legacy-ul.


You got that right !!! Ar minca bataie ca la bursuci... Intr-o discutzie privata i-am sugerat sa isi ia masina care crede el ca nu ii vor cauza regerete mai tirziu. Noi stim cu totzii ca inima lui George bate in regim Subaru...de aceea eu zic ca efortul financiar este justificat printr-o multzumire sufleteasca.

Iar in alta ordine de idei...cu 2 Subaru acasa si atita vorba pe care am auzit-o de la George vis-a-vis de acest subiect, orice alta masina decit un Subaru ar reprezenta o TRADARE ! a semenilor si a propriei persoane.

Dude George...cred ca un AWD este mai indicat pt. Romania. Nu vin ele ploile si ninsoarea...cine itzi mai sta in fatza ? Si cind te duci la schi...ce faci...pui lantzuri ?
G e o r g e
sa-mi fie cu pardon la peste wink.gif

biggrin.gif sunt inca indecis

vreau sa ma convingeti . acum voi pe mine . :angel:
HalbaSus
Vrei sa te convingem ? pai hai ca incerc eu:

Cat costa un Legacy CIP ? vre-o 20 si ceva de mii ... o iei in leasing deci mai dai 6% din banii munciti pe tine statului roman (ti-a dat tie statul ceva ca sa merite banii astia ? NU). Asa ca eu zic sa tragi o fuga in germania si sa-ti aduci un BMW 325 sau 330 XI din 2001-2002 (desi la banii aia ai putea lua si unul din 2003 cu mai putin de 100.000). De ce sa-ti iei 325 XI ? pt ca are 192 cp tractiune integrala, 7.4 sec pana la suta si 230 km/h viteza maxima... si la 20.000 euro cip gasesti un model cu piele, xenon si tot ce vrei... Si nici nu platesti 6% in plus la statul roman...

O fi subaru mai bun decat seria 3... dar nici cu un 325 nu te faci de cacao... Eu asta vreau sa-mi iau... asa ca... stii ceva... mai bine lasa tu masinile alea din germania ca nu sunt foarte multe oferte si nu vreau sa-mi "furi" masinile biggrin.gif
James Kilowatt
Pai daca George vrea noua, varianta lui Halba pica.... sau ma insel?
Cu legacy nu m-am dat, asa ca nu-mi dau nici cu parerea...
HalbaSus
Nici eu nu cred ca isi va lua george beemer sh... desi... 192 de cp sunt sunt 192 cp... hmmmm....
catalin48786
Eu vreau sa-mi iau masina care-mi place mie cel mai mult ( si care o am si pe desktop evident ). Deci indiferent de consum, pret, piele, automatic, awd, whatever... esti in saptamana chioara care poate dura si 6 luni. So go for it - subaru..
catalin53688
george mie personal imi place mai mult designul lui subaru.bine ca acum nu cumperi o masina doar pt look asa ca trebuie sa analizezi si partea tehnica.nu stiu dar subaru nu prea ma impresioneaza cu 2.5 si doar165 cp.pe de alta parte acordu are 155 cp din 2.0!deci in materie de rafinament tehnic ...e clar.bine acum poate ca sunt si un pic subiectiv ca intentionez sa iua un accord.dar oricum in afara de sti care e dopat cu turbina subaru nu prea ma da pe spate la putere litrica.si e si mai scump si mai gurmand.
Mojito
Da cu banu' biggrin.gif

Daca nu incerca sa-ti stabilesti un Drive test nu neaparat in Bucuresti.Poate alti dealeri au ca masina de incercare ceea ce cauti tu.
Dupa care alegi.
G e o r g e
si va mai dau o ecuatie . pe masini.ro am gasit ca automobile bavaria vinde masini SH cu garantie 12 luni. sunt masini din sistemul buy back.
am gasit la 15k euro 530D .

na , alta necunoscuta in ecuatie .
HalbaSus
Pai daca intra si SH-urile in ecuatie atunci treaba se complica rau de tot. Partea proasta e ca in cazul SH-urilor masinile asiatice sunt eliminate, locul lor este luat de germanele premium (Audi, BMW si Merc in ordine alfabetica).
Daca pui pe oricine sa aleaga intre un Legacy/Accord sau un 530... mhm... cred ca e inutil sa spun ca 530-ul va fi preferat de majoritate. Si de mine, pe de alta parte 530-ul mi se pare un pic cam mare si atunci as prefera un treiar cu tractiune integrala (desi faza cu "ai tractiune spate, iarna nu poti sa mergi" e un mit, eu cunosc femei si oameni care nu sunt tocmai asi ai condusului care merg cu merc-uri si bmw-uri tot timpul anului fara sa stie macar ce tractiune are masina lor... Ah, si tractiunea spate are si ea nenumarate avantaje).

Eu tot nu te cred ca vei lua TU beemer in detrimentul subaru (ci doar cauti argumente pt subaru biggrin.gif) dar daca e vorba de SH-uri hai sa-ti spun cum m-am gandit eu:
1. Audi - e marca mea preferata dintre germane dar modelele noi de audi cu grila single frame au facut ca orice audi fara single frame sa para "expirat" chiar daca are numai 2 ani... pur si simplu nu mai arata bine.
2. Mercedes - well mercedesurile dupa parerea mea incep de la E-class, C-ul nefiind reprezentativ pt marca, daca ma gandesc la mercedes ma gandesc la E si S... In plus sunt prea tanar ca sa am Mertz (adica un SL-u ar fi numa' bun pt varsta mea dar nu-mi permit asa ceva nici macar SH)
3. BMW-ul e o marca mai "tinereasca" si mai "agresiva" (comparatiile cu subaru nu sunt intamplatoare), pe langa asta eu sunt unul din cei care nu apreciaza foarte mult munca d-lui Bangle si consider ca seriile "pre-bangle" sunt mai reprezentative pt marca si mai "frumoase" (o frumusete patratzoasa ce-i drept)

P.S: Daca tot vorbim de SH-uri am vazut acum vre-un an pe mobile.de (nu stiu daca erau sau nu tzepe) Impreza STI-uri pe la 12-13 mii vechi de maxim 2 ani si sub 50.000 km... Eu ti-am mai zis parerea mea despre impreza (arata ca o supernova cu tuning) dar performantele ei sunt indiscutabile... daca vrei doar performante si esti gata sa sacrifici comfortul si spatiul (oferite de o masina clasa mai mare) atunci go for it.
G e o r g e
pai vreau confort wink.gif

din cauza asta am renuntat la WRX , care il puteam lua nou noutz smile.gif
HalbaSus
QUOTE
pai vreau confort wink4

din cauza asta am renuntat la WRX , care il puteam lua nou noutz smile


Pai atunci ce mai astepti ? 530 scrie pe tine biggrin.gif Nu m-am uitat la oferta respectiva dar presupun ca 530-ul are si niste dotari corespunzatoare (piele, clima, eventual scaune incalzite)... ca sa nu mai spun ca 530-ul e cu o clasa mai mare decat legacy sau accord si o masina mai mare va fi mai confortabila (pt ca marimea conteaza biggrin.gif )
f1anatic
Parerea mea este ca masinile sport sa NU fie cumparate la second-hand. Un Subaru STi 2nd hand este mai mult ca sigur calarit si fortzat de nu s-a vazut...chiar daca are 50,000 de km.
HalbaSus
Daca ai lua o masina second-hand pe cine ai prefera sa fie primul proprietar:

1. O femeie de 45 de ani la care i-a placut aspectul masinii a mers 24.000 km dupa care si-a amintit de "ceva chestie cu revizia" si pt care notiunea de ulei se traduce in "Untdelemn de la bunica" iar notiunea de 5W40 este o formula matematica... iar cand mergea la benzinarie baga benzina de 95 ca "merge si cu aia"


2. Un tip de 20-25 de ani, dependent de adrenalina, care vrea totul de la masina lui si nu de putine ori o duce pana la linia rosie, dar in schimb ii ofera schimburi de ulei la 5000 de km desi in cartea tehnica scrie la 15.000, baga doar benzina extra pt ca nu vrea sa riste sa piarda vre-o cursa de strada, si merge 8.000 km pe an...

Eu prefer a doua varianta... Masinile care au ajuns pe mana unor oameni cuminti s-au "cumintit" si ele... Orice subaru impreza wrx sti se poate conduce "corespunzator" decat intr-un singur fel... FORJA... daca nu rezista... asta e... nu e buna... dar asta se va simti la drive-test...
cosmin45741
nu-i chiar asa halba....
mai gandeste-te si la ambreiaj, cutie si altele care-ti pica destul de rapid la o masina care a mancat jar in continuu...
eu unul as prefera o masina care nu si-a atins niciodata limitele si care chiar s-a cumintit un pic, in favoarea uneia la care risc sa-mi pice vreo "componenta" de vreo cateva mii de euro... bine, cu conditia ca sa nu fi luat toate bordurile si gropile patriei... biggrin.gif
george, ma surprinde tare noua ta optiune, mai ales ca e masina germana si diesel....
oricum, pt mine, care-s deja fript e mult mai avantajos un sh decat o masina noua...dar sa nu aiba mai mult de 50000 si 2-3 ani...
e bine pt ca-ti ofera garantie timp de un an si mai vezi si varianta de leasing extern, poate-ti gasesti ceva mai bun....
James Kilowatt
Deci, george, pentru care ai optat? Forester, Legacy, Accord, Impreza sau Astra? smile.gif

Am ratat vreuna din cele care te interesau?
G e o r g e
da seria 5 , 3.0 D , biggrin.gif
asta ca sa nu zica lumea ca ma uit doar dupa subaru :angel:


in final am avut de ales intre un WRX si o legacy . am ales ... legacy 2.5i neagra manuala, fara piele , fara scaune incalzite si electrice , fara trapa , fara comenzi pe volan ... toate astea erau vreo 3000 in plus si era cam mult pentru mine .

masina va arata asa :
G e o r g e
:angel:
G e o r g e
exterior , in poze un 2.5GT , 2.5i european este identic ! doar ca nu are priza pe capota.
C Z R
MR pai si-a ales o supermasina ce sa mai legacy imi place foarte mult e chiar beton si la cat este de finuta si frumoasa masinuta se preteaza la un om deosebit cum este big george! biggrin.gif
G e o r g e
:angel:
G e o r g e
este identica cu a lui f1natic biggrin.gif -90cp blush.gif la valoare stock
James Kilowatt
Misto tare obiectul, chiar si cu "numai" 210 CP smile.gif
G e o r g e
obiectu are 165cp stock, masina lui f1natic are 250cp stock , asadar reiese diferenta de doar 85cp la valoare stock
James Kilowatt
Buna si asa smile.gif

GPL nu-i pui ? biggrin.gif:D:D:

Acu' fara mistouri.... ce detector de radar iti iei ? blush.gif
G e o r g e
GPL ... sa ma gandesc ... daca ajunge litrul de benzina 2 E , atunci ma mai gandesc .

detector de radar ... un concept interesant dar ilegal la noi .
James Kilowatt
E ilegal sa-l folosesti pe drumurile publice romanesti, nu sa-l cumperi sau sa vorbesti despre el. Il poti folosi cand mergi in Anglia, sau in Ucraina... smile.gif
Andrei Suzuki
N-ai luat trapa? sad.gif sad.gif
cosmin45741
deci legacy, 2.5, 165 de cai...
cat costa cip??
G e o r g e
SIGURANTA
AWD
ABS si EBD
Airbag frontal sofer si pasager
Airbag-uri laterale
Perdea airbag-uri
Ranforsare suplimentara a caroseriei
Ranforsare usi laterale
Perimetru absorbtie impact frontal
Discuri frana fata ventilate
Tetiere fata active
Tetiere reglabile (fata, spate)
Centuri siguranta fata, dublu pretensionate
Centuri siguranta reglabile in inaltime
A treia centura spate cu fixare in 3 puncte
Sistem fixare pt. 2 scaune copii (ISOFIX)
CONFORT
Climatronic
CD player + Radio (AM, FM)
Computer de bord
Trapa dubla actionata electric *
Tapiterie piele *
Scaune actionate electric *
Geamuri actionate electric (fata, spate)
Scaune fata cu incalzire *
Inchidere centralizata
Cotiera fata si la bancheta spate
Blocare usi spate pentru siguranta copiilor
Blocare usi & geamuri - comanda interior
Oglinzi laterale actionate/ incalzite electric
Oglinzi laterale cu semnalizatoare
Scaun sofer cu reglaj pe inaltime
Indicator temperatura exterioara
Reglaj al pozitiei farurilor pe inaltime
Proiectoare ceata
Imobilizator codat in cheie
Coloana volan reglabila pe inaltime
Servodirectie
Controlul vitezei de croaziera
Bancheta spate rabatabila (60:40)
Oglinzi iluminate la parasolare
Lampi de citit
Antena incorporata in luneta
Luneta cu degivrare
Suport pahare fata/spate
Iluminare portbagaj
Suporti fixare bagaje (interior)
Jante de aliaj

Legacy 2.5i 4D 5MT 21.400 €
Legacy 2.5i 4D 5MT* 23.800 €
James Kilowatt
Are si diferentiale autoblocabile? Nu fac parte din lista aia, si nu stiu daca sunt sau nu standard la Subaru.
G e o r g e
nu stiu , stiu doar ca la forester sunt . la legacy nu stiu smile.gif o sa ma interesez totusi ca m-ai facut curios biggrin.gif
HalbaSus
Deci tot la subaru ai ramas smile.gif... Felicitari pt alegere legacy-ul e o masina chiar frumoasa (unlike the impreza). 165 cp ar trebui sa fie suficienti... sau nu ? Vad ca ai renuntat si la cutia automata (good choice daca ma intrebi pe mine).

Pe cand niste poze ?
Andrei55037
Eu as fi ales Accordul. 2.5i si 165CP la fel ca Hyundai (putere litrica).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.