Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Alegerea poate fi o ****
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
simpson
1. Tre sa iau o masina.
2. Vreau sa stiu daca se poate lua o masina second din afara pe leasing.
3.Daca nu se poate,atunci as opta intre urmatoarele masini noi

A.Skoda Octavia 2 1,9 TDI (105CP) sau 1,6 MPi (102 CP)
B.Ford Focus nou 1,6 Duratorq (90CP)
C.Citroen C4 1,6 HDI 92CP
D.VW Bora 1,6i sau 1,9 TDI
toate cu CIP-URI de pana in 13.ooo
(E).Sau poate o japoneza (coreeana) ? un Hyundai Elantra ?

V-as ruga sa imi spuneti alegerea dvs si argumente pro si contra.Asta ca sa fim concisi si eficienti. Va multumesc.



PS. Imi scuzati asterixurile din subiect dar si voi simtiti la fel cand aveti de ales masina. :angel:
simpson
S-ar mai putea lua in discutie di Peugeot 307 SW

Ce ziceti ? :spam1:
Mikidutzaa
3. Eu zic sa renunti la C4 pentru fiabilitate si la Bora pentru vechime. Intre Skoda si Focus depinde de gusturi, amandoua sunt masini bune, fiecare cu plusuri si minusuri (Skoda + spatiu si looks, Focus + performante dinamice - nu de la motorul de 90CP insa, mai bine dai 600E in plus si iei de 110). Problema e ca ambele sunt chele RAU la pretul asta (Skoda mai ales).

Cel mai bine faci drive test sa alegi ce iti place TIE.


modificat de admin
G e o r g e
alo , japoneza != coreeana :evil: :evil: :evil:
simpson
Aproape m-am indragostit de Elantra. Oare are ce cauta in clasamentul meu alaturi de celelalte ?
G e o r g e
iti mai repet o data , hyundai NU E JAPONEZA !!! mai are mult pana la stadiul ala, mai ales trebuie sa se mute din COREEA in JAPONIA cu fabrica !
guerilla
Mikidutzaa mai usor cu reclama.

simpson53896
despre fiecare din masinile pe care le ai in calcul s-a discutat pe alte topicuri.
leasing poti face si pt second hand. vorbeste cu firme de leasing si vezi ce conditii ai.
ncristi
QUOTE
Eu zic sa renunti la C4 pentru fiabilitate


De unde sti cum sata C4 cu fiabilitatea?
Pt a sustine ceva demnostreaza nu spune chestii dupa ureche doar de dragul de a-ti impune punctul de vedere ...

Eu, ce am citit de C4, au fost numai lucruri bune iar siteurile straine il catalogheaza ca o masina reusita si fiabila.

Cu focus am mers si stiu cum este masina si este sub C4 iar pt fiabilitatea O2 te poti uita la forum.ro la probleme O2...
HalbaSus
Da se poate, eu am fost la o firma de leasing si aveau o oferta destul de buna, avans minim 30% si garantie 1.5 ani pe cutie si motor. Iar la 13.000 CIP poti sa-ti iei passat, vectra, seria 3, A4... eu as merge pe varianta asta (defapt intentionez sa merg daca o sa fac rost de bani).
simpson
BMW de pana in 13 mii ? smile.gif)
Ma rog, spuneti-mi daca stiti ceva firme de leasing care se ocupa si de SH
HalbaSus
13.000 euro CIP (adica fara TVA si accize) - fii sigur ca poti gasi un seria 3 de prin 2001 chiar 2002 la banii astia.
Firme de leasing nu iti pot recomanda dar incearca sa Cauti pe Google[/url]
simpson
io vorbeam de noi,adica marsīni noi. smile.gif arigato.gif
Cornel001
QUOTE(cristi36176)
Cu focus am mers si stiu cum este masina si este sub C4

Adica? Si te referi la Focus 2?
simpson
Chiar asa, e Citroen C4 peste Focus 2 ?

Daca e asa as fi putin surprins...
ncristi
QUOTE
Adica? Si te referi la Focus 2?


Nu, ma refer la focus1 cu motor de 1.4...

Masina zdranganea de mama focului (plasticele adica+hayon), calitatea finisajelor clar este sub C4, motor nasol...

C4 imi pare o masina bine lucrata, cu un inteior interesant, materiale de buna calitate...
Mie diferenta imi pare destul de vizibila, referindu-ma la calitatea executiei, intre focus1 si C4...

PS
Focusul avea 15k.
simpson
"So, the C4. It's better sampled from the lower ranges, because you get all the character without the expense. It's not as good as a Focus. But it has the charm leached out of the sector by cars like the Ford, so we'll take a 1.6-litre 110bhp Hdi with a couple of options for under £15k and dare to be different."

Si asta zic niste baieti dintr-o treapta superioara de viteza wink.gif
ncristi
Lasa-ma sa ghicesc---este dintr-o publicatie britanica? smile.gif

Se refera la focusul nou sau cel vechi pt ca daca se refera la cel vechi este clar---te poti baza pe ce scrie acolo smile.gif

Insa cel mai bine du-te si vezi cu ochii tai...reprezentantele celo 2 firme sunt destul de apropiate smile.gif
simpson
se refera la Focus II si baietii sunt super entuziasti despre el. Ultima treapta de viteza smile.gif)
Mikidutzaa
@Guerilla: Ma scuzati, domn' sef biggrin.gif

Evident ca m-am referit la Focus 2, doar era vorba la punctul 3 de masini noi!

E culmea sa compari Focus 1 1.4 cu C4!

Iar C4 am zis ca nu-i fiabil bazandu-ma pe celelalte masini Citroen de pana acuma (greu de crezut ca tocmai cu C4 au facut o masina fiabila si ieftina).
guerilla
mie nu mi-a placut focus 2. arata ca un .... ma cenzures singur.... inauntru.
plastic ieftin, urat, nasol la pipait.
overall, eu nu mi-as cumpara o masina pentru motor.
Iulian HondaFan
baietii de la TopGear se refera la performantele dinamice... io n-am vazut interiorul la Focus2, ce e aici ( focus 1.5= design focus2 pe platforma de focus1) e intr-adevar o idee mai plasticos decat Corolla dar nu mi s-a parut oribil... in schimb tinuta de drum si comportamentul in viraje e exemplar (peste masinile mele). motorul diesel de 1.6 e cam tot ala si la C4 si la Focus2...

ah, si tot prin revistele britanice impresia este ca focus1 era mai reusit la comportament pe drumuri sinuoase decat focus2 care il considera un pic "golfizat"... in replica Golf5 si-a inspirat suspensia pe spate dupa multilink-ul de pe focus1 si progresul in rcomportamentul dinamic al golf5 reprezinta si ea a "focusare"...
dragos52901
Personal m-as limita la Octavia II pt calitatea fabricatiei si spatiu si la 307 SW pt aceeasi calitate plus superbul acoperis de sticla...
HalbaSus
QUOTE
mie nu mi-a placut focus 2. arata ca un .... ma cenzures singur.... inauntru.
plastic ieftin, urat, nasol la pipait.


De acord cu guerilla, cu mentiunea ca as extinde afirmatia la aproape toate modelele ford.
simpson
Si,ca sa complicam discutia, sa aducem in lumina atentiei noastre si posibilitatea ispititoare de a achizitiona un SH de maxim 2-3 ani din afara cu plusurile de dotari si performante,dar cu minusurile de ,sa zicem , incredere.

Si in aceasta noua lumina, as propune Passatul Variant 4 Motion (oare cat costa asta) sau orice masina cu tractiune integrala (dar nu neaparat).
Sau poate o Laguna inaltata si break pe deasupra ?
Sau ceva Opel Vectra ?

PS.Sau vreun Porsche Cayenne ? bicycle.gif "gluma!"

PS2. Si chiar as vrea sa aflu de la cineva experimentat in domeniu cum sta treaba cu leasingurile pt SH. Multumesc mega anticipat
HalbaSus
Nu sunt inca experimentat in acest domeniu (al leasingurilor second hand) dar acum caut si eu asa ceva. In principiu contractul de leasing este cam la fel ca in cazul masinilor noi (avans, rate, casco, rata reziduala, etc... nu am sesizat nici o diferenta).
Diferenta majora e ca in loc de o masina noua vei primi una SH, ori una aflata pe stoc ori - cel mai des - una adusa de ei la comanda din germania/belgia. Pe masina SH cele mai multe firme de leasing ofera o garantie limitata (1-2 ani) care acopera motorul si cutia de viteze...
La fel ca si firmele de leasing pt masini noi au si un comision (care am observat ca de cele mai multe ori e in jur de 4%) si o dobanda (care e relativ asemanatoare cu firmele de leasing pt masinile noi).

Citind un asemenea contract am mai observat ca te obliga sa iti faci reviziile la 15.000 km si sa iti montezi sistem de alarma... (pe CASCO)
simpson
Deci,pana la urma, nu ar fi incoveniente majore,dimpotriva (vezi alarma) , dar trebuie sa mizezi pe factorul noroc.

Eu am auzit de indivizi care liciteaza pt masini de afara direct de la companiile de asigurari care scot la vānzare masini sifonate, lovite, botite, zgāriate, etc si le re-comercializeaza in tara pt niste preturi mai mult decat apetisante,(asta bineinteles,dupa ce le repara). Si , ca sa va faceti o idee:ce ziceti de un A4 de 2 ani cu 6000 eur ? (de la astfel de indivizi)
guerilla
mai sint unii care iti pot aduce masini atat de ieftine. dar sunt aduse fie pe "asigurare", fie furate de-a dreptu.
cat priveste masinile reparate - uita de ele. poate nu stii ce inseamna un sasiu dus de la linie, chiar cu un 1mm, in timp. sa nu mai vorbim de altele.
o aripa, un far, da, e ok. dar la banii aia sigur n-a fost doar o lovitura usoara.
madalina
Daca vezi tu masina lovita, faci o verificare si observi ca nu au fost afectate elemente importante ale masinii, cumpar-o asa lovita si repar-o tu! Sub nici-o forma nu lua o masina ce a fost lovita si reparata! Nu stii ce reparatii de mantuiala s-au facut, nu stii ce defecte ascunse are!
HalbaSus
Pai multe firme leasing aduc masini direct din germania (si pt ca isi asuma garantie pe motor si cutie nu vor aduce masinile "ieftine"... ci una in care au si ei incredere ca nu trebuie sa bage bani - macar in perioada de leasing -). Si daca ti-o aduce direct din germania nu prea are cum sa fie lovita (dureaza destul de mult sa o aduca si apoi sa o repare in tara iar daca ar repara-o in germania ar deveni afacere nerentabila).
In plus poti lua masini de la dealeri prin sistemul buy-back sau re-intoarse din leasing, aceste masini au carte service la zi si se ofera garantie pe ele. Desigur daca gasesti preturi suspect de mici e posibil sa iei teapa... Apropo de audi a4 la 6000... stie cineva un site de dezmembrari din germania, caut un audi A4 din 2000 lovit in lateral sau in spate (am nevoie de partea din fata (spoiler, bara, capota) +conducte de aer conditionat+far+maruntisuri care daca le iau noi ajung la pret foarte mare)
simpson
Ladies and gentlemen,we have a winner. Mi-am ales masina,dar haios este ca nici macar nu o luasem in calcul blush.gif
E vorba de noul Opel Astra 1,7 CTDI 100cp si am prins o reducere de 1500 pe cip de la dealeru din Cluj. Fratilor ,dati navala!

PS. Baietii de la top gear spun ca opel astra a pierdut la mustata competitia cu golf din pricina spatiului interior care este o lecuta mai redus. Who cares ? Exceleaza la toate celelalte compartimente.

PS2 Vine in oct.
HalbaSus
Felicitari pt alegere ! Sa nu uiti sa o stropesti beer.gif
Mikidutzaa
Misto masina, felicitari si de la mine smile.gif.
Gabriel54836
Cit a costat si cu ce optiuni?
cata52820
Si eu sunt curios: ce pret ti-a iesit(DDP) si cu ce dotari? Masina asta era si pe lista mea de optiuni, dar nu am avut timp sa ajung la un dealer Opel(cel mai aproape Bucuresti sau Brasov). Astept cu nerabdare!!!!!!
cata52820
Se pare ca acuma daca si-a luat masina nu-l mai intereseaza forumul si faptul ca si altii sunt interesati de alegerea lui....
Oricum, felicitari pentru alegere!
C Z R
simpson ai ales o masina buna, dar cu amendamentul ca are probleme la electronica, in rest o masina care mi-as fi cumparat-o si eu daca as fi avut in plus niste mustari biggrin.gif
carmen53210
leasing masini SH - conditia e ca perioada de finantare + varsta masinii nu trebuie sa fie mai mare de 4 ani. adica daca leasingul il faci pe 3 ani masina nu trebuie sa fie mai veche de 1 an.

am inteles ca asta este conditia la cele mai multe firme de leasing cele care accepta perioade mai mari fiind foarte putine.
cata52820
Se pare ca simpson nu s-a mai dat jos de la volan de cand i-a venit masina.... d-aia nu mai raspunde drunk.gif ...sau probabil ca uda masina biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.