Help - Search - Members - Calendar
Full Version: care este mai performanta?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
drc
o masina diesel 1.5 dCi (65 CP) sau o benzinara 1.4 16V (98 CP) trecuta pe gaz, tinand cont ca ambele sunt Renault Clio Symbol si noi...???

Pretul este aproximativ acelasi, cu diferenta de 100-200 Euro in favoarea benzinarei (cu tot cu instalatia de gaz).

Banii pe care ii bag in carburant sunt aceiasi.

Toto ce vreau sa stiu este care din cele doua modele va fii mai performanta...???

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-09-23 18:24 ]
G e o r g e
BENZINA !!! are totusi vreo 98-65=33 cp in plus, din astia nu se pierd mai mult de 10 cand se trece pe gaz!!! deci benzina .
Tudor B
Motorul 1.4 16V de la Clio e cel mai tare motor pe benzina de 1.4l (nu am condus pe cel nou de la VW) e pacat sa mergi cu el pe gaz! Mai e vorba si de spatiul pierdut din portbagaj! 1,5 dci am auzit ca e bun si trage bine chiar daca sunt 65 CP, si e si economic! Daca vrei economie mai bine alege dieselul!
RCS
Eu as alege 1.4 16v ! Merita investitia .
OMEGA
Nu va suparati dar ambele modele consuma atat in oras cat si in afara destul de putin
La ce mai trebuie gaz????
Optiune 1.4 de 98CP
violeta
Clio Bicorp 1,4 16V.Se infige bine si pentru ca e mai usoara.E o diferenta de Pret fata de Symbol,dar merita.
Anubis
Din punct de vedere al performantei intre 1,5 dCi si 1,4 16v motorul pe benzina este clar mai performant.

In general, motoarele Otto (pe benzina) sunt sensibil mai performante decat cele diesel. Odata cu avantul deosebit al tehnologiei motoarelor Diesel avansul avut de motoarele Otto s-a micsorat din ce in ce indecursul anilor, culminand cu noua serie 5 a celor de la BMW unde motorul de pe 530d este aproape identic ca performante cu cel de aceeasi cilindree pe benzina.

Cred totusi ca in viitor suprematia benzinei va reveni destul de tare odata cu dezvoltare distributiei variabile si folosirea injectiei directe.

Cele mai bune, performant si fiabile motoare pe benzina le au la ora actuala BMW, Toyota (VVT-i si VVTL-i) si Honda (VTec).

Cele mai bune dieseluri ca performante le gasesti la BMW.

Numai bine
Paul2
drc ... ceea ce vrei sa faci tu se numeste:°BIG BIG BIG BULLSHIT° dar mi se pare absurd ca pe o masina noua sa pui instalatie de gaz....
Tre sa te hotarasti ce vrei : consum mic sau putere. Daca te plimbi toata ziua cu masina sau faci taxi iti iei diesel ... daca iti place sa mai tragi un pic de masina iti cumperi una pe benzina ... dar nu iti iei una pe benzina si ii pui instalatie de gaz.
Musofilos
1.5dci e mai bun..
G e o r g e
la siab au lansat, in sfarsit , 1.5 dci 80 cp
acc 12.2 , destul de bine pt motoras
si consum urban de 5.3 ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.