Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Merita? !!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
alex46383
Salut

Am si eu o intrebare , o cunostinta a facut un leasing pe o masina de 14500 cip in felul urmator : 5800 avans fara tva si rata de 280 euro pe 4 ani.
Rata reziduala :2500 euro.
Acum el are o alta masina si vrea sa predea leasingul dupa 8 luni in felul urmator:

Eu ii restitui avansul 5500 euro fara tva si preiua ratele , CELE 8 RATE PE care le-a platit nu mai fiind problema mea. Masina are 8000 km.

Ce parere aveti e avantajos pentru mine>
eddie
Daca crezi ca 40x280 plus 5500 plus valoarea reziduala e bine......parerea mea este ca ar trebui la calculul total,tipul sa piarda in jur de 3000 de euro,acum nu stiu amanunte,ce masina e si mai ales cati km are si de ce firma a a fost hingherita !?
madalina
Nu stiu despre ce masina este vorba, insa masina s-a devolarizat deja aproximativ 25%! Daca 2240 cat a platit cunostinta inseamna 25% din valoarea masinii, atunci e ok! Desi ma indoiesc ca 2800 inseamna 25% din valoarea masinii!

Cu 19200 iti iei masina noua, la aproximativ aceeasi valoare, cu un leasing pe 3 ani!
alex46383
Rata este de 280 euro cu tot cu asigurare (80 euro)
Masina are 8000 km este mazda3 , nu cred ca s-a devalorizat cu 25 % dupa 8000 km e abusurd.

Ideea este daca merita sa-i preiau leasingul platindu-i avansul pe care l-a dat el sau ar mai trebui sa mai scada pretul .Cele 8 rate care l-a dat pana acum nu m-ar interesa pe mine deoarece au fost suportate de el.

PS pt madalina nu a platit 2250 cat zici tu ci 5800 euro fara tva avansul si am scris si mai sus .
CRG
pare ok tranzactia. nu uita insa de trei lucruri:

1. omu a platit ceva taxe initiale (de inmatriculare, comision de management), care poti sa le consideri si pe astea ghesheftul tau;

2. nu uita de taxele vamale la expirarea contractului, daca nu sunt incluse in rate (mai mult ca sigur nu sunt incluse) !!

3. e posibil ca pana peste 3 ani sa se schimbe legislatia, si platesti 30% taxe vamale in loc de 6%. Doare rau, nu-i asa? s-a mai intamplat si cu accizele, retroactiv (inclusiv la contracte deja incepute).

ps: eu am acelasi morcov, pana in aprilie anul viitor cand imi expira leasingul.

dar eu as risca, si daca il cunosc pe proprietar si stiu ca a mers frumos cu ea, mi se pare o oferta excelenta. succes!
madalina
QUOTE(alex46383)
Rata este de 280 euro cu tot cu asigurare (80 euro)
Masina are 8000 km este mazda3 , nu cred ca s-a devalorizat cu 25 % dupa 8000 km e abusurd.

Ideea este daca merita sa-i preiau leasingul platindu-i avansul pe care l-a dat el sau ar mai trebui sa mai scada pretul .Cele 8 rate care l-a dat pana acum nu m-ar interesa pe mine deoarece au fost suportate de el.

PS pt madalina nu a platit 2250 cat zici tu ci 5800 euro fara tva avansul si am scris si mai sus .


Daca tu ii dai inapoi cei 5500 de euro, omul scoate din buzunar 2250!

Daca este Mazda, in calitate de posesoare de Mazda, din pacate, devalorizarea in Romania este si mai mare!

Mazda 626 ca a mea, cu acelasi motor, echipare, numar de kilometrii, se vinde in Germania cu 14.000 euro! In Romania cu 7.000! Bine si pretul de achizitie a fost diferit: in Romania 14.500 CIP - la sfarsitul leasingului am platit 18.500 (mai putin TVA-ul deductibil pe firma), iar in Germania masina era 27.000 euro!
Marius43590
stiu ca poate nu sunteti de acord, dar:

Contractul de leasing se face cu posibilitate de vanzare. Asta inseamna ca vanzarea se face efectiv la sfarsitul leasing-ului. Asta inseamna ca taxa vamala ar trebui achitata la valoarea residuala (oricat ar fi ea). Deci exista si semne bune daca taxa vamala se va face 10% cat este in UE.

Totusi, dealerul este o firma romaneasca. Probabil ar fi OK sa se impuna taxa vamala la valoarea intreaga a masinii.

Pana la urma nu sunt avocat ca sa imi dau seama cine "face abuzuri". Poate dezvoltati ideea.
madalina
Ce legatura are dealerul cu politica fiscala a Romaniei?

Daca se platesc taxele vamale la valoarea intreaga sau la mai putin, decide Guvernul!
Marius43590
sorry, cred ca m-am exprimat gresit.

Dealerul este o firma romaneasca, si in momentul in care devine proprietarul unui automobil, trebuie sa plateasca toate taxele. Si probabil ca mai corect este societatea de leasing in loc de dealer.

Cert: Eu personal consider ca nu e normal sa fie o taxa retroactiva.
alex46383
Salut

Madalina de unde ai scos-o pe asta ca dupa 8000 km o masina buna ca mazda se devalorizeaza cu 25 % .
Nu am vazut nicaieri asa ceva si nu exista .
Parerea mea ca 10 % reducere ar fi o solutie avantajoasa.
Ppretul DDP al masinii este de 25000.

Cu alte cuvine reducerea care mi-o da tipu este de 8 rate a 280 euro =2240 euro +500 euro chelt de la inceput cu comisuioane etc. cam 2600 euro [utin peste 10 % din val masinii.

Pt 8000 km nu merita?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.