Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Leasing financiar vs leasing operational in cazul unei firme
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
HalbaSus
S-ar putea ca Dumnezeu sa-si intoarca fata catre mine si sa pot achizitiona o masina "adevarata" (in cazul meu un BMW 325 xi din 2001-2002 - nu vreau sa intram in detalii tehnice si versusuri cu subaru ca ata-ete, nu-mi permit legacy nou).

Masina va fi cumparata pe firma deci e important ca financiar sa fie cat mai rentabil (deducere TVA, cheltuieli etc). Cumparatul de la persoana fizica iese din discutie si ramane cumparatul masinii printr-o firma de leasing.

Am fost la o firma de leasing si mi-au dat o oferta (relativ OK) dar problema e ca era leasing FINANCIAR. Avantajul leasingului financiar este ca la sfarsitul contractului clientul are optiunea de a cumpara masina (platirea valorii reziduale) sau de a o returna. Leasingul operational e asemanator dar diferenta majora este ca furnizorul NU E OBLIGAT SA VANDA MASINA... deci dupa ce platesti 80% din masina el nu e obligat sa iti transfere propietatea. Pana acum leasingul financiar pare o solutie mai buna DAR in cazul leasingului financiar cheltuiala reprezentata de masina (respectiv de ratele acesteia) nu se scade direct din venit (adica nu se considera cheltuiala curenta) ci se amortizeaza (adica se imparte la durata de folosire a masinii (5 ani conform codului fiscal) si in fiecare an se scade 1/5 din suma platita din venit (diminunand profitul, deci si impozitul pe acest profit)). In cazul leasingului operational rata lunara este scazuta direct din venit (ergo impozit pe profit mai mic) fara sa mai astepti 5 ani.

Contabila mi-a zis de varianta "faci leasing operational (deci teoretic la sfarsit poti sa ramai fara masina) dar mai semnezi un alt contract in care firma de leasing promite ca la sfarsitul leasingului iti vinde masina (juridic (eu sunt la drept) aceasta manevra se numeste simulatie. Inca nu am vorbit cu firma de leasing despre aceasta varianta dar ei mi-au zis ca fac doar leasing financiar.

A mai avut cineva aceasta problema ? Sa caut o alta firma de leasing ? Exista si alte variante... Sau a gresit contabila ? Contabilitatea e un domeniu care mi-e destul de strain...
madalina
Eu am avut 2 leasinguri financiare! Am vrut operational, insa dobanda era mai mare, iar contabila noastra a facut un calcul, am fi iesit in pierdere cu leasingul operational!

Cere doua contracte in alb si citeste-le cu atentie, eventual cu un jurist si un contabil!

Apoi mai cere o oferta si de al o alta firma de leasing!
CRG
stiu ca nu e nici o pb cu cel operational, ca e de fapt financiar mascat, adica se transfera fara pb proprietatea la sfarsitul contractului. btw, amortizarea potrivit unei noi HG (239/2004) este intre 4-6 ani, dupa cum te hotarasti la inceputul anului. ups! nu s-a gandit contabila ta la asta? 10% de taiat din salariul pe august ...smile.gif


deci poti sa-ti scoti banii si in 4 ani de zile. dar asta este un avantaj de cash flow. ar tb sa compari dobanda castigata din plata intarziata a impozitului pe profit (in cazul unui operational), destul de mica de altfel, cu netul dintre costurile de finantare (operational vs financiar). si cred ca ajungi tot acolo.

daca si astea sunt egale, hotarator este cata nevoie ai de cash cat mai curand...

una bucata smecherie: vezi daca poti sa o bagi pe operational si sa transferi dreptul de proprietate pe persoana fizica la sf contractului. ar fi super, pentru ca e mai greu sa-l transferi de pe firma ta pe persoana fizica.

bafta !
HalbaSus
QUOTE(CRG)
una bucata smecherie: vezi daca poti sa o bagi pe operational si sa transferi dreptul de proprietate pe persoana fizica la sf contractului. ar fi super, pentru ca e mai greu sa-l transferi de pe firma ta pe persoana fizica.

bafta !


wow, crezi ca ar fi posibil ? adica teoretic se poate... ar fi super, pentru ca stiu ca scoaterea din firma a masinii e o operatiune destul de costisitoare (plata TVA-ului)... stii pe cineva care sa fi facut faza asta ?
btw: mi-a zis de amortizarea 4-6 ani, am zis 5 din obisnuinta : blush.gif
CRG
QUOTE(HalbaSus)
wow, crezi ca ar fi posibil ? adica teoretic se poate... ar fi super, pentru ca stiu ca scoaterea din firma a masinii e o operatiune destul de costisitoare (plata TVA-ului)... stii pe cineva care sa fi facut faza asta ?
btw: mi-a zis de amortizarea 4-6 ani, am zis 5 din obisnuinta : blush.gif


nu stiu pe cineva anume, stiu insa o firma care a facut operational cu niste fiat ducato (cred ca era firma de leasing a Auto Perugia), fara pb cu transferul la expirarea contractului, dar zic ca tine mai mult de bunavointa si ca se poate, avand in vedere ca e oricum e pe "shustache". o sa ma mai interesez
guerilla
stiu ca raspund cu intarziere dar acum am vazut subiectul :angel:
ca sa treci auto la sfarsitul leasingului e foarte simplu. persoana fizica plateste valoarea reziduala si devine proprietara bunului. fara nici un act suplimentar.
CPI
Si este valabil pentru amindoua tipurile de leasing?
mihaelaa12
Depinde mult ce te intereseaza. De obicei, solutia de leasing operational este des aleasa de catre firme, mai ales cele la inceput. Este o oportunitate sa iti pui la punct o flota de calitate pentru o perioada de timp de care ai tu nevoie. Personal, intentionez sa imi pun pe picioare o mica firma de organizari evenimente si ma gandeam la un pachet de leasing operational. Nu am nevoie de masini la finalul perioadei, chiar nu consider o investitie buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.