Help - Search - Members - Calendar
Full Version: honda accord sau octavia 2?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
catalin53688
salut baieti!urmaresc de ceva timp forumul asta si mi se pare ca unele sugestii sunt foarte bune asa ca m-am hotarat sa intreb si eu ceva.parintii mei s-au decis sa cumpre o masina si pt ca ma mai uit cat de cat prin reviste de profil mi-au cerut parerea.bine.... ca ei sunt chititi pe octavia-mare spatioasa nemteasca.dar am inteles ca acordul asta nou e chiar reusit.daca ar fi dupa mine as lua clar acordul-mai tinereasca mai sportiva mai altfel.sunt tentat sa le sugerez sa ia varianta de 2.0 benzina indiferent ce masina.stiu ca motorina e la moda dar cand ma gandesc cum se aude vtec-ul de pe honda in ture......stiti ceva de consum si preturi?am inteles ca la honda ar fi reducere de 1500 euro.e pe bune?va multumesc anticipat pt raspunsuri. beer.gif
Lucian50012
Depinde de caracterul parintilor tai .. daca sunt oameni linistiti si modesti Octavia e a lor ...daca vor o aparitie eleganta si sa vorbeasca vecinii pe la colturi Honda rulz. Oricum finisarea interioara si materialele folosite la Accord mi se par mai "sofisticate" si-ti da o senzatie nebuna .... s-o calci cat mai tare. Am stat intr-un Accord si e bestial
Otto73
Acordul este net superior din toate punctele de vedere
madalina
QUOTE(artur49924)
Acordul este net superior din toate punctele de vedere


Absolut de acord!
DragosS
Accordul este chiar alta clasa decat Octavia.Dar este si ceva mai scump.Daca parintii tai trec peste diferenta de pret eu zic sa ii convingi la japoneza.
Cornel2
parca Accord-ul ar avea cel mai fiabil motor pe motorina?! oricum din cate stiu e diferenta (de bani)cam mare intre ele!Daca asta nu ar fi o problema...atunci Accord!Oricum nici Skoda nu este de neglijat..este o masina foarte fiabila..si nu prea am auzit vorbinduse despre probleme...
Andrei Suzuki
Hehe,doar uita-te putin pe vwforum si o sa vezi. wink.gif
Cornel2
pai de-acolo ziceam si eu...adevarul este ca nu am mai dat de vreo luna de zile pe-acolo...acum ca mai facut curios...ma duc sa vad biggrin.gif
mike.omega
Din cate stiam eu accord intra la berline premium iar octavia nici nu viseaza biggrin.gif
Tehnologiile folosite pe motoare, nu conteaza ca-i benzina sau diesel, sunt muult mai evoluate la accord decat la octavia :angel:
Nu stiu daca zic bine, insa parca e si mai mare accordul decat octavia si in plus, am mers cu 2.2 i-CDTI de 140CP... masina e supeeerba ca si comportament dar si ca finisari(bine asta era cu interior sport optional bicycle.gif )

Concluzia este ca??? Accord bineneteles, si daca nu se incadreaza in buget, vezi de o Avensis beer.gif
catalin53688
trebuia sa vedeti ce fata au facut ai mei cand au vazut mesajele voastre.ei se asteptau sa ridicati in slavi pe octavia dar cand colo nici un mesaj de apreciere la adresa skodei.deci e clar!iese din carti.oricum tata e in sofer mai sportiv asa ca se va impaca bine cu turele hondei.multumesc pt. raspunsuri!!!!!!!!!
mike.omega
:angel: Ideea e ca.... masinile astea doua au un public target diferit biggrin.gif
Accord: romanii care au inteles ca masinile nemtesti nu sunt cele mai bune si nici alte europene nu le-au facut cu ochiu, deci apelam la Japonia(mai nou si US)
Octavia: tehnologie si calitate(desi aici sunt oameni care ridica semne de intrebare) a lui VW la un pret mai accesibil smile.gif

La un drive-test te-ai gandit??? Iti poti mai bine contura o parere dupa ce si testezi o masina :help:
ncristi
Intrebare....smile.gif

ACCORD fara nici o discutie. Daca ai posibilitatea de a alege intre cele 2 masini si alegi skoda---> tocmai ai facut ce-a mai proasta alegere din viata ta...

Eu as prefera accordul in fata unor mercedesuri la acelasi pret daramite in fata octaviei...


Deci clar si fara dubi honda. Motivele sunt multiple dar spun unul care mie mi se pare esential:

-honda are motoare extraordinare--in special benzinarele--mult peste tot ce are w si un diesel de exceptie iCTDi.

PS
ACCORDUL, din ce stiu, este mai scump decat O2 (lucru absolut normal, dupa parerea mea), insa repete, masina este superba din toate punctele de vedere...smile.gif
Radu38709
Pacat ca o sa va rupa rinichii suspensia Hondei prin ROmania :-))

In rest, e SUPERBA. Motorul diesel e exorbitant de scump, dar e minunat smile.gif
G e o r g e
QUOTE(madalina)
QUOTE(artur49924)
Acordul este net superior din toate punctele de vedere


Absolut de acord!


+2
T37112
Hai ca cine zice ca Skoda e de kko, mananca asa ceva!
Dar sa compari mere cu pere....!!!!...
Accord-ul e total altceva decat Skoda.
Daca vrei sa-ti mai cresti adrenalina iti iei Honda, Skoda e masina de familie si atat.
In topuri Skoda e printre primele 10 locuri la fiabilitate, iar primele locuri sunt ocupa de Honda, Toyota, Nissan si alte marci din Asia.
Conduc Skoda de 1 an si 4 luni si am 80000 km. cu ea si chiar nu am probleme!
Am fost foarte norocos??!!! Nu cred!
Cred ca trebuie sa ai putina grija de masina si chiar daca e Dacie 1300 nu te lasa oriunde ai merge, apropo tata are o Dacie si a fost si este un prieten de nadejde, desi acum e ca o epava! Asa ca ... eu votez pentru Honda daca ai cu ce si de ce, daca nu Skoda e o alegere la fel de buna si mai ieftina, iar motoarele 1,9tdi sunt mai mult decat fiabile.
Succes!
Marcel48038
octavia este MEGA BANALA,SUNT IN TARA 500000.
Suprematia masinilor germane fata de frantuzesti,suedeze sau japoneze este istorie apusa!!!!!!!!!!!![/b]
James Kilowatt
Si eu prefer accordul, insa nu-s nici de acord ca diferenta e ca intre lamborghini si o caruta. Din punct de vedere al confortului diferentele sunt de nuanta, iar tehnologiile la O2 sunt la inaltime.

La diesel 140 CP ambele, una din 2L alta din 2.2, cu un plus de sobrietate la accord.

La benzinare, VW trebui sa-si demonstreze fiabilitatea, nu tehnologia sau performanta. Desi nu sunt fan VW totusi FSI-ul nu e chiar un motor de aruncat, si nici vtec-ul japonez.

Inca un plus pentru accord este acel 0.26 la aerodinamica....

Oricum, desi si dupa mine accord e superioara, diferenta ar putea fi compensata de buget de exemplu... fiecare cu prioritatile lui.

O2 e pe platforma de Golf, insa la urma urmei asta nu insemana mare lucru atata timp cat dimensiunile sunt comparabile cu ale accordului.
Mojito
Totul in final se reduce la pretul pe care esti dispus sa-l platesti pentru un lucru. Daca diferenta de pret la motorizari +/- egale, benzina vs benzina, motorina vs motorina,dotari vs dotari nu este o problema, atunci Accord.
Daca vei gind ca in diferenta intra si-un concediu in Turcia sau Grecia atunci O2.
catalin53688
ma fratilor ce tot ii dati cu diferentele de pret?accordu e la acelasi pret cu octavia.de exemplu un accord care are dotarile obisnuite ale clasei in afara de jante din aliaj alarma si tempomat costa cip17.400 euro.unde mai pui ca dealeru ofera si discount de 2000 de euro?deci 15.500 euro!in banni astia ma incadrez pe la mijlocul gamei octavia asa ca unde e diferenta aia de pret?
am uitat sa precizez ca e vorba de 2.0 benzina in ambele cazuri.
catalin53688
uitati si o poza care a avut mare greutate.
madalina
In acest caz, duceti-va si luati cu cea mai mare incredere Accordul! Nu veti regreta!
S O R I N
Prietene, nu cred ca exista vreodata termen de comparatie intre Honda accord (orice motorizare) si Octavia ( -//-).Si asta ti o spune unu care a fost intr o situatie cam la fel ca a ta...Daca vrei totusi sa compari accordu,atunci trebuie sa o faci cu s. superb,s au cu ww passat (pt ca fac parte din aceeasi clasa si aceesi companie) in nici un caz cu octavia,care face parte dintr o clasa mai mica.....

Singura problema la o honda o constitue taxele vamale (este fabricata in japan),dar daca este in leasing dispare si aceasta problema...
Mojito
Problema nu dispare Sorine.Tot mai ramine agatat cu un 6%.
Vorba Madalinei, bani care merg la stat fara nici o ratiune.
Dar asa suntem noi Rominii, de sute de ani pazim granitele Europei si puritatea acesteia impotriva perfidiilor asiatice biggrin.gif
Astfel ne detasam de putredul Occident care are doar 10 % taxe vamale pentru masinile din afara spatiului comunitar.
S O R I N
QUOTE(Mojito)
Problema nu dispare Sorine.Tot mai ramine agatat cu un 6%.
Vorba Madalinei, bani care merg la stat fara nici o ratiune.
Dar asa suntem noi Rominii, de sute de ani pazim granitele Europei si puritatea acesteia impotriva perfidiilor asiatice biggrin.gif
Astfel ne detasam de putredul Occident care are doar 10 % taxe vamale pentru masinile din afara spatiului comunitar.


Dupa cum se vede din semnatura sunt detinator de avensis,dar sa stii ca daca nu erau acele taxe care se aplica masinilor fabricate inafara Europei,nici nu mai stateam pe ganduri, pt. a cumpara un accord ....Nu ca as fi nemultumit de toyo-ul meu,dar cred ca mi s ar potrivi mai bine un sportiv adevarat precum Honda accord.......
Calin53841
Intre o masina buna fara service si una buna dar cu service prefer a doua adica Skoda.
ncristi
QUOTE
Intre o masina buna fara service si una buna dar cu service prefer a doua adica Skoda


La honda nu prea ai nevoie de service... laugh.gif
madalina
Eu inca sunt in stare de soc dupa ce am vazut ca exista 5 (cinci!!!) dealeri Honda in Bucuresti!

pe prima pagina a siteului spun ca accizele si taxele vamale sunt cadou!
G e o r g e
si au niste super preturi la accord biggrin.gif me like it .
mike.omega
QUOTE(Calin53841)
Intre o masina buna fara service si una buna dar cu service prefer a doua adica Skoda.


Tu de service iti faci griji???
In service mergi odata pe an sau daca circuli mai mult de 2 ori in rest... pe sosea biggrin.gif
BandiT
comparatia intre accord si octavia 2 ...nu se justifica.
octavia= masina fiabila, de familie, mai ieftina decat honda...
accord = supermasina , dar scumpa
daca se trece peste diferenta de pret => accord.
Udo
QUOTE(madalina)
Eu inca sunt in stare de soc dupa ce am vazut ca exista 5 (cinci!!!) dealeri Honda in Bucuresti!


Ai grija ca incurci ceva:
- sant 3 dealeri la care 2 dintre ei au si service, mai precis, Carpati au service-ul de pe Calea Grivitei, iar ASKO (hondaauto.ro) il au pe cel de pe Calea Giulesti, dealerul de pe Blvd. Mosilor neavand service.

Privitor la topic:
Cataline, fa un efort si convinge-ti parintii la un drive-test! Poate ce-a mai sincera metoda de a compara cele doua surate. E adevarat ca, nici aspectul financiar nu e de neglijat, dar daca in privinta asta n-ar fi probleme, poate ca, altfel ai cantari situatia.
Indiferent de alegerea ta, bafta!
arigato.gif
G e o r g e
honda are la accord reduceri de 2000 E ACUM ! biggrin.gif
madalina
Se pare ca exista 3 serviceuri Honda in Bucuresti si trei dealeri, azi am vazut si eu legenda blush.gif !

O revizie costa pana in 5.000.000 lei, se fac reviziile la 20.000km, iar Accordul 2.0 benzina, primul nivel de dotare este 15.000 CIP!

Un 2.4 cu tot ce vrei pe el e 20.000!
Gray53412
QUOTE(madalina)
Un 2.4 cu tot ce vrei pe el e 20.000!



La care se adauga taxe vamale 30%,plus accize 8% pt motorul de 2,4l,plus 19%Tva.

Iar taxa vamala+ acciza cadou este numai pt masinile luate in leasing.

Corectati-ma daca gresesc.
G e o r g e
nu gresesti cu nimic , dar cine e atat de masochist incat sa-si ia masina japoneza cash ? blink.gif corecteaza-ma daca gresec.
madalina
QUOTE(Gray53412)
QUOTE(madalina)


Un 2.4 cu tot ce vrei pe el e 20.000!



La care se adauga taxe vamale 30%,plus accize 8% pt motorul de 2,4l,plus 19%Tva.

Iar taxa vamala+ acciza cadou este numai pt masinile luate in leasing.

Corectati-ma daca gresesc.


Toata lumea isi ia masina fabricata in afara Europei in leasing! Majoritatea pe fir4ma leasingul! Asa ca: taxa vamala+ acciza cadou, iar TVA-ul se deduce! Platesti comisioanele pentru firma de leasing, dobanda, taxele de inmatriculare!

Iar accizele, TVA-ul, taxele de inmatriculare le platesti la orice masina! Si la orice leasing platesti comisioanele si dobanda!
catalin53688
pe cat de entuziasmat eram de honda asta pe atat de sifonat sunt dupa ce am aflat de la un dealer cam cat costa.m-a pus dracu siam intrebat cam cat m-ar costa 2.0 benzina .cam......27000 euro cu toate taxele.frate asta-i jaf la drumu mare.dupa care mi-a prezentat avantajele lesingului.fara taxe vamale si accize ca sa-ti ia ochii.dar oricum si asa ajugi la 25000 pe 48 luni cu avans 30%.s-a mai spulberat o iluzie.deci clar octavia.deja incep sa ma intreb cum de mai vad accorduri pe strada ca la banni astia iti iei lejer bmw.pacat!
catalin53688
pe cat de entuziasmat eram de honda asta pe atat de sifonat sunt dupa ce am aflat de la un dealer cam cat costa.m-a pus dracu siam intrebat cam cat m-ar costa 2.0 benzina .cam......27000 euro cu toate taxele.frate asta-i jaf la drumu mare.dupa care mi-a prezentat avantajele lesingului.fara taxe vamale si accize ca sa-ti ia ochii.dar oricum si asa ajugi la 25000 pe 48 luni cu avans 30%.s-a mai spulberat o iluzie.deci clar octavia.deja incep sa ma intreb cum de mai vad accorduri pe strada ca la banni astia iti iei lejer bmw.pacat!
madalina
Catalin, nu are cum sa se ajunga la 25.000 euro la leasing pe 2 ani, avans 30%! Intra pe un calculator de l;easing si calculeaza!
exemplu www.romstal-leasing.ro, la 15.050 (cat este Acord 2.0 la Carpati Motors), 30% avans, ajungi la 18.191.
G e o r g e
pacat de ce ?

crezi tu ca iti iei bmw cu aceleasi dotari / performante ?

ia fa un calcul de leasing si pentru ala .

desi ma indoiesc ca de la 15 500 CIP sa ajunga la 25 000 ! in leasing ! ! ! clar ceva e in neregula !
madalina
http://www.honda.com.ro/calculator/rezulta...eaza=Calculeaza

Foloseste calculatorul de leasing de pe www.honda.com.ro!

Fata de o Octavia la acelasi pret, cu acelasi leasing, cu acelasi avans, la Honda platesti in plus 6% din valoarea CIP!
G e o r g e
eu nu am , dar poti face pe orice calculator de la o banca smile.gif

toate siturile bancilor au asa ceva tongue.gif bagi masina , bagi suma creditata iti da simularea smile.gif
S O R I N
QUOTE(catalin53688)
pe cat de entuziasmat eram de honda asta pe atat de sifonat sunt dupa ce am aflat de la un dealer cam cat costa.m-a pus dracu siam intrebat cam cat m-ar costa 2.0 benzina .cam......27000 euro cu toate taxele.frate asta-i jaf la drumu mare.dupa care mi-a prezentat avantajele lesingului.fara taxe vamale si accize ca sa-ti ia ochii.dar oricum si asa ajugi la 25000 pe 48 luni cu avans 30%.s-a mai spulberat o iluzie.deci clar octavia.deja incep sa ma intreb cum de mai vad accorduri pe strada ca la banni astia iti iei lejer bmw.pacat!


Dar de ce clar octavia???La alta masina nu te ai gandit......Stiu ca acum o sa spuneti ca topicu era despre honda sau octavia,dar zic eu daca omu e in dilema (ma refer la taxe) ma gandeam sa i mai dau o optiune....
La un avensis te ai gandit? :angel: ......Din cate stiu pretul incepe de la 14 500 cip la varianta standard cu motor 1.6 (110 CP) ( cei drept cam mic) si cel de 1.8 (129 CP) la 16 500 cip (amandoua benzina) care are o gramada de chestii pe ea,inclusiv VSC (controlul stabilitatii).....

Si sa nu mai zic ( nu ca nu ati stii!!!) ca nu "poseda" taxe gen made in japan....
G e o r g e
la 15 500 are accord smile.gif care e peste avensis .
S O R I N
QUOTE(G e o r g e)
la 15 500 are accord smile.gif care e peste avensis .


1.15 500 cu reducere de 1500 euro sau 2000 ,cat o fi....

2. m am dat cu accord si sunt posesor de avensis.Singurul lucru care il are honda si nu toyota este acel demaraj extraordinar.....in rest nimic,este chiar sub la materialele folosite ,la inbinari etc,cel putin asa mi s a parut mie...si sa nu mai zic ca honda nu are comp.de bord...( e ceva asemanator la ceasurile de bord...)

3.pana sa mi i au avensis si eu m am uitat la accord,dar ca si la ceilalti m au dat inapoi taxele (eu am luat o cash),si inca ceva important ce avea avensis la 20 000 euro ( cea cu motor de 2.0) cip era la honda la vreo 23 000 cip ma refer la toate sistemele de siguranta ( ABS,EBD sau BA,VSC) la avensis +cele 9 airbaguri= 5 stele euroncap cu cele 34 puncte adica cele mai multe din clasa ei...Bine honda avea acel motor de 2.4......dar si un consum urban pe masura ...(12.4 l/100 km)
catalin53688
:bash:
catalin53688
dragii mosului nu vorbesc din auzite. leasingul de care zic eu e pe 48luni deci atentie nu 24 de luni.avans 30% inseamna 4692 euro.in tabelul pdf primit de la asko rata lunara ajunge la 430 euro.inmultiti asta cu 48 si o sa va dea 20000plus avansul 4700 euro. =25000.da! rata simpla e 260 euro dar cu capital care nu stiu ce e ,asigurare,dobanda,tva=430euro. ouchhhhh!
madalina
Du-te la Carpati//1 Asko are cel mai mic discount, iar personalul este total neinstruit!
G e o r g e
inafara de demarajul ala blink.gif

pai si ala nu conteaza ?

motoarele toyota sunt motoare bune , dar si honda face super motoare ! recunoaste .

eu toyota o vad mai jos decat honda . no offence . este parerea mea smile.gif
CRG
sau mai bine zis, Avensis-ul e mai jos decat Accord-ul.. sa nu uitam ca Hondei i se zice BMW-ul japonezilor.. si sa nu uitam cate premii au luat anul acesta cu noile lor motoare..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.