Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bani la iesirea din tara
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
CCI
Stiu ca la iesirea din tara cu destinatia una din tarile UE, este nevoie de 100 EUR/zi, minin 500.

Intrebarea este daca acesti bani trebuie avuti "cash" sau se poate prezenta un extras de card, etc?
Andrei Suzuki
Iti trebuie o copie dupa un extras de cont din ultimile 24h ca sa dovedesti ca ai bani pe acel card.Atat.
CCI
Multumesc Andrei. O sa scot o situatie a contului de la un bancomat inainte de plecare.

Nu de alta, dar pana acum nu am plecat niciodata cu atat cash la mine afara si mi-au spus cativa cunoscuti ca pe la Giurgiu fac mai nou mutre daca mergi in Grecia si nu ai banii cash.
Watcher
O intrebare: in ce valuta trebuie sa fie extrasul de cont?
Si sunt serios. Eu am mai multe carduri care sunt in lei, dar se pot folosi pentru plati si extragere de numerar in afara. Stai sa ii explici la vama cm unctioneaza cardurile sau trebuie neaparat sa iti faci card in EURO (am si de-asta, dar intrebarea e una generala)
CCI
Nu cred ca ar trebui sa conteze valuta, atata timp cat cardul e utilizabil afara.
Watcher
Stii cum zice Toparceanu: "stiu proverbul ca l-avem si la ovrei, dar problema e daca-l stie si Grivei".... Ma refer la faptul ca e utilizabil afara
Andrei Suzuki
Cel mai bine ar fi sa ai unu in Euro.Gandeste-te ca ai putea sa pierzi mult si la curs daca tu te duci cu card in Lei
CCI
smile.gif De fapt de ce sa ne mai miram .... Cred ca cel mai sigur e un card in EUR/USD. Asa nu cred ca vor fi probleme.
HalbaSus
In mod normal, banca la care ai cardul ar trebui sa-ti spuna daca e folosibil intr-o tara anume si care e schimbul leu/euro/moneda tarii respective la bancomatele de acolo... de multe ori e mai rentabil sa duci cash... Se poate intampla ca unele bancomate sa accepte cardul tau iar altele nu (ma refer la cele din strainatate), de asemenea daca ai de gand sa platesti cu cardul in restaurante/magazine s-ar putea sa ai surprize (nu am inteles exact de ce nu pot folosi in unele locuri si in altele da acelasi card... ).

Sincer eu recomand sa ai macar niste bani de rezerva cash... pt a evita problemele.
Andrei Suzuki
Am intrebat acum si nu conteaza moneda,dar preferabil ar fi sa ai macar usd,daca nu euro.Dar,cum zicea si Halba,e bine sa ai si cash la tine.
geeoo30
Eu am card in lei Bcr-visa-electron si l-am folosit cu succes peste tot in belgia, statii benzina, magazine, restaurante, bancomate. In tara imi opresc banii la cursul din ziua respectiva al bnr plus comisionul ala de utilizare in afara retelei bcr. La vama nu au cerut sa arat desii aveam extrasul in lei asa ca nu stiu ce ar fii zis. In schimb sau legat de chestia cu invitatia sau rezervarea la hotel fiindca au zis ca a aparut o lege care cere asta de curand chiar daca mergi numai 5 zile, dar s-a rezolvat cu 500 mii lei spaga. beer.gif
CCI
Asta e interesant. Pe site la Politia de Frontiera spun ca daca nu ai rezervare la hotel, atunci ai nevoie de 100 EUR/zi (minim 500). Numai pentru Germania si Spania este nevoie de o invitatie.

Catre ce tara ai mers de au cerut invitatie? Eu tocmai asta vreau sa evit, probleme la iesirea catre Grecia saptamana viitoare.
geeoo30
Am plecat cu avionul la Mastricht-olanda dar de acolo vroiam sa ajung in Brussel inca 125km cu masina ma astepta cineva, cursa era mai ieftina pana acolo si am ales asa, dar se poate sa ai dreptate cursa asta de mastricht este practic pt dusseldorf-germania si se poate de aia sa fii cerut. Cred ca nu o sa ai probleme la greci si, oricum ti-am zis, treci "usor" de ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.