Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum e sa fi lovit de un 'inteligent' care nu avea asigurare
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Alex46215
mi s-a intamplat chiar mie,ieri pe DN2 (E85) in comuna Urechesti.mergeam eu linistit cu 60 km/h(deja parcursesem 300 km si oricum sunt radare pe acolo).un utilaj de facut marcaje a iesit nonsalant in fata mea cand mai aveam max 15 m pana la el desi eu eram pe banda 2 cu faza scurta aprinsa.in fine,am franat puternic si am reusit sa evit utilajul respectiv.dar n-am apucat sa ma bucur prea mult ca ma trezesc cu un papuc in spate. impactul a fost atat de violent incat papucul mi-a saltat un pic de la sol spatele masinii si m-a aruncat 5 m mai in fata in ciuda faptului ca masina mea nu e chiar usoara avand 1400 kg. am ramas stupefiat cand individul de la volanul papucului,un tigan analfabet care nici macar nu stia sa scrie in declaratie,zbiera la mine ca de ce am pus frana,ca eu sunt vinovat si sa-i dau asigurarea.norocul meu a fost ca am chemat politia repede pt ca deja se stransesera alte 4 masini pline cu tigani care ma sfatuiau sa plec amenintandu-ma cu bataia.cand a venit politia mi s-au confirmat suspiciunile: tiganul nu avea nici un act la el si dupa 2 ore de discutii aprinse a recunoscut ca nu are nici asigurare.cei de la politie mi-ai spus ca singurul lucru pe care pot sa-l fac e sa-l dau in judecata dar oricum nu-mi recuperez banii,mai mult pierd si timp si bani inutil.drept urmare trebuie sa-mi repar masina singur. unica concluzie pe care o trag e ca traim intr-o tara de rahat.parerea mea e ca numai in Romania se poate asa ceva, sa intre un retardat in tine,sa-ti fac masina zob si sa scape doar cu o amenda de 800 de mii.
krysty
stai relax... bine ca nu ti-au luat gatul... s-au vazut cazuri. iti repari masina pe Casco tau iar societatea de asigurari isi va recupera dauna de la individul care a provocat accidentul.
Watcher
Totusi, iti va creste rata la casco anul urmator, din cauza ca ai avut 'evenimente'...
krysty
mda... si ce spui tu e adevarat...
Alex46215
din pacate nu am casco...masina mea e veche,din 82.dar arata aproape perfect inainte de accident si era starea ei originala sad.gif nu doresc nimanui sa pateasca ce am patit eu. sint foarte indignat si nu credeam ca se poate intampla asa ceva.
Iulian53383
Salut. tuturor !Referitor la ce-a ce ti sa intimplat dupa noua lege (nu stiu exact cind a fost pusa in aplicare dar exista ) statul roman este dator sa te despagubeasca daca nu rezolva treaba , dar ca sa ai un spate beton dute la un medic si spune ca ai pierderi de memo` si de vedere din cauza impactului ,lucru care nu il poate dovedi nici un supermedic , se numeste trauma post...nu stiu exact sa ma exprim !!
:brave:
catalin48786
IN faze de astea imi vine mie sa aduc un vadim care sa faca niste puscarii ieftine si sa bage acolo tot omul care face o belea si nu are cu ce sa acopere paguba!!! De ex. o zi de stat la mititica pentru fiecare 10 ron de amenda!!!
Da Doamne sa vina si vremurile alea cat oi trai eu...
( off topic ) citisem undeva zilele astea ca, cu cat e mai ingaduitoare societatea cu infractorii cu atat acestia prolifereaza mai mult!!! Asa ne trebuie daca avem o politie slaba...
Cine vrea sa mediteze sa se intereseze ce a facut Primarul Giuliani cu New York-ul cat a fost el primar ( undeva in 1999,2000,2001 ) A bagat spaima in toti infractorii de a scazut infractionalitatea cu 25% si criminalitatea cu 50% numai in doi ani...
petre 1
nu cred ca ai ce sa le faci ,am patit exact acelasi lucru in Bucuresti la Foisorul de Foc ,iar politia mi-a"recomandat "sa imi vad de treaba si sa repar masina cu banii mei,si sa fiu multumit ca nu m-au batut si mi-au luat masina.Cam asta e POLITIA ROMANA mult laudata de Sabah.
madalina
CASCO obligatoriu daca nu vrei sa (mai) treci prin astfel de situatii.

Daca ai nervi, timp si bani, il poti da in judecata!
Florin42855
cu casco e problema la masini asa vechi - doar talharii de la asirom mai fac pentru masini mai vechi de 10 ani si aberant de scump oricum...

misto ar fi sa stii pe cineva care sa iti faca casco dandu-i doar actele si talonu, carte de id etc. - si dupa 2 sapt tzup la constatare... mp in continuare sa nu se inflameze moderatorii :wave:
Alex46215
stie cineva cum decurge un astfel de proces? imi recuperez banii sau mai pierd altii+ timp
pretorian
de la tigani putin probabil ca vei recupera ceva si oricum un proces din asta dureaza foarte mult.


p.s imi pare rau ca nu putem sa te incurajam dar din pacate asa stau lucrurile in romania :bash:
madalina
QUOTE(Alex46215)
stie cineva cum decurge un astfel de proces? imi recuperez banii sau mai pierd altii+ timp


Alex, teoretic iti recuperezi banii!

Practic: sansele sunt mici! Te poate amana pe diverse motive: nu are avpocat, avocatul nu a avut timp sa studieze dosarul, si-a schimbat avocatul, i s-a imbolnavit pisica etc, apoi trece la amenintari al adresa celor ce sunt de partea ta - am renuntat la un proces cu niste rromi din cauza ca martorii mei au fost amenintati cu moartea de catre rromi si si-au retras declratiile, desi aveam dreptate si eram pagubita!

Nu te incanta cu nimic, dar la o masina din 82 ai fi primit pe RCA foarte putin - se calculeaza 85-90% din valoarea de catalog de noua, iar apoi primesti o suma corespunzatoare procentului in care este afectata masina!

Sfta pentru toti cei ce nu au CASCO: nu enuntati la el! Pe RCA nu primiti mai nimic!
Alex46215
multumesc pentru sfaturi! pana la urma tot singur imi repar masina si cu proces,si fara. asa ca cel mai bine imi vad de treaba mea. cert e un lucru:daca ma mai loveste un astfel de dobitoc fara asigurare nu pot rezista sa nu-l calc in picioare la fata locului ca sa-i dau si eu asigurarea pentru a-i servi la reparatii la sectia chirurgie maxilo-faciala. :boxing: .nu vi se pare corect? trebuie sa fi cel putin inconstient,daca nu nebun, sa circuli fara asigurare, alaturi de masini de zeci sau sute de mii de euro. numai pentru o avarie minora la o astfel de masina iti vinzi casa pentru a-i plati omului paguba. de ex am un prieten cu un 325i din 2001 care a fost despagubit de casco cu 247 mil pentru aripa fata,o usa,prag,spoiler,si un far.
HalbaSus
Procesul ar trebui sa fie simplu de castiga, in maxim 2 termene se da o sentinta ca nu vor sa-si incarce prea tare arhiva cu dosare... dar ce faci dupa ce primesti sentinta ca tiganu' tre sa iti dea x milioane lei ?

Te duci tu ? platesti un executor judecatoresc ? esti sigur ca renteaza ? in plus, e foarte probabil sa nu aiba nici un leu tziganul... ce faci ? crezi ca pt cateva milioane o sa se bage un executor judecatoresc sa ii scoata la licitatie bunurile ? - faza cu executorii judecatoresti e ca ei lucreaza pe bani, bani care in cazul tau probabil sunt mai multi decat ce datoreaza tiganul...

Complicat rau de tot...
pretorian
tocmai de acea isi permit sa faca neregulile astea pentru ca i-a invatat cineva ca nu li se poate intampla nimic cu exceptia unei amenzi de cateva sute de mii :bash:

p.s vorba unuia de la tv. TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA(OMOARA) TOT TIMPUL din pacate as spune eu. blush.gif
ionut53997
Nu este adevarat ca pe RCA nu primesti mai nimic. Chestia cu valoarea masinii se aplica doar daca masina nu se mai poate repara si atunci iti vor da o suma de bani care este intradevar de 80-90% din valoarea evaluata a masinii. In cazul in care masina se poate repara te duci cu ea la nenea evaluatorul de la asigurator, el se uita, compara ce a scris politia cu ce vede el, face niste poze dupa care iti scrie ceva pe o hartie si te trimite la unul din service-urile agreeate de ei. Lasi masina acolo si o iei peste x zile. Asta e tot.
Cristian51367
esti tu sigur de asta ionut? ai fost tu asa?
eu sincer, chiar ma indoiesc de asta
oricum ei din paguba iti asigura doar 80-90%
cel putin asa stiam eu blush.gif
guerilla
daca te duci cu RCA-ul vinovatului la un service cu decontare directa cu asiguratorul RCA atunci nu te mai intereseaza de costuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.