Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiat Stilo 1,4 mpi 16V vs. Renault Clio bicorp 1,4 16 V
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
adi.mitrea
Ambele masini sunt foarte bine dotate in opinia mea. Un mic plus pentru Clio bicorp.

Sa zicem ca tinem cont in comparatia asta de dotari, design, fiabilitate.

Deci?

Daca ati fi pusi in situatia sa alegeti intre aceste 2 masini ce ati alege? Cu argumente pro contra va rog. Eventual posesori nu pareri din auzite (cel putin ce citesti despre fiat te sperii...)
Florin42855
renault este peste fiat la fiabilitate. si clio in ciuda faptului ca e asamblat in turcia s-a dovedit extrem de fiabil.
adi.mitrea
QUOTE(Florin42855)
clio in ciuda faptului ca e asamblat in turcia s-a dovedit extrem de fiabil.


Clio bicorp nu e asamblat in Turcia!

Statisticile asa spun, ca Renault este peste Fiat la capitolul fiabilitate. Mie Stilo mi se pare o masina excelent echipata (ca si bicorpul la 13.000 euro) dar care este un pic mai mare si mult mai confortabila.
Laur007
Cand spui dotari la ce te referi ? ( standard ? )
La design merg pe Fiat.
Fiabilitate, eu cred ca depinde si de sofer.
Am avut 2 Fiat ( mai am unul ) si spun ca sunt fiabile. Cei care le vorbesc de rau mai mult ca sigur nu au fost posesori.
Am si un Clio Symbol ( Turcia ) si pot spune ca sunt multumit ( dupa 6.000 km ).
Eu mai degraba as intoarce capul dupa un Fiat Stilo.
Laur007
...Revin

Sigur daca te uiti la consum alege Renault dci.


P.S. Sper sa nu te fi bagat in ceata!!!

:doh:
adi.mitrea
La dotari ma refer la standard sigur! Sa zicem ca bicorpul sta un pic mai bine (extreme dci = jante, CD, aer cond auto). Dar la Stilo cu fix 300 euro le iei si pe astea!

Ca spatiu, desi nu m-am urcat in nici una din ele (ba parca la salon auto de la BUC din 2001) mi se pare mult mai bun Stilo si mai confortabil!

In conditiile in care voi merge max 15.000 km pe an cred ca motorizarea nu pune probleme!

Ce Fiat-uri zici ca ai avut?
Ce Fiat ai in prezent?
adi.mitrea
Cum sunt service-urile?
Cam care e pretul pentru o revizie?
Pisele sunt scumpe? (in comparatie cu Renault mai exact)
Despre Autoitalia nu prea am auzit de bine... oare cum o fi de fapt?
Posesori de Fiat, ca sa-i intreb, cam putini pe aici desi este o masina buna in opinia mea!

Masina ta cred ca e o Brava (in poza fara sa ma uit atent mi se parea celica 1, aia cu faruri escamontabile)
petre 1
"Am avut 2 Fiat ( mai am unul ) si spun ca sunt fiabile. Cei care le vorbesc de rau mai mult ca sigur nu au fost posesori."

Eu cred ca si la Fiat trebuie sa ai un pic de noroc ,acum 4 ani Firma la care lucram a cumparat un Fiat Ducato care dupa doua zile nu mai facea caldura deloc(eram in decembrie)iar in primi 10 mii de km am schimbat tot ambreiajul(cu sistem hidraulic )si chiar si pedala,dupa care a urmat schimbul total al distributiei ,pentru care am asteptat 3 saptamani pentru ca nu aveau in Romania iar problemele nu s-au oprit aici a urmat si contactul care refuza sa ramana pe pozitia de mers si atunci cand dadeam intr-o groapa sarea si oprea motorul .Sa fie vorba doar de un caz izolat ?? blink.gif
adi.mitrea
Sper ca al tau Ducato sa fi fost un caz izolat. Fiat de regula nu face rabat de calitate la vehiculele comerciale. Inclin sa cred ca turismele au si ceva piese mai bune!

Chiar daca ar fi astfel de probleme, garantia ar trebui sa-si faca datoria! Dar asta tine de dealer, nu? :evil:
Oricum nervii si timpul nu ti-i mai repara nimeni! blush.gif
adi.mitrea
Sper ca al tau Ducato sa fi fost un caz izolat. Fiat de regula nu face rabat de calitate la vehiculele comerciale. Inclin sa cred ca turismele au si ceva piese mai bune!

Chiar daca ar fi astfel de probleme, garantia ar trebui sa-si faca datoria! Dar asta tine de dealer, nu? :evil:
Oricum nervii si timpul nu ti-i mai repara nimeni! blush.gif
Laur007
Acum mai am un Uno din '87 ( il am de 8 ani ) pe care-l poti vedea postat la vanzare si am mai avut o Marea cel din poza ( de fapt a ramas in familie la socri ), masina e din '99 si nu se poate compara cu un Logan pe care ar fi vrut ei sa si-l cumpere.
G e o r g e
daca vrei sa fie fair comparatia compara acelasi tip de motorizare smile.gif
Laur007
FIAT STILO
5 usi, Active 1.9 JTD 80 CP

Pret de baza (Stilo 5 usi, Active 1.9 JTD 80 CP) 11.895
Culoare exterior: BIANCO 0
Model interior: Bord bicolor + Tessuto Doria grigio chiaro 0
Jante: standard (Jante din otel de 15" cu pneuri 195/65) 0

DOTARI STANDARD
1. Roată de rezervă normală
2. Proiectoare ceață
3. Aer condiționat
4. Roată de rezervă de dimensiuni normale
5. EOBD (pt. mot. 1.9 JTD 80 / 115 CP)
6. Spațiu de depozitare în bord cu posibilitate reglare temperatură
7. Radiocasetofon Bosch + 6 difuzoare + antenă
8. Proiectoare ceață
9. Aer condiționat
10. Bord bicolor (standard la versiunea în 5 uși și opțional la versiunea în 3 uși)
11. Capace roți design nou
12. Tapițerie țesătură Doria
13. Jante din oțel de 15” cu pneuri 195/65
14. Servodirecție Dualdrive
15. Centuri de siguranță posterioare cu prindere în trei puncte
16. Airbag frontal șofer și pasager cu sistem SMART
17. ABS + EBD
18. Cutie de viteza în 6 trepte (1.4 MPI 16 v 95 CP)
19. Duze aerisire locuri spate (doar pentru versiunile berlina 5 usi)
20. Sistem MY CAR (personalizare funcții mașină)
21. Protecție volan
22. Volan 3 spite fără comenzi
23. Volan reglabil pe înălțime și axial
24. Banchetă spate rabatabilă divizată 1/3, 2/3 cu spătar reglabil
25. Scaun șofer cu reglare în înălțime
26. Sistem aerisire cu recirculare
27. Geamuri față acționate electric cu senzor de obstacol
28. Oglinzi reglabile electric, încălzite, cu carcasă în culoarea caroseriei
29. Portiere față cu sistem de iluminare în poziția deschis
30. Suport pahare (față)
31. Sistem Isofix - banchetă spate (2buc.)
32. Plafonieră spate
33. Doua tetiere posterioare reglabile pe înălțime
34. Sistem antifurt cu cod Rolling
35. Telecomandă multifuncțională
36. Buson rezervor fără cheie
37. Închidere centralizată
38. Computer de bord cu indicator temperatură externă
39. Tablou de bord cu display digital monocolor cu cristale lichide

Pret CCP * 11.895 EURO
Pret DDP ** 12.046 EURO
* fara taxe, ** cu taxe incluse

garantie
Totală: 3 ani fără limită de kilometri





RENAULT CLIO BICORP 1.5 dci 80 CP


DOTARI STANDARD ( Extreme )

1. A.B.S. + A.F.U. (Asistenta la Franarea de Urgenta)
2. Aer conditionat cu reglare automata
3. Airbag-uri frontale sofer + pasager
4. Airbag-uri laterale torace pentru locurile din fata
5. Bancheta spate rabatabila si fractionabila 1/3-2/3 + 3 tetiere spate reglabile pe inaltime
6. Bare de protectie in ton cu caroseria
7. Centuri fata in 3 puncte, cu reglare pe inaltime, pretensionare si limitator de efort
8. Centuri spate in 3 puncte
9. Computer de bord
10. Directie asistata electric
11. Geamuri fata electrice, cu comanda prin impuls pe partea soferului
12. Geamuri cu tenta
13. Imobilizator electronic codat
14. Inchidere centralizata cu telecomanda
15. Oglinda retrovizoare asferica pe partea soferului
16. Oglinzi retrovizoare electrice si degivrante
17. Oglinzi retrovizoare in culoarea caroseriei
18. Proiectoare de ceata
19. Radio cu mono CD 4X22 W RDS codat, cu afisaj separat si satelit de comanda
20. Stergatoare parbriz cu senzor de ploaie
21. Volan din piele
22. Volan reglabil pe inaltime
23. 4 jante din aliaj usor 15"

OPTIUNI DISPONIBILE

Radio cu mono CD 4X22 W RDS codat, cu afisaj separat si satelit de comanda, cu magazie CD
Tempomat (Dispozitiv pentru reglarea automata a vitezei) si limitator de viteza
Trapa acoperis cu actionare electrica
Vopsea metalizata




Preturi Pret fara taxe (dotare standard)
10.725 Euro
Pret cu toate taxele 12.890 Euro (dotare standard)



Trage si tu concluziile !
Florin42855
scuze am avut senzatia ca era clio symbol :angel:
adi.mitrea
Pentru George! gata am schimbat titlul acum e "fair compair" intre doua benzinare!

La clio mai ies cateva din dotarea standard si trec la optionale (pentru 1,4 16V), Stilo e mai castigat aici!

Concluzia am tras-o Laur! Eu vreau STILO!
Astept parerile voastre si argumente pro-contra intre STILO si CLIO! Poate ma convingeti sa renunt la FIAT ca tare-s indecis biggrin.gif
ncristi
Depinde ce vrei de la masina. Daca vrei spatiu--> stilo.

Personal habar nu am ce sa-ti spun sa alegi....greu smile.gif
Oricum motorul de 1.4 16v de la renault este unul fiabil si performant, insa clio are spatiul mult mai mic...

Impotriva fiatului ar fi fiabilitatea insa chestia asta mai depinde si de noroc si de ce vrei sa faci cu masina...

Bafta oricum!
adi.mitrea
Cristi.... at fi prima mea masina! Am 20 de ani, student anul I la sociologie la univ bucuresti!

Ce pot sa fac cu ea... acasa - facultate si invers, intalniri cu prietenii, mers la tara la bunici, plecari prin tara o data pe luna! Sunt singur la parinti, adica mai am un frate care are masina (LOGAN) lui. Deci nu am nevoie de 4 usi, dar tin la confortul interior, vreau ca masina sa fie spatioasa!

La banii astia, max 13.000 euro nu am gasit alta oferta mai buna decat Fiat-ul. M-am mai uitat (in ordinea preferintelor) la Clio bicorp, Ford Fiesta, Opel Corsa. Daca nu voi ajunge la o marire de buget pana la 13.000 imi voi lua Logan sau Albea!
ncristi
QUOTE
la o marire de buget pana la 13.000 imi voi lua Logan sau Albea


Uita-te si la un hyundai accent chear daca este putin mai scump este peste logan si albea.
adi.mitrea
ma gandisem la accent dar trebuie sa fac ingineria aia de leasing ca sa scap de taxele vamale si trebuiesc actele pe numele lui tata (ca eu n-am venit), iar el n-are permis. Nu cred ca o sa vrea sa se complice. Daca nu imi da bani de Stilo, Accentul este o varianta foarte buna pe care voi incerca s-o sustin! Dotarile sunt cam putine la masina asta 1.3i insa in comparatie cu Kogan sau Albea tinuta de drum e excelenta (punte independenta spate). Reviziile de 11 milioane pe an mi se par mai mult decat exagerate! Aici FIAT si DACIA stau mult mai bine.

Eu tot la STILO sper biggrin.gif
C Z R
as vrea sa te anunt ca hyundai accent a fost desemnata de catre cea mai tare revista auto Top Gear ca fiind cea mai proasta masina a anului 2004 din toate punctele de vedere! asa ca nu te mai lasa asa usor de dus de nas! iar in ceea ce priveste fiat stilo, am vazut test de viteza(intrecere) intre fiat stilo si mitsubishi evo de 400 cp si ghiceste tu ce s-a intamplat!? da exact cum ai dedus stilo l-a facut praf pe evo, si tocmai inainte am vazut avelasi evo cu un lamborghini si evo bineinteles l-a facut praf urat de tot pe lamborghini, si alti au vazut testele astea! nu te mai lua tu asa dupa toti subiectivii din acest topic, vezi ce bani ai, cat iti permiti, te duci faci test-drivere cu masinile alese ca optiuni si apoi tragi niste concluzii bazate pe realitate si nu pe fictiuni sau pareri pur subiective ale userilor acestui topic, ce spui nu e asa mai intelept?
krysty
QUOTE(Alex Aka)
iar in ceea ce priveste fiat stilo, am vazut test de viteza(intrecere) intre fiat stilo si mitsubishi evo de 400 cp si ghiceste tu ce s-a intamplat!? da exact cum ai dedus stilo l-a facut praf pe evo, si tocmai inainte am vazut avelasi evo cu un lamborghini si evo bineinteles l-a facut praf urat de tot pe lamborghini, si alti au vazut testele astea!

de evo vs. lamborghini am mai citit pe undeva da' stilo sa faca praf un evo... totusi... :wtf: poate pui si tu un link ceva...
ncristi
QUOTE
as vrea sa te anunt ca hyundai accent a fost desemnata de catre cea mai tare revista auto Top Gear ca fiind cea mai proasta masina a anului 2004 din toate punctele de



strange...
Pot sa-ti enumar o groaza de masini mult mai idioate de cat accentul, inclusiv fiat...

Probabil ca in momentul in care hyundai o s-si deschida o fabrica in UK o sa-i creasaca brusc fiabilitatea laugh.gif

Nu cred...englezii nu ar face asa ceva laugh.gif ...au furat de-au rupt toata istoria insa ma indoiesc ca ar falsifica un clasament auto laugh.gif ....
C Z R
sal! eu am vazut asta in emisiunea topgear smile.gif iata un link dar nu stiu daca scrie de asta acolo http://www.bbc.co.uk/topgear , despre cat de subiectivi sunt englezii, cat de falsificatori sau cat de onest poate fi un asemenea top cu masini proaste sau bune nu stiu oricum la proaste se afla chiar fiat stilo asa ca... cristi36176 acum presupun ca ca o sa spui cat de bun este topul si ce cinstiti sunt englezii, desigur corespunde parerii tale ne-subiective! a pardon ce prostie :bash: am scris, megane este sub stilo in acest top, offfffff biggrin.gif
adi.mitrea
Salut! Ma bucur ca ati fost activi si m-ati bombardat cu sfaturi!
Alex Aka... nu e cazul sa-mi spui sa nu ma iau dupa parerile subiective ale celor de pe forum! Parerea lor conteaza dar nu e decisiva!

Despre Stilo care face Evo nu am citit dar viitorul (poate) al meu stilo nu va avea decat motor de 1,4 16V si 95 CP. Deci n-o sa faca evo in nici un caz. Ce sa mai spun ca atinge suta ca si un logan!

Nu cred eu ca Hyundaiul este asa prost! Fara suparare, probabil revista aia britanica sau ce o fi nu luat in testul respectiv dacia logan, fiat albeea sau clio symbol! Atunci ai fi vazut ca hyundaiul nu este pe ultimul loc. (la accent ma streseaza service-ul = 11.000.000 lei/ an)

CAut la viitoarea mea masina un design cat de cat reusit, dotari medii sau un pic peste medie, sa nu aiva probleme de fiabilitate (nu-mi sariti in cap ca Fiatul e prost!), comportament rutier bun!

Dintre masinile noi, ordinea preferintelor ar fi asta:

fiat stilo
renault clio bicorp
hyunday accent
fiat punto
ford fiesta
opel corsa
fiat albea
dacia logan

Toate benzinare cu motoare nu mai slabe de 75 cp.

Multumesc pentru sfaturi. Astept si alte sugestii!
De Stilo vs Clio..... nu zice nimeni nimic?
James Kilowatt
Pai dupa parerea mea, clio ar trebui comparat cu punto, nu cu stilo.

Si tot dupa parerea mea, Fiesta ar trebui sa fie in clasament deasupra lui punto si a clio bicorp. Cine a mers in spate cu vreuna din astea stie de ce..
Laur007
A.A. bine a grait !
QUOTE
...nu te mai lua tu asa dupa toti subiectivii din acest topic, vezi ce bani ai, cat iti permiti, te duci faci test-drivere cu masinile alese ca optiuni si apoi tragi niste concluzii bazate pe realitate si nu pe fictiuni sau pareri pur subiective ale userilor acestui topic, ce spui nu e asa mai intelept?
adi.mitrea
Comparatia din topic este pur subiectiva! Sunt doua masini intre care oscilez! Nu e o comparatie de clasa.

Cate despre acel asa zis clasament, sunt din nou optiunile mele in ordinea preferintelor. Adica cam aceea ar fi ordinea in care le-as cumpara!

Se pare ca nici un posesor de Stilo nu s-a implicat in acest topic (nu ca ar fi prea multi pe forum...). Nici unul de clio bicorp... M-as fi asteptat la ceva "pareri subiective" la cald, de la posesori. Daca nu sunt... pace si tutun pana imi cumpar masina (oricare ar fi ea din lista aceea).

Va multumesc tuturor! Acest topic se poate inchide!
eddie
Conditiile au fost prea restrictive de comparatie.Eu am Bicorp,dar era vorba de motoare de benzina,eu nu pot sa-mi dau cu parerea,ca am motor pe diesel... biggrin.gif
C Z R
adrian scuza-ma dar am vrut doar sa te ajut, imi pare rau daca ti-am dat sfaturi proaste, si eu credeam despre fiat albea ca este proasta, uite ca detin una si pot spune ca sunt foarte multumit, neasteptat de bine se comporta, in fine am si unele nemultumiri dar sunt foarte mici aproape inexistente fata de alte masini!succes la cumpararea masinii visurilor tale!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.