Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Garantie 2 ani sau 100000km
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
dan48523
Am pus intrebarea si pe un topic ce a fost mutat, si vreau o parere in urmatorul caz:
īmi iau un Renault Modus iar pe fisa de prezentare scrie clar de catre cei de la Renault: garantia e de 2 ani sau 100000km. Dealerul mi-a spus insa altceva, si anume ca 100000 se refera la km parcursi in cei 2 ani, adica daca fac suta in 4 ani, nu am garantie decat pt 2 ani.
Vi se pare normal asa ceva? Din cata gramatica stiu, sensul expresiei "2 ani sau 100000km" ar trebui sa fie altul.
Pana la urma care e adevarul? Ce acopera garantia asta?
SSARG
Prima din cele doua la care se ajunge!
madalina
Ar trebui sa citesti cu atentie contractul si/sau cartea masinii: 2 ani sua 100.000 km, valabil fiind primul termen atins!

Unii dealeri ofera un numar de ani fara limita de km, dar, din cate stiu, nimeni nu ofera un numar maxim de km fara perioada temporala specificata- de exemplu poti reseta mereu kilmetrajul si ai masina tot in garantie....
dan48523
Se poate reseta kilometrajul si la masinile astea cu computer de bord? Ca eu credeam ca iti poate pune aparatul si iti spune tot.
Si ce acopera garantia asta? Piese de schimb? E o varianta extinderea garantiei la 3 ani sau 100.000km, sau 4 ani sau 100.000? Am de pierdut sau de castigat de pe urma unei astfel de manevre?
madalina
La unii se poate extinde perioada de garantie contracost, la altii nu! trebuie sa ceri un document semnat si stampilat cu explicatiile cat mai detaliate ale garantiei! Pentru ca te trezesti ca iti spun> asta nu mai e in garantie, cealalta e din vina dvs si tot asa!

Majoritatea dealerilor sunt magari cand vine vorba de garantie!
Iulian53383
Nu se poate reseta kilo“ decit de la bord pt cel "bios " sa zic biggrin.gif risk foarte mare 90% sa faci varza tot, decit daca se cunoaste una bucata service original cu aparatura originala wink.gif e poate oricind recupera datele + data cind a fost modificat!
costel31664
Arata f bine masinuta. Ce varianta de motorizare ti-ai ales?
poti sa afli ce greutate are masina? blush.gif

http://www.masini.ro/stiri-detalii,1941,1,...-in-Romania.htm
dan48523
Nu am nici un interes sa resetez kilometrajul, doar ca imi imaginam ca esti pus sa alegi intre ce gerantie vrei: daca stii ca mergi mult alegi 2 ani, daca mergi mai putin alegi 100000. Dar inteleg si punctul lor de vedere pe care l-ati explicat foarte clar.
In alta ordine de idei, Modusul are 1180Kg (dci de 65Cp) sau 1185(dci 80Cp).
robert
Ar fi culmea sa alegi intre ce tip de garantie vrei, 2 ani sau 100.000km.Daca faci 5000km/an, asta ar inseamna sa tot fie masina in garatie vreo 20 de ani.Nu se poate.Oricum, faza cu garantia e mare teapa.Te trezesti ca de fapt ambreiajul, suspensia, franele si altele nu sunt in garantie.
Pavalasc38972
va rog sa luati in calcul si garantia pe calea de rulare (amortizoare, pivoti , bucse, rulmenti etc). Ex . Renault : 20.000 KM ; Skoda 30.000 km :evil: . Asa ca 100.000 km sunt numai pentru o anumita parte a masinii. :minigun:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.