Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Megane II vs Hyundai Elantra vs Astra Classic
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
R.V.28389
Salut!
Vreau sa propun acest topic, desi a mai fost abordat in diverse forme, dar sunt masini la care experienta de exploatare a utilizatorilor este importanta (adica sunt intrebari despre fiabilitatea lor).
Ce nota dati la aceste 3 variante, din punct de vedere al performantelor motoarelor, comfort, service (pret si calitate), condus (ca masina de familie), revanzare:
- Megane II sedan 1.6 l Influence (sau Expression)- pret CIP aprox. 11.500 Euro
- Hyundai Elantra 1.6 l - pret CIP aprox. 10.500 Euro
- Opel Astra Clasic 1.6 l- pret cu dotari corespunzatoare (AC manual, proiectoare ceata, oglinzi electrice, geamuri electrice fata)- CIP 11.000 Euro

Multumesc,
RV
R.V.28389
Ei bine, nu credeti interesante cele 2 ca optiuni? Sau intr-adevar, Elantra e o mare necunoscuta pentru romani?
In studiul JD Power 2005, Elantra se situeaza la nivelul Golfului, Megane cu vreo 30 locuri mai jos.
Oferta actuala la Elantra cuprinde echipament de top (AC automat, proiectoare, computer, CD 6 boxe), comparabil cu Megane SDN.
La motor, exista o mica diferenta de vreo 10 CP in favoarea Megane.
La portbagaj, din nou Megane e in fata cu >500 litri, Elantra are <430.
La consum, cartea tehnica favorizeaza usor Elantra, dar stiu ca exista dubii fata de consumurile "oficiale", si la Renault si probabil la Hyundai.
La pret, Elantra e mai jos cu vreo 700-1000 Euro CIP.
La design, Megane pare mai de 2005, dar gusturile nu se discuta (?).

Balanta este cam egala pentru mine. Mai lipsesc opiniile celor avizati si incercati cu cele 2 modele, si, cum la Iasi nu au la drive test nici una, nici alta (motorizarile de 1,6)...
Astept comentariile...
RV
PS: Vedeti ca am lasat Opelul deoparte, este adevarat ca se va scoate in 6 luni varianta sedan pe baza model nou?
G e o r g e
elantra are ESP ? cate stele are la ncap elantra?
R.V.28389
Elantra nu are ESP, doar TCS (controlul tractiunii)+ABS+EBD.
Modelul 2001 a luat 3 stele la Euroncap, dar modelul 2003 a luat intre 4 si 5 stele (functie de probe) la testul echivalentului american- cel putin citand din articolul de mai jos comparand compactele de pe piata americana, luat din:
http://www.edmunds.com/insideline/do/Drive...22/pageId=56527

-----------------------------------------------------------------
Second Place - 2003 Hyundai Elantra
[...]
Although the Elantra was one of the few sedans in the test with standard side airbags, it has earned mixed crash test results. In tests conducted by the National Highway Transportation Safety Administration (NHTSA), the Elantra earned four out of five stars for driver protection in a frontal impact and five stars for front-passenger protection. In side-impact tests, it earned five stars for front-occupant protection and four stars for rear-occupant protection. Offset crash testing conducted by the Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), however, resulted in a "Poor" rating (its lowest).

All Elantras come standard with a 2.0-liter, four-cylinder engine rated at 135 horsepower. Performance is above average for the category in terms of acceleration and mileage. With a 0-to-60 time of 9.8 seconds, the Elantra was third quickest of the eight cars. Its EPA ratings of 24 mpg city/33 mpg highway are well below the Civic and Corolla at 30/38, but higher than the remaining five cars.
---------------------------------------------------------------------------

Si in concluzie, la pretul asta, mai bine mergi cu multimea :angel: si-ti iei un Megane, sau mergi cu americanii si JDPower si te risti pe coreeni? arigato.gif

RV
guerilla
arunca un ochi sa vezi cat costa o revizie la hyundai si dintr-o data, alegerea ti se va parea foarte usoara biggrin.gif
BandiT
adevarul e ca la hyundai e scumpa servisarea...si in plus destul de putine servisuri se baga la hyundai...
in brasov, Casa Auto , acest 'celebru' service , nu are tester ptr. masinuta mea si m-au trimis la bucuresti ptr. o chestie minora, adica variatia mica a turatiei la relanti.
acum depinde si de alti factori...de exemplu poti intra cu meganu in service imediat dupa garantie, si platesti cat platesti, si hyundaiul poate sa mearga bine 10 ani..cum e al meu. eu as merge si pe design...la pret sunt aproape..la dotari un mic plus ptr. hyundai..mai conteaza sa fie si frumoasa...si aici totul e subiectiv...mie nu-mi place opelul.
tie care iti place?masinuta mea(elantra din semnatura) este f. frumoasa si asta a cantarit mult in alegerea ei...adica nevasta mea a zis ca asta e masina..nu pleaca de acolo fara masina asta...si asa am ales elantra.
dar asta nu e un sfat...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.