Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ne luam MODUS. E diferenta intre 1,5 DCI de 65Cp si 80 CP?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Renault
dan48523
Dupa mai multe ezitari ne-am hotarat sa alegem un Modus 1,5 dci, desi nu l-am testat la drum. Banuiesc ca e acelasi motor ca si pe Clio Symbol, nu?
Asa ca intrebarea e: e mare diferenta intre 65CP si 80CP? Se simte? Nu suntem vitezisti, va conduce masina mai mult sotia.
As vrea o parere avizata cat mai repede, pana imi termina de analizat dosarul pt leasing.
Merci.
madalina
Ia motorul de 80CP! Merita din plin diferenta. Poate faci o depasire niu foarte bine calculata si ai nevoie de o rezerva de putere, chiar daca in rest mergi cuminte si legal!
dan48523
deci sa mai pun 500 euro?
nu are destula putere asta de 65Cp pt o depasire sau un deal?

PS: pana la urma vom avea bord pe mijloc, ca la al tau yaris biggrin.gif
dan48523
imi aduce si mie cineva aminte adresa forumului posesorilor de renault? poate mai aflu pe acolo raspunsuri...
si nu am in minte decat adresa celor de la ford, la cat am tot plutit printre diverse modele auto.
Mojito
1.Nu sta pe ginduri.
2.Nu ezita.
3.Plateste diferenta de 500 Euro.
4.Fara frica
5.Nu vei regreta !
6.Alege modelul de 80 CP.
S-o stapiniti sanatosi si la multe plimbari linistite. Buna alegere.
ncristi
QUOTE
imi aduce si mie cineva aminte adresa forumului posesorilor de renault


punctul_2_din_regulament.ro insa cu parerede rau iti spun ca nu se pomeneste nimic despre modus. Acolo discutiile sunt focalizate pe megane--cea mai analizata masina din tara laugh.gif --- si clio...

Frumoasa masina--s-o stapanesti cu sanatate! smile.gif
ionut35955
Dan si adresa de forum de la Ford care e?
dan48523
Pt ford adresa e www.punctul_2_din_regulament.com, si in general gasesti cam orice pe acolo. Eu vroiam o fiesta ghia, dar m-au cam speriat detaliile legate de seriozitatea celor din service.
Sper ca la renault sa nu fie aceeasi problema.
Modusul e simpatic, are o gramada de spatii de depozitare (e ca la un joc de-a v-ati-ascunselea), o bancheta spate foarte interesanta, si o senzatie de spatiu la volan ( datorita distantei pana la parbriz).
Si in plus o livreaza intr-o saptamana. Asa sper biggrin.gif O sa pun poze, ca sa ma laud.
Razvan52550
Diferenta de putere vine din turbina. Cea de 80 cp are geometrie variabila si intercooler, ceea ce duc la un consum mai mic de carburant, e drept nesemnificativ, desi puterea e marita. Insa cei 80 cp se vor cunoaste la depasiri, iar ca indiciu uita-te la dif. de aproape 2 sec in " prinsul " sutei. Felicitari pt. alegerea facuta in privinta masinii. Daca 500 eur ti se par multi atunci incearca sa te gindesti ca e numai 18 mil rol diferenta dintre turbine :-). Succes !
dan48523
Nasol e ca am sunat la dealer, si de 80 CP nu mai are decat neagra. Eu vreau un visiniu deschis, si ar dura 2 luni sa imi aduca culoarea asta de 80 Cp.
In varianta de 65 cp au culoarea in tara si mi-o livreaza intr-o saptamana.
Cu toata parerea de rau pt pierderea a 15 CP, cred ca va fi 65Cp pana la urma... Va merge si sotia fara depasiri, asta e... biggrin.gif
madalina
Incearca si la alti dealeri!
dan48523
Am sunat si la Iasi si la Bacau si la Piatra Neamt.
Ideea e ca au adus in tara in depozitul de la Bucuresti un anumit nr de masini pt lansare, cu diverse echipari si optionale. Ori au fost prea putine pe diesel Confort Dynamique, ori a fost mare bataia, ca nu cred ca nu se dadeau dealerii peste cap sa imi bage pe gat una mai scumpa.
Nu vreau una neagra, ca prea se cunoaste tot praful, si cum parcarea e pe E85, va imaginati ca acum o spal, a doua zi e la fel. Ca de caldura nu imi faceam probleme ca am climatronic pe Modus.
SSARG
Daca este vorba doar despre praf, iti garantez ca se vede exact la fel si pe negru si pe visiniu!
Singura culoare care tine la "tavaleala" - respectiv praf si zgarieturi superficiale - este argintiu deschis!
dan48523
Tocmai m-au sunat de la dealer ca a renuntat cineva la rezervarea facuta si au gasit de 80CP, visinie. (suntem rapidisti, si de asta visiniul e la putere)
Sa mai zic ca nu am noroc. Sper sa nu fi renuntat ca i s-a parut defecta biggrin.gif
Si acum o noua intrebare: garantia renault e de 2 ani sau 100000km. Dar dealerul mi-a bagat ceva ca 100000 se refera la km parcursi in cei 2 ani, adica daca fac suta in 4 ani, nu am garantie decat pt 2 ani. Vi se pare normal asa ceva? Din cata gramatica stiu, sensul expresiei "2 ani sau 100000km" ar trebui sa fie altul.
Watcher
Nu stiu cum e cu gramatica, dar dpdn al logicii e corect:
Sau 2 ani sau 100kkm. Oricare apare primul. E si normal: daca o tii in garaj, garantia e 2 ani, si daca mergi f mult e 100kkm. Sunt putini oameni normali (masina personala, pf) care fac 50kkm pe an...
io55331
Daca are cineva Renault Modus, ma intereseaza daca varianta dynamique are geamuri electrice spate, sesizor de ploaie, sistem de supraveghere presiune pneuri, aprindere automata faruri si altele care nu sunt trecute in pliante .
dan48523
Daca are cineva Renault Modus, ma intereseaza daca varianta dynamique are geamuri electrice spate, sesizor de ploaie, sistem de supraveghere presiune pneuri, aprindere automata faruri si altele care nu sunt trecute in pliante .

Eu am Dynamique de 80 CP. Asa ca o sa iti spun ce am observat ce are.
Geamurile spate sunt cu manivela, dar ciudat e ca se deschide tot geamul, si nu pana la jumatate cum am inteles ca ar fi la alte modele.
Conform cartii masinii computerul de bord se ocupa de sistemul de supraveghere presiune pneuri, in sensul ca iti semnaleaza daca este vreo roata dezumflata, precum si daca ai avut pana si mergi cu roata de rezerva, pt ca rotile au un cod, trebuie fiecare pusa la locul ei, nu se pot inversa intre ele, ca incepe sa urle bordul.
Dealerul mi-a zis ca are senzor de ploaie, dar pana acum nu a plouat, deci nu l-am vazut la lucru.
Nu am observat sa aiba aprinderea automata a farurilor, are in schimb o chestie ce mi s-a parut interesanta, poti sa aprinzi separat proiectoarele de ceata, de lampa ceata spate.
Daca dealerul ti-a facut o prezentare corecta ai remarcat probabil ca e foarte incapatoare. Eu la 2 zile dupa achizitionare am avut un praznic in familie, si am transportat prin rabatarea banchetei 10 lăzi mari de paine. Pot sa iti spun ca a fost un soc pt toata lumea care nu putea sa creada ca o "masinuta" ca asta poate lua atatea in ea.
Consumul pe bord dupa 1500 Km e de 4,4 mixt (diesel), deci e convenabila. Computerul de bord iti prezinta nr km, km parcursi de la resetare, consumul mediu, consumul mediu in momentul respectiv, defectiuni (usi deschise, nivel ulei, etc), litri combustibil consumati, km pe care ii mai potio parcurge cu ce ai in rezervor, km pana la urmatoarea revizie tehnica, si cam atat.
Mai ai comenzile audio pe volan, dar parca asta spune si in pliant. Parasolarul soferului cat si al pasagerului culiseaza in lateral ca sa nu te bata soarele...
Daca mai ai alte intrebari... Am deschis un topic despre Modus.
pana30005
daca parasolarele gliseaza in lateral e marfa
imi iau si eu
google41800
QUOTE(pana30005)
daca parasolarele gliseaza in lateral e marfa
imi iau si eu

Off topic: Asta-i un exemplu cum se baga unii aiurea doar ca sa adune post-uri.
Ai activitate serioasa pe forum biggrin.gif .

Later edit: Si asta e tare:
QUOTE(pana30005)
E urata tare

QUOTE(pana30005)
si nu e de ajuns?

Pt. conformitate: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=5964
pana30005
GIGI,AIUREA TE BAGI TU.SUNT PE FORUM DE 1 AN SI DACA VROIAM SA POSTEZ O FACEAM
NU E VINA MEA CA MASINA E URATA RAU

DE CELE MAI MULTE ORI DOAR CITESC DAR SUNT MOMENTE CAND NU POT SA MA ABTIN

PS: URASC RENAULT DAR DE CAND CU PARASOLARELE -PARCA MI-E DRAG
pana30005
SI APROPO-CONDUCI UN CLIO
E URAT RAU
eddie
O fii Clio urat,fiecare cu gusturile lui,care e treaba ta?Ar fi indicat sa nu mai scrii cu majuscule,ca vedem....asta ca sa nu iti iei pana la urma vreun avertisment.....
Revenind la titlul topicului,eu va pot spune ca am ales intre Clio de culoare bleu turcoaz(care mi-a placut mai mult) cu motor de 65 c.p.si Clio de culoare orange,cu motor de 80 c.p..Am fost convins atunci de seful de la Mach 1 sa nu dau caii pe culoare....si am platit 800 de euro mai mult pentru 15 c.p.,dar sunt convins ca a meritat....
G e o r g e
eddie are dreptate . considera asta ca fiind un AVERTISMENT !

te rog sa nu mai folosesti doar masjusculele !
ncristi
QUOTE
GIGI,AIUREA TE BAGI TU.SUNT PE FORUM DE 1 AN SI DACA VROIAM SA POSTEZ O FACEAM
NU E VINA MEA CA MASINA E URATA RAU

DE CELE MAI MULTE ORI DOAR CITESC DAR SUNT MOMENTE CAND NU POT SA MA ABTIN

PS: URASC RENAULT DAR DE CAND CU PARASOLARELE -PARCA MI-E DRAG


pshyco screamer...blink.gif
aaaaaaaaaaaa.....!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.