Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vreau sa_mi schimb masina :?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
cozmin53331
Salutare tuturor,

sint de ceva vreme detinatorul unui Cielo model 1995, pe care de ceva vreme ma bate gandul sa_l schimb cu un Nissan Almera 1.5 Vi SEDAN.
De ce Nissan ? Sincer sa fiu imi plac masinile astea de cand eram copli si sincer sa fiu nu as incerca cu alta marca momentan. Ma gandisem initial la un Chevrolet Lacceti ...dar nu prea m_a incantat mai ales capitolul taxe.
Din cate am citit pe aici vad ca exista pareri pro si contra...cum era si normal, fata de Nissan_ul la care m_am gandit sa fie masina familiei pentru inca o perioada buna de timp.
Acum astept de la voi ceva pareri in legatura cu decizia mea, mai ales ca sint un tip destul de atasat de bunul prieten Cielo, care nici dupa 10 ani nu da semne de batranete smile.gif)
Xalanx
Masina e buna. Insa vei avea probabil de-a face ca si in cazul meu cu diverse "maruntisuri" care te vor stresa suficient de mult sa te faca sa te intrebi daca n-ar fi fost mai bine sa iei altceva. Poate aceleasi chestii se intampla si cu alte marci, poate eu am fost ceva mai ghinionist, nu stiu.
Functional vorbind, masina e de recomandat, intr-adevar. In intervalul 13.000 - 14.000 euro cam asta ar fi alegerea, pentru o masina de familie, unde vrei si portbagaj, si spatiu suficient inauntru. Merita insa sa iei in considerare si alternative cum ar fi Mitsubishi Colt, Ford Fiesta. Sau, un pic mai scump, Citroen C4.
cozmin53331
Cred ca o merg zilele astea la un drive_test si sper sa ma conving. Ce ma intereseaza in mod deosebit este spatiul interior si capacitatea portbagajului, asta mi se pare pana la urma cel mai important aspect in ceea ce priveste o masina de familie, daca e sa_mi iau ceva sa alerg o sa optez pentru un Porche pe la 50 de ani smile.gif))...m_am obisnuit insa cu Cielo si imi e greu sa trec la un Clio sa zicem sau Kalos...chiar vara asta am facut o plimare la mare 5 persoane cu un Xsara HBK...si sincer e destel de trist sa incerci sa bagi ceva in portbagajul ei:((
Una peste alta poti sa ai ghinion, cum ziceai la orice marca fie ea foarte ieftina sau foarte scumpa.
Asa ca vorbim dupa drive _test smile.gif)
Bogdan49938
QUOTE(cozmin53331)
Salutare tuturor,

sint de ceva vreme detinatorul unui Cielo model 1995, pe care de ceva vreme ma bate gandul sa_l schimb cu un Nissan Almera 1.5 Vi SEDAN.
De ce Nissan ? Sincer sa fiu imi plac masinile astea de cand eram copli si sincer sa fiu nu as incerca cu alta marca momentan. Ma gandisem initial la un Chevrolet Lacceti ...dar nu prea m_a incantat mai ales capitolul taxe.
Din cate am citit pe aici vad ca exista pareri pro si contra...cum era si normal, fata de Nissan_ul la care m_am gandit sa fie masina familiei pentru inca o perioada buna de timp.
Acum astept de la voi ceva pareri in legatura cu decizia mea, mai ales ca sint un tip destul de atasat de bunul prieten Cielo, care nici dupa 10 ani nu da semne de batranete smile.gif)


in aceeasi situatie am fost si eu. cielo pe care l-am avut l-am tinut doar 5 luni si am facut in jur de 6000 de km . ma gandisem initial la un almera datorita pretului insa am facut un efort si am luat un primera. am inteles ca almera nu se mai fabrica din iarna sau apare noul model de almera. eu mi-am dorit foarte mult o Toyota Avensis insa decizia finala a fost pretul, iar acum regret. Incearca o Toyota Corola , mai ales ca faci parte din categoria celor care folosesc o masina mai multi ani si vei face o investitie buna. mai intai fa un test drive cu o corola si dupa aceea mergi cu o almera.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.