Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Matiz nou sau Corsa SH?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Sebastian-58
Doresc sa cumpar o masina pt prietena mea, am la dispozitie aprox 6000 de EUR. Ea isi doreste ceva usor de condus si sa aiba AC.
Asa din prima, mi-a venit in minte Matizul, care nu-i o masina rea, mai ales ca la banii astia (5800 EUR) pot lua masina de noua.
Cealalta idee ar fi un Corsa cu motor de 1.2 16V, de 2 ani, cu 2 usi, cu 70.000 km, cu AC, geamuri el., ABS, servodirectie, etc, la 6300 EUR. Pe langa asta, Corsa cu 2 usi este fabricata in Germania (si nu in Spania, ca cele cu 4 usi), ceea ce-mi da un sentiment de siguranta mai mare in ceea ce priveste calitatea.
Voi ce parere aveti? Daca aveti alte sugestii (alte marci), va rog sa-mi spuneti.
HalbaSus
Corsa... macar pt ABS si merita. Niciuna dintre masini nu e prea sprintena dar corsa cu optiunile specificate de tine asigura mai mult comfort si siguranta decat un matiz care la 5000 de euro e destul de chel... de servo si ABS nicivorba..

PS: in mod normal n-as recomanda dar avand in vedere ca femeilor le place mult polo-ul, daca te incumeti la un drum de belgia/germania poti sa iti aduci un polo din 2002 care cu inscris in circulatie cu tot te va costa cam 5.500-6000 de euro.
geeoo30
Corsa sau polo, fara dubii, matizul e recunoscut pt stabilitatea proasta in curbe si la viteze mari, iar ABS-ul e foarte important mai ales iarna. Iar chestia cu masina noua nu e valabila vezi cat dai pe reviziile care sunt obligatorii pe cand la un sh ai ocazia sa nu bagi decat benzina cativa ani.
madalina
Corsa al meu e in 3 usi si e facut in Spania! Nu numarul de usi determina locatia, ci unde era linie de fabricatie mai repede libera pentru fabricarea masinii!

1.2 80CP e ok. Defectiunile cunoscute ale masinii sunt: caseta de directie, timoneria si la unele modele intreaga coloana a volanului! Verifica-le cu atentie inainte de a lua masina, sa iaba neaparat scut metalic, iar daca a fost rulata exclusiv in vest si probabil nu are, monteaza-i tu!

Am Corsa, am condus si Matiz. Fara dubii Corsa intre cele doua!
Dan27
iti vand cu placere corsa 1.2 benzina la 5400euro,cam tot la km astia,recent adusa,e drept fara ac si din 2001,euro4
madalina
De unde euro4 in 2001?!? Eu am din 2003 si e Euro 3!
Sebastian-58
QUOTE(HalbaSus)
PS: in mod normal n-as recomanda dar avand in vedere ca femeilor le place mult polo-ul, daca te incumeti la un drum de belgia/germania poti sa iti aduci un polo din 2002 care cu inscris in circulatie cu tot te va costa cam 5.500-6000 de euro.


Am cautat pe mobile.de si pe autoscout24.de, dar nu am gasit nimic ceea ce sa-mi iasa la pretul asta cu inscris cu tot. Stii tu vreo alta sursa buna?
Sebastian-58
QUOTE(madalina)
Corsa al meu e in 3 usi si e facut in Spania! Nu numarul de usi determina locatia, ci unde era linie de fabricatie mai repede libera pentru fabricarea masinii!


Eu am fost in fabrica din Spania (de la Zaragoza) - ei au spus ca nu fabrica Corsa cu 3 usi, decat in cazuri exceptionale - in caz ca fabrica din Eisenach, Germania, are mari probleme (geva, probleme mari cu piesele, etc.) - asta pt ca setarile masinilor de asamblare pt corsa cu 3 usi difera foarte mult... Asta ar presupune sa opreasca linia, sa schimbe setarile, sa produca un lot destul de mare de masini de 3 usi (cel putin 2-3 zile de productie) pt a atinge cantitatea planificata, sa recupereze mai pe urma productia la cele cu 5 usi, etc.
Cu toate astea, daca zici ca masina ta a fost facuta in Spania, inseamna ca a fost unul din cazurile in care nemtii au avut probleme.
Mihai34891
In CORSA cu 70.000 km la bord incepi de a doua zi sa bagi bani in piese si in reparatii.
Cu MATIZ-ul nou faci minim 25.000 km fara nici o problema tehnica (daca nu esti foarte ghinionist !)
Sebastian39516
QUOTE(madalina)
De unde euro4 in 2001?!? Eu am din 2003 si e Euro 3!

Eu am Corsa din 2001 si este Euro 4. Si este facut in Spania. E imposibil sa ai o Corsa din 2003 si sa fie doar Euro3....

As alege Corsa. Cu toate problemele ei enumerate mai sus, e o masina buna. Daca nu-ti bati joc de ea te tine si te duce unde vrei. Poate nu e sprintena ca o masina sport dar poti merge lejer cu ea cu 170 Km/h. O spun din propria experienta. E stabila, silentioasa, placuta!
Sebastian-58
Sebastian39516, spune-mi te rog, cati km are Corsa ta? De cati ani o ai? Ai avut vreo problema cu ea?
M-ati convins deja ca mai bine Corsa decat Matiz, dar vreau sa stiu daca exista vreo problema deosebita la care trebuie sa fiu atent inainte de cumparare... vreau sa stiu cum se comporta...
Sebastian39516
Chiar nu stiu cati km are masina. Masina mi-a fost adusa din Germania si nu pot baga mana in foc ca nu era "manarita" la kilometraj. Oricum, din start am avut problema cu bucsa aia de la caseta de directie insa am rezolvat totul bine de tot. Acum, pe bord, sunt 37000Km dar iti dai seama ca e cam batator la ochi. Sau mai stii? Inainte de a o cumpara i-am facut presiunea in cilindrii, sa vad daca motorul are uzura, si a iesit totul perfect. Trebuie sa eviti problema cu caseta, deci trebuie sa mergi cu ea prin hartoape inainte de a o cumpara si daca auzi ceva suspect mai bine zici pas. Daca ai problema cu bucsa aia la caseta nu e prea bine, adica o poti rezolva la modul caseta noua(20 milioane) sau schimbat bucsa(care nu se gaseste biggrin.gif ), asa cum am facut eu. Si mai trebuie sa verifici cum intra in treapta a doua. Daca agata sau iti folosesti toata fortza, iarasi sa te mai gandesti. Nu stiu cat costa o bucsa sau timoneria toata dar...La mine a inceput sa dea semne de imbatrinire insa am pus niste vaselina incalzita si si-a revenit. Masina o am de aproape un an si sunt multumit de ea. Ma deranjeaza, totusi, ca papa destul de mult in oras, 7-8 in functie de cum mergi. Afara mi-a luat si 4.8% Masina e OK dar trebuie sa o alegi cu grija, daca e SH! Bafta si mai vorbim.
P.S. Si incearca sa nu o cumperi daca a fost fabricata in Spania. A mea acolo e facuta si am citit ca in special astea au probleme la timonerie. Dupa aia nemtii au remediat chestiunea in cauza:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.