Help - Search - Members - Calendar
Full Version: INJECTOARE
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
AZAZEL
Nu stiu daca s-a mai discutat problema asta insa as vrea sa stiu cum se pot curata injectoarele unui opel corsa 2002 dec cu motor de isuzu 1.7DT.

am vorbit la opel (erebus-pe la gara Basarab) si tipul de acolo a spus ca nu exista service Opel in RO care sa faca acest lucru intr-un mod profesional.

Recomandarea a fost sa torn un litru!!!!!!!!! de aditiv pt curatarea injectoarelor atunci cand fac plinul. problema este ca 1 litru de aditiv la un plin de 45 litri de motorina mi se pare mult.

a mai facut cineva acest lucru ??
cum vi s-a parut ? este o metoda buna de curatat injectoare?
mi-e teama ca un litru ar fi mult si s-ar puteam sa imi faca ceva pagube la motor -mai ales ca vineri plec la mare!!!

Vreau sa curat injectoarele pt ca simt ca masina nu mai trage la fel ca inainte(oricum nu are cine stie ce forta-65cp) dar nu mai este ca inaine.
ce altceva as putea sa fac, tanand cont ca parca au mai fost persoane care au facut acest lucru si au zis ca se simt diferente.

As vrea un raspuns cu ceva pareri si bineinteles vreau sa stiu neaparat daca exista si consecinte negative.
HalbaSus
Aceasi problema am intalnit-o si eu (la service-uri opel nu stiu nimic de asa ceva, la fel cum nu stiu despre chiptuning sau despre multe altele). As vrea si eu sa curat injectoarele intr-un mod mai uman decat fac acum (scos la drum drept si tinut la turatii peste 4000 rpm...) - desi metoda sus mentionata da ceva rezultate sunt convins ca exista metode mai eficiente decat asta.

Cu aditiv am incercat (nu am bagat un litru - dar am bagat cam 150-200 ml la jumat de plin - muuult peste recomandarea de pe flacon), pe termen lung (am folosit aditiv cam 2-3 luni) poate ca are un efect minim... nu stiu... poate e doar placebo.

La "feeling" metoda turatiilor mari da rezultate mai bune decat aditivul (eu in decurs de 3 luni am bagat aproape 1 litru (2x400) de aditiv... ce-i drept nu intr-un singur plin.
adrian47392
Cred ca am mai facut recomandarea inlocuirii duzelor de injector. Nu exista curatare. Ce sa cureti? faptul ca acul injectorului se repede cu 125-130kg/cmp pe scaunul sau de citeva milioane de ori face ca metalul sa curga ingustind ajutajul duzei. Iar orice impuritate de ordinul 0,001mm prinsa intre ac si scaun este literalmente pulverizata. In zona asta se pot face ceva depuneri care pot fi curatate lasind motorul sa mearga cu o zeama bogata in naftali. V-am mai zis de micul service de pe agricultori, Promotor, care are si zeama si tehnologia necesara. Personal am probat injectoare tratate de ei si am vazut ca atomizeaza ca o duza noua. Nu pot zice ptr cit timp.
pretorian
daca ai probat acest adrian47392 lucru poate ne spui si cat a costat blush.gif
adrian47392
pina intr-un milion, depinde de masina, cita manopera este sa izolezi alimentarea masini si sa alimentezi din canistra cu zeama. Metoda nu face minuni la duze care au sute de mii de km sau 15 ani de serviciu. E de bun simt asta.
adrian47392
pina intr-un milion, depinde de masina, cita manopera este sa izolezi alimentarea masini si sa alimentezi din canistra cu zeama. Metoda nu face minuni la duze care au sute de mii de km sau 15 ani de serviciu. E de bun simt asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.