Help - Search - Members - Calendar
Full Version: achizitie masina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
cristian53226
Buna
Ma intereseaza achizitia unei masini SH care sa faca fata cu brio drumurilor din Romania,(drumuri de tara, forestiere, cu cratere)de origine germana de preferinta.Asta pt. ca pe sosea toate din categoria indicata sunt super.Astept sugestiile tuturor cunoscatorilor.
V l a d
se muta la versus. Zi si tu ce buget ai si la ce o sa folosesti masina.
Bogdan49836
renault megane 2 ... sau ford mondeo desi mondeo e mai fitzoasa ... dar merge cu vrio si mondeo ... sau nemteasca passat 2002
igor42694
bicycle.gif daca te referi la rezistenta pe drumuri accidentate ce-ai zice de un SUZUKI JIMNY, care este totusi o masina de teren.Are tractiunea 4x4, suspensie rezistenta, garda inalta.Poate fi livrat la trei saptamini de la comanda si poti obtine acum un pret incredibil de mic.Poate fi achiziotanat si in leasing.
cristian53226
Scuze pt. situatia neclara creata.Bugetul aprox. 7000 EURO.Utilizarea masinii:picnicuri, mers la serviciu, pescuit, deplasari pe distante nu prea mari.Asadar consum modest, intretinere rezonabila d.p.d.v. financiar.Oscilez intre Golf 4 si Opel Astra G.Am citit pe forum probleme legate de garda la sol pt. Golf 4 iar de Opel faptul ca reprezinta clasa low level a masinilor nemtesti.Poate sa-mi ofere cineva si alte variante?Sau aspecte suplimentare legate de modelele mai sus mentionate?Alte defecte majore ce pot aparea, sau probleme importante ce pot aparea inevitabil dupa un anumit nr. de km?
madalina
Pentru astfel de drumuri, ai nevoie de 4X4 si garda la sol mare. Masina va fi folosita numai la astfel de deplasari sau va fi utilizata si in oras, la drumuri zilnice?
cristian53226
Cu siguranta activitatile mai sus mentionate sunt la o frecventa mult mai mica decat deplasarile zilnice prin oras saualtfel spus masina o voi folosi 70-80% pentru deplasari pe sosea si 20-30% pe drumuri mai accidentate.Astept opinii in continuare.
Iulian HondaFan
deja 20-30% din km pe drumuri grele ori off road justifica ceva gen SUV.

la clasa SUV subcompact Ignis e unul, exista Ford Fusion dar e nou aparut asa ca la 7000 de euro nu cred ca gasesti unul.

nu stiu daca sunt asa de multe SUV-uri compacte disponibile la SH in Ro: poate o Kia Sportage mai putin probabil un RAV4, Xtrail, Forester sau CRV ( ultimele trebuie sa fie obosite rau sa fie date la 7000euro, cred peste 150k km si peste 5 ani vechime).

parerea mea ca golf4 cade, garda e joasa ( atata de joasa ca eu, care nu l-am scos practic de pe asfalt, continuu sa il scrijelesc de toate bordurile mai inalte)...

germanele cu aptitudini off-road sunt putine si intangibile la bugetul dat.
madalina
Fusion e mult prea joasa si calitate proasta, cel putin in interior, iar RAV4 sh am cautat eu pana la 10.000 si nu am gasit nimic de incredere- erau fie lovite, fie aveau 150.000-200.000 km, fie un numar suspect de mic de km - masini din 2000 cu 12.000 km...
dany_ford
QUOTE(madalina)
Fusion e mult prea joasa si calitate proasta, cel putin in interior, iar RAV4 sh am cautat eu pana la 10.000 si nu am gasit nimic de incredere- erau fie lovite, fie aveau 150.000-200.000 km, fie un numar suspect de mic de km - masini din 2000 cu 12.000 km...


Da suparata mai esti Madalina pe FORD! Mai ca iti este rau cand auzi de un model de la Ford! Ce s-a intamplat ai avut un Ford ce ti-a dat batai de cap, sau e doar o neatractie pur si simplu!
madalina
Rezultatul drive-testului de astazi! Pur si simplu masina arata a dacie in interior, iar comportamentul rutier nu m-a impresionat deloc.

Asta pe langa serviceul de tot rasul - azi am intrat in service sa intreb de stopul meu pt 626! M-au trimis la 7 oameni, pana am reajuns la primul pe care l-am intrebat!

Citeste topicul serviceul Romcar si intelegi supararea mea pe Ford.
Dan27
service-urile sunt la fel de proaste la toti,dar in schimb ti-am gasit masina de care ai nevoie.Crede-ma altceva nu poti sa iei bun cu 7000euro.Ghici ce?
si la 2500 euro te-ai scos,mai pui bani si i ntr-o zi iti iei x5 sau ce vrei tu:)
raspunsul e evident:dacia berlina,e naspa da merge pe toate drumurile si nu iti e mila de ea..are tatal meu una si nu vrea sa faca schimb cu mine(bmw525d)..imi spune..mergi tu cum ma duc eu pe aici..?(ma simt ca la paris-dakar in dacie cu el:))raspunsul e NU.
dany_ford
Vezi, daca aveai Ford, venea piesa in max. 2-3 sapt., din Germania, sau pe loc, de era pe stoc. Si uita asa se generalizeaza treaba! Aaaaaaaaa Romcar, nu conteaza ca au si Mazda pe langa Ford, tot Ford sunt......mama lor! Ti-am mai spus incearca la BDT sau Colina!
cristian53226
Multumesc pentru raspunsuri! Asupra lui vw golf 4 asteptarile aproape mi-au fost confirmate.Daca cineva sustine contrariul astept in continuare pareri.Dar despre Opel Astra caravan 2000,2001 astept in continuare eventuale opinii.Este posibil sa visez(realist) la o Vectra?Instinctul imi spune ca mai bine as miza pe o Astra mai noua decit pe o Vectra mai obosita.Pretul pieselor consumabile pare cel mai avantajos la opel.Dar pe de alta parte am vazut pe forum recent(ieri) probleme legate de o pompa de injectie la un diesel de 1.7.Este doar o problema izolata sau e ceva caracteristic?Este groaznic sa te lase masina in drum.
madalina
QUOTE(dany_ford)
Vezi, daca aveai Ford, venea piesa in max. 2-3 sapt., din Germania, sau pe loc, de era pe stoc. Si uita asa se generalizeaza treaba! Aaaaaaaaa Romcar, nu conteaza ca au si Mazda pe langa Ford, tot Ford sunt......mama lor! Ti-am mai spus incearca la BDT sau Colina!


In opinia LOR sunt doar Ford! eu credeam ca sunt Mazda si ford!

La BDT stiu cine e patron! nu vreau sa bag un ban in buzunarul acelei lepre!
dany_ford
QUOTE(madalina)
QUOTE(dany_ford)
Vezi, daca aveai Ford, venea piesa in max. 2-3 sapt., din Germania, sau pe loc, de era pe stoc. Si uita asa se generalizeaza treaba! Aaaaaaaaa Romcar, nu conteaza ca au si Mazda pe langa Ford, tot Ford sunt......mama lor! Ti-am mai spus incearca la BDT sau Colina!


In opinia LOR sunt doar Ford! eu credeam ca sunt Mazda si ford!

La BDT stiu cine e patron! nu vreau sa bag un ban in buzunarul acelei lepre!


Pai sunt!!!, Mazda si Ford, daca sunt in aceasi cladire si au service in acelasi loc, asta nu inseamna ca oameni, reteua pe care vin piesele sunt comune! Si da piesel de la Mazda, vin din Japonia, via Austria.
Dan27
ia mai bine astra decat o vectra mai veche,se cam plange lumea de suspensia fata la vectra b
cristian53226
Am intors problema pe aprox. toate fetele.Oricum as intoarce-o am tras concluzia ca o masina BUNA gen Opel Astra din Germania nu se poate achizitiona sub 8000 Euro.Acest nivel de pret nu este cam mare pentru ce ofera masina mai sus mentionata?Aici am in vedere faptul ca este totusi un SH la care pot interveni probleme dintre cele mai diverse ce se suporta din tot acelasi buzunar.Astept punctul de vedere si din partea utilizatorilor de Opel Astra prod.2000-2001, numai variante diesel.Ce parere aveti despre o eventuala varianta a unui Logan diesel(ce urmeaza in curand) vs.Opel astra 1.7DTI sau 2.0DTI?
pretorian
ti-as recomanda o astra 2000 dti, la greutatea astrei motorul asta e perfect, mica si fisneata, garda la sol nu e chiar asa jos si piese peste tot preturi rezonabile beer.gif

p.s motorul de 2 litri nu are problme ca cel de 1.7
BandiT
parerea mea: golf 4 tdi.
argumente:e in general mai puternic decat opelul, un pic mai fiabil si e vw.adica mai sus decat opelul la pretentii, la calitate...etc.
in plus , golful are o valoare de revanzare mai buna decat opelul..
deci golf4
bafta
daniel47253
QUOTE(pretorian)
ti-as recomanda o astra 2000 dti, la greutatea astrei motorul asta e perfect, mica si fisneata, garda la sol nu e chiar asa jos si piese peste tot preturi rezonabile beer.gif

p.s motorul de 2 litri nu are problme ca cel de 1.7


ce probleme are motorul de 1.7...? ca tot aud dar nimeni nu argumenteza. prin alta parte am auzit ca cica cel de 2.0 dti e mai prost ca cel de 1.7dti...
care e adevarul...?


eu am 2.0dti de un an si 1 luna si is multumit de el
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.